انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 994 100 1

اعتدال بهاری


برابر پارسی: ترازینه بهاری

معنی اعتدال بهاری در لغت نامه دهخدا

اعتدال بهاری. [ اِ ت ِ ل ِ ب َ ] (ترکیب وصفی ، اِ مرکب ) اعتدال ربیعی. یکی را اعتدال بهاری خوانند و این آن است که چون آفتاب از وی بگذرد به نیمه ٔ شمالی از منطقةالبروج شود. (از التفهیم ). و رجوع به اعتدال ربیعی شود.

معنی اعتدال بهاری به فارسی

اعتدال بهاری
اعتدال ربیعی : یکی را اعتدال بهاری خوانند و این آنست که چون آفتاب از وی بگذرد به نیمه شمالی از منطقه البروج شود .
[vernal equinox] [نجوم] 1. یکی از دو نقطۀ تلاقی استوای آسمان و دایره البروج که وقتی مرکز خورشید به آن نقطه می رسد، سال شمسی نو می شود 2. زمانی که خورشید به این نقطه در آسمان برسد متـ . اعتدال ربیعی

اعتدال بهاری در دانشنامه ویکی پدیا

اعتدال بهاری
اعتدال بهاری یا هموگانِ بهاری (در نیم کره شمالی) در ستاره شناسی به لحظه ای گفته می شود که خورشید از دید ناظر زمینی از صفحه استوای سماوی می گذرد و حرکت خود به سمت شمال آسمان را در پیش می گیرد. اعتدال بهاری یکی از دو اعتدالین زمین است که در هر سال رخ می دهد (اعتدال دیگر اعتدال پائیزی است). اعتدال بهاری در نیم کره شمالی برابر است با اعتدال پائیزی در نیم کره جنوبی. حرکت زمین به دور خورشید در هر سال باعث می شود تا ناظر زمینی تصور کند خورشید روی یک مدار دایره ای که با مدار استوای زمین ۲۳٫۵ درجه اختلاف دارد، به دور سیاره ما می چرخد. در این میان چهار نقطه از مدار فرضی گردش خورشید به دور زمین بسیار مهم می شود. دو اعتدال بهاری و پاییزی که محل تلاقی دو مدار گردش خورشید به دور زمین و دایره استوای سماوی است و دو انقلاب تابستانی و انقلاب زمستانی که به نظر می رسد خورشید در بیشترین ارتفاع نسبت به استوای سماوی قرار گرفته است.
اعتدال پائیزی
انقلاب تابستانی
انقلاب زمستانی
در تقویم هجری خورشیدی ایرانی برای تعیین روز تقویمی آغاز سال، ظهر نسبت به لحظه تحویل سال (اعتدال بهاری) مرز در نظر گرفته می شود. یعنی درصورتیکه لحظه تحویل سال قبل از ظهر باشد همانروز، روز آغاز سال و چنانچه لحظه تحویل سال بعد از ظهر باشد فردای آن، روز آغاز سال به حساب می آید. از اینرو میانگین سالانهٔ لحظهٔ اعتدال بهاری (تحویل سال) مابین ظهر آخرین روز سال و ظهر اولین روز سال؛ یعنی نیمه شب (حدودا ساعت ۰۰:۰۰ بامداد اولین روز سال) خواهد بود. این تقویم بیشترین هماهنگی با زمان واقعی نجومی دارد و نوروز آن هماهنگ با میانگین اعتدال بهاری می باشد.
جشن باستانی نوروز از لحظه تحویل سال در نیم کره شمالی شروع می شود. در گذشته، با به دست آوردن احکام نجوم هر فصل سال، زمان تحویل خورشید را به برج آغازین آن فصل در نظر می گرفتند و از همین روی تحویل سال و آغاز فصل بهار، هنگام ورود خورشید به برج حمل در دائرةالبروج یا آغاز برج حمل بود. امروزه به کمک ابزار مدرن می توان لحظه رسیدن خورشید به نقطه اعتدال بهاری را به طور مستقیم و با دقت زیاد محاسبه کرد و در این لحظه، مختصات دائرةالبروجی خورشید، صفر فرض می شود.
شعر زیر از بدرالدین چاچی به مضمون اعتدال بهاری اشاره دارد:
عکس اعتدال بهاری
روز اعتدال بهاری، شومبون نو هی (به ژاپنی: 春分の日 Shunbun no Hi) یکی از تعطیلات عمومی در ژاپن است. شومبون نو هی، روز اعتدال شب و روز در فصل بهار در ژاپن است که معمولاً مصادف با بیستم یا بیست و یکم ماه مارس است.. ژاپنی ها از قدیم بر این باور بوده اند که در روز اعتدال بهاری طبیعت تغییر کرده و حیات دیگری پیدا می کند. این روز همان اولین روز سال نو و اولین روز عید نوروز در ایران است.
کلمه هیگان در اصل به معنی ساحل دور یا ساحل طرف مقابل است. از نظر دین بودایی زندگی بشر دو ساحل دارد یکی ساحلی که انسان هم اکنون در آن زندگی می کند و با انواع مشکلات و ناراحتی ها دست و پنجه نرم می کند که به این ساحل «شیگان» می گویند. پس شیگان همان حیات مادی و دنیوی است. از نظر دین بودایی وقتی انسان می میرد به ساحلی که دور از ماست و هیگان نام دارد کوچ می کند و از رنج ها و مشقت های این ساحل رهایی می یابد. پس در تفکر بودایی روز هیگان روز زنده شدن مجدد طبیعت و نشانی از زنده شدن مجدد انسان و رسیدن به آن ساحل دوردست است. ژاپنی ها در قدیم معتقد بودند که چون در روز شومبون نو هی طول روز و شب برابر است مردم این ساحل یعنی زندگان می توانند با مردم آن ساحل یعنی مردگان معاشرت داشته باشند. به همین دلیل مراسمی برگزار می کردند که هنوز در بعضی از استان های ژاپن پابرجاست. هدف از برگزاری شاد کردن روح رفتگان و زنده کردن یاد آنهاست.
در بعضی از معابد به مناسبت این ایام مراسمی برگزار می شود و در این مراسم به حضار غذای مخصوصی به نام «شوجین ریوری» خیرات می کنند. در این غذا گوشت بکار نمی رود چون در آیین بودا کشتن حیوانات زنده نکوهیده است. در روز هیگان یک نوع شیرینی نیز خورده می شود که بوتاموچی می گویند. این شیرینی از برنج، لوبیای قرمز و شکر درست می شود. بعضی از مردم بوتاموچی را شیرینی ای خوش یمن می دانند چون در آن لوبیای قرمز به کار رفته است. یک ضرب المثل ژاپنی می گوید: «تانا کارا بُوتامُوچی» یعنی از تاقچه به طور تصادفی بوتاموچی به طرف کسی بیفتد و مفهوم آن روی آوردن شانس خوب به کسی است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با اعتدال بهاری

اعتدال بهاری را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی اعتدال بهارینام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

مهدی > selloape
toohid sharifi > reimburse
ریرا > entering
ایالات > فدایی
Mahsa > Arise
سیدمهدی حسینی > Spared no expense
امين منفرد > Would you mind
پ ص ر > abode

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• اعتدال پاییزی   • اعتدالین و انقلابین   • اعتدال پاییزی چیست   • انقلاب تابستانی وزمستانی   • اعتدال تابستانی   • اعتدال بهاری چیست   • انقلاب زمستانی و تابستانی   • اعتدال زمستانی   • معنی اعتدال بهاری   • مفهوم اعتدال بهاری   • تعریف اعتدال بهاری   • معرفی اعتدال بهاری   • اعتدال بهاری یعنی چی   • اعتدال بهاری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اعتدال بهاری
کلمه : اعتدال بهاری
اشتباه تایپی : hujnhg fihvd
عکس اعتدال بهاری : در گوگل


آیا معنی اعتدال بهاری مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )