انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1032 100 1

اصول کافی

اصول کافی در دانشنامه اسلامی

اصول کافی
اصول کافی عنوان بخش اول از بخش های سه گانه کتاب حدیثی الکافی است. در این بخش، احادیث مربوط به اعتقادات شیعه و زندگی امامان شیعه و برخی از احادیثی که درباره رفتارهای فرد مسلمان سخن می گوید، گردآوری شده است.
اصول کافی مهم ترین منبع شناخت باورهای شیعیان است که بارها به صورت مجزا از اصل کتاب کافی منتشر و ترجمه ها و شرح های متعددی نیز بر آن نوشته و منتشر شده است.
نویسنده کتاب ابوجعفر محمد بن یعقوب بن اسحاق کلینی رازی (م ۳۲۸ق) معروف به ثقة الاسلام کلینی است. وی از علما و محدثان دوره غیبت صغری است.
اصول کافی
کتاب کافی کلینی از مهمترین کتابهای حدیثی شیعه و یکی از کتب اربعه حدیثی است . این کتاب از سه بخش جداگانه تشکیل شده است:
اصول کافی نام بخش نخست است که به جهت اهمیتن آن بارها به صورت جداگانه از کتاب کافی چاپ شده است.
اصول کافی از جمله ترجمه های فارسی کتاب شریف اصول کافی است که توسط سید مهدی آیت اللهی شیوا و روان ترجمه شده است.
مقدمه ای از مترجم، در ابتدای کتاب آمده است. وی در این مقدمه به انگیزه خویش از ترجمه این اثر گرانسنگ اشاره نموده است. از آنجا که کتاب کافی عالی ترین کتاب حدیث شیعی است که بسیار پربار و پرمحتوا بوده و از جایگاه ویژه ای برخوردار است و مورد استفاده بسیاری از دانش پژوهان و دلباختگان به فرهنگ غنی شیعی می باشد و خود وی مدت ها در تحقیقات و نوشتار خویش، از آن بهره برده و با اینکه این کتاب، توسط دانشمندانی ترجمه شده است، ولی مترجم در مراجعات خود به این نتیجه رسیده که ترجمه ها در پاره ای از موارد، بسیار سنگین و نارسا و نامفهوم بوده و بعضی اوقات توضیحات اضافی آورده شده که اگر روان و ساده ترجمه می شد، نیازی به این توضیحات نبود، از این رو با سفارشات و توصیه های مکرر دوستان، تصمیم گرفته است ترجمه ای ساده و روان از آن ارائه نماید که برای نسل جوان فرهیخته، قابل قبول و پذیرش باشد. در پاره ای از موارد که مطلبی نیاز به توضیح داشته در متن آورده شده است ...
کتاب حاضر، نتیجه چند سال تلاش بی وقفه ای است که انجام پذیرفته و دارای مزایایی است که به چند نکته از آن اشاره می شود:
در ابتدای کتاب، مقدمه ای از مترجم آورده شده که در آن، ضمن اشاره به مزایای ترجمه و اثر حاضر، کلینی و اثر وی معرفی شده اند ...
کتاب در چهار جلد تنظیم شده و فهرست مطالب هر جلد در ابتدای همان جلد آمده است.
متن اصلی اصول کافی در یک صفحه و ترجمه آن، در صفحه دیگر قرار گرفته است. برخی از روایات که نیاز به توضیح داشته، پس از ترجمه، توضیح داده شده است.
ترجمه اصول کافی، تألیف ثقه الاسلام کلینی که توسط آقای حاج سید جواد مصطفوی، ترجمه و شرح گردیده است. وی این شرح را در سال 1344ق به زبان فارسی به پایان رسانیده است.
با توجه به مقدم بودن ترجمه کمره ای بر این ترجمه، مصطفوی از آن ترجمه اثر پذیرفته و حتی صفحه پردازی کتاب مصطفوی هم همانند کتاب کمره ای است. شرح مصطفوی، مختصرتر از کمره ای است و ترجمه وی روان تر و گویاتر. برابری این دو ترجمه، چنان است که گویی مترجم دوم، ترجمه پیشین را اصل قرار داده و آن را اصلاح و روان تر کرده و شرح هایی را که طولانی و زاید دیده، حذف و یا مختصرتر کرده است. البته شرح ترجمه دوم از فیض کاشانی نقل شده و گاه عین عبارات مجلسی است که مترجم پیشین در ترجمه اش آورده است.
متن عربی این کتاب با نسخه اصول کافی که جناب آقای علی اکبر غفاری با نسخه علامه مجلسی و شیخ حر عاملی اعلی الله مقامهما مقابله و تصحیح شده است.
کتاب حاضر با مقدمه ای از مترجم محترم درباره اهمیت و ارزش کتاب کافی و چرا این کتاب توسط ایشان نوشته شده، آغاز گردیده است. همچنین از شخصیت و آثار مؤلف، مطالبی عنوان گردیده است. بعد از مقدمه، کتاب اصول کافی آورده شده که در هر صفحه، بالای آن متن عربی و در پایین ترجمه و شرح آورده شده است.
مترجم می گوید: ترجمه کتاب حدیثی؛ مانند کتاب شریف کافی کار مشکلی است که بر اهل فن پوشیده نیست، خصوصا اگر مترجم در عین این که می خواهد مطالب متن را با تمام جزئیات و خصوصیات آن در قالب الفاظ فارسی بریزد، سعی و کوشش در روانی و سلیس بودن آن نیز داشته باشد، که راستی کار دشواری است، و این بنده تا آنجا که در خور وقت و حوصله ام بود به توفیق خدای منان تمام این جهات را در نظر گرفتم. ضمنا باید تذکر دهم که در شرح و توضیح احادیث بیشتر از کتاب مرآة العقول مجلسی(ره) و گاه نیز از کتاب وافی فیض(ره) استفاده، و در برخی جاها از کتاب دیگر اقتباس گردید: و به جز- چند جای معدود هر جا مطلبی از این کتاب ها نقل کردیم با نام بردن مؤلفین محترم مشخص شده است.
ترجمه اصول کافی، به زبان فارسی است که توسط محمدباقر کمره ای انجام شده است.
این اثر، در ذی قعده 1381، برابر با اردیبهشت 1341، از سوی انتشارات اسوه، بدون مقدمه و توضیحی از سوی ناشر و با حذف مقدمه مترجم طی شش جلد در قم تجدید چاپ شده است.
مترجم برای سه جلد از چهار جلد اثرش، مقدمه نوشته و در مقدمه جلد اول، از کلینی، حضور وی در بغداد، تألیف الکافی، دوران او، فرمانروایان سیاسی عصر او و کتاب الکافی و نقش آن و جایگاه اهل بیت علیهم السلام در تبلیغ دین، سخن گفته و امتیازات کتاب را برشمرده و از شرح ها و تعلیقه ها و حواشی و ترجمه ها و غرائب حدیث و از جمله دو ترجمه تحفة الاولیاء و الصافی یاد کرده است.
ترجمه کمره ای؛ شامل شرح پاره ای از احادیث است که به تشخیص مترجم، با استفاده از شروح الکافی، به خصوص مرآة العقول علّامه مجلسی انجام گرفته است.
در این چاپ، در هر جلد ابتدا متن عربی در صفحه ی سمت راست، و ترجمه ی فارسی در صفحه ی سمت چپ قرار گرفته است و در پایان کتاب شرح مطالبی که مورد نیاز بوده، طبق شماره هایی که در برای ترجمه ی هر حدیث آورده شده، آمده است.
جلد اول، شرح و ترجمه ی کتاب عقل و جهل، فضل علم و کتاب توحید. جلد دوم، شرح و ترجمه ی باب الحجه. جلد سوم، شرح و ترجمه ی تتمه ی کتاب حجه. جلد چهارم، شرح و ترجمه ی کتاب ایمان و کفر. جلد پنجم، ادامه شرح و ترجمه ی کتاب ایمان و کفر. جلد ششم، شرح و ترجمه ی کتاب دعا، عشرت و کتاب فضل قرآن می باشد.
«برگزیده ای از اصول کافی» قسمت هایی از کتاب «اصول کافی» اثر ثقة الاسلام کلینی است که زیر نظر علامه سید انوار الکاظم حسنی گزینش و به قلم شیوا و رسای سیدجواد رضوی، به فارسی روان و سلیس ترجمه شده است. روایات در یک صفحه و ترجمه در صفحه دیگر ارائه شده است.
کتاب کافی بعد از قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه، از شریف ترین، معتبرترین و جامع ترین کتب اسلامی است و از جهات مختلف، مانند: اعتبار، محتوا، سبقت، نظم و فن کتابت از امتیاز بسیار بالایی برخوردار است. علمای بزرگ از صدر اول تاکنون با عالی ترین تعبیرات از این کتاب شریف یاد کرده اند. این کتاب از جهت اعتبار، در عالی ترین سطح است، به گونه ای که عالم بزرگ «سید بن طاووس» می گوید: معاصر بودن مرحوم کلینی با نواب خاص امام زمان(عج)، برای ما راهی باز می کند که نوشتجات او را توأم با حقیقت بدانیم .
از جهت محتوا این کتاب شامل 16199 حدیث است و طبق شمارش دقیق بعضی از بزرگان، شامل 15176 حدیث می باشد که اگر آن را با شش کتاب صحیح اهل تسنن (صحاح سته) مقایسه کنیم، بیش از دو برابر آن شش کتاب، دارای حدیث است. از نظر کیفیت، احادیث این کتاب در اصول عقاید و فروع و اخلاقیات و همه ابعاد مختلف اسلامی، در حد اعلا قرار گرفته است. از جهت سبقت و قدمت نیز از آنجا که این کتاب در اواخر قرن دوم و اوایل قرن سوم نوشته شده و نزدیک ترین کتب و متون شیعه دوازده امامی به امامان معصوم(ع) است. از نظر نظم و ترتیب و تبویب ابواب نیز این کتاب از بهترین اسلوب تدوین برخوردار است و هر حدیثی در باب مخصوص خود ذکر شده است. روش نویسنده در ترتیب احادیث هر باب این است که حدیث درست و روشن تر را در اول هر باب قرار داده و سپس احادیث دیگر را ذکر نموده و همه احادیث- جز اندکی- را با سلسله سند تا وصول به امام(ع) ذکر کرده است .
اثر حاضر نیز برگزیده این کتاب و شال 1200 حدیث از احادیث اخلاقی، فرهنگی، عقیدتی، اقتصادی، سیاسی و سایر رشته های علوم اسلامی از کتاب اصول کافی است. این اثر، شامل هشت کتاب ذیل می باشد:
1- کتاب العقل و الجهل (پیرامون بینش و شناخت و جهل و ناآگاهی)؛
2- کتاب فضل العلم (برتری و امتیاز علم و دانش)؛
درخشان پرتوی از اصول کافی از آثار نفیس حضرت آیت الله حاج سید محمد حسینی همدانی به شمار می آید که با استفاده از احادیث اصول کافی امهات معارف الهی و مسائل توحیدی را بر اساس مشرب حکمت متعالیه به طالبان علوم اسلامی را در شش جلد عرضه کرده است.
مطالب تعدادی از ابواب مختلف کتاب به طور خلاصه:
در انتهای هر یک از مجلدات کتاب فهرست مطالب آمده است. کتاب حاوی غلطهای فراوانی است که پس از فهرست مطالب، اغلاط همان جلد نیز آمده است.
مطالعه کتاب درخشان پرتوی از اصول کافی‏ در پایگاه کتابخانه دیجیتال نور
ادعا شده است که برخی روایات در کتاب کافی، دال بر تحریف قرآن هستند. این ادعا صحیح نیست و روایات در این باب از جهت دلالی و سندی قابل مناقشه هستند. در این مقاله به بررسی این روایات می پردازیم.
همه روایات اصول کافی صحیح نیست ما مانند اهل تسنن ادعا نمی کنیم که همه روایات کتاب کافی صحیح است.
اشکال دلالی
بین اصطلاح تحریف در کلام ما و تحریف در لسان مرحوم کلینی خلط شده است:در قرآن داریم که: یُحَرِّفُونَ الکَلِمَ عَن مَوَاضِعِهِ
مائده/سوره۵، آیه۴۱.    
اعتقاد به تحریف اعتقاد شیعه نیست و در نظر شیعه هیچ جایگاهی ندارد. وحتی بسیاری از علمای اهل تسنن به این مطلب اعتراف کرده اند:
← سخن ابوزهره
...
کتاب اصول کافی، نوشته کلینی، بلاتردید در نزد تمامی علمای شیعه، متقن ترین کتاب حدیثی تاریخ شیعه است، اما هیچ یک از علمای شیعه تاکنون ادعا نکرده اند که تمام روایات کافی، صحیح السند و قطعاً صادر از معصوم است.
مرحوم شیخ کلینی، اقدم، اوثق و بلاتردید از ائمه حدیث و اعظم المحدثین تاریخ شیعه است. نجاشی در شان او می گوید:شیخ اصحابنا فی وقته بالری ووجههم، وکان اوثق الناس فی الحدیث، واثبتهم.
نجاشی، احمد بن علی، رجال النجاشی، ص۳۷۷.    
کتاب کافی، بلاتردید در نزد تمامی علمای شیعه، متقن ترین کتاب حدیثی تاریخ شیعه است.
← دیدگاه ابن طاووس
اما با همه این توضیحات، هیچ یک از علمای شیعه تاکنون ادعا نکرده اند که تمام روایات کافی، صحیح السند و قطعاً صادر از معصوم است، زیرا هر چند مرحوم کلینی مقام ارجمندی داشته و برترین محدث تاریخ شیعه است، اما معصوم از خطا و اشتباه نبوده است. و نداشتن این ویژگی باعث شده است که تعدادی از روایات کتاب شریف از نظر سندی تمام نباشد. و این امری است طبیعی و مطابق با عقل و برهان.و خود مرحوم شیخ کلینی هم مدعی نیست که تمامی روایاتی که در کافی جمع کرده است، صحیح است.اما این که این کتاب را امام زمان (عجّل الله تعالی فرجه الشریف) دیده و تایید کرده باشد، چنانچه مشهور شده است که امام زمان (علیه السّلام) درباره کتاب کافی فرموده باشند: «الکافی کاف لشیعتنا»هیچ سند و مدرک معتبری ندارد.
← سخن میرزای نوری
...

اصول کافی در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:کافی

اصول کافی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اصول کافی   • مفهوم اصول کافی   • تعریف اصول کافی   • معرفی اصول کافی   • اصول کافی چیست   • اصول کافی یعنی چی   • اصول کافی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اصول کافی
کلمه : اصول کافی
اشتباه تایپی : hw,g ;htd
عکس اصول کافی : در گوگل


آیا معنی اصول کافی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )