انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 940 100 1

اسطوره شناسی

/'ostureSenAsi/

معنی اسطوره شناسی به فارسی

[geomythology] [زمین شناسی] استفاده از شواهد زمین شناختی در تفسیر برخی رویدادهای تاریخی و اسطوره ای

اسطوره شناسی در دانشنامه اسلامی

اسطوره شناسی
اسطوره «myth» داستانی است که در اعصار قدیم برای بشر باستانی معنایی حقیقی داشته است؛ ولی امروزه در معنای لفظی و اولیه ی خود حقیقت محسوب نمی شود.
برای تعریف اسطوره شناسی باید ابتدا معنای اسطوره را دانست. اسطوره «myth» داستانی است که در اعصار قدیم برای بشر باستانی معنایی حقیقی داشته است؛ ولی امروزه در معنای لفظی و اولیه ی خود حقیقت محسوب نمی شود. به عبارت دیگر اسطوره زمانی «history» یعنی تاریخ بوده است (معمولا تاریخ مقدس) اما امروزه به صورت «Story» یعنی داستان فهمیده می شود. «اسطوره شناسی» یا "Mythologie" دانشی است که به بررسی روابط میان اسطوره ها و جایگاه آنها در دنیای معاصر می پردازد. علاوه براین به مجموعه ی اساطیر یک ملت، نیز اسطوره شناسی می گویند. بنابراین اسطوره شناسی هم بر مطالعه ی اسطوره، هم بر مجموعه اساطیر متعلق به یک سنت مذهبی خاص دلالت دارد.
اهداف اسطوره شناسی
اسطوره شناسان امروزه در پی آنند که بتوانند پوسته ی افسانه ها را که گاه سخت ستبر است، فرو شکافند و به مغز معنا در آن راه جویند. هدف تلاشگران در اسطوره شناسی نو آن است که نمادها و نشانه های رازگونه که زبان اسطوره را می سازد، بکاوند و پاره ها و اندیشه های نهفته در آنها را بیرون کشیده، بررسی کنند. بدین سان، این علم در کنار دو دانش دیرینه ی باستان شناسی و زبان شناسی تاریخی، دانشی است که به یاری آن می توان پاره هایی از فرهنگ ناشناخته و گمشده ی آدمی را در روزگاران گذشته بازیافت. دانش اسطوره شناسی، بدین سان در دیرینه شناسیِ فرهنگی سودمند و کارا می تواند باشد و حتی بیش از آن در دانش های دیگر، می تواند کاربرد داشته باشد؛ زیرا باورها و اندیشه های کهن در اسطوره هنوز به گونه ای زنده اند و در بافت اندیشه و ساختار روانی ما، کارآیی و کارسازی دارند. ما با بررسی و کاوش در اسطوره ها، گذشته از روشن ساختن بخش های تاریک تاریخ، می توانیم به بخش های تاریک از نهاد و روان خود دست یابیم.
علت کمک به رشد دانش اسطوره شناسی
بنابراین دانش اسطوره شناسی، ماهیتا با علوم دیگری مثل زبان شناسی، تاریخ ادیان، جامعه شناسی، باستان شناسی و... ارتباط پیدا می کند و دانشمندان همین علوم به رشد و تکامل این علم (اسطوره شناسی) کمک می کنند؛ چراکه از یک طرف اینان برای بررسی های خود به شناخت اسطوره های ملت نیازمندند و از سوی دیگر، برای شناخت و تحلیل اسطوره باید از نگاه های مختلف به آن نگریست؛ پس لازم است که یک بررسی نظام مند و تحلیل ساختاری جامعه شناختی، زبان شناختی، انسان شناختی و تاریخی و دینی از آن به عمل آید.
تاریخچه اسطوره شناسی
...

اسطوره شناسی در دانشنامه ویکی پدیا

اسطوره شناسی
اسطوره شناسی یا افسانه شناسی دانشی است که به بررسی روابط میان افسانه ها، و جایگاهشان در دنیای امروز می پردازد.
افسانه نماد زندگی دوران پیش از دانش و صفت و نشان مشخّص روزگاران باستان است. تحوّل اساطیر هر قوم، معرّف تحول شکل زندگی، دگرگونی ساختارهای اجتماعی و تحول اندیشه و دانش است. در واقع، اسطوره، نشانگر یک دگرگونی بنیادی در پویش بالا روندهٔ ذهن بشری است. اساطیر، روایاتی است که از طبیعت و ذهن انسان بدوی ریشه می گیرد، و برآمده از رابطهٔ دوسویهٔ این دو است.
«اسطوره شناسی» (انگلیسی: Mythos) یک فیلم مستند سه قسمتی است که تعدادی از سخنرانی های جوزف کمبل اسطوره شناس آمریکایی را در شش سال پایانی عمرش پوشش می دهد.
اسطوره شناسی تطبیقی، تطبیق و مقایسهٔ اسطوره های فرهنگ های مختلف به منظور شناسایی ریشه ها و صفات مشترک آنهاست. اسطوره شناسی تطبیقی کاربردهای آکادمیک مختلفی داشته است به عنوان مثال محققان از روابط میان اسطوره های مختلف برای بررسی سیر تکاملی ادیان و فرهنگ ها استفاده کرده اند تا از این طریق ریشه های مشترک برای افسانه های فرهنگ های مختلف ارائه دهند و یا نظریه های روان شناسی را تأیید کنند.
اسطوره شناسی سلتی اسطوره ای است مبتنی به چندخدایی اقوام سلت، که به شکل دین مردمان سلت در عصر آهن بروز یافت. مانند بقیه تفکرات ادیان اروپایی عصر آهن این دین نیز ساختاری مشرکانه (پگانیسم) دارد علت آن می تواند مراوده های بسیار با اقوامی همچون رومیان، گل ها باشد. این اسطوره شناسی بعد از بزرگ شدن امپراتوری روم و تبدیل آن به مسیحیت دوام نیافت .
منابع مطالعاتی در مورد اسطوره شناسی سلتی در سه دسته قرار می گیرند و هر کدام اطلاعاتی متناقض نسبت به دیگری به دست می دهند دسته اول وقایع نگاری نویسندگان کلاسیک رومی و یونانی باستان است، دیگر اسنداد بومی به دست آمد از ایرلند و ولز در دوره های بعدی است و اخرنیدسته منابع مطالعاتی آثار باستانی به دست آمده است.
در این اسطوره ها دو چرخه وجود دارد که به چرخه های فیون و اولستر معروف است. بر اساس این اسطوره های اجداد مردمان سلت الهه ای به نام دانو است.
اسطوره شناسی سیاسی، هنر، اسطوره، قدرت کتابی است از ناصر فکوهی.
در کتاب اسطوره شناسی سیاسی مجموعه ای از مقالات با محور اصلی نگاه به اسطوره و هنر از دیدگاه انسان شناسی سیاسی مطرح شده است. این کتاب شامل ۲ بخش است که بخش اول آن به عنوان بخشی اصلی به بررسی تجربه فاشیسم در آلمان و رابطه آن با هنرها اختصاص داده شده است و در بخش دوم کتاب نیز به موضوع های متنوعی در زمینهٔ انسان شناسی هنر و امر سیاسی پرداخته است.
اسطوره شناسی عرب شناختِ اعتقادات باستانی در عربستان پیش از اسلام در مردم عرب است. پیش از اسلام کعبه در مکه از نمادهای بی شمارِ نشاندهندهٔ شیاطین همچون روح خبیث، جن، نیمه خدایان، خدایان و در کل، خدایان قبیله ای -که قادر به انجام هر کاری بودند- و نمانیده فرهنگِ چندخدایی در عربستان پیش از اسلام بودند پوشیده شده بود.
پرندگان در اسطوره شناسی به بررسی پرندگانی می پردازد که از زمانهای کهن نماد مورد علاقه مردم بوده اند و وارد در اسطوره شناسی آنها شده اند.
حیوانی با سر گاو نر - نوک عقاب و بدن شیر: گاو نر که نزد ایرانیان مظهر قدرت بوده و پنداشت مردم این بوده کره زمین بر روی دو شاخ یک گاونر که او را اله نگهدار و نگهبان زمین است و عقاب پادشاه آسمان گاهی از ترکیب عقاب و سر گاو و تن شیر یک حیوان افسانه ای را تصور می کردند که مظهر و نماد همه قدرتها است.
از زمانهای کهن مردم به بعضی حیوانان یا پرندگان نگاه تقدس آمیزی داشته اند و آنها را بت و یا توتم خود قرار می داده اند. بسیاری از بتهایی که در داخل کعبه نگهداری می شدند شکل حیوانات داشتند.
عقاب یکی از این پرندگان است که نزد بسیاری از اقوام نماد و توتم بوده است. پرنده افسانه ای سیمرغ -هما - و خروس نیز از پرندگان مقدس در نزد اقوام ایرانی بوده است. طاووس در میان مردم هند جایگاه تقدس آمیزی داشته و دارد.
در خاور نزدیک معمولاً کبوتر با هر نام دیگری که معرف او باشد، الهه باروری و حاصل خیزی است، و در یونان به ویژه نماد "آفرودیت" الهه عشق می باشد. عقاب، نماد تجلی خدای آفتاب است که به وضوح در قالب قرصهای بالدار خورشید در بین النهرین و بعدها در ایران به تصویر کشیده شده و غالباً در حال جنگیدن با مار یا اژدها ظاهر شده است. پرنده و به ویژه کبوتر، اغلب بر عشق دلالت می کند و نیز توصیف الهه حاصلخیزی و باروری است. در کیش های "دوموزی" و " آدونیس" این الهه در نقش مادری ظاهر می شود که در سرتاسر دوران اسارت فرزندش در زیر زمین، مرثیه سرائی می کند و به آنجا فرود می آید تا او را از مرگ برهاند. امکان دارد که مویه کبوتر، در تبدیل او به نماد ویژه الهه عشق در خاور نزدیک عهد باستان نیز نقش داشته باشد. در یونان کبوتر، تجلی الوهیت در معنای عاشقانه است، این را می توان از اتحاد و همیاری او با "آفرودیت" استنباط نمود.
عقاب، که به سلطان پرندگان معروف است، به طور لاینفک با پادشاهی و نیز با خدای خورشید (ایزد) پیوند دارد. در واقع، پادشاهی هرگز روابط نمادینش را با خورشید و عقاب قطع ننموده است. در خاور نزدیک برخی سکه ها، پادشاهان یونانی مآب را با تاجی شبیه آنچه پاپ بر سر دارد، به همراه یک جفت عقاب بر روی آن و چهره خورشید میان این دو، به تصویر کشیده اند. در کاربرد این نمادها، پادشاهان بیان می دارند که یا ذاتاً الهی اند یا به مقام الوهیت نائل شده اند. جنبه آسمانی امپراتور روم به واسطهٔ نماد پردازی خورشید شکست ناپذیر و عقاب، به نمایش در می آید.
جانوران در اسطوره شناسییا جانوران استوره ای به بررسی جانورانی می پردازد که از زمانهای کهن نماد مورد علاقه مردم بوده اند و وارد در اسطوره شناسی آنها شده اند.
چشمه ها در اسطوره شناسی به بررسی چشمه های می پردازد که از زمانهای کهن نماد مورد علاقه مردم بوده اند و وارد در اسطوره شناسی آنها شده اند.
درختان در اسطوره شناسی به بررسی درختانی می پردازد که از زمانهای کهن نماد مورد علاقه مردم بوده اند و وارد در اسطوره شناسی آنها شده اند.
رودها در اسطوره شناسی به بررسی رودهای می پردازد که از زمانهای کهن نماد مورد علاقه مردم بوده اند و وارد در اسطوره شناسی آنها شده اند.
کوه ها در اسطوره شناسی به بررسی کوه هایی می پردازد که از زمانهای کهن نماد مورد علاقه مردم بوده اند و وارد در اسطوره شناسی آنها شده اند.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

معنی اسطوره شناسی به انگلیسی

mythology (اسم)
اساطیر ، اسطوره شناسی ، افسانه شناسی

معنی کلمه اسطوره شناسی به عربی

اسطوره شناسی
علم الاساطير

اسطوره شناسی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی اسطوره شناسینام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اسطوره   • تعریف اسطوره   • اسطوره شناسی چیست   • اسطوره چیست   • اسطوره ایران   • اسطوره شناسی یونگ   • کتاب اسطوره شناسی   • انواع اسطوره   • معنی اسطوره شناسی   • مفهوم اسطوره شناسی   • تعریف اسطوره شناسی   • معرفی اسطوره شناسی   • اسطوره شناسی یعنی چی   • اسطوره شناسی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اسطوره شناسی
کلمه : اسطوره شناسی
اشتباه تایپی : hsx,vi akhsd
آوا : 'ostureSenAsi
نقش : اسم
عکس اسطوره شناسی : در گوگل


آیا معنی اسطوره شناسی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )