انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1032 100 1

اشترینان

معنی اشترینان در لغت نامه دهخدا

اشترینان. [ اُ ت ُ ] (اِخ ) قریه ای به دوفرسنگ ونیمی برود واقع در کنار راه ملایر و بروجرد میان چوقانی و مالمیان در 420200گزی تهران و 34000گزی نهاوند، مرکز ناحیه ٔ سیلاخور علیا در بروجرد. رجوع به جغرافی غرب ایران ص 77 شود. و در فرهنگ جغرافیائی ایران آمده است : قصبه ٔ مرکز بخش اشترینان شهرستان بروجرد، در 19000گزی شمال باختری بروجرد کنار راه شوسه ٔ بروجرد به ملایر. جلگه ، معتدل ، دارای 4000 تن سکنه. مذهب شیعه ، زبان لری و فارسی.آب آن از قنات و چاه. محصول آنجا غلات ، تریاک ، انگور، لبنیات. شغل اهالی زراعت و گله داری. از ادارات دولتی بخشداری ، پست و تلگراف ، دسته ٔ ژاندارمری ، 1 دبستان و 4 باب دکان مختلف دارد. راههای مورد استفاده ٔ بخش اتومبیل رو میباشد. (فرهنگ جغرافیائی ایران ج 6).

اشترینان. [ اُ ت ُ ] (اِخ ) نام یکی از بخشهای شهرستان بروجرد میباشد که در 24000گزی شمال آن شهر واقع و حدود آن بشرح زیر است : ازشمال به ملایر، از جنوب به شهر بروجرد، از خاور به اراک ، از باختر به نهاوند. موقعیت طبیعی جلگه ، هوای آن سردسیر و در زمستان خیلی سرد است. آب مشروبی این بخش از چهار رشته قنات موسوم به سراب مردانه ، سراب زنانه ، قنات بچگانه و قنات کبیریه تأمین میگردد. مذهب شیعه و زبان اهالی لری است. محصولات عمده ٔ آن : غلات ، تریاک ، لبنیات و انگور است. شغل عمده ٔ مردان زراعت وگله داری است و اغلب برای تأمین معاش خود به شهرستانها میروند. صنایع دستی زنان ، قالیبافی. این بخش از 64 آبادی بزرگ و کوچک تشکیل گردیده و جمعیت آن در حدود 28920 تن میباشد. (فرهنگ جغرافیایی ایران ج 6).

معنی اشترینان به فارسی

اشترینان
یکی از بخشهای شهرستان بروجرد ( در شمال آن شهر ) قصبه مرکز این بخش اشترینان در ۱۹ کیلو متری شمال باختری بروجرد واقع است . جمعیت ۴۵٠٠ تن .
قریه ای بدو فرسنگ و نیمی برود واقع در کنار راه ملایر و بروجرد میان چوقانی و مالیمان در ۴۲٠۲٠٠ گزی تهران و ۳۴٠٠٠ گزی نهاوند مرکز ناحیه سیلاخور علیا در بروجرد .

اشترینان در دانشنامه ویکی پدیا

اشترینان
اشترینان یکی از شهرهای استان لرستان در ایران است. این شهر در شهرستان بروجرد و در ۱۰ کیلومتری شمال شهر بروجرد قرار دارد. این شهر در دشت سیلاخور قراردارد و آب و هوای سرد کوهستانی دارد. اشترینان به احتمال زیاد اشتربان بوده است و یکی از کاروانسراهای بر سر راه بروجرد و اصفهان به همدان و بغداد بوده است. کوه و قلعه یزدگرد در شرق آن است و کوه گرین در غرب آن. هسته اولیه شهر بنا بر لغت نامه دهخدا متشکل از چهار چشمه بوده است.
این شهر دارای قدمتی دیرینه است و براساس سنگ نوشته های یافت شده قدمت آن به زمان حمله اعراب به ایران می رسد. نام اشترینان به احتمال زیاد بر این اساس انتخاب شده است که در زمان یزدگرد چون این منطقه خوش آب و هوا بوده است برای نگهداری چارپان سپاه یزگرد استفاده می شده و همین اساس به آن اشتربان می گفته اند که بعدها در اثر گذشت زمان به اشترینان تبدیل شده است. بر اساس نقلی دیگر، چون در قدیم سوغات این شهر نان های بزرگی بوده است، و بزرگترین حیوان حلال گوشت نیز شتر بوده است، از این رو نام اشترینان (نان هایی به اندازه شتر) برای این شهر انتخاب شده است.
در کتاب مجمل التواریخ که به شرح احوال دوران افشاریان و زندیه اختصاص دارد به قلعه و شهری به نام اشتران در نزدیکی همدان اشاره شده است که احتمالا همان اشترینان است. در صفحه ۱۴۲ این کتاب در شرح اتفاقات مربوط به میرزا محمدتقی آمده که با حسین خان به طمع دریافت حکومت کرمانشاه به اصفهان رفت و با دریافت خودمختاری کل به سمت کرمانشاه برگشت و سرداران تفنگچی (خوانین) ایلات را خواست که بدون اطلاع امیرخان و میرزا محمدتقی در همدان به وی بپیوندند. خوانین با جمعیت زیاد روانه شدند:
(خوانین) چند روز در منزل اشتران که نزدیک همدان است توقف نمودند. امیرخان بر حقیقت احوال آن ها مطلع شده هفت هزار سوار برداشته با چهارضرب توب به سمت اشتران مرحله پیما گردید. حسین خان آگاهی یافته با وجود بی چشمی که دم از هم چشمی می زد تلافی را صلاح ندانسته در قلعه اشتران با مرتضی قلی خان تحصن اختیار نمودند. و امیرخان دو روز آن ها را محاصره نموده کاری از پیش نبرد و عطف عنان به جانب قلعه نمود.
عکس اشترینان
مختصات: ۳۴°۰۲′ شمالی ۴۸°۴۰′ شرقی / ۳۴٫۰۳۳°شمالی ۴۸٫۶۶۷°شرقی / 34.033; 48.667 بخش اُشترینان یکی از دو بخش تشکیل دهنده شهرستان بروجرد در استان لرستان ایران است. ساکنان این بخش با گویش اشترینانی گفتگو می کنند. مرکز این بخش، شهر اشترینان است که در ده کیلومتری شمال غربی شهر بروجرد بر روی دشت کوچکی قرار گرفته است.
دهستان اشترینان
دهستان بردسره
دهستان گودرزی
بخش اشترینان آب و هوایی سردسیر دارد. این بخش از جنوب غربی به کوه گرین و از شرق به کوه یزدگرد ختم می شود. حدفاصل این دو دشت حاصلخیز اشترینان قرار دارد که به نام سیلاخور بالا هم شناخته می شود و بخشی از دشت سیلاخور، وسیعترین دشت استان لرستان به حساب می آید. کشاورزی، باغداری و دامپروری از شغل های اصلی مردم منطقه است. محصولات کشاورزی آن شامل گندم و جو و میوه هایی چون سیب و انواع آلو است. به دلیل قرارگیری در دامنه کوه های برفگیر زاگرس، این ناحیه در تمام سال دارای سرابها و رودهای جاری پرآب است و کشاورزی در آن رونق دارد. به همین دلیل روستاهای بزرگی در این بخش دیده می شود که می توان به ونایی، توده زن، کرکیخان، دره گرگ و قائدطاهر اشاره کرد.
بخش اشترینان از سه دهستان تشکیل یافته است. دهستانهای این بخش عبارت اند از:
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش اشترینان در سال ۱۳۹۵ برابر با ۳۱٬۱۰۸ نفر (۱۰٬۳۸۰ خانوار) بوده است.
حمام قدیمی اشترینان مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان بروجرد بخش اشترینان، خیابان دکتر بهشتی، محله گودرزیها واقع شده است. این اثر در تاریخ ۲۳ شهریور ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۹۷۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
دهستان اشترینان یکی از سه دهستان بخش اشترینان از توابع شهرستان بروجرد است. این دهستان در مرکز این بخش قرار گرفته و مشتمل بر شهر اشترینان و روستاهای حومه آن است. ساکنان این ناحیه بیشتر با گویش بروجردی تکلم می کنند.
شهرستان بروجرد
بخش اشترینان
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت دهستان اشترینان در سال ۱۳۸۵ برابر با ۵۶۹۹ نفر بوده است که از این میان ۲۹۲۵ نفر مرد و بقیه زن بوده اند. این دهستان ۱۵۰۳ خانوار دارد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

اشترینان در دانشنامه آزاد پارسی

اُشتُرینان
شهری در استان لرستان، شهرستان بروجرد، و مرکز اداری بخش اُشتُرینان. با ارتفاع ۱,۸۱۵ متر، در منطقه ای کوهستانی، در ۱۷کیلومتری شمال غربی بروجرد، سر راه بروجرد به ملایر، قرار دارد. اقلیم این شهر معتدل مایل به سرد و نیمه خشک و جمعیت آن ۵,۴۲۰ نفر است. مردم آن به لهجۀ لری گفت وگو می کنند. غلّات و انگور از مهم ترین فرآورده های کشاورزی آن است و اهالی این شهر عمدتاً به گله داری مشغول اند.

ارتباط محتوایی با اشترینان

اشترینان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

مهدی احمدی > reflected
راحیل > بر
مرضیه > سیرت
محسن پالیزوان الیگودرز > زلقی
Fatemeh > A neat person
حمیدحسینی > نوروز
احسان جعفری > صدای بلند
حسنا > زمزم

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• جمعیت اشترینان   • محرم اشترینان   • شهر اشترینان   • روستاهای بروجرد   • اداره آموزش و پرورش اشترینان   • شهرستان بروجرد   • اشترینان لرستان   • نقشه بروجرد   • معنی اشترینان   • مفهوم اشترینان   • تعریف اشترینان   • معرفی اشترینان   • اشترینان چیست   • اشترینان یعنی چی   • اشترینان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اشترینان
کلمه : اشترینان
اشتباه تایپی : hajvdkhk
عکس اشترینان : در گوگل


آیا معنی اشترینان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )