انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 890 100 1

معنی اشتباه در لغت نامه دهخدا

اشتباه. [ اِ ت ِ ] (ع مص ) مانند شدن. یقال : اشتبها؛ اذا اشبه کل واحد منهما الآخر حتی التبسا. (منتهی الارب ). مانند چیزی شدن. (زوزنی ). مانند شدن. (ترجمان علامه ٔ جرجانی ص 13). چیزی را بغلط عوض چیزی گرفتن. (فرهنگ نظام ). چیزی یا کسی را بجای چیزی یا کسی گرفتن : و هرگاه که در آن اشتباهی افتاد ادراک معانی ممکن نگردد. (کلیله و دمنه ).
اصل غیرتها بدانیداز اله
آن خلقان فرع حق بی اشتباه.
مولوی.
|| پوشیده شدن کار و مانند آن. (منتهی الارب ). پوشیده شدن کار. (تاج المصادر بیهقی ). پوشیده گشتن کار. (زمخشری ).
- اشتباه داشتن ؛ شبیه بودن. مانند بودن :
فلکی مهی ندانم به چه کنیتت بخوانم
به کدام جنس گویم که تو اشتباه داری.
سعدی.
- اشتباه کاری ؛ تلبیس. بهم درآمیختن. در کاری خطا کردن.
- اشتباه کردن ؛ سهو کردن. خطاکردن.
- اشتباه ِ لُپی ؛ درتداول عامه ، اطلاق کلمه ٔ کتاب مثلاً بر دفتر بطور غلطو اشتباه.
- امثال :
اشتباه برمیگردد ؛ از نو آغاز میکنیم. از نو میشمریم.

معنی اشتباه به فارسی

اشتباه
( مصدر ) ۱ - پوشیده شدن نهفته ماندن . ۲ - مانند شدن . ۳ - باز نشناختن باز ندانستن . ۴ - ( اسم ) سهو خطا. جمع : اشتباهات .
[blunder] [مهندسی نقشه برداری] خطایی که از بی توجهی افراد یا معیوب بودن دستگاه ناشی شود
خیمه ای که در بزرگی به آسمان ماند

معنی اشتباه در فرهنگ معین

اشتباه
(اِ تِ) [ ع . ] ۱ - (مص ل .) پوشیده شدن . ۲ - مانند شدن چیزی به چیز دیگر. ۳ - (اِ.) سهو، خطا.

معنی اشتباه در فرهنگ فارسی عمید

اشتباه
۱. مانند شدن چیزی به چیز دیگر در نظر انسان.
۲. یکی را به جای دیگری گرفتن.
۳. کاری به غلط انجام دادن.
۴. (اسم) سهو، خطا.

اشتباه در دانشنامه اسلامی

اشتباه
مردّد شدن چیزی میان چند چیز را اشتباه گویند. از این موضوع در باب های مختلف از جمله طهارت، صلات، جهاد، صید و ذباحه، اطعمه و اشربه و ارث سخن رفته است.
موارد اشتباه یا همراه علم اجمالی است و یا بدون آن. اشتباه در صورت دوم، به شک بازمی گردد. موضوع سخن در این جا اشتباهی است که همراه با علم اجمالی باشد.
اقسام اشتباه
افراد مورد اشتباه یا محصور است و یا غیر محصور. از اوّلی به شبهه محصوره و از دومی به شبهه غیر محصوره تعبیر می شود.
شبهۀ غیر محصوره
اگر اشتباه در عدد غیر محصور باشد مانند اشتباه یک ظرف غصبی یا نجس میان هزاران ظرف که به طور معمول مورد استفادۀ انسان نیستند به قول مشهور، اثری بر این علم اجمالی مترتّب نیست و حکم شک را دارد. بنابراین، اجتناب واجب نیست.
شبهۀ محصوره
...
در این مقاله به آیاتی اشاره می کنیم که جناب بلقیس ملکه سبا با دیدن عظمت و قدرت حضرت سلیمان به خداوند، ایمان آورد.
انی وجدت امراة تملکهم... • قیل لها ادخلی الصرح فلما راته حسبته لجة... «من زنی را دیدم که بر آنها حکومت می کند و همه چیز در اختیار داشت (مخصوصا) تخت عظیمی دارد...به او گفته شد داخل حیاط قصر شو، اما هنگامی که نظر به آن افکند پنداشت نهر آبی است و ساق پاهای خود را برهنه کرد (تا از آب بگذرد اما سلیمان) گفت (این آب نیست) بلکه قصری است از بلور صاف، (ملکه سبا) گفت پروردگارا! من به خود ستم کردم، و با سلیمان برای خداوندی که پروردگار عالمیان است اسلام آوردم».
جلوه صحن بلورین
انی وجدت امراة تملکهم... • قیل لها ادخلی الصرح فلما راته حسبته لجة و کشفت عن ساقیها قال انه صرح ممرد من قواریر...
← تفسیر آیه
انی وجدت امراة تملکهم... • قیل لها ادخلی الصرح فلما راته حسبته لجة وکشفت عن ساقیها قال انه صرح ممرد من قواریر... کلمه (صرح) به معنای قصر و هر بنایی است بلند و مشرف بر سایر بناها، و نیز به معنای محلی است که آن را تخت کرده باشند و سقف هم نداشته باشد و کلمه (لجة) به معنای آب بسیار زیاد است و کلمه (ممرد) اسم مفعول از تمرید است که به معنای صاف کردن است و کلمه (قواریر) به معنای شیشه است.و اگر فرمود: (بدو گفته شد داخل صرح شو)، گویا گوینده آن، بعضی از خدمتکاران سلیمان علیه السّلام بوده، که در حضور او ملکه سباء را راهنمایی کرده که داخل شود و این رسم همه پادشاهان بزرگ است.(فلما راته حسبته لجة و کشفت عن ساقیها) - یعنی وقتی ملکه سباء آن صرح را دید، خیال کرد استخری از آب است، (چون خیلی آن شیشه صاف بود) لذا جامه های خود را از ساق پا بالا زد تا دامنش تر نشود.(قال انه صرح ممرد من قواریر)- گوینده این سخن سلیمان است، که به آن زن، می گوید: این صرح، لجه نیست. بلکه صرحی است که از شیشه ساخته شده است.

اشتباه در دانشنامه ویکی پدیا

اشتباه
اشتباه می تواند به موارد زیر اشاره داشته باشد:
در ادبیات فارسی به معنی خطا می باشد.
اشتباه (فیلم ۱۳۳۱) نام فیلمی ایرانی به کارگردانی منصور مبینی و محصول سال ۱۳۳۱.
اشتباه (رمان) نام رمانی یونانی نوشته شده توسط آنتونیس ساماراکیس.
اشتباه می تواند به موارد زیر اشاره داشته باشد:
در ادبیات فارسی به معنی خطا می باشد.
اشتباه (فیلم ۱۳۳۱) نام فیلمی ایرانی به کارگردانی منصور مبینی و محصول سال ۱۳۳۱.
اشتباه (رمان) نام رمانی یونانی نوشته شده توسط آنتونیس ساماراکیس.
اشتباه (به یونانی: Το λάθος) معروفترین رمان آنتونیس ساماراکیس رمان نویس یونانی است. این رمان در سال ۱۹۶۵ چاپ شده است و جز رمانهای جاسوسی و پلیسی محسوب می شود. این رمان در ایران با عنوان نقطه ضعف ترجمه شده است.
اشتباه نام فیلمی است به کارگردانی منصور مبینی که محصول سال ۱۳۳۱ می باشد.
اشتباه (انگلیسی: The Mistake) فیلمی به کارگردانی دیوید وارک گریفیت است که در سال ۱۹۱۳ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به بلانش سوئیت و هری کری اشاره کرد.
«اشتباه» (انگلیسی: The Mistake (film)) یک فیلم به کارگردانی دیوید وارک گریفیت است که در سال ۱۹۱۳ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به بلانش سوئیت و هری کری اشاره کرد.
اشتباه تایپی یا خطای تایپی (به انگلیسی: typo یا typographical error) به اشتباهی گفته می شود که در تایپ صورت صحیح نوشتار چاپی یا آنلاین رخ می دهد. در گذشته، این عبارت به اشتباهات رخ داده در هنگام حروف چینی (تایپوگرافی) اطلاق می شد. این اصطلاح شامل خطاهای ناشی از نقص سخت افزاری یا لغزش و خطای دست یا انگشت می شود اما غلط هایی مانند غلط های املایی یا به کارگیری اشتباه کلماتی مانند «فراق» و «فراغ» که به دلیل بی اطلاعی رخ می دهند را شامل نمی شود. اکثر اشتباهات تایپی ساده بوده و به صورت تکرار، جا انداختن، جابجایی یا جایگزینی تعداد کمی کاراکتر اتفاق می افتند.
انگشت چاق یا "سندرم انگشت چاق" اصطلاحی عامیانه است که اشاره به عمل ثانویهٔ ناخواسته ای دارد که در هنگام تایپ رخ می دهد. هنگامی که انگشت فردی بزرگ تر از محدودهٔ لمس باشد، ممکن است اعمال حرکتی با بدون دقت انجام شده و اشتباهاتی رخ دهد. این اتفاق در صفحات لمسی شایع است. ممکن است افراد با گذاشتن انگشت بر روی یک از کلیدهای صفحه کلید، دو کلید مجاور را فشار دهند. به عنوان مثال تایپ کلمهٔ "سمند" به جای "سند" که به دلیل کنار هم بودن دو کلید"م" و "ن" است.
اشتباه در اشتباه یا به اختصار اشتباه نام یک مجموعهٔ تلویزیونی ایرانی به کارگردانی «جواد انصافی» است که در سال ۱۳۷۳ تولید و از شبکه ۱ سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش گردید.
اشتباه دوباره (انگلیسی: Wrong Again) یک فیلم در سبک کمدی و زوج هنری به کارگردانی لئو مک کری است که در سال ۱۹۲۹ منتشر شد.
«اشتباه محبوبم» (به انگلیسی: My Favorite Mistake) ترانه ای از هنرمند اهل ایالات متحده آمریکا، شریل کرو است که در ۱۵ سپتامبر ۱۹۹۸ (۱۹۹۸-09-۱۵) به عنوان نخستین تک آهنگ از سومین آلبوم او، جلسه های گلوب منتشر شد. این ترانه دربارهٔ رابطه با مردی بی وفا است. تصور بر این است که کرو این ترانه را دربارهٔ رابطه اش با اریک کلپتون تصنیف کرده است.
«اشتباه محبوبم» در آمریکا، در جایگاه ۲۰ جدول ۱۰۰ آهنگ داغ بیلبورد، در بریتانیا، در جایگاه ۹ جدول تک آهنگ ها، و در کانادا، در جایگاه دوم جدول فروش جای گرفت.
آلبوم گروه تتو که در سال ۲۰۰۲ منتشر شد.
"All the Things She Said"
انتشاریافته: ۱۹ اوت ۲۰۰۲
"Not Gonna Get Us"
انتشاریافته: ۵ می ۲۰۰۳
"۳۰ دقیقه"
انتشاریافته: ژوئن ۲۰۰۳
"How Soon Is Now?"
انتشاریافته: ۷ ژوئیه ۲۰۰۳
اشتباه در اشتباه یا به اختصار اشتباه نام یک مجموعهٔ تلویزیونی ایرانی به کارگردانی «جواد انصافی» است که در سال ۱۳۷۳ تولید و از شبکه ۱ سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش گردید.
پیچ اشتباه (انگلیسی: Wrong Turn) یک فیلم در سبک ترسناک و اسلشر به کارگردانی راب اشمیت است که در سال ۲۰۰۳ منتشر شد.
«جمع اشتباه»(به انگلیسی: Wrong Crowd) آلبومی از هنرمند اهل بریتانیا تام اودل است که در سال ۲۰۱۶ میلادی منتشر شد.
«جمع اشتباه»
پخش: ۴ آوریل ۲۰۱۶
این آلبوم در چارت های، هلند، ایرلند، سوئیس، جزو ده آلبوم اول قرار گرفت.
«مغناظیسی شده»
پخش: ۱۵ آوریل ۲۰۱۶
«Here I Am»
پخش: ۲۰ مه ۲۰۱۶
«Concrete»
پخش: ۷ ژوئن ۲۰۱۶
«Silhouette»
پخش: ۹ دسامبر ۲۰۱۶
حرکت اشتباه، (به آلمانی: Falsche Bewegung) فیلمی در ژانر درام است. کارگردان فیلم حرکت اشتباه، ویم وندرس است. این فیلم در سال ۱۹۷۵ میلادی ساخته شد. بازیگران این فیلم عبارت انداز:
رودیگر واگلر، هانس کریستین بلچ
نرخ کشف اشتباه (به انگلیسی: false discovery rate) یک روش برای بررسی نرخ خطای نوع اول در آزمون فرض های همزمان است، که در آنها سطح معنی داری تفاوت آماره های مختلف در تعداد زیادی آزمون مشابه همزمان سنجیده می شود. نرخ کشف اشتباه در واقع یک معیار آزادانه تر نسبت به نرخ خطای خانوادگی (family-wise error rate) است و نشان دهندهٔ نسبت فرض های واقعاً صفری که توسط آزمون ها رد می شوند به تمام فرضهایی که توسط آزمون ها رد می شوند، است .(منظور از کشف در اینجا فرض صفر رد شده است) می توان نشان داد که در مجموع کنترل این معیار نسبت به کنترل نرخ خطای خانوادگی توان آماری بالاتری بدست می دهد.
نه حتی اشتباه و یا حتی اشتباه نیست (به انگلیسی: Not even wrong) در واژگان علمی عبارتی در توصیف استدلال مطلبی است که آن مطلب؛ مدعی به علمی بودن است اما نتواند در برخی از پایه های بنیادی، جواب گوی انگیزهٔ موجودیت خود باشد؛ که معمولاً در زمان جمع بندی شامل یک مغالطهٔ منطقی نهایی می شود و یا در پایان، با یک آزمایش (یا روش عملی) که رد آن امکان پذیر باشد تا بتوان آن را تحریف کرد، و یا نمی توان از آن استفاده کرد؛ که مثل آن پیش بینی هایی در مورد جهان طبیعی است.
این عبارت علمی به طور کلی به فیزیکدان نظری ولفگانگ پاولی، که برای اعتراض های رنگارنگ خود، به تفکر نادرست و یا درهم و برهم شناخته شده بود نسبت داده شده. رودولف پیرلز یک نمونه از چنین موردی را مستند کرده که در آن؛ یکی از دوستان پاولی مقاله ای را که در داشتن ارزش واقعی علمی آن تردید داشته؛ از یک فیزیک دان جوان، به او نشان می دهد و نظر پاولی را در بارهٔ آن جویا می شود. پاولی با حالت غم گینانه ای می گوید: این حتی اشتباه نیست.
این عبارت اغلب برای توصیف باورها یا کارهایی گفته می شود که به نادرستی با عنوان دانش ارائه داده می شوند ولی بر پایهٔ روش های دانشی نیستند.
نت اشتباه (به انگلیسی: One False Note) جلد دوم مجموعه ۳۹ سرنخ اثر گوردون کورمن است.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های اشتباه

این نوشتار یا بخش نیازمند ویکی سازی است. لطفاً با توجه به راهنمای ویرایش و شیوه نامه آن را ویکی سازی کنید و در پایان این الگو را بردارید.
• «هیچ اشتباهی وجود ندارد و هیچ چیز تصادفی نیست. همهٔ وقایع نعمت هایی هستند که برای عبرت به ما داده شده اند.» الیزابت کوبلر-راس
• متخصص کسی است که تمامی اشتباهات ممکن در یک رشتهٔ محدود را به وجود آورده باشد. نیلز بور ، فیزیکدان مشهور دانمارکی

اشتباه در جدول کلمات

اشتباه
سهو
اشتباه اصلاح شده
مستدرک
اشتباه معروف
لپی
اشتباه کردن
کور خواندن
اشــتباه کــردن | بد فهمیدن
کور خواندن
اموری که در آن به خطا و اشتباه افتند
کارهای خبت
بنایی در بیت المقدس با گنبدی طلایی که نزدذ عامه مردم به اشتباه مسجدالاقصی تلقی میشود
مسجد قبه الصخره

معنی اشتباه به انگلیسی

fault (اسم)
چینه ، گناه ، اشتباه ، عیب ، نقص ، خطا ، تقصیر ، نا درستی ، کاستی ، گسله ، شکست زمین ، حرج
flounder (اسم)
اشتباه ، لغزش ، سفره ماهی ، نوعی ماهی پهن
fumble (اسم)
اشتباه
gaffe (اسم)
اشتباه ، خبط ، لغزش ، اشتباه در گفتار یا کردار
boo (اسم)
اشتباه
inaccuracy (اسم)
غلط ، اشتباه ، نا درستی ، عدم دقت ، عدم صحت ، چیز ناصحیح و غلط
snafu (اسم)
اشتباه ، اشفته بودن
misgiving (اسم)
بیم ، ترس ، اشتباه ، بدگمانی ، شبهه ، مشتبه سازی ، سوء تفاهم ، عدم اطمینان
slip (اسم)
گمراهی ، باریکه ، اشتباه ، روکش ، سهو ، خطا ، اولاد ، ستون ، نسل ، لغزش ، قلمه ، زیر پیراهنی ، خطا به خواندن ، نهال ، تکه کاغذ ، لیزی
error (اسم)
ضلالت ، غلط ، اشتباه ، سهو ، خطا ، خبط ، تقصیر ، لغزش ، عقیدهنادرست
mistake (اسم)
غلط ، اشتباه ، سهو ، خطا ، خبط ، بد شانسی
errancy (اسم)
گمراهی ، غلط ، اشتباه
blame (اسم)
سب ، سرزنش ، گناه ، عتاب ، اشتباه ، مذمت
wrong (اسم)
اشتباه ، سهو ، تقصیر و جرم غلط
mix-up (اسم)
اشتباه ، درهم و برهمی
erroneous (صفت)
غلط ، نا درست ، اشتباه ، مغلوط ، پراز غلط
mis- (پیشوند)
غلط ، بد ، دشمنی ، اشتباه ، سوء ، نادرست

معنی کلمه اشتباه به عربی

اشتباه
تحسس , خاطي , خطا , زلة , سمک مفلطح , لائمة
خطا فاحش
مفارقة تاريخية
عثرة
غلطة
خطا فاحش
اشراف
ملخبط
اجهض , تحسس , تهلوس , خطا فاحش , زغب , زلة
ادحض
غير معصوم
خطا في التقدير
إساءة التقدير
لايحْطِي

اشتباه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی اشتباه

هلیا ٠٦:٣٦ - ١٣٩٥/٠٥/٢٢
این واژه اربی است و پارسی آن اینهاست:
رمژن ramžan (پارسی دری: رمژک)
برانت brãnt (سنسکریت: بْهْرانتی bhrãnti)
مودات mudãt (سنسکریت: مودهَتوَ mudhatva)
ویریدیت viridit (سنسکریت: ویریدیتَ)
|

شهریار آریابد ٠٩:١٤ - ١٣٩٧/١٢/١١
در پهلوی و پارسی " رمژک " برابر کتاب فرهنگ برابرهای پارسی واژه های بیگانه از ابوالقاسم پرتو.
رمژکیدن = اشتباه کردن
|

پیشنهاد شما درباره معنی اشتباهنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• اشتباه كردم   • عشق اشتباه   • معنی اشتباه   • اشتباه عشقی   • جمله در مورد اشتباه   • اشتباه در حقوق   • اشتباه اهنگ   • معنی کلمه اشتباه   • مفهوم اشتباه   • تعریف اشتباه   • معرفی اشتباه   • اشتباه چیست   • اشتباه یعنی چی   • اشتباه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اشتباه
کلمه : اشتباه
اشتباه تایپی : hajfhi
آوا : 'eStebAh
نقش : صفت
عکس اشتباه : در گوگل


آیا معنی اشتباه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )