انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 951 100 1

اعتراف

/'e'terAf/

مترادف اعتراف: ابراز، اذعان، اظهار، افشا، اقرار، بیان، تصدیق، خستو، مقر

متضاد اعتراف: انکار

برابر پارسی: بزبان آوری، پذیرا، پذیرش

معنی اعتراف در لغت نامه دهخدا

اعتراف. [ اِ ت ِ ] (ع مص ) خبر دادن کسی را از نام و حال و صفت خود. (از منتهی الارب ) (از ناظم الاطباء). از نام و کار خود کسی را خبر کردن. (از اقرب الموارد): اعترف الی اعترافاً؛ خبر داد مرا از نام و حال و صفت خود. (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء). خبر کردن. (المصادر زوزنی ). || خبر پرسیدن. (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء). خبر خواستن از کسی ، یقال : «اذهب الی هؤلاء القوم فاعترفهم ». (از اقرب الموارد). پرسیدن چیزی از کسی. (تاج المصادر بیهقی ). پرسیدن چیزی. (آنندراج ). || ذلیل و خوار گردیدن. (منتهی الارب )(ناظم الاطباء). خوار و فرمانبردار گردیدن. (از اقرب الموارد). || شناختن چیزی را. (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء). شناختن. (آنندراج ) (منتخب از آنندراج ). || شکیبا شدن بر امری. (منتهی الارب )(ناظم الاطباء). صبر کردن. (آنندراج ). بر چیزی شکیبایی کردن. (از اقرب الموارد). || اقرار کردن. (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء) (المصادر زوزنی ) (ترجمان القرآن تهذیب عادل بن علی ). بر خطای خود اقرار کردن. (آنندراج ) (غیاث اللغات ). اقرار کردن بگناه و جز آن. (بهار عجم ). اقرار دادن. (تاج المصادر بیهقی ). بزیان خویشتن بچیزی اقرار کردن. (از اقرب الموارد). بَوء. بُوآء. تَذریع. اِمصاع. اِذعان. به گردن گرفتن.ضد انکار. (از یادداشتهای مؤلف ). مقر شدن. خستو شدن. اقرار کردن. (فرهنگ فارسی معین ). استو شدن. (تاریخ بیهقی ). خستو شدن. (از یادداشت مؤلف ). || صید کردن. (تاج المصادر بیهقی ). || (اِمص ) اقرار. (ناظم الاطباء). اذعان. ضد انکار : و ثمره ٔ این اعتراف و رضا آن است که احاطه کند زیادتی فضل خدا را. (تاریخ بیهقی ص 309). و بفضل او جزم داشتم به آن که امامت حق اوست و اعتراف داشتم ببرکت او. (تاریخ بیهقی چ ادیب ص 315). و دوست و دشمن به علو همت و کمال سیاست آن خسرو دین دار... اعتراف آوردند. (کلیله و دمنه ). مرد... بگناه خویش اعتراف آورد. (کلیله و دمنه ). اعتراف بنادانی دانایی و اقرار بناتوانی توانایی است. و با لفظ داشتن و آوردن مستعمل است. (آنندراج ) (غیاث اللغات ) (بهار عجم ) :
بعجز عیسی و خضر اعتراف آری اگر وقتی
دمی در خاطرم آیی و غمهای نهان بینی.
واله هروی (از آنندراج ).
زآیینه ٔ جمال تو دیدیم هرچه بود
عارف کسی بود که بدین دارد اعتراف.
اسیر لاهیجی (از آنندراج ) (از بهارعجم ).

معنی اعتراف به فارسی

اعتراف
آگاه کردن کسی راازنام وحال وصفت خود، اقرارکردن ، شناختن
۱ - ( مصدر ) اقرار کردن خستو شدن مقرشدن . ۲ - ( اسم ) اقرار . جمع اعترافات .
ماخوذ از تازی اقرار . اذعان . ضد انکار و ثمر. این اعتراف و رضا آنست که احاطه کنی زیادتی فضل خدا را .
( اسم ) اقرار نامه
اقرار نمودن مقر بودن اذعان کردن
اقرار کردن مقر شدن . معترف شدن اذعان کردن . تصدیق کردن .

معنی اعتراف در فرهنگ معین

اعتراف
(اِ تِ) [ ع . ] ۱ - (مص ل .) اقرار کردن . ۲ - (اِمص .) اقرار.

معنی اعتراف در فرهنگ فارسی عمید

اعتراف
اقرار کردن کسی به گناه یا جرمی که مرتکب شده.

اعتراف در دانشنامه ویکی پدیا

اعتراف
اعتراف عملی است که مسیحیان در مقابل پدر روحانی یا شمایل عیسی مسیح و یهودیان در برابر خدا به گناهان مرتکب شده خود اعتراف می کنند.
اعتراف ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
اعتراف (فیلم ۱۳۴۵)
اعتراف (فیلم ۱۳۷۵)
اعتراف (فیلم ۱۹۷۰)
اعتراف (مجموعه تلویزیونی)
اعتراف (فیلم ۱۳۴۵) فیلمی به کارگردانی ناصر رفعت و نویسندگی رضا شمشادیان ساختهٔ سال ۱۳۴۵ است.
اعتراف (فیلم ۱۳۷۵) فیلمی به کارگردانی و نویسندگی مجید فهیم خواه ساختهٔ سال ۱۳۷۵ است.این فیلم در شهر رشت فیلمبرداری شده و سکوی پرتاب پژمان بازغی در عرصه سینما محسوب می شود.
اعتراف (فرانسوی: L'aveu) یک فیلم به کارگردانی کوستا گاوراس است که در سال ۱۹۷۰ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به ایو مونتان، سیمون سینیوره، و گابریله فرزتی اشاره کرد.
اعتراف (به انگلیسی: The Confession) مجموعه تلویزیونی آمریکایی است که توسط کیفر ساترلند تولید و توسط برد میرمن کارگردانی شده است.کیفر ساترلند و جان هارت در این مجموعه به ایفای نقش پرداخته اند.مدت هر قسمت این سریال بین ۵ تا ۷ دقیقه است.
اعتراف به زندگی (اسپانیایی: Confieso que he vivido) خودزندگینامهٔ پابلو نرودا، شاعر اهل شیلی است. این کتاب در ایران با نام «خاطرات من» و ترجمه هوشنگ پیرنظر منتشر شده است.
اعتراف عجیب (انگلیسی: Strange Confession) یک فیلم در سبک معمایی به کارگردانی جان هافمن است که در سال ۱۹۴۵ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به لان چینی جونیور اشاره کرد.
«اعتراف می کنم» (انگلیسی: I Confess) یک فیلم در سبک جنایی و درام به کارگردانی آلفرد هیچکاک است که در سال ۱۹۵۳ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به مونتگومری کلیفت، آن بکستر، کارل مالدن، برایان اهرن و دالی هاس اشاره کرد.
اعتراف ناقص (ژاپنی: 半落ち) یک فیلم ژاپنی به کارگردانی کیوشی ساسابه است که سال ۲۰۰۴ منتشر شد. فیلم در همان سال جایزه بهترین فیلم آکادمی فیلم ژاپن را برد. از بازیگران آن می توان به آکیرا ترائو، میکو هارادا، کیرین کیکی، ریکو تاکاشیما، و جون کونیمورا اشاره کرد.
اعتراف نامه یا خواستوانیفت کتابی مانوی است که درباب اعترافات نیوشایان که پایین ترین رده دینی مانوی بودند نگاشته شده است.این اثر که متن اصلی آن از میان رفته و تنها ترجمه ترکی اویغوری آن موجود است منبع مناسبی برای شناخت آداب و رسوم و باورها و نحوه رفتار درون گروهی مانویان بدست می دهد.اثر دیگری هم به زبان سغدی وجود دارد که مجموعه اعترافات طبقه برگزیدگان است.
اعتراف نخواهم کرد (عربی: لن أعترف‎) یک فیلم به کارگردانی کمال الشیخ است که در سال ۱۹۶۱ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به فاتن حمامه و احمد رمزی اشاره کرد.
اعتراف ها (به انگلیسی: Confessions) آلبومی از هنرمند اهل ایالات متحده آمریکا آشر است که در سال ۲۰۰۴ میلادی منتشر شد.
«آره!»
پخش: ۳ فوریه ۲۰۰۴
«Burn»
پخش: ۲۱ مارس ۲۰۰۴
«Confessions Part II»
پخش: ۱ ژوئن ۲۰۰۴
«My Boo»
پخش: ۲۱ سپتامبر ۲۰۰۴
«Caught Up»
پخش: ۲۱ دسامبر ۲۰۰۴
«اعتراف ها بر روی جایگاه رقص» (به انگلیسی: Confessions On A Dancefloor) یک آلبوم از هنرمند اهل ایالات متحده آمریکا مدونا است که در ۱۱ نوامبر ۲۰۰۵ (۲۰۰۵-11-۱۱) منتشر شد.
«گذاشت»
«Sorry»
«Get Together»
«Jump»
اعتراف های یک ابرقهرمان (انگلیسی: Confessions of a Superhero) یک فیلم در سبک مستند و ابرقهرمانی است که در سال ۲۰۰۷ منتشر شد.
سه شنبه اعتراف (که بدان سه شنبه پنکیک، روز پنکیک، ماردی گرا یا سه شنبه چاق) هم گفته می شود، روز قبل از چهارشنبه خاکستر، اولین روز لنت است. سه شنبه اعتراف به عید پاک پیوسته است زین رو تاریخش هر ساله عوض می شود.
صندلی اعتراف (عربی: كرسي الإعتراف‎) یک فیلم در سبک درام به کارگردانی یوسف وهبی است که در سال ۱۹۴۹ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به فاتن حمامه، یوسف وهبی، و سراج منیر اشاره کرد.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

اعتراف در جدول کلمات

معنی اعتراف به انگلیسی

admission (اسم)
پذیرش ، دخول ، تصدیق ، قبول ، اعتراف ، ورودیه ، درامد ، اجازهء ورود ، بارداد
profession (اسم)
اقرار ، اعتراف ، حرفه ، پیشه ، شغل ، سوگند ملایم ، حرفهیی
avowal (اسم)
اعتراف ، اظهار و اقرار علنی ، اظهار اشکار

معنی کلمه اعتراف به عربی

اعتراف
دخول , مهنة
إذعانُ ضمني
إذعَنَ لـ (إلي)

اعتراف را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی اعتراف

محسن مرادنوری ٠١:٣٣ - ١٣٩٧/١٢/٠٨
اقرار
|

شهریار آریابد ١٠:٠٥ - ١٣٩٧/١٢/١١
در پارسی " خستو " برابر کتاب فرهنگ برابرهای پارسی واژه های بیگانه از ابوالقاسم پرتو.
خستویدن= اعتراف کردن
|

پیشنهاد شما درباره معنی اعترافنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

مهدی صباغ > Neon
مهدی صباغ > V neck
مهران گودرزی > subjective
Sadahy.Fareeba > petrichor
حمید > cutlery
محمد تقي حمزه اي > مقاله
مجید خانی پور > دم اسبی
اشکان > حیاط

فهرست پیشنهادها | نگارش واژه نو

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• اعتراف در جدول   • مترادف اعتراف   • معنی اعتراف   • اعتراف میکنم عاشقانه   • آهنگ اعتراف   • اعتراف یعنی چه   • اعتراف در حل جدول   • معني اعتراف   • مفهوم اعتراف   • تعریف اعتراف   • معرفی اعتراف   • اعتراف چیست   • اعتراف یعنی چی  

توضیحات دیگر

معنی اعتراف
کلمه : اعتراف
اشتباه تایپی : hujvht
آوا : 'e'terAf
نقش : اسم
عکس اعتراف : در گوگل


آیا معنی اعتراف مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )