انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1037 100 1

اسپانیایی

/'espAniyAyi/

معنی اسپانیایی به فارسی

اسپانیایی
زبانی از شعب لاتینی (رومی) که در کشور اسپانیا بدان تکلم کنند.
( صفت ) منسوب به ( اسپانیا ) ۱ - از مردم اسپانیا . ۲ - از کالاهای ساخت اسپانیا . ۳ - زبان مردم اسپانیا .
[Aquila adalberti] [زیست شناسی- علوم جانوری] گونه ای از تیرۀ عقابیان و راستۀ شاهین سانان که بخشی از سر و پشت گردن آن کرم و جلوی گردنش سیاه است

معنی اسپانیایی در فرهنگ فارسی عمید

اسپانیایی
۱. مربوط به اسپانیا.
۲. از مردم اسپانیا: خوانندۀ اسپانیایی.
۳. تهیه شده در اسپانیا.
۴. (اسم) زبانی از خانوادۀ زبان های هندواروپایی که در امریکای جنوبی، امریکای مرکزی، و اسپانیا رایج است.

اسپانیایی در دانشنامه ویکی پدیا

اسپانیایی
اسپانیایی ممکن است در معانی زیر به کار رود:
مردم اسپانیولی یا شهروند کشور اسپانیا
زبان اسپانیایی
هر چیز منسوب به اسپانیا
اسپانیایی آمریکاییها (اسپانیایی: español-americanos, hispano-americanos یا estadounidenses de origen español) آمریکایی ها هستند که منشأ اجداد شان به طور کامل یا بخشی از آن از اسپانیا است.
اسپانیایی شیلی (به اسپانیایی: español chileno, español de Chile or castellano de Chile) گویشی از زبان اسپانیایی است که در شیلی به کار می رود. اگرچه همچنان از استانداردهای زبان اسپانیایی برخوردار است، اما تمایزاتی در تلفظ، دستور زبان، واژگان و زبان عامیانه آن با زبان اسپانیایی وجود دارد.
در شیلی تفاوت زیادی در لهجه یا گویش زبان اسپانیایی رایج در شمال، مرکز و جنوب این کشور وجود ندارد، اگرچه تفاوت قابل توجهی در برخی مناطق چون آیسن، ماگالانس، چیلوئه و آریکا وجود دارد. علاوه بر این تفاوتی نیز در صحبت کردن طبقات مختلف جامعه به چشم می خورد.
اسپانیایی ها (به اسپانیایی: españoles) یک ملت و گروه قومی بومی اسپانیا هستند که دارای فرهنگ مشترک اسپانیایی هستند و به زبان مشترک اسپانیایی تکلم می کنند.
مردم عرب
زبان آراگونی
زبان باسکی
باسک
زبان کاتالان
جزایر قناری
زبان اسپانیایی
سوئبی ها
ویزیگوت ها
مردم یونانی
آلانان
موروها
وندال ها
قوم بربر
اندلس (اسلامی)
روم باستان
کشورهای اسپانیایی زبان
زبان لئونی
کاتالان ها
زبان آستوری
زبان لادینو
جزایر بالئاری
زبان گالیسی
فنیقی ها
اتباع  اسپانیا 41,539,400 (جمعیت کلِ ۴۷٬۰۵۹٬۵۳۳)
اتباع خارجی: 2,058,048
اسپانیایی کاستیل (به انگلیسی: Castilian Spanish) اصطلاحیست برای گویش زبان اسپانیایی که در بخش شمالی و مرکز اسپانیا رواج دارد و زبان استاندارد رادیو و تلویزیون این کشور است.
آپارتمان اسپانیایی (انگلیسی: L'Auberge Espagnole) فیلمی در ژانر کمدی رمانتیک به کارگردانیِ سدریک کلاپیش است که در سال ۲۰۰۲ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به ژودیت گدرش، سسیل دو فرانس، کلی رایلی و اودره توتو اشاره کرد.
آلو اسپانیایی (نام علمی: Spondias) نام یک سرده از تیره پسته ایان است.
آوازخوان اسپانیایی (به فرانسوی: Le Chanteur espagnol) نام یک نقاشی رنگ روغن است که توسط ادوار مانه نقاش امپرسیونیست فرانسوی در سال ۱۸۶۰ کشیده شده است؛ و از سال ۱۹۴۹ در موزه متروپولیتن نیویورک نگهداری می شود.
ادبیات اسپانیایی (اسپانیایی: Literatura española) به آن دسته از متون ادبی (شامل نظم، نثر و نمایشنامه) گفته می شود که به زبان اسپانیایی و در محدودهٔ سرزمینی که امروزه به آن اسپانیا می گویند نگاشته شده باشد.
گسترش این ادبیات همزمان با دیگر سنت های ادبی این منطقه به خصوص ادبیات کاتالانی و گالیکی و در زمان معاصر ادبیات رسمی باسک می باشد.
نخستین نمونه های ادبی اسپانیایی منبعث از سنن ادبی لاتین، یهودی، عربی مربوط به شبه جزیرهٔ ایبریا است.
ادبیات آمریکای اسپانیایی زبان شاخهٔ مهمی از ادبیات اسپانیایی به شمار می رود. این ادبیات که دارای شاخصه های خاص خود است ریشه در نخستین سال های اشغال قاره آمریکا به دست امپراتوری اسپانیا دارد.
ارس اسپانیایی (نام علمی: Juniperus thurifera) نام یک گونه از سرده ارس است.
خط اسپانیایی با استفاده از یک نوع الفبای لاتین متشکل از ۲۷ حروف، a, b, c, d, e, f, g, h, i, j, k, l, m, n, ñ, o, p, q, r, s, t, u, v, w, x, y , z است. همچنین، از پنج دونگاره نیز برای نشان دادن واج های «ch", "ll", "rr", "gu» و «qu» استفاده می شود.
Versión pdf de la Orthographia española de 1741 en el sitio oficial de la Real Academia Española.
Ortografía de la lengua castellana (1823).
Ortografía Española, sitio web de ortografía del idioma español.
BVFE | Biblioteca Virtual de la Filología Española. Director: Manuel Alvar Ezquerra. Directorio bibliográfico de diccionarios, gramáticas, ortografía, ortología, prosodia, métrica, diálogos, etc.
Nueva Ortografía Española, propuestas para una nueva ortografía fonética del idioma español.
الفبای اسپانیایی شامل ۲۷ حرف است:
دفعات استفاده از حروف در کاستیلی به این شرح است:
5.4.1.1 Letras y dígrafos: el estatus de ch y ll
انجمن آکادمیک زبان اسپانیایی (اسپانیایی: Asociación de Academias de la Lengua Española، ASALE) نهادی است که به تنظیم زبان اسپانیایی در کشورهای بسیاری می پردازد. این انجمن نخست در مکزیک و در سال ۱۹۵۱ تأسیس شد و نشان یگانگی تمامی آکادمی های زبان اسپانیایی است، که در ملل مختلف وجود دارند. این انجمن آثار مرجع و نسخه هایی از آثار معروف ادبیات اسپانیایی را، از جمله آثار دیگر ناشران، منتشر و ترویج می کند.
مؤسسه سروانتس
پان هیسپانیسم
به ابتکار رئیس جمهور مکزیک، میگوئل آلمان والدس، اولین کنگرهٔ آکادمی ها با هدف حفظ یکپارچگی و رشد آتی اسپانیایی زبان ها برگزار شد. این جلسه که از ۲۳ آوریل تا ۶ مه ۱۹۵۱ برگزار شد، منجر به تشکیل انجمن و کمیتهٔ دائم آکادمی گشت. آکادمی سلطنتی اسپانیایی (به اسپانیایی: Real Academia Española یا RAE) در جلسه اولیه حضور نیافت، اما در کمیته دائمی مشارکت داشت. و از کنگرهٔ دوم، در سال ۱۹۵۶، تاکنون RAE در تمامی جلسات به صورت منظم حضور یافت.
در سال ۲۰۰۰ این انجمن، دانشکده زبانشناسی هیسپانیک و بنیاد کارولینا را برای ترویج اصطلاحات اسپانیایی سازماندهی کرد و در کناره RAE، این انجمن جوایز شاهدخت آستوریاس را در راه گسترش صلح اعطا نمود.
یک آکادمی برای گینه استوایی در سال ۲۰۱۳ تأسیس و در سال ۲۰۱۶ به انجمن افزوده شد.
بازی اسپانیایی یا روی لوپز یکی از محبوب ترین گشایش های بازی شطرنج است که با حرکت های ‎ 1. e4 e5 2. Nf3 Nc6 3. Bb5 ‏ آغاز می شود.
3...g6 دفاع اسمیسلوف یا دفاع بارنز (C60)
3...Nge7 (دفاع سوزیو) (C60)
3...Nd4 (دفاع برد) (C61)
3...d6 (دفاع اشتینیتس) (C62)
3...f5!? (دفاع اشلیمن) (C63)
3...Nf6 (دفاع برلین) (C64)
3...Bc5 (دفاع کلاسیک)
نخستین بررسی این گشایش به سال ۱۴۹۰ میلادی بازمی گردد اما تحلیل دقیق آن توسط روی لوپس د سگورا کشیش و شطرنج باز نامدار اسپانیایی در سال ۱۵۶۱ صورت گرفت و به همین جهت در کشورهای انگلیسی زبان به بازی روی لوپز معروف است.
توجه دوباره به این گشایش با نوشته های کارل یانیش تئوریسین شطرنج روس در سده ۱۹ میلادی صورت گرفت. بعداً بازیکنان و نویسندگان بزرگی چون چیگورین، اشتینیتس، بتوینیک، اسمیسلوف و رائوزر ایده های زیادی را وارد آن کردند.
گشایش اسپانیایی با گسترش فیل در خانه b5 آغاز می شود. با این حرکت سفید به اسب سیاه که از e5 دفاع می کند حمله کرده و به این ترتیب به e5 فشار می آورد و در صورت d6 اسب سیاه آچمز می شود. در بعضی شاخه ها سفید با حرکت d4 سیاه را به تعویض (exd4) واداشته و آن گاه خانه های مهم f5 و d5 را کنترل خواهد کرد. البته تعویض سریع فیل و اسب و گرفتن پیاده e5 با (4.Bxc6 dxc6 5.Nxe5) با پاسخ 5...Qd4 یا 5...Qg5 به برتری سیاه خواهد انجامید.
باغ اسپانیایی سنتی به سبک باغ یا طراحی چشم انداز که در تاریخ اسپانیا توسعه یافت. اصول ترکیب و عناصر طراحی باغ را از پیشینیان در باغ های ایرانی باستان، باغ های رومی و باغ های اسلامی و باغ های موری در عصر اندلس در شبه جزیره ایبری گرفت.باغ از Alcázar of Seville.   ماریا لویزا پارکسویل   باغ de la Alhambra   باغ دلم الکزر د سویا   باغ دلم Alcázar ده کردبا   باغ del Museo Sorolla de Madrid   باغ de la Alcazaba de Málaga   Jardines de las Delicias de Sevilla   باغ دلم الکزر د جرز   باغ Generalife, de Granada   لانه پرنده ساخته شده توسط Gaudí در پارک گوئل تراس دیوار.
باغ از Alcázar of Seville.
ماریا لویزا پارکسویل
باغ de la Alhambra
بز کوهی اسپانیایی (نام علمی: Capra pyrenaica) نام یک گونه از سرده بز کوهی است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با اسپانیایی

اسپانیایی در جدول کلمات

هافبک اسپانیایی منچسترسیتی
داوید سیلوا
کشور گشای اسپانیایی که بوئنوس آیرس که مرکز آرژانتین را بنا نهاد
مندوزا
اثری از وینسنت بلاسکو ایبانز بزرگترین نویسنده اسپانیایی قرن بیستم
میدانهای خونین

معنی اسپانیایی به انگلیسی

spanish (صفت)
اسپانیولی ، اسپانیایی

معنی کلمه اسپانیایی به عربی

اسپانیایی
اسباني

اسپانیایی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• الفبای زبان اسپانیایی   • اسپانیا مناطق دیدنی   • آموزش زبان اسپانیایی pdf   • دانلود آموزش زبان اسپانیایی   • آموزش زبان اسپانیایی در سفارت اسپانیا   • اسپانیا اقامت   • آموزشگاه زبان اسپانیایی   • جاهای دیدنی اسپانیا   • معنی اسپانیایی   • مفهوم اسپانیایی   • تعریف اسپانیایی   • معرفی اسپانیایی   • اسپانیایی چیست   • اسپانیایی یعنی چی   • اسپانیایی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اسپانیایی
کلمه : اسپانیایی
اشتباه تایپی : hs~hkdhdd
آوا : 'espAniyAyi
نقش : صفت
عکس اسپانیایی : در گوگل


آیا معنی اسپانیایی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )