انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 984 100 1

اشتباه

/'eStebAh/

مترادف اشتباه: خبط، خطا، خطیئه، ریب، سهو، غلط، لغزش، مغلوط، نادرست، ناصواب

متضاد اشتباه: صواب

برابر پارسی: لغزش، کوتاهی، گمراهی، کژی، نادرست، نادرستی، نرسپان

معنی اشتباه در لغت نامه دهخدا

اشتباه. [ اِ ت ِ ] (ع مص ) مانند شدن. یقال : اشتبها؛ اذا اشبه کل واحد منهما الآخر حتی التبسا. (منتهی الارب ). مانند چیزی شدن. (زوزنی ). مانند شدن. (ترجمان علامه ٔ جرجانی ص 13). چیزی را بغلط عوض چیزی گرفتن. (فرهنگ نظام ). چیزی یا کسی را بجای چیزی یا کسی گرفتن : و هرگاه که در آن اشتباهی افتاد ادراک معانی ممکن نگردد. (کلیله و دمنه ).
اصل غیرتها بدانیداز اله
آن خلقان فرع حق بی اشتباه.
مولوی.
|| پوشیده شدن کار و مانند آن. (منتهی الارب ). پوشیده شدن کار. (تاج المصادر بیهقی ). پوشیده گشتن کار. (زمخشری ).
- اشتباه داشتن ؛ شبیه بودن. مانند بودن :
فلکی مهی ندانم به چه کنیتت بخوانم
به کدام جنس گویم که تو اشتباه داری.
سعدی.
- اشتباه کاری ؛ تلبیس. بهم درآمیختن. در کاری خطا کردن.
- اشتباه کردن ؛ سهو کردن. خطاکردن.
- اشتباه ِ لُپی ؛ درتداول عامه ، اطلاق کلمه ٔ کتاب مثلاً بر دفتر بطور غلطو اشتباه.
- امثال :
اشتباه برمیگردد ؛ از نو آغاز میکنیم. از نو میشمریم.

معنی اشتباه به فارسی

اشتباه
( مصدر ) ۱ - پوشیده شدن نهفته ماندن . ۲ - مانند شدن . ۳ - باز نشناختن باز ندانستن . ۴ - ( اسم ) سهو خطا. جمع : اشتباهات .
[blunder] [مهندسی نقشه برداری] خطایی که از بی توجهی افراد یا معیوب بودن دستگاه ناشی شود
خیمه ای که در بزرگی به آسمان ماند

معنی اشتباه در فرهنگ معین

اشتباه
(اِ تِ) [ ع . ] ۱ - (مص ل .) پوشیده شدن . ۲ - مانند شدن چیزی به چیز دیگر. ۳ - (اِ.) سهو، خطا.

معنی اشتباه در فرهنگ فارسی عمید

اشتباه
۱. مانند شدن چیزی به چیز دیگر در نظر انسان.
۲. یکی را به جای دیگری گرفتن.
۳. کاری به غلط انجام دادن.
۴. (اسم) سهو، خطا.

اشتباه در دانشنامه اسلامی

اشتباه
مردّد شدن چیزی میان چند چیز را اشتباه گویند. از این موضوع در باب های مختلف از جمله طهارت، صلات، جهاد، صید و ذباحه، اطعمه و اشربه و ارث سخن رفته است.
موارد اشتباه یا همراه علم اجمالی است و یا بدون آن. اشتباه در صورت دوم، به شک بازمی گردد. موضوع سخن در این جا اشتباهی است که همراه با علم اجمالی باشد.
اقسام اشتباه
افراد مورد اشتباه یا محصور است و یا غیر محصور. از اوّلی به شبهه محصوره و از دومی به شبهه غیر محصوره تعبیر می شود.
شبهۀ غیر محصوره
اگر اشتباه در عدد غیر محصور باشد مانند اشتباه یک ظرف غصبی یا نجس میان هزاران ظرف که به طور معمول مورد استفادۀ انسان نیستند به قول مشهور، اثری بر این علم اجمالی مترتّب نیست و حکم شک را دارد. بنابراین، اجتناب واجب نیست.
شبهۀ محصوره
...
در این مقاله به آیاتی اشاره می کنیم که جناب بلقیس ملکه سبا با دیدن عظمت و قدرت حضرت سلیمان به خداوند، ایمان آورد.
انی وجدت امراة تملکهم... • قیل لها ادخلی الصرح فلما راته حسبته لجة... «من زنی را دیدم که بر آنها حکومت می کند و همه چیز در اختیار داشت (مخصوصا) تخت عظیمی دارد...به او گفته شد داخل حیاط قصر شو، اما هنگامی که نظر به آن افکند پنداشت نهر آبی است و ساق پاهای خود را برهنه کرد (تا از آب بگذرد اما سلیمان) گفت (این آب نیست) بلکه قصری است از بلور صاف، (ملکه سبا) گفت پروردگارا! من به خود ستم کردم، و با سلیمان برای خداوندی که پروردگار عالمیان است اسلام آوردم».
جلوه صحن بلورین
انی وجدت امراة تملکهم... • قیل لها ادخلی الصرح فلما راته حسبته لجة و کشفت عن ساقیها قال انه صرح ممرد من قواریر...
← تفسیر آیه
انی وجدت امراة تملکهم... • قیل لها ادخلی الصرح فلما راته حسبته لجة وکشفت عن ساقیها قال انه صرح ممرد من قواریر... کلمه (صرح) به معنای قصر و هر بنایی است بلند و مشرف بر سایر بناها، و نیز به معنای محلی است که آن را تخت کرده باشند و سقف هم نداشته باشد و کلمه (لجة) به معنای آب بسیار زیاد است و کلمه (ممرد) اسم مفعول از تمرید است که به معنای صاف کردن است و کلمه (قواریر) به معنای شیشه است.و اگر فرمود: (بدو گفته شد داخل صرح شو)، گویا گوینده آن، بعضی از خدمتکاران سلیمان علیه السّلام بوده، که در حضور او ملکه سباء را راهنمایی کرده که داخل شود و این رسم همه پادشاهان بزرگ است.(فلما راته حسبته لجة و کشفت عن ساقیها) - یعنی وقتی ملکه سباء آن صرح را دید، خیال کرد استخری از آب است، (چون خیلی آن شیشه صاف بود) لذا جامه های خود را از ساق پا بالا زد تا دامنش تر نشود.(قال انه صرح ممرد من قواریر)- گوینده این سخن سلیمان است، که به آن زن، می گوید: این صرح، لجه نیست. بلکه صرحی است که از شیشه ساخته شده است.

اشتباه در دانشنامه ویکی پدیا

اشتباه
اشتباه می تواند به موارد زیر اشاره داشته باشد:
در ادبیات فارسی به معنی خطا می باشد.
اشتباه (فیلم ۱۳۳۱) نام فیلمی ایرانی به کارگردانی منصور مبینی و محصول سال ۱۳۳۱.
اشتباه (رمان) نام رمانی یونانی نوشته شده توسط آنتونیس ساماراکیس.
اشتباه می تواند به موارد زیر اشاره داشته باشد:
در ادبیات فارسی به معنی خطا می باشد.
اشتباه (فیلم ۱۳۳۱) نام فیلمی ایرانی به کارگردانی منصور مبینی و محصول سال ۱۳۳۱.
اشتباه (رمان) نام رمانی یونانی نوشته شده توسط آنتونیس ساماراکیس.
اشتباه (به یونانی: Το λάθος) معروفترین رمان آنتونیس ساماراکیس رمان نویس یونانی است. این رمان در سال ۱۹۶۵ چاپ شده است و جز رمانهای جاسوسی و پلیسی محسوب می شود. این رمان در ایران با عنوان نقطه ضعف ترجمه شده است ، در سال ۱۳۶۲ مرحوم محمدرضا اعلامی فیلمی به نام نقطه ضعف بر اساس همین رمان ساخت که در آن جواد گلپایگانی ، حسین پرورش و جمشید هاشم پور در آن نقش ایفاء کردند.
جایزه ادبی دوازده تن یونان در ۱۹۶۶(مشهورترین جایزه ادبی یونان)
جایزه ادبیات پلیسی، برای بهترین کتاب خارجی در سال ۱۹۷۰ از طرف هیئت داوران فرانسه
این کتاب برنده جوایز مشهوری چون:
اشتباه نام فیلمی است به کارگردانی منصور مبینی که محصول سال ۱۳۳۱ می باشد.
هایده برای اینکه مرد محبوبش نادر را متوجه خود سازد با نزدیک شدن به مردی دیگر سعی در تحریک حسادت می کند. نادر نیز اشتباه هایده را کامل تر کرده و از راه انتقامجویی دست به ازدواجی ناموفق می زند. ازدواجی که پایان آن به قتل همسر خیانتکارش می انجامد.
وبگاه سوره
اشتباه (انگلیسی: The Mistake) فیلمی به کارگردانی دیوید وارک گریفیت است که در سال ۱۹۱۳ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به بلانش سوئیت و هری کری اشاره کرد.
۱۲ ژوئیه ۱۹۱۳ (۱۹۱۳-07-۱۲)
اشتباه (به هندی: Kasoor) یا قصور فیلمی محصول سال ۲۰۰۱ و به کارگردانی ویکرام بات است. در این فیلم بازیگرانی همچون آفتاب شیودسانی، لیسا ری، عرفان خان، دیویا دوتا، آپوروا آگنیهوتری، اشوتوش رانا ایفای نقش کرده اند.
۲ فوریه ۲۰۰۱ (۲۰۰۱-02-۰۲)
اشتباه (به زبان انگلیسی: Misfire)نام یک فیلم سینمایی در ژانر اکشن محصول سال ۲۰۱۴ آمریکا که توسط R. Ellis Frazier کارگردانی شده است. ستاره فیلم گری دانیلز می باشد. این فیلم در اکتبر سال ۲۰۱۴ در به صورت دی وی دی منتشر شد.
آر. الیس فریزر
مارتی موری
http://theactionelite.com/movie-review/misfire-2014-review/
http://www.infernalcinema.com/2014/09/review-misfire-dvd-out-oct-6th/
«اشتباه» (انگلیسی: The Mistake (film)) یک فیلم به کارگردانی دیوید وارک گریفیت است که در سال ۱۹۱۳ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به بلانش سوئیت و هری کری اشاره کرد.
اشتباه تایپی یا خطای تایپی (به انگلیسی: typo یا typographical error) به اشتباهی گفته می شود که در تایپ صورت صحیح نوشتار چاپی یا آنلاین رخ می دهد. در گذشته، این عبارت به اشتباهات رخ داده در هنگام حروف چینی (تایپوگرافی) اطلاق می شد. این اصطلاح شامل خطاهای ناشی از نقص سخت افزاری یا لغزش و خطای دست یا انگشت می شود اما غلط هایی مانند غلط های املایی یا به کارگیری اشتباه کلماتی مانند «فراق» و «فراغ» که به دلیل بی اطلاعی رخ می دهند را شامل نمی شود. اکثر اشتباهات تایپی ساده بوده و به صورت تکرار، جا انداختن، جابجایی یا جایگزینی تعداد کمی کاراکتر اتفاق می افتند.
مقایسه مرورگرهای وب – قابلیت غلط یاب املایی در جدول «ویژگی های مرورگر» نشان داده شده است.
رسم الخط
انگشت چاق یا "سندرم انگشت چاق" اصطلاحی عامیانه است که اشاره به عمل ثانویهٔ ناخواسته ای دارد که در هنگام تایپ رخ می دهد. هنگامی که انگشت فردی بزرگ تر از محدودهٔ لمس باشد، ممکن است اعمال حرکتی با بدون دقت انجام شده و اشتباهاتی رخ دهد. این اتفاق در صفحات لمسی شایع است. ممکن است افراد با گذاشتن انگشت بر روی یک از کلیدهای صفحه کلید، دو کلید مجاور را فشار دهند. به عنوان مثال تایپ کلمهٔ "سمند" به جای "سند" که به دلیل کنار هم بودن دو کلید"م" و "ن" است.
گونهٔ دیگری از اشتباه تایپی به اشتباه تایپی ریز معروف است و بر حسب اتفاق منجر به تایپ کلمه ای می شود که صورت املایی صحیحی دارد اما کلمهٔ مورد نظر تایپیست نیست و به دلیل این که املا صحیحی دارد، غلط یاب قادر به تشخیص این اشتباه نیست. از نمونه های آن می توان به تایپ «برگ» به جای «بزرگ» و «فریب» به جای «قریب» اشاره کرد.
اشتباه در اشتباه یا به اختصار اشتباه نام یک مجموعهٔ تلویزیونی ایرانی به کارگردانی «جواد انصافی» است که در سال ۱۳۷۳ تولید و از شبکه ۱ سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش گردید.
مهین شهابی
علی زاهدی
اکبر دودکار
ناصر محمدی
مهری مهرنیا
جواد خدادادی
ناصر گیتی جاه
مرتضی احمدی
پروین سلیمانی
رامسین کبریتی
معصومه آقاجانی
سیروس گرجستانی
منیژه دلدار گلچین
اسدالله منجزی
جواد انصافی
امیر پارسی
محمود حداد
احمد آهسته
بهروز باقری
سحر مروستی
نسترن اصلاح
معصومه جعفری
بهروز خوش فطرت
غلامحسین فرخ تبار
خانوادهٔ اختر، از سایر اعضاء خانواده که در شهرستان زندگی می کنند دعوت کرده اند تا برای حضور در مراسم خواستگاری، به تهران بیایند. خواستگاری به هم می خورد و افراد فامیل رهسپار شهر خود می شوند. در این هنگام، خانواده اختر متوجه می شوند که غذایی را که برای میان راه آنان گذاشته بودند، مسموم است و با همکاری پلیس و عوامل دیگر، قبل از خورده شدن غذا، خود را به مسافران می رسانند و...
اشتباه دوباره (انگلیسی: Wrong Again) فیلمی در ژانر کمدی و زوج هنری به کارگردانی لئو مک کری است که در سال ۱۹۲۹ منتشر شد.
۲۳ فوریه ۱۹۲۹ (۱۹۲۹-02-۲۳)
مترو گلدوین مایر
آلبوم گروه تتو که در سال ۲۰۰۲ منتشر شد.
اشتباه در اشتباه یا به اختصار اشتباه نام یک مجموعهٔ تلویزیونی ایرانی به کارگردانی «جواد انصافی» است که در سال ۱۳۷۳ تولید و از شبکه ۱ سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش گردید.
مهین شهابی
علی زاهدی
اکبر دودکار
ناصر محمدی
مهری مهرنیا
جواد خدادادی
ناصر گیتی جاه
مرتضی احمدی
پروین سلیمانی
رامسین کبریتی
معصومه آقاجانی
سیروس گرجستانی
منیژه دلدار گلچین
اسدالله منجزی
جواد انصافی
امیر پارسی
محمود حداد
احمد آهسته
بهروز باقری
سحر مروستی
نسترن اصلاح
معصومه جعفری
بهروز خوش فطرت
غلامحسین فرخ تبار
خانوادهٔ اختر، از سایر اعضاء خانواده که در شهرستان زندگی می کنند دعوت کرده اند تا برای حضور در مراسم خواستگاری، به تهران بیایند. خواستگاری به هم می خورد و افراد فامیل رهسپار شهر خود می شوند. در این هنگام، خانواده اختر متوجه می شوند که غذایی را که برای میان راه آنان گذاشته بودند، مسموم است و با همکاری پلیس و عوامل دیگر، قبل از خورده شدن غذا، خود را به مسافران می رسانند و...
پیچ اشتباه (انگلیسی: Wrong Turn) فیلمی در ژانر ترسناک و اسلشر به کارگردانی راب اشمیت است که در سال ۲۰۰۳ منتشر شد.
ریجنسی انترپرایزیز
کنستانتین فیلم
سامیت انترتینمنت
«جمع اشتباه»(به انگلیسی: Wrong Crowd) آلبومی از هنرمند اهل بریتانیا تام اودل است که در سال ۲۰۱۶ میلادی منتشر شد.
این آلبوم در چارت های، هلند، ایرلند، سوئیس، جزو ده آلبوم اول قرار گرفت.
حرکت اشتباه (به آلمانی: Falsche Bewegung) فیلمی در ژانر درام به کارگردانی ویم وندرس محصول سال ۱۹۷۵ است. در این فیلم بازیگرانی مثل رودیگر فوگلر و هانا شیگولا بازی کرده اند.
میزان کشف اشتباه یک روش برای بررسی میزان خطای نوع اول در آزمون فرض های همزمان است، که در آن ها سطح معنی داری تفاوت آماره های مختلف در تعداد زیادی آزمون مشابه همزمان سنجیده می شود. میزان کشف اشتباه در واقع یک معیار آزادانه تر نسبت به میزان خطای خانوادگی (family-wise error rate) است و نشان دهندهٔ نسبت فرض های واقعاً صفری که توسط آزمون ها رد می شوند به تمام فرضهایی که توسط آزمون ها رد می شوند، است .(منظور از کشف در اینجا فرض صفر رد شده است) می توان نشان داد که در مجموع کنترل این معیار نسبت به کنترل میزان خطای خانوادگی توان آماری بالاتری بدست می دهد.
اولین مقاله توسط شودر و اسپیوتول در سال ۱۹۸۲ که تصویر کردن پی-مقدارهای مرتب شده و سپس ارزیابی تعداد فرض های صفر ( m 0 {\displaystyle m_{0}}  ) درست از طرق برازش خط به صورت چشمی، با شروع از بزرگ ترین پی-مقدارها را پیشنهاد می کرد. این ایده بعدها به یک الگوریتم تعمیم پیدا کرد و به این صورت بود که تخمین m 0 {\displaystyle m_{0}}   به کمک روش هایی مانند بونفرونی، هولم یا هوشبرگ انجام می شد. این ایده بسیار شبیه تفسیر گرافیکی روش بنجامینی-هوشبرگ است.
مقاله دوم کاری از سوریک در ۱۹۸۹ بود که کلمهٔ کشف را برای اولین بار در زمینهٔ آزمون فرض های همزمان به کار برد. سوریک از امید ریاضی تعداد کشف های اشتباه ( E / R ) {\displaystyle {\displaystyle \left(E/R\right)}}   استفاده کرده بود و ایده اصلی اش این بود که «بسیاری از اکتشافات آمار ممکن است غلط باشند». این ایده بنجامینی و هوشبرگ را به سمت یک میزان خطای مشابه هدایت کرد.
از دهه آخر قرن بیستم، محاسبات الکترونیکی به تنها ابزار برای پیش برد تبدیل شد. تقریباً تمامی کاربردهای آمار توسط مجموعه ای از پلتفورم های کامپیوتری اجرا می شدند. ابزارهایی مانند SAS, SPSS, Minitab, Matlab, S، و بعدها R.
این روند از ابتدای قرن بیست و یکم سرعت گرفت و ابزارهای آماری بیشتر و کاراتر برای تحلیل حجم عظیم داده ها ابداع شد. این پیشرفت سریع در واقع مانند دو جنبه داشت، از طرفی ابداع روزافزون روش های آماری که به دنبال مجموعه داده های بزرگتر بودند و از طرفی تلاش برای نگه داشتن بنیان های علمی آمار و تصحیح روش های نوین.
برای بسیاری از آماردان ها، میکروآرایه ها برای اولین بار به عنوان نمونه ای از داده های بزرگ-مقیاس مطرح شدند. تکنولوژی میکروآرایه که در واقع یک انقلاب در ابزارهای زیست-پزشکی نوین در اواخر قرن بیستم بود، بررسی فعالیت هزاران ژن را در یک آزمایش ممکن می ساخت. با این امکان، نیاز به انجام هزاران آزمون فرض همزمان ایجاد شد. آزمون هایی که در نهایت بنا است تا تعداد محدودی از ژن ها را به عنوان ژن های تأثیرگذار (و با میزان بیان معنی دار-متفاوت در گروه تحت آزمون) معرفی کنند.
نرخ کشف اشتباه (به انگلیسی: false discovery rate) یک روش برای بررسی نرخ خطای نوع اول در آزمون فرض های همزمان است، که در آنها سطح معنی داری تفاوت آماره های مختلف در تعداد زیادی آزمون مشابه همزمان سنجیده می شود. نرخ کشف اشتباه در واقع یک معیار آزادانه تر نسبت به نرخ خطای خانوادگی (family-wise error rate) است و نشان دهندهٔ نسبت فرض های واقعاً صفری که توسط آزمون ها رد می شوند به تمام فرضهایی که توسط آزمون ها رد می شوند، است .(منظور از کشف در اینجا فرض صفر رد شده است) می توان نشان داد که در مجموع کنترل این معیار نسبت به کنترل نرخ خطای خانوادگی توان آماری بالاتری بدست می دهد.
نه حتی اشتباه و یا حتی اشتباه نیست (به انگلیسی: Not even wrong) در واژگان علمی عبارتی در توصیف استدلال مطلبی است که آن مطلب؛ مدعی به علمی بودن است اما نتواند در برخی از پایه های بنیادی، جواب گوی انگیزهٔ موجودیت خود باشد؛ که معمولاً در زمان جمع بندی شامل یک مغالطهٔ منطقی نهایی می شود و یا در پایان، با یک آزمایش (یا روش عملی) که رد آن امکان پذیر باشد تا بتوان آن را تحریف کرد، و یا نمی توان از آن استفاده کرد؛ که مثل آن پیش بینی هایی در مورد جهان طبیعی است.
این عبارت علمی به طور کلی به فیزیکدان نظری ولفگانگ پاولی، که برای اعتراض های رنگارنگ خود، به تفکر نادرست و یا درهم و برهم شناخته شده بود نسبت داده شده. رودولف پیرلز یک نمونه از چنین موردی را مستند کرده که در آن؛ یکی از دوستان پاولی مقاله ای را که در داشتن ارزش واقعی علمی آن تردید داشته؛ از یک فیزیک دان جوان، به او نشان می دهد و نظر پاولی را در بارهٔ آن جویا می شود. پاولی با حالت غم گینانه ای می گوید: این حتی اشتباه نیست.
این عبارت اغلب برای توصیف باورها یا کارهایی گفته می شود که به نادرستی با عنوان دانش ارائه داده می شوند ولی بر پایهٔ روش های دانشی نیستند.
نت اشتباه (به انگلیسی: One False Note) جلد دوم مجموعه ۳۹ سرنخ اثر گوردون کورمن است.
امی و دن به دنبال سمفونی گمشده ی موتزارت می گردند که دومی سرنخشون هست. اون ها زندگی موتزارت رو در اتریش دنبال می کنند و همین طور در شهر های مختلف به دنبال سرنخ بعدی می گردند اما نمی دونن که خاله ی عصبانی اونها همچنان به دنبالشونه...

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

اشتباه در دانشنامه آزاد پارسی

اِشتِباه
اصطلاحی در حقوق. یکی از شرایط اساسی صحت قرارداد آن است که طرفین با قصد و رضای کامل و خالی از هر گونه عیب و اشتباه قرارداد را منعقد کنند (مادۀ ۱۹۰ قانون مدنی). یکی از نشانه های سلامت و صحت اعلام رضایت در معاملات و قراردادها آن است که رضایت شخص مبتنی بر اشتباه نباشد؛ وگرنه چنین معامله ای از نظر حقوقی اشکال دارد و نافذ نیست (مادۀ ۲۰۰). اشتباه در معاملات و قراردادها به دو صورت ممکن است پیش آید: اول، اشتباه دربارۀ شخصیت طرف معامله مانند این که شخصی به تصور این که طرف معامله او نقاش معروفی است، کشیدن تابلویی را به او سفارش دهد، اما بعداً معلوم می شود چنین نیست. در این صورت اگر شخصیت طرف، علت عمدۀ قرارداد بوده، چنین قراردادی باطل است (مادۀ ۲۰۱)؛ دوم، اشتباه در موضوع معامله، مانند این که کسی اتومبیل پیکانی را با این تصور که مدل سال ۱۳۸۳ است خریداری کند، اما بعداً ثابت شود اتومبیل مذکور مدل ۱۳۸۲ بوده است. در این صورت چون دربارۀ اوصاف ذاتی موضوع معامله اشتباه رخ داده، معامله باطل است (مادۀ ۲۰۰). ملاک دربارۀ اشتباه در اوصاف مال موضوع معامله، عرف است.

نقل قول های اشتباه

این نوشتار یا بخش نیازمند ویکی سازی است. لطفاً با توجه به راهنمای ویرایش و شیوه نامه آن را ویکی سازی کنید و در پایان این الگو را بردارید.
• «هیچ اشتباهی وجود ندارد و هیچ چیز تصادفی نیست. همهٔ وقایع نعمت هایی هستند که برای عبرت به ما داده شده اند.» الیزابت کوبلر-راس
• متخصص کسی است که تمامی اشتباهات ممکن در یک رشتهٔ محدود را به وجود آورده باشد. نیلز بور ، فیزیکدان مشهور دانمارکی

اشتباه در جدول کلمات

اشتباه
سهو
اشتباه اصلاح شده
مستدرک
اشتباه معروف
لپی
اشتباه کردن
کور خواندن
اشــتباه کــردن | بد فهمیدن
کور خواندن
اموری که در آن به خطا و اشتباه افتند
کارهای خبت
بنایی در بیت المقدس با گنبدی طلایی که نزدذ عامه مردم به اشتباه مسجدالاقصی تلقی میشود
مسجد قبه الصخره

معنی اشتباه به انگلیسی

fault (اسم)
چینه ، گناه ، اشتباه ، عیب ، نقص ، خطا ، تقصیر ، نا درستی ، کاستی ، گسله ، شکست زمین ، حرج
flounder (اسم)
اشتباه ، لغزش ، سفره ماهی ، نوعی ماهی پهن
fumble (اسم)
اشتباه
gaffe (اسم)
اشتباه ، خبط ، لغزش ، اشتباه در گفتار یا کردار
boo (اسم)
اشتباه
inaccuracy (اسم)
غلط ، اشتباه ، نا درستی ، عدم دقت ، عدم صحت ، چیز ناصحیح و غلط
snafu (اسم)
اشتباه ، اشفته بودن
misgiving (اسم)
بیم ، ترس ، اشتباه ، بدگمانی ، شبهه ، مشتبه سازی ، سوء تفاهم ، عدم اطمینان
slip (اسم)
گمراهی ، باریکه ، اشتباه ، روکش ، سهو ، خطا ، اولاد ، ستون ، نسل ، لغزش ، قلمه ، زیر پیراهنی ، خطا به خواندن ، نهال ، تکه کاغذ ، لیزی
error (اسم)
ضلالت ، غلط ، اشتباه ، سهو ، خطا ، خبط ، تقصیر ، لغزش ، عقیدهنادرست
mistake (اسم)
غلط ، اشتباه ، سهو ، خطا ، خبط ، بد شانسی
errancy (اسم)
گمراهی ، غلط ، اشتباه
blame (اسم)
سب ، سرزنش ، گناه ، عتاب ، اشتباه ، مذمت
wrong (اسم)
اشتباه ، سهو ، تقصیر و جرم غلط
mix-up (اسم)
اشتباه ، درهم و برهمی
erroneous (صفت)
غلط ، نا درست ، اشتباه ، مغلوط ، پراز غلط
mis- (پیشوند)
غلط ، بد ، دشمنی ، اشتباه ، سوء ، نادرست

معنی کلمه اشتباه به عربی

اشتباه
تحسس , خاطي , خطا , زلة , سمک مفلطح , لائمة
خطا فاحش
مفارقة تاريخية
عثرة
غلطة
خطا فاحش
اشراف
ملخبط
اجهض , تحسس , تهلوس , خطا فاحش , زغب , زلة
ادحض
غير معصوم
إساءة التقدير
لايحْطِي
خطا في التقدير

اشتباه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی اشتباه

هلیا ٠٦:٣٦ - ١٣٩٥/٠٥/٢٢
این واژه اربی است و پارسی آن اینهاست:
رمژن ramžan (پارسی دری: رمژک)
برانت brãnt (سنسکریت: بْهْرانتی bhrãnti)
مودات mudãt (سنسکریت: مودهَتوَ mudhatva)
ویریدیت viridit (سنسکریت: ویریدیتَ)
|

شهریار آریابد ٠٩:١٤ - ١٣٩٧/١٢/١١
در پهلوی و پارسی " رمژک " برابر کتاب فرهنگ برابرهای پارسی واژه های بیگانه از ابوالقاسم پرتو.
رمژکیدن = اشتباه کردن
|

جمشید احمدی ١٨:٠٢ - ١٣٩٨/٠٥/٠٥
گژگزینی/نادرست/
|

پیشنهاد شما درباره معنی اشتباهنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

سجاد > درسته
ابراهیم > سخن چین
میثم علیزاده > Bear
میلاد علی پور > heavily
حمید رمضی > Scrunchie
محدثه فرومدی > traditional
میلاد رحیمی > خوا قزات
Marina > اکیپ

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• اشتباه كردم   • عشق اشتباه   • معنی اشتباه   • اشتباه عشقی   • جمله در مورد اشتباه   • اشتباه در حقوق   • اشتباه اهنگ   • معنی کلمه اشتباه   • مفهوم اشتباه   • تعریف اشتباه   • معرفی اشتباه   • اشتباه چیست   • اشتباه یعنی چی   • اشتباه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اشتباه
کلمه : اشتباه
اشتباه تایپی : hajfhi
آوا : 'eStebAh
نقش : صفت
عکس اشتباه : در گوگل


آیا معنی اشتباه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )