انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1096 100 1

اسفراین

/'esfarAyen/

برابر پارسی: سپهرآیین

معنی اسفراین در لغت نامه دهخدا

اسفراین. [ اِ ف َ ی ِ ] (اِخ ) مهرجان. شهری بخراسان. (دمشقی ). رجوع به اسفرائین و سبراین و اسپرائین و تاریخ جهانگشا ج 1 ص 115 و ایران باستان ص 2186 و فهرست لباب الالباب ج 1 و تاریخ بیهقی چ ادیب ص 558 و 456 و مجمل التواریخ ص 73 و فهرست ترجمه ٔ مجالس النفائس و فهرست نزهةالقلوب و تاریخ مغول ص 166 و475 و روضات الجنات ص 46 و تاریخ سیستان ص 251 شود.

معنی اسفراین به فارسی

اسفراین
شهری است محدود از طرف شمال ببخش شیروان و بخش حومه بجنورد از طرف جنوب به بخش جغتای از طرف مشرق به بخش صفی آبادو آن در دامنه جنوبی کوه آلاداغ واقع است وتا سبزوار ۱٠۸ کیلومتر فاصله دارد . در قدیم آنرا مهرگان ( مهرجان ) می گفته اند .

اسفراین در دانشنامه ویکی پدیا

اسفراین
اِسفَرایِن شهری است در جنوب شرقی استان خراسان شمالی. این شهر مرکز شهرستان اسفراین است. کردزبانان اصلی ترین ساکنین شهر اسفراین هستند. بر اساس سرشماری ۱۳۹۰ جمعیت اسفراین ۶۰٬۳۷۲ نفر می باشد.
شهر اسفراین مرکز شهرستان اسفراین است. این شهرستان از جنوب و جنوب شرقی با شهرستان سبزوار، از شرق با قوچان و سبزوار و از غرب با بجنورد همسایه است و در حاشیه جنوبی کوه های آلاداغ که خود در امتداد شرقی رشته کوه البرز قرار دارد و در قسمت جنوبی به ارتفاعات جغتای می پیوندد. ارتفاع شهر اسفراین از سطح دریا ۱۲۶۰ متر است. (جوادزاده ۱۳۸۰).
بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این شهر ۵۹٬۴۹۰ نفر (در ۱۷٬۴۶۶ خانوار) بوده است.
عکس اسفراین
اسفراین یک اندیس غیرفلزی است که در حوالی شهر رامسر استان قزوین قرار دارد و مادهٔ معدنی موجود در آن، باریت است.
فهرست اندیس های استان قزوین
بخش مرکزی شهرستان اسفراین یکی از بخش های شهرستان اسفراین در استان خراسان شمالی ایران است.
بخش مرکزی شهرستان اسفراین
دهستان آذری
دهستان دامن کوه
دهستان زرق آباد
دهستان روئین
دهستان میلانلو
شهرها: اسفراین
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش مرکزی شهرستان اسفراین در سال ۱۳۸۵ برابر با ۱۰۱۲۸۳ نفر بوده است.
حوزهٔ انتخاباتی اسفراین یکی از حوزه از حوزه های استان خراسان شمالی برای انتخابات مجلس شورای اسلامی است. این حوزه به مرکزیت اسفراین، ۱ نماینده دارد.
هادی قوامی
شهر تاریخی اسفراین مربوط به صدر اسلام تا دوره صفوی است و در اسفراین، جنوب شهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۵ آذر ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۴۹۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
شهرستان اسفراین از شهرستان های استان خراسان شمالی می باشد. مرکز آن شهر اسفراین است؛ و صفی آباد دیگر شهر آن است. این شهرستان در سال ۱۳۸۵، تعداد ۱۸۳٬۱۴۸ نفر جمعیت داشته است.
بخش مرکزی شهرستان اسفراین
دهستان آذری
دهستان دامن کوه
دهستان زرق آباد
دهستان روئین
دهستان میلانلو
اسفراین بین ۵۶ درجه و ۵۷ دقیقه تا ۵۸ درجه و ۷ دقیقه طول شرقی و ۳۶ درجه و ۴۰ دقیقه تا ۳۷ درجه و ۱۷ دقیقه عرض شمالی واقع شده است. این شهرستان از جنوب و جنوب غربی با شهرستان های جوین و جغتای، از شرق با خوشاب و سبزوار و از غرب با بجنورد و شیروان همسایه است. ارتفاع شهرستان اسفراین از سطح دریا در بلندترین نقاط قله شاه جهان ۳۰۳۲ متر و در پست ترین نقطه حدود هزار متر می باشد. اسفراین در حاشیه جنوبی کوه های آلاداغ که خود در امتداد شرقی رشته کوه البرز قرار دارد و در قسمت جنوبی به ارتفاعات جغتای می پیوندد. مرکز شهرستان اسفراین شهر اسفراین و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۲۶۰ متر است. قله شاه جهان در آلاداغ بلندتر از قله های دیگر کوه های شانو، دلقره، برمهان، پاتو، نادری، خیبران، ارسن، کول، گاوتیغ و قره داش است. ادامه کوه های آلاداغ در قسمت غربی شهرستان اسفراین با نام سالوک معروف است. رشته کوه دیگری که به موازات رودخانه جوین قرار دارد در جهت جنوب شرقی- شمال غربی، بین شهرستان های اسفراین و سبزوار امتداد پیدا کرده است. ارتفاع این رشته کوه از سطح دریا ۱۳۵۳ متر است و مهم ترین آن ها کوه تپه سیاه و هرده گچی می باشد. با داشتن مجموعه صنعتی اسفراین و کارخانه لوله گستر اسفراین از شهرهای مهم صنعتی شرق ایران می باشد. شهرستان اسفراین یکی از شهرهای منطقه سربداران محسوب می گردد.
این شهر دارای چندین دانشگاه و دانشکده از جمله دانشگاه پیام نور، دانشگاه آزاد، دانشکده فنی و مهندسی اسفراین و دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اسفراین می باشد.
شهرها: اسفراین
جدول زیر بر اساس آمار وزارت جهاد کشاورزی تهیه شده است. فهرست زیر قنات های شهرستان اسفراین در استان خراسان شمالی را نشان می دهد.
آغداش قناتی است که در روستای آق قلعه از توابع بخش بام و صفی آباد، شهرستان اسفراین در استان خراسان شمالی قرار دارد.
آق جاسم قناتی است که در روستای قوچقر از توابع بخش بام و صفی آباد، شهرستان اسفراین در استان خراسان شمالی قرار دارد.
اردج حیدریه قناتی است که در روستای کاریزدر از توابع بخش بام و صفی آباد، شهرستان اسفراین در استان خراسان شمالی قرار دارد.
اردیز قناتی است که در روستای اردین از توابع بخش بام و صفی آباد، شهرستان اسفراین در استان خراسان شمالی قرار دارد.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

اسفراین را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

ماهان اسفراینی ٢١:٠٦ - ١٣٩٧/١١/٠٨
طایفه اسفراین ایل چهارلنگ ایل بزرگ لر بختیاری
ساکن خوزستان.چهار مال بختیاری.اصفهان
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• اسفراین دانشگاه   • نقشه اسفراین   • اسفراین کجاست؟   • دانشكده پزشكي اسفراين   • فاصله اسفراین تا مشهد   • جمعیت اسفراین   • شهرستان اسفراین   • اسفراین سلام   • معنی اسفراین   • مفهوم اسفراین   • تعریف اسفراین   • معرفی اسفراین   • اسفراین چیست   • اسفراین یعنی چی   • اسفراین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اسفراین
کلمه : اسفراین
اشتباه تایپی : hstvhdk
آوا : 'esfarAyen
نقش : اسم خاص مکان
عکس اسفراین : در گوگل


آیا معنی اسفراین مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )