انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1076 100 1

اسحاق بن ابراهیم

اسحاق بن ابراهیم در دانشنامه ویکی پدیا

اسحاق بن ابراهیم
اسحاق بن ابراهیم طاهری (درگذشت 850 میلادی) برادرزاده طاهر ذوالیمینین بود. در سال ۲۰۶ ه‍.ق/۸۲۱ م، وقتی عبدالله بن طاهر، پسر عمومی اسحاق، عازم نبرد با شورشیان شام و مصر شد، تمامی مناصب خویش به را اسحاق بن ابراهیم سپرد. این سمت ها عبارت بود از ریاست شرطهٔ بغداد، نظارت بر امور دیوان ها، مسئول جمع آوری خراج سواد عراق و فرماندهی سپاه بود.
وی مورد اعتماد شدید مأمون، معتصم، واثق و متوکل بود و با اقتدار تمام امور را اداره می کرد. به طوری که وقتی مأمون عازم جنگ با بیزانس شد، اداره بغداد را به وی سپرد. در جریان تفتیش عقاید نیز بخشی از مسئولیت اجرا را به وی سپرد.
عبدالله بن اسحاق بن ابراهیم یکی از طاهریان بغداد بود به خلافت عباسی خدمت می کرد. او حاکم بغداد در سال ۸۵۱ میلادی و حاکم فارس در ۸۶۳ بود. عبدالله عضوی از خانوادهٔ طاهریان بود. پس از درگذشت محمد بن اسحاق بن ابراهیم در ژوئیه ۸۵۱، عبدالله به عنوان حاکم بغداد و رئیس امنیت سواد جانشین او شد. اما عبدالله به سرعت مقامات مالیاتی خود را به علت برخوردهای خشن اش از خود ناخشنود کرد. در همان سال او سمت خود را به نفع محمد بن عبدالله بن طاهر، که در ماه اکتبر از خراسان آمده بود، از دست داد.
در سال ۸۶۳ عبدالله توسط محمد به عنوان حاکم فارس برگزیده شد.
محمد بن اسحاق بن ابراهیم که از بازماندگان خاندان طاهری در بغداد بود به فاصله سال های ۸۲۲–۸۵۰ میلادی در بغداد می زیست و از سوی خلفای عباسی هم چون متوکل، منتصر و معتز اموری چون کنترل شهرهای یمامه، بحرین، مصر و راه های مکه را بر عهده داشت. بعد از مدتی ریاست ایالت فارس را نیز به وی سپردن در آن زمان محمد بن ابراهیم بن مصعب والی فارس بود که از این انتصاب به تنگ آمده بود. در نهایت نزاع کوچکی میان این دو رخ داد که سرانجام محمد بن مصعب دستگیر و از کار خویش برکنار شد. اندکی بعد محمد بن اسحاق، پسر وی را به والی گری فارس منصوب می کند و دستور به قتل محمد بن ابراهیم می دهد. در سال ۸۵۰ میلادی اسحاق پدر محمد می میرد و محمد از سال ۸۵۰ علاوه بر اموریی که قبلاً به وی سپرده شده بود ریاست شرطه های بغداد را نیز عهده دار می شود. محمد در سال ۸۵۱ پس از دوران کوتاه مدت ریاست می مرد و ادارهٔ امور به محمد بن عبدالله واگذار می شود.
نفیسی، سعید. تاریخ خاندان طاهری. تهران: شرکت نسبی.
باسورث، ک. ا (۱۳۹۰). «طاهریان و صفاریان». در ریچارد نلسون فرای. تاریخ ایران کمبریج. ۴. ترجمهٔ حسن انوشه. تهران: انتشارات امیرکبیر. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۰۰-۰۳۰۲-۲.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با اسحاق بن ابراهیم

اسحاق بن ابراهیم را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اسحاق بن ابراهیم   • مفهوم اسحاق بن ابراهیم   • تعریف اسحاق بن ابراهیم   • معرفی اسحاق بن ابراهیم   • اسحاق بن ابراهیم چیست   • اسحاق بن ابراهیم یعنی چی   • اسحاق بن ابراهیم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اسحاق بن ابراهیم
کلمه : اسحاق بن ابراهیم
اشتباه تایپی : hsphr fk hfvhidl
عکس اسحاق بن ابراهیم : در گوگل


آیا معنی اسحاق بن ابراهیم مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )