انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1061 100 1

اصح اشکال

اصح اشکال در دانشنامه اسلامی

اصح اشکال
اصح اشکال یکی از اصطلاحات به کار رفته در علم منطق بوده و به معنای شکل اول قیاس است.
قیاس، بالاترین طریق معرفت عقلی است و در بین اصناف قیاس، شکل اول، رتبه اول را دارد و نیز در میان همه ضروبِ شکل اول، ضرب اول که هردو مقدمه اش موجبه کلیه است، ارزش بیشتری دارد.
امتیازات شکل اول
امتیاز شکل اول بر سایر اشکال در سه چیز است: ۱. لزوم نتیجه و ترتب آن بر این شکل خودبه خود ضروری و آشکار است و به دلیل دیگری محتاج نیست، زیرا در این شکل، اصغر، مصداق اوسط است و اوسط، مشتمل بر اصغر است و هر حکمی که برای اوسط باشد به یقین برای اصغر نیز به ثبوت رسیده است. با توجه به اینکه اکبر برای اوسط ثابت، و اوسط، شامل اصغر است؛ پس به طور ضرورت به نتیجه، علم حاصل می شود و لزوم نتیجه بالذات ضروری و آشکار است.۲. برای اثبات سندیت و اعتبار بعضی از ضروب منتج اشکال دیگر، آنها را به شکل اول برمی گردانند؛ پس اعتبار و سندیت شکل اول بر سایر شکل ها مقدم است.۳. شکل اول، همه محصورات چهارگانه را نتیجه می دهد؛ یعنی نتیجه این شکل در بعضی ضروب، موجبه کلیه و در بعضی، موجبه جزئیه یا سالبه کلیه و یا سالبه جزئیه است، به خلاف اشکال دیگر که هیچ یک از آنها همه محصورات را نتیجه نمی دهد، چراکه شکل دوم، موجبه ندارد، نه کلیه و نه جزئیه، و شکل سوم، کلیه ندارد، نه موجبه و نه سالبه، و شکل چهارم موجبه کلیه ندارد؛ بدین سان شکل اول به دلیل جامع بودن نتایج بر سایر اشکال برتری دارد.
ادله امتیاز شکل اول
ابن سینا در این باره می گوید: یکی از اوصاف شکل اول این است که صحیح ترین شکل هاست. معلم اول بیان کرده است که شکل اول به سه دلیل صحیح ترین اشکال است و بیشتر از اشکال دیگر، یقین تولید می کند:۱. سبب اول این است که علوم ریاضی در تالیف براهین از این شکل استفاده می کنند و تقریباً تمام علوم، هر گاه در یک مسئله، برهان لمّ اقامه کنند این شکل را به کار می گیرند….۲. دلیل دوم این است که اگر علم به «ما هو» که عبارت از حد است از طریق قیاس امکان داشته باشد، آن قیاس به صورت شکل اول خواهد بود، اما اینکه چرا با این شکل امکان پذیر است به این سبب است که «حد»، یک قضیه موجبه کلیه است و شکل دوم نتیجه موجبه ندارد و شکل سوم، نتیجه کلی نمی دهد.۳. سبب سوم این است که شکل اول، قیاس کاملی است که منتج بودن آن خود به خود ثابت است و قیاس بودن دو شکل دیگر از طریق تحویل آنها به شکل اول یا از طریق عکس و یا از طریق دلیل افتراض ثابت می شود. همچنین برهان خلف نیز به نحوی به شکل اول بازگشت می کند.
مستندات مقاله
...

ارتباط محتوایی با اصح اشکال

اصح اشکال را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اصح اشکال   • مفهوم اصح اشکال   • تعریف اصح اشکال   • معرفی اصح اشکال   • اصح اشکال چیست   • اصح اشکال یعنی چی   • اصح اشکال یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اصح اشکال
کلمه : اصح اشکال
اشتباه تایپی : hwp ha;hg
عکس اصح اشکال : در گوگل


آیا معنی اصح اشکال مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )