انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1077 100 1

اصفهانی محمدحسین

اصفهانی محمدحسین در دانشنامه اسلامی

اصفهانی محمدحسین
محمدحسین غروی اصفهانی (۱۲۹۶-۱۳۶۱ ق)، معروف به محقق غروی، فقیه، اصولی، فیلسوف و عارف بزرگ شیعه و متخلص به مفتقر
او فرزند حاج محمدحسن (معین التجار) و نوۀ حاج محمداسماعیل نخجوانی در دوم محرم 1296 در کاظمین به دنیا آمد.
خاندان محقق غروی از خانواده های متدین و معتبری بودند که نسل در نسل در سرزمین قفقاز و دیار نخجوان سکونت داشتند. پس از آن که در سال 1243 هجری قمری قرارداد ننگین ترکمانچای توسط قاجاریان امضاء شد، بخشی از سرزمین پاک ایران که قفقاز و نخجوان نیز از آن جمله بود، از پیکر ایران عزیز جدا گشت و مسلمانان آن سوی رود ارس دچار بلاهای بزرگ و درد و رنجهای سنگین شدند.
گروهی مردند، گروهی ساختند و سوختند و گروهی دیگر هجرت را برگزیده، از خانه و کاشانه چشم پوشیده و دین و جان سلامت بردند.
حاج محمداسماعیل نخجوانی (پدر بزرگ محقق غروی) از این گروه اخیر بود که هجرت را برگزید. او بعد از هجرت، مدت کوتاهی در تبریز ساکن شد و سالیانی را در اصفهان گذراند تا آنجا که خود و فرزندان و نوادگانش به اصفهانی شهرت یافتند.
دیری نپایید که خاندان نخجوانی از اصفهان کوچ کرده و کاظمین را وطن خود ساختند. حاج محمدحسن (پدر علامۀ غروی) در کاظمین عزتی پیدا کرده و با شهرت «معین التجار» معروف شد.
شیخ محمدحسین اصفهانی، در دوم محرم الحرام 1266ق، در اصفهان به دنیا آمد. او فرزند شیخ محمدباقر نجفی و نوه شیخ محمدتقی نجفی اصفهانی صاحب هدایة المسترشدین است. نسب وی از جانب مادر به شیخ جعفر نجفی صاحب کشف الغطاء می رسد. قبل از رسیدن به سن بلوغ مقدمات علوم را گذراند و پس از آن فقه و اصول را نزد پدر خواند. سپس جهت تکمیل تحصیلات به حرم علوی هجرت کرد
از اساتید او می توانیم میرزا حبیب الله رشتی، شیخ راضی نجفی، میرزا محمدحسن شیرازی و میرزا باقر شکی را برشماریم .
او بعد از طی مدارج علمی درسال 1296ق به اصفهان بازگشت. مدت ها بعد در سال 1303ق بار دیگر به عتبات عالیات بازگشت و به تهذیب نفس پرداخت. او در آغاز محرم 1308 ظهرهنگام، در سن 42 سالگی وفات کرد و در جوار حرم علوی به خاک سپرده شد .
ماده تاریخ وفاتش این است: «با حسین شهید شد محشور» .
برادرش حاج آقا نورالله نجفی در ماده تاریخ وفاتش این چنین گفت: «ثلم الإسلام ثلمة» .
از آثار وی غیر از تفسیر مجدالبیان فی تفسیر القرآن، چند اثر دیگر نیز به جای مانده است که عبارتند از: رساله ای در اصل برائت، رساله ای در اثبات اعجاز قرآن، شرح شرایع الإسلام، رسائلی در فقه و اصول و رساله ای در اصول عقاید .
محمدحسین بن محمد رحیم ایوان کیفی ورامینی تهرانی اصفهانی معروف به صاحب فصول در ایوان کیف متولد شده و در همانجا رشد می کند تا اینکه به تهران می رود و در آنجا دروس مقدماتی را می آموزد.
هنگامی که برادرش شیخ محمدتقی اصفهانی (متوفی 1248ق)، صاحب هدایة المسترشدین فی شرح معالم الدین، به اصفهان برمی گردد و مرجعیت در تدریس و نشر علم به او می رسد، به اصفهان هجرت کرده و در آنجا مدتی طولانی در حلقه ی درس وی وارد می شود.
سپس به عراق هجرت کرده و در کربلای معلی ساکن شده و به تدریج در اثر انتشار افکار بلند او و تبحرش در علم اصول شهرت او فراگیر می شود.
او با علمای طراز اول عصر خود نظیر سید ابراهیم بن محمدباقرموسوی قزوینی (متوفی 1264ق) به مباحثات علمی پرداخته و با تدریس و بحث به نشر علوم و معارف اسلامی و فقه و اصول می پردازد. شاگردان بزرگ و فقهای گرانقدری نظیر سید محمد کوه کمری تبریزی (متوفی 1299ق)، معروف به سید حسین ترک و علامه شیخ جعفر تستری (متوفی 1303ق) و شیخ محمدحسن آل یاسین کاظمی (متوفی 1308ق)، فقیه مشهور، از محضر این عالم وارسته استفاده می کنند.
صاحب فصول در تعظیم شعائر اسلامی همت والایی داشت و نماز جماعت را در حرم مطهر اقامه می کرد که طلاب و صالحین از مردم در نماز او شرکت می کرده اند. وی در اقامه ی حدود و امر به معروف و نهی از منکر در آن منطقه نقش بسیار مهمی داشته است. بخصوص با یک فرقه از شیخیه که منتسب به شیخ احمد بحرانی بوده اند به مقابله برخاسته و با تشنیع آنان و تجاهر به لعن و تبری از عقائد فاسد آنها، این گروه را تضعیف کرده و اقتدار آنها را از بین می برد.
شیخ محمدحسین اصفهانی جامع معقول و منقول بوده و مخصوصاً در اصول تبحری زائد الوصف داشته است. تحقیقات عمیق و افکار بلند او در کتاب «الفصول الغرویة فی الأصول الفقهیة» تدوین و نگارش یافته و به نام «فصول» معروف شده است.

اصفهانی محمدحسین در دانشنامه آزاد پارسی

اصفهانی، محمدحسین
رجوع شود به:کمپانی، محمدحسین (۱۲۹۶ـ نجف ۱۳۶۱ق)

ارتباط محتوایی با اصفهانی محمدحسین

اصفهانی محمدحسین را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اصفهانی محمدحسین   • مفهوم اصفهانی محمدحسین   • تعریف اصفهانی محمدحسین   • معرفی اصفهانی محمدحسین   • اصفهانی محمدحسین چیست   • اصفهانی محمدحسین یعنی چی   • اصفهانی محمدحسین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اصفهانی محمدحسین
کلمه : اصفهانی محمدحسین
اشتباه تایپی : hwtihkd lplnpsdk
عکس اصفهانی محمدحسین : در گوگل


آیا معنی اصفهانی محمدحسین مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )