برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1165 100 1

اسیر شهرستانی

اسیر شهرستانی در دانشنامه ویکی پدیا

اسیر شهرستانی
میرزا جلال الدین محمد بن مؤمن اسیر شهرستانی اصفهانی (زاده ۱۰۲۹ ق - درگذشت ۱۰۴۹ ق و به روایتی ۱۰۵۹ ق) از شاعران بزرگ فارسی سرای سبک هندی قرن ۱۱ ق. است.
میرزا جلال الدین، فرزند ارشد میرزا مؤمن از سادات شهرستان - از توابع اصفهان - و از شاعران بزرگ سبک هندی سدهٔ ۱۱ ق. است. ظاهراً در سال ۱۰۲۹ ق در اصفهان زاده شد. دامنهٔ علم و دانش او به درستی دانسته نیست اما از قصایدش که بیشتر در مدح ائمه است، آگاهی او از علوم دینی و مسائل عرفانی و فلسفی تا حدودی آشکار می شود. وی معاصر شاه عباس اول، شاه صفی و شاه عباس دوم بود و به اسیر تخلص می کرد. وی شاگرد فصیحی هروی و داماد شاه عباس دوم بود. اسیر علاوه بر مهارت در سخنوری، نقاد و شعرسنج بود و منزلش محفل ادب و مجمع شاعران و سخنواران. اسیر همچنین سفری به هند داشته است.
وی به جهت افراط در شراب خواری در جوانی درگذشت. در سال مرگ او اختلاف است. ذبیح الله صفا به نقل از منابع مورد استفادهٔ خود تاریخ مرگ وی را ۱۰۴۹ ق نوشته و این تاریخ شهرت بیشتر دارد ولی ولی قلی بیک شاملو در قصص الخاقانی ۱۰۵۹ ق ضبط کرده است که درست تر به نظر می رسد.
اسیر در سیر تکاملی سبک شعری سدهٔ یازدهم اثر آشکار دارد. سبک هندی با اسیر شهرستانی آغاز شده و با بیدل دهلوی به کمال می رسد. او بنیاد معانی خود را بر چنان تخیل و خیالپردازی های وهم انگیزی نهاده است که هیچ مضمون و نکته ای در سخنش خالی از آن نیست. شاعران هم دورهٔ وی نظیر کلیم کاشانی و صائب تبریزی در سخنان خود وی را ستوده اند. با این همه، همهٔ اشعار اسیر دارای ویژگی های سبک هندی نیست. در غزل هایی تتبع او از اشعار انوری و سعدی و حافظ هویداست. می توان گفت که اشعار اسیر، خاصه غزلیات او، در عین برخورداری از خصوصیات سبک هندی به سبک عراقی نزدیک است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با اسیر شهرستانی

اسیر شهرستانی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اسیر شهرستانی   • مفهوم اسیر شهرستانی   • تعریف اسیر شهرستانی   • معرفی اسیر شهرستانی   • اسیر شهرستانی چیست   • اسیر شهرستانی یعنی چی   • اسیر شهرستانی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اسیر شهرستانی
کلمه : اسیر شهرستانی
اشتباه تایپی : hsdv aivsjhkd
عکس اسیر شهرستانی : در گوگل

آیا معنی اسیر شهرستانی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )