انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1063 100 1

اصلاندوز

/'aslAnduz/

معنی اصلاندوز در لغت نامه دهخدا

اصلاندوز. [ اَ ] (اِخ ) آصلاندوز. دهی است جزء دهستان مغان بخش گرمی شهرستان اردبیل واقع در 120 هزارگزی شمال باختری بیله سوار، در مسیر شوسه ٔ آصلاندوز - بیله سوار. محلی کوهستانی ، گرمسیر، دارای 25 تن سکنه که شیعه اند و بترکی سخن گویند. آب آن از رود ارس تأمین میشود و محصول آن غلات ، حبوبات ، و شغل اهالی زراعت و گله داری و راه ده ارابه رو است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 4).

معنی اصلاندوز به فارسی

اصلاندوز
یا آصلاندوز دهی است جزئ دهستان مغان بخش گرمی شهرستان اردبیل واقع در ۱۲٠ هزار گزی شمال باختری بیله سوار در مسیر شوسه اصلاندوز بیله سوار محلی کوهستانی گرمسیر .

اصلاندوز در دانشنامه ویکی پدیا

اصلاندوز
اصلاندوز یکی از شهرهای استان اردبیل و مرکز بخش اصلاندوز شهرستان پارساباد است. اصلان در زبان ترکی شیر و دوز به معنی دشت است و اصلان دوز یعنی دشت شیر و این بدان خاطر است که در روزگاران گذشته شیرهای زیادی در آن جا یافت می شد و بعدها نسلشان منقرض شد. اصلاندوز در قسمت جنوب غربی شهرستان پارس آباد در استان اردبیل واقع شده است که، از شمال به رود ارس و مرز ایران و کشور جمهوری آذربایجان، از جنوب به شهرستان بیله سوار وگرمی، از شرق به بخش مرکزی شهرستان پارس آباد وبخش اسلام آباد و از غرب به شهرستان کلیبراستان آذربایجان شرقی محدود است. بر اساس مصوبه دولت در تاریخ۵ اسفند ۹۷ اصلاندوز به شهرستان تبدیل شد.
بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این شهر ۶٬۳۴۸ نفر (در ۱٬۷۶۰ خانوار) بوده است.
دانشگاه آزاد اسلامی اصلاندوز در سال ۱۳۸۶ واحد خود را در اصلاندوز ایجاد نموده است اکنون این دانشگاه ۲۷۱ نفر دانشجو دارد که سی نفر استاد به تدریس آنان مشغولند و از این سی نفر سه نفر زن هستند..
جیمز موریر، مؤلف «ماجراهای حاجی بابای اصفهانی»، که دویست سال پیش از اصلاندوز دیدن کرده شهر را چنین توصیف می کند، "وقتی به اصلاندوز رسیدیم، به جای روستا، مکانی را یافتیم شامل مجموعه ای از سرپناه هایی که تعدادی ایلات بدبخت فرار کرده از اراضی روسیه با نی و نمد برپا کرده بودند. در اینجا تپه ای مصنوعی مخروطی شکلی بود منسوب به تیمور لنگ، که ایرانیان با کشیدن نرده ای در اطراف آن را به صورت سنگری برای دفاع از سواحل ارس آماده می کردند. ..."
عکس اصلاندوز
شهرستان اصلاندوز یکی از شهرستان های استان اردبیل ایران است.
بخش اصلاندوز
دهستان اصلاندوز
دهستان قشلاق غربی
شهرها: اصلاندوز
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش اصلان دوز شهرستان پارس آباد در سال ۱۳۸۵ برابر با ۲۸۳۵۸ نفر بوده است.
دهستان اصلاندوز نام دهستانی در بخش اصلاندوز شهرستان پارس آباد، استان اردبیل در ایران است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۵۳۲۴ نفر (۲۸۰۷ خانوار) بوده است.
نبرد اصلاندوز یکی از نبردهای جنگ ایران و روس بود.
برداشت آزاد از روزنامه شرق؛ تاریخ معاصر ایران:شکست اصلاندوز، امید پارسانژاد.
با قتل سیتسیانف فرماندهی سپاه روسیه به عهده گودوویچ افتاد (این دوران هم زمان است با فعالیتهای گاردان در تقویت نظامی ایران). گودوویچ در سال ۱۲۲۳ ه. ق به صورت غافل گیرانه به ایروان حمله برد اما شکت خورد و برگشت. عباس میرزا برای تنبیه سپاه روسیه از تبریز به نخجوان رهسپار شد و طی چند نبرد در اطراف شهر ایروان و دریاچه گوگچه سپاهیان روس را مغلوب کرد. در سال ۱۲۲۵ه .ق. حسین خان قاجار حاکم ایروان علیه روسها شورش کرد و جمع زیادی از روسها را به اسیری گرفت و عازم تهران کرد. این روزها (۱۲۲۶- ۱۲۲۵ه .ق) مقارن با خروج گاردان از ایران و ورود هیئت نظامی انگلیسی به ایران است. در این زمان روسها خواستار صلح با ایران شدند که شرطشان این بود که مکانهای متصرفه در تصرف آنها بماند و نیز ایران به آنها اجازه عبور از داخل کشور برای حمله به عثمانی را بدهد که دولت ایران این تقاضا را نپذیرفت. پس از ورود سر گور اوزلی به علت رابطه دوستی که میان انگلیس و روسیه ایجاد شده بود در پی آن شد که بین ایران و روسیه، صلح برقرار کند و خواستار آن بود که افسران انگلیسی که در سپاه ایران بودند از جنگ با روسیه دست بردارند. عباس میرزا چون اصرار داشت جنگ ادامه یابد، جنگ ادامه یافت و سپاه ایران در محل اصلاندوز کنار رود ارس مقیم شدند.
در این هنگام روسها غافلگیرانه به اردوی ایران حمله کردند. اگرچه سپاه ایران مقاومت زیادی نشان دادند اما به علت اختلافاتی که بین سپاه ایران پیش آمد، نیروهای ایرانی مجبور به عقب نشینی به سمت تبریز شدند. فرمانده سپاه روسیه پس از فتح اصلاندوز، آذربایجان را از هر دو طرف مورد تهدید قرار داد. در این زمان ترکمانان خراسان شورش کردند. در این میان شاه ایران که درصدد آماده کردن سپاهی برای سرکوب نیروهای روسی بود به علت اوضاع ناآرام در چند جبهه تقاضای صلح کرد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

اصلاندوز در دانشنامه آزاد پارسی

اَصلاندوز
شهری مرزی در استان اردبیل، شهرستان پارس آباد، و مرکز اداری بخش اصلاندوز. با ارتفاعی حدود ۱۷۰ متر، در ناحیه ای نیمه کوهستانی، در۴۸.۵کیلومتری جنوب غربی پارس آباد، محل تلاقی رودهای قره سو و ارس، و سر راه پارس آباد به جلفا، قرار دارد. اقلیم این شهر، معتدلِ مایل به گرم و نیمه خشک و جمعیت آن ۲,۸۴۰ نفر است.

ارتباط محتوایی با اصلاندوز

اصلاندوز را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

شهریار آریابد ١١:٥٠ - ١٣٩٧/٠٧/٢٩
شهریار آریابد

واژه " اصلاندوز "یک واژه ترکی است به معنای " دژ شیر " و نام یکی از شهرهای استان آرتاویل می باشد و پس از چیرگی ترکان آلتایی که برخی از نام شهرها و روستا ها را به ترکی برگرداندند و یا ریخت ترکی به آنها دادند،نام این شهر نیز که در روزگار ساسانیان "شیردژ " بودبه ترکی دگرگون شد، بخش نخست " شیر" به" اصلان" و بخش دوم " دژ " که در زبان ترکی برای آن معادلی نبود به گونه " دوز " خوانده شد ، از این دست نام ها در ایران بسیار دیده می شود ، مانند : باران دوز (باران دژ ) ،روان دوز (روان دژ) و ...
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• پادگان اصلاندوز   • اصلاندوز كجاست   • عکس پادگان شهید مدنی اصلاندوز   • اصلاندوز در نقشه   • جنگ اصلاندوز   • ادرس پادگان شهید مدنی اصلاندوز   • پایگاه شهید مدنی اصلاندوز   • فاصله اصلاندوز تا اردبیل   • معنی اصلاندوز   • مفهوم اصلاندوز   • تعریف اصلاندوز   • معرفی اصلاندوز   • اصلاندوز چیست   • اصلاندوز یعنی چی   • اصلاندوز یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اصلاندوز
کلمه : اصلاندوز
اشتباه تایپی : hwghkn,c
آوا : 'aslAnduz
نقش : اسم خاص مکان
عکس اصلاندوز : در گوگل


آیا معنی اصلاندوز مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )