انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1096 100 1

اسکونه

معنی اسکونه در لغت نامه دهخدا

اسکونه. [ ] (اِخ ) کوهی است :
وز آنجا بکوهی نهادند روی
جزیری که اسکونه بد نام اوی.
(گرشاسب نامه ).

اسکونه در دانشنامه ویکی پدیا

اسکونه
مختصات: ۵۵°۴۸′ شمالی ۱۳°۳۷′ شرقی / ۵۵٫۸۰۰°شمالی ۱۳٫۶۱۷°شرقی / 55.800; 13.617
استان اسکونه
اسکونه لاند
اِسکونه (به سوئدی: Skåne راهنما·اطلاعات) نام یکی از استان های سوئد در جنوب این کشور است.
این منطقه به شکل دماغه ای شبیه به یک شبه جزیره در جنوبی ترین نقطه کشور سوئد می باشد که توسط آبهای دریای بالتیک از سوی شرق و جنوب، تنگه اورِسوند (Öresund) از غرب و آبهای تنگه کَتِگات (Kattegat) از شمال غرب احاطه شده است.
از شمال با استان های هالاند و اسمولاند و از شمال شرق با استان بِلِکینگه هم مرز است و مرکز آن شهر مالمو می باشد.
عکس اسکونه
سیارک ۴۶۰ (به انگلیسی: 460 Scania، نامگذاری:1900FN) چهارصد و شصتمین سیارک کشف شده است که در ۲۲ اکتبر ۱۹۰۰ و در هایدلبرگ کشف شد.
سیارک در دادگان اجرام کوچک ناسا
قدر مطلق سیارک برابر ۱۰٫۶۰ است.
اسکونه لاند (به سوئدی: Skåneland) نام تاریخی منطقه ای در جنوب سوئد است.
"Skåneland" (1917). In Nordisk Familjebok.
"Skåneland" (2008). In Svenska Akademiens Ordbok (SAOB)
Skansjö, Sten (1997). Skånes historia. Lund, ISBN 91-88930-95-5.
جنگ اسکونه (به دانمارکی:Skånske Krig؛سوئدی:Skånska kriget؛ آلمانی:Schonischer Krieg) بخشی از جنگ های شمالی بود که در فاصله سال های ۱۶۷۵ تا ۱۶۷۹ میلادی در سرزمین های سوئد، دانمارک-نروژ و براندنبورگ رخ داد. این نبرد به خصوص در خاک اسکونه واقع در مرز میان دانمارک و سوئد، شدت بیشتری داشت. این جنگ در تاریخ آلمان به جنگ سوئد-براندنبورگ (به آلمانی:Schwedisch-Brandenburgischer Krieg) شهرت دارد.
http://en.wikipedia.org/wiki/Scanian_War
جنگ هنگامی آغاز شد که امپراتوری سوئد در اتحاد با پادشاهی فرانسه، با چندین کشور اروپایی درگیر شد؛ زیرا، هم زمان در اروپای غربی، جنگ هلند جریان داشت. جمهوری هلند از دانمارک، که تحت رهبری کریستیان پنجم قرار داشت، درخواست کمک کرد. بلافاصله دانمارک در اتحاد با براندنبورگ، به سوئد حمله کرد ؛ در نتیجه، امپراتوری سوئد ناچار بود که در دو جبهه بجنگد.
هدف دانمارک از شرکت در این جنگ، بازپس گیری اسکونه بود که پس از دومین جنگ شمالی آن را به سوئد واگذار نمود. با وجود حملهٔ جسورانه و موفقیت آمیز دانمارکی ها، سوئد موفق شد به رهبری پادشاه نوزده سالهٔ خود، شارل یازدهم، نیروهای دشمن را پس بزند.
جنگ بدون نتیجهٔ مهمی ادامه یافت ؛ از یک طرف، سوئدی ها بخش بزرگی از ناوگان خود را در دریا از دست دادند و همچنین، در شمال آلمان مغلوب براندنبورگ شدند. از طرفی دیگر، دانمارکی ها نیز در تلاش برای تصرف دوبارهٔ اسکونه ناموفق بوده و از سوئد شکست خوردند. سرانجام، جنگ زمانی به پایان رسید که جمهوری هلند، متحد دانمارک، با فرانسه آتش بس برقرار کرد و همچنین، شارل یازدهم سوئد با شاهزاده خانم دانمارکی، اولریک الئونورا دانمارک ازدواج کرد. پیمان ختم جنگ با وساطت فرانسه امضاء شد و بسیاری از سرزمین های از دست رفتهٔ سوئد، دوباره به این کشور برگردانده شد.
زمین لرزه استان اسکونه در تاریخ ۰۲۰۰۸-۱۲-۱۶ ۱۶ دسامبر ۲۰۰۸ میلادی، برابر با ‎۲۶ آذر ۱۳۸۷، ساعت ۰۵:۲۰:۰۱٫۵ به زمان یوتی سی در سوئد ، منطقه استان اسکونه رخ داد.ژرفای این زلزله ۱۰٫۰ کیلومتر بود. بزرگی آن ۴٫۳ در مقیاس Mw بدست آمده است.
فهرست زلزله های سده بیستم
زلزله شناسی
پروژهٔ جهانی تنسور گشتاور مرکزوار پارامتر زمان مرکزوار زمین لرزه را با اختلاف ۳٫۰ ثانیه نسبت به زمان رخداد اشاره شده در بالا و مختصات مرکزوار را در ۵۵°۳۳′شمالی ۱۳°۴۶′شرقی / ۵۵٫۵۵°شمالی ۱۳٫۷۶°شرقی / 55.55; 13.76 محاسبه کرد و همچنین، ژرفا در ۱۲٫۰ کیلومتر ثابت شده است. در این محاسبات زاویه های (راستا، شیب، ریک) گسل سازندهٔ زمین لرزه و صفحه عمود بر آن برابر با (°۲۱۱، °۷۸، ° ۶) یا (°۱۲۰، °۸۴، ° ۱۶۸) حاصل شده است.
شهرستان اسکونه (به سوئدی: Skåne län) یکی از شهرستان های کشور سوئد است که در جنوبی ترین نقطه این کشور واقع شده است و با شهرستان های هاللاند، کرونوبرگ، بلکینگه مرز مشترک دارد.
این شهرستان در سال ۱۹۹۷ از ترکیب دو شهرستان به وجود آمد.
اسکونه ۳ درصد از مساحت سوئد را تحت پوشش دارد با این حال با جمعیت ۱.۲۰۰.۰۰۰ نفر ۱۳ درصد مردم این کشور را در خود جای داده است.
مرکز این شهرستان شهر مالمو است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

اسکونه در دانشنامه آزاد پارسی

اِسکونه (Skane)
(یا: اسکانیا؛ شانه) منطقه ای در جنوب سوئد. بسیار پرجمعیت و حاصل خیز و متشکل از بخش های مالموهوس و کریستیانستاد است. شهرهای بزرگ آن عبارت اند از مالمو و هلسینگبورگ (هلسینگبوری). ادارۀ آن تا ۱۶۵۸ برعهدۀ دانمارک بود و سپس به سوئد واگذار شد.

ارتباط محتوایی با اسکونه

اسکونه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اسکونه   • مفهوم اسکونه   • تعریف اسکونه   • معرفی اسکونه   • اسکونه چیست   • اسکونه یعنی چی   • اسکونه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اسکونه
کلمه : اسکونه
اشتباه تایپی : hs;,ki
عکس اسکونه : در گوگل


آیا معنی اسکونه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )