انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1084 100 1

اصح الاحادیث

اصح الاحادیث در دانشنامه اسلامی

اصح الاحادیث
اصح الاحادیث، از اصطلاحات بکار رفته در علم حدیث است. اهل سنت احادیثی را که از نظر سلسله سند و راویان برتر باشند اصح الاحادیث می گویند.
"اصحّ" اسم تفضیل از ریشه "صحح" به معنای صحیح تر و یا صحیح ترین است. و "احادیث" جمع " حدیث" است. اسم تفضیل وصفی است بیان گر این که موصوف متصف به آن در داشتن این صفت نسبت به اقران خود زیادتی داشته و بر آن ها برتری و فزونی دارد. بنابراین "اصح الاحادیث" به معنای صحیح ترین حدیث ها و "اصح الاسانید" به معنای صحیح ترین سند ها و "اصح المتون" به معنای صحیح ترین متن ها است.
اصطلاح اهل سنت
این واژه ها از اصطلاح اهل سنت می باشند. برخی از دانشمندان اهل سنت احادیث صحیح را در داشتن اوصاف مقتضی تصحیح، رتبه بندی و درجه بندی کرده اند برخی را بر بعضی دیگر برتری داده اند. اگر برتری اوصاف مربوط به سلسله سند و راویان باشد مثل این که راویان یک سند نسبت به اسناد دیگر از نظر عدالت و ضبط و دیگر صفات مقتضی تصحیح برتر باشند از آن به "اصحّ الاسانید" و "اجلّ الاسانید" و "اجود الاسانید" تعبیر می کنند ولی در مرحله تعیین هرکس طبق اجتهاد خود عمل کرده است یکی آن چه را که زهری از سالم بن عبدالله عمر از پدرش را اصح الاسانید دانسته. دیگری آن چه را که سلیمان بن اعمش از ابراهیم نخعی از علقمه از عبدالله بن مسعود را اصح الاسانید دانسته سومی آن چه را که شافعی از مالک از نافع از ابن عمر را اجلّ الاسانید دانسته است و.... و اگر برتری اوصاف مربوط به متن حدیث هم چون "افصحیت" و دیگر صفات موجب قوت متن باشد یعنی متن یک حدیث نسبت به متون احادیث دیگر از فصاحت بیشتری برخوردار باشد از آن به "اصحّ المتون" و "اعلی المتون" تعبیر می کنند.
دیدگاه ابن تیمیه
ابن تیمیه بیان داشته است: دانشمندان حدیث اتفاق دارند که "اصح الاحادیث" آن حدیثی است که اهل مدینه روایت کرده اند پس از آن حدیثی است که اهل بصره روایت کرده اند پس از آن حدیثی است که اهل شام روایت کرده اند.
مستندات مقاله
...

ارتباط محتوایی با اصح الاحادیث

اصح الاحادیث را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اصح الاحادیث   • مفهوم اصح الاحادیث   • تعریف اصح الاحادیث   • معرفی اصح الاحادیث   • اصح الاحادیث چیست   • اصح الاحادیث یعنی چی   • اصح الاحادیث یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اصح الاحادیث
کلمه : اصح الاحادیث
اشتباه تایپی : hwp hghphnde
عکس اصح الاحادیث : در گوگل


آیا معنی اصح الاحادیث مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )