انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1064 100 1

افتخار

/'eftexAr/

مترادف افتخار: سرافرازی، سربلندی، فخر، فخر کردن، مباهات، نازش، نازیدن

برابر پارسی: سربلندی، بالندگی، بالیدن، سرافرازی، نازش، ناییدن

معنی افتخار در لغت نامه دهخدا

افتخار. [ اِ ت ِ ] (ع مص ) نازیدن. (آنندراج ) (تاج المصادر بیهقی ) (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء). بالیدن. فخر کردن. (یادداشت بخط مؤلف ). || مآثر کهنه را شمار کردن. (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء). ستایشگری بخصال ونازیدن بحسب و نسب و جز آن از آنچه در خود یا پدران باشد. فِخار. فَخر. فِخارَة. (از اقرب الموارد). || مرتفع و بلند گردیدن فخر و شرف. (از اقرب الموارد). || (حامص ) مأخوذ از تازی ؛ نازندگی. سرافرازی و فخر و آبرو و حرمت و زیبائی. (ناظم الاطباء). و بمعنای عظمت و آبرو و بزرگی و با لفظ کردن مستعمل است. (آنندراج ). نازش. بالش. مباهات. سربلندی. فخر. مفاخرت. (یادداشت بخط مؤلف ) :
بامدادان حرب غم را تعبیه کن لشگری
اختیارش بر طلایه افتخارش بر شبه.
منوچهری.
بر سیرت آل مصطفا اَم
اینست قویتر افتخارم.
ناصرخسرو.
عصمت الدین صفوةالاسلام را
افتخار دین و دنیا دیده ام.
خاقانی.
بنظم و نثر کسی را گر افتخار سزاست
مرا سزد که خود امروز نظم و نثر مراست.
خاقانی.
- افتخارالاماثل ؛ سرفرازی و سربلندی نسبت بمانندهای خود. (ناظم الاطباء).
- افتخار کردن ؛ فخریه کردن. سربلندی کردن. نازیدن و خود را بزرگ پنداشتن. (ناظم الاطباء). بالیدن. فخر کردن. مباهات کردن :
در عدل جز بدو نکند عالم افتخار
در جود جز بدونزند ملک داستان.
امیرمعزی (از آنندراج ).
گر چه ز بعد همه آمده ای در جهان
از همه ای برگزین بر همه کن افتخار.
خاقانی.
- پرافتخار ؛ بسیارافتخار.
- موجب افتخار گردیدن ؛ موجب فخر و سرافرازی وسربلندی گردیدن. (ناظم الاطباء).
افتخار جهان ، افتخارالحجاب ، افتخارالحکماء، افتخارالدوله ، افتخارالدین ، افتخارالشعراء و افتخارالملک از ترکیبهای این کلمه و از القاب اعلام است.
|| در اصطلاح علم اخلاق یکی از مهلکات قوه ٔ غضبی بشمار است. مؤلف مرآت الخیال در شمار مهلکات قوه ٔ غضبی آرد: نوع دوم افتخار یعنی مباهات نمودن بچیزی که خارج از ذات بود و در معرض تلف و زوال باشد، مثل مال و جاه یا شرف نسب که بعضی از آباء و اجداد او را فضیلتی بوده است وعلاج او آنکه با صاحب مرض مقرر سازند که اگر مال و جاه در سخن آید و گوید این عزت و احترام که دعوی میکنی از من است نه از ذات تو یا جد و پدر حاضر شوند و گویند که این فضیلت و شرف حق ما است و تو را از آن نصیبی نیست ، البته آن جاهل در جواب عاجز آید و بر قصورخود اعتراف نماید و در حدیث نبوی آمده : لاتأتونی بانسابکم و أتونی باعمالکم. (مرآت الخیال ص 329).

معنی افتخار به فارسی

افتخار
فخرکردن، نازیدن ، سرافرازی
۱ - ( مصدر ) فخر کردن نازیدن . ۲ - ( اسم ) فخر نازش سر افرازی . جمع : افتخارات .
حاجبی با فضل و شاعری با ذوق از شعرای آل سلجوق بوده است .
صندلی غزنوی از شعرای دوره سلجوقی است .
دختر ناصر الدین شاه قاجار
ملک سعید محمد نجای از حکمرانان قزوین بود .
جمال الدین ابوبکر بن المساعد الخسروی.
برادر امام برهان الدین محمد معروف بصدر جهان بود .
مفتخر ساختن . فخر دادن
مباهات کردن . نازیدن . بالیدن
ده کوچکی است از دهستان باراندوز چای بخش حوم. شهرستان رضائیه .

معنی افتخار در فرهنگ معین

افتخار
( اِ ) [ ع . ] ۱ - (مص ل .) فخر کردن . ۲ - (اِمص .) نازش . ج . افتخارات .

معنی افتخار در فرهنگ فارسی عمید

افتخار
۱. فخر کردن، نازیدن، سرافرازی.
۲. (اسم) چیزی که مایه فخر کردن و نازیدن شود، مایۀ افتخار.

افتخار در دانشنامه ویکی پدیا

افتخار
«افتخار» (به انگلیسی: Glory) نهمین آلبوم استودیویی توسط خواننده آمریکایی بریتنی اسپیرز است که در ۲۶ اوت ۲۰۱۶ (۲۰۱۶-08-۲۶) توسط آرسی ای رکوردزمنتشر شد.
این آلبوم نقد های مثبتی را از منتقدان موسیقی گرفت و در نمودار فروش کشور ها به رتبه خوبی دست یابد و در هفته اول منتشر شدن آلبوم بیش از ۱۵۰ نسخه به فروش برساند.خواننده آمریکائی جی-ایزی در تک آهنگ مرا بساز… و تیناشی در ریمیکس تک آهنگ مهمونی دخترانه حضور دارد
افتخار (انگلیسی: Iftekhar؛ ۲۲ فوریه ۱۹۲۰ – ۴ مارس ۱۹۹۵ (عمر: ۷۵ سال)) یک هنرپیشه اهل هند بود.
دیوار
شهر لذت
قمارباز قهار
نیزه ی سه شاخه
دان
سنگام
گاهی اوقات
بی نام
پدر آواره
سه قسم
بیدار بمان
تماس
جنگ
بندینی
لکه
گل و سنگ
قرض
نام من رانی است
سرکش
مقصد
نگاه
شجاعت و تلاش
سوزاندن گناه
تا زمان مرگ
آدم پرهیزکار
از فیلم ها یا برنامه های تلویزیونی که وی در آن نقش داشته است می توان به دیوار اشاره کرد.
فهرست برخی از فیلم هایی که افتخار در آن ها به ایفای نقش پرداخته است:
افتخار (انگلیسی: Glory) ترانه ای از جان لجند و کامن است که در هشتاد و هفتمین دوره جوایز اسکار برنده جایزه اسکار بهترین ترانه برای فیلم سلما شد.
جان لجند
کامن
Che Smith
افتخار خانم اولین خوانندهٔ زن ایرانی بود که صفحه ای از او ضبط شد.
در منابع تاریخی موسیقی ایرانی هیچ شرح حالی از او وجود ندارد، روح الله خالقی در کتاب سرگذشت موسیقی ایران فقط از افتخار نام می برد.
اولین ضبط موسیقی در سال ۱۲۸۴ در ایران صورت گرفت اما هیچ صدایی از زنان ضبط نشد. در سال ۱۲۸۸ گروهی از موسیقیدانان برای ضبط موسیقی به انگلستان می روند که میانشان هیچ زنی نبوده است. در سال ۱۲۹۱ شرکت گرامافون به ایران می آید و در طی سالهای ۱۲۹۱ تا ۱۲۹۳ صدای سه خوانندهٔ زن ایرانی به نام های افتخار، امجد و زری را ضبط می کند. با توجه به لهجهٔ آنان حدس می زنند که آنها از اقلیت های مذهبی در ایران بوده اند. آن ها تصنیف هایی از عارف قزوینی نیز ضبط کرده اند.
افتخار یکی از روزنامه های منتشره در ایران می باشد.
فهرست روزنامه های ایران
افتخار (به انگلیسی: Glory) فیلمی است محصول سال ۱۹۸۹ و به کارگردانی ادوارد زوئیک است. در این فیلم بازیگرانی همچون متیو برودریک، دنزل واشینگتن، کری الویس، مورگان فریمن، کلیف دیانگ، آندره بروگر، آلن نورث، جان فین، دوناوان لیچ، باب گانتون، جی او. ساندرس، ریموند سنت ژاکوس و جین الکساندر ایفای نقش کرده اند.
۱۴ دسامبر ۱۹۸۹ (۱۹۸۹-12-۱۴) (محدود)
۱۶ فوریه ۱۹۹۰ (۱۹۹۰-02-۱۶) (سراسری)
فیلم افتخار به تبعیضهای علیه سیاهان در جامعه آمریکا بویژه در جنگهای داخلی این کشور می پردازد. این جنگها بین ایالات شمالی، متحدین، و ایالات جنوبی رخ می دهد. مسئولین شهر بوستون در ماساچوست، از ایالات شمالی، که مخالف برده داری هستند هنگی از سیاهان را تشکیل می دهند و «رابرت شاو» (متیو برودریک)، فرزند یکی از متنفذین شهر را فرمانده این هنگ می کنند. شاو به آموزش این هنگ که اکثراً برده های فراری ایالات جنوبی هستند می پردازد اما گویا تبعیضهای موجود اجازه رفتن به جنگ را نمی دهند و حتی کفش و لباس نیز به آنها نمی دهند. شاو با این تعصبات مبارزه می کند و …
افتخار (به هندی: Garv) فیلمی محصول سال ۲۰۰۴ و به کارگردانی پانت ایثار است. در این فیلم بازیگرانی همچون سلمان خان، شیلپا شتی، ارباز خان، آمریش پوری، فریده جلال، کولبوشان کارباندا، انوپم کهیر، موکش ریشی، شیواجی ساتام، راجپال یاداو ایفای نقش کرده اند.
۹ ژوئیه ۲۰۰۴ (۲۰۰۴-07-۰۹)
این فیلم داستان سه پلیس شجاع و صادق است؛ سمر سینگ (آمریش پوری)، آرجون روانوات (سلمان خان) و حیدر علی خان (اباز خان). سامر می خواهد میزان جرم و جنایت را در دولت کاهش دهد. این سه نفر با موانع مواجه هستند؛ چرا که سیاستمداران قدرتمند و فاسد مشکلات زیادی را برایشان به وجود می‍آورند و…
افتخار (بلغاری: Слава) یک فیلم به کارگردانی کریستینا گروزوا است که در سال ۲۰۱۶ منتشر شد.
Stefan Denolyubov
Margita Gosheva
افتخار آفاق نام یک آلبوم موسیقی اثر جلیل شهناز، هنرمند ایرانی است که در سبک سنتی تهیه شده و دارای ۸ آهنگ است.
جلیل شهناز
افتخار به همجنسگرایی (انگلیسی: Gay pride) یا افتخار به دگرباشی (انگلیسی: LGBT pride) موضع گیری علیه تبعیض و خشونت نسبت به همجنسگرایان و دگرباشان جنسی است.
روز خیابان کریستوفر
اسب افتخار (انگلیسی: The Horse of Pride) فرانسوی در سبک درام به کارگردانی کلود شابرول است که در سال ۱۹۸۰ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به ژاک دوفیلو، فرانسوا کلوزه، دومینیک لاوانان، و میشل بلان اشاره کرد.
۲۴ سپتامبر ۱۹۸۰ (۱۹۸۰-09-۲۴)
برای افتخار (به انگلیسی: For Honor) یک بازی ویدئویی در سبک هک اند اسلش مبارزه ای است که توسط استودیو یوبی سافت مونترآل توسعه داده شده است. این بازی با موتور انویل نکست و تنها برای کنسول های نسل هشتم و رایانه شخصی عرضه شده است. به گفته یوبی سافت این بازی تجربه «هنر نبردهای تن به تن» است که از طریق انتخاب یکی از سه شخصیت قهرمان شوالیه ، سامورایی و وایکینگ و در فضای نبردهای قرون وسطی اتفاق می افتد.
WW ۱۴ فوریه، ۲۰۱۷
«برای عشق و افتخار» (ترکی استانبولی: Kabadayı) یک فیلم ترکیه ای در سبک اکشن، درام، و جنایی، مافیایی، به کارگردانی اُمر ورگی است که در سال ۲۰۰۷ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به کنان ایمیرزالی اوغلو و آصلی تاندوغان اشاره کرد.
۱۴ دسامبر ۲۰۰۷ (۲۰۰۷-12-۱۴)
به سوی افتخار یک مجموعهٔ تلویزیونی ایرانی به کارگردانی سیروس مقدم، نویسندگی سعید سلطانی و تهیه کنندگی مجید اوجی است که ۱۳۷۷ تهیه و از شبکه ۳ سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش گردید.
داریوش ارجمند در نقش مربی جوانمرد فوتبال جام جم آنلاین
پرونده ای برای فیلم ها و سریالهای ورزشی/ خون ورزش در رگ سینما و تلویزیون وبگاه برنامه ۹۰
این مجموعه تلویزیونی داستان یک مربی بزرگ و با اخلاق فوتبال بود که حاضر به باج دادن به مافیای فوتبال ایران نشد و از تیم دسته اول به یک تیم دسته سوم رفت و توانست آن تیم را با همه مشکلاتش به فینال جام حذفی باشگاه های کشور برساند.
جهان افتخار (انگلیسی: World of Glory) یک فیلم کوتاه به کارگردانی روی آندرسون است که در سال ۱۹۹۱ منتشر شد.
ژانویه ۱۹۹۱ (۱۹۹۱-01) (جشنواره فیلم یوتبری)
۸ نوامبر ۱۹۹۱ (۱۹۹۱-11-۰۸)
چاه افتخار، روستایی از توابع بخش ارزوئیه شهرستان بافت در استان کرمان ایران است.
این روستا در دهستان صوغان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن زیر سه خانوار بوده است.
در راه افتخار (به انگلیسی: Bound for Glory) فیلمی ۱۴۷ دقیقه ای به کارگردانی هال اشبی با بازی دیوید کارادین محصول کشور ایالات متحده آمریکا است.
۵ دسامبر ۱۹۷۶ (۱۹۷۶-12-۰۵) (ایالات متحده آمریکا)
راه افتخار فیلمی ایرانی به کارگردانی داریوش فرهنگ محصول سال ۱۳۷۳ است.
مرکز انتقال نفت تنگ فنی
این فیلم بر اساس یک رویداد واقعی تهیه شده است. تلمبه خانه تنگ فنی که تلمبه خانه سه پالایشگاه بزرگ نفتی کشور ایران است در جریان جنگ ایران و عراق ۳۲ بار توسط جنگنده های دشمن بمباران می شود، از آنجایی که به فعالیت این تلمبه خانه نیاز مبرم بود مهندس شریفیان مسئول پروژه، مهندس یگانه را به کار دعوت کرد تا ظرف مدت کوتاهی آنجا را احیا کند. این دو مهندس ایرانی با اجرای یک پروژه مخفیانه سبب می شوند که هیچکس از وجود این سه پالایشگاه با خبر نمی شود و تا پایان جنگ این راز جزو اسرار باقی می ماند.
راه های افتخار (به انگلیسی: Paths of Glory) فیلمی ضدجنگ به کارگردانی استنلی کوبریک محصول سال ۱۹۵۷ است.
راه های افتخار در بانک اطلاعات اینترنتی فیلم ها (IMDb)
نمایش این فیلم، به خاطر ترسیم چهرهٔ منفی از ارتش فرانسه، در این کشور ممنوع شد. در اسپانیا نیز، به خاطر نگرش ضدنظامی اش، از سوی ژنرال فرانسیسکو فرانکو ممنوع شد و در سال ۱۹۸۶، درحالی که ۱۱ سال از مرگ فرانکو می گذشت، منتشر شد. در آلمان، به خاطر حفظ روابط با فرانسه، به مدت دو سال از نمایش فیلم جلوگیری به عمل آمد.
در جریان فیلمبرداری، استنلی کوبریک با کریستین کوبریک (آن زمان کریستین هارلن)، که اجرای خوانندگی انتهای فیلم را بر عهده داشت، آشنا شد. او از دومین همسر خود جدا شده بود و با استنلی ازدواج کرد و تا پایان عمر او، یعنی سال ۱۹۹۹، همراه او بود.
زمستان ۱۹۱۶ است و ارتش آلمان، درست بیرونِ دروازه های پاریس، مقابل نیروهای فرانسوی در سنگرهایشان، در گِل گیر کرده است. اگرچه تلفات بالا نیست، ولی خاکی هم تسخیر نمی شود. درحالی که فشار از سوی سیاستمدارها بالا گرفته تا به هر ترتیب، پیشرفت هایی در جبههٔ جنگ صورت گیرد، دو ژنرالِ خودمحورِ فرانسوی، برولار (آدولف منژو) و میرو (جرج مَکریدی) نقشهٔ حمله ای را طرح می ریزند که از همان ابتدا محکوم به شکست است. سرهنگ دَکْس (کرک داگلاس) به این فرمان اعتراض می کند، ولی می داند که اعتراضش راه به جایی نمی بَرَد. در شب حمله، دَکس، سروان روژه (وین موریس) را به اتفاق گروهبان پاریس (رالف میکر) و سربازوظیفه لوژن (کن دیبس) به مأموریت شناسایی می فرستد. روژه وحشت می کند و با پرتاب نارنجکی باعث مرگ لوژن می شود. پاریس مصمم است تا این موضوع را گزارش دهد. روز بعد، کشتار وحشتناکی راه می افتد و نیروهای دَکس، بلافاصله پس از بیرون آمدن از سنگر، به مسلسل بسته می شوند. وقتی آخرین نفرات، گیج و آشفته به سنگرهایشان عقب نشینی می کنند، میرو آن ها را می بیند و فرمان می دهد تا به رویشان آتش گشوده شود. این فرمان نشنیده گرفته می شود. اینجاست که میرو فرمان می دهد تا همهٔ آن ها را به خاطر نافرمانی، تیرباران کنند. دَکس از این موضوع تکان خورده، اما ژنرالِ پیر را باید یک جوری آرام کرد. از هر لشکر، سه نفر را به صورت اتفاقی انتخاب می کنند تا در دادگاه نظامی محاکمه شوند. در دادگاهی صحرایی، دَکس از آن ها در مقابل دادستانی انتقام جو (ریچارد اندرسون) دفاع می کند. حکمی که صادر می شود، یک مضحکه است. درحالی که لحظهٔ تیرباران نزدیک می شود، دَکس به این امید که بتواند رأی برولار را تغییر دهد، او را تهدید و ماجرای دستور میرو را افشا می کند، ولی موفق نمی شود. نهایتاً سربازان اعدام می شوند، ولی ژنرال برولار، پس از مراسم اعدام، میرو را توبیخ می کند و به دَکس پیشنهادِ سِمَتِ او را می دهد که وی قبول نمی کند و برولار را به فساد متهم می کند. در صحنهٔ آخر، جمعی از سرباران در کافه نشسته اند و دختری آلمانی برایشان آواز می خوانَد. در ابتدا با نگاه هوس آلودی او را می نگرند، اما نهایتاً تحت تأثیر آواز دختر متأثر می شوند.
سرزمین افتخار یک مجموعه تلویزیونی محصول سال ۱۳۴۷ به کارگردانی شجاع الدین مصطفی زاده، نویسندگی و تهیه کنندگی می باشد که از شبکه پخش شد.
بهزاد اشتیاقی
پری امیرحمزه
حسن کاخی
رضا ژیان
سید احمد امامیه
محمود بهرامی
منوچهر علیپور
ناصر رضاخانی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

افتخار در جدول کلمات

از مدیران فیلمبرداری مطرح کشورمان که سال 90 برای فیلمبرداری فیلم «ملکه» دیپلم افتخار از جشنواره فیلم فجر گرفت
علیرضا زریندست
این گل امروزه بیشتر نشانه عشق | افتخار | برتری و جذابیت می باشد
میخک
سرمربی پر افتخار منچستر یونایتد
الکسفرگوسن
نامی پر افتخار در هنر کاریکاتور کشورمان
کامبیز درمبخش

معنی افتخار به انگلیسی

attribute (اسم)
صفت ، نشان ، جنبه ، افتخار ، شهرت
pride (اسم)
تکبر ، غرور ، عظمت ، افتخار ، مباهات ، فخر ، سرافرازی ، برتنی ، افاده ، سبب مباهات
honor (اسم)
غیرت ، افتخار ، خوشنامی ، برو ، اب رو ، نجابت ، احترام ، عزت ، شرافت ، فخر ، شرف ، ناموس ، حضرت ، جناب ، تشریفات امتیازویژه
glory (اسم)
عظمت ، افتخار ، شهرت ، مباهات ، سر بلندی ، شکوه ، عزت ، جلال ، فخر ، اشتهار ، نور
honour (اسم)
افتخار ، برو ، عزت ، شرافت ، فخر ، شرف ، ناموس ، حضرت ، جناب ، تشریفات امتیازویژه

معنی کلمه افتخار به عربی

افتخار
خاصية , شرف , مجد
شارة

افتخار را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

مجید ترکستانی ١٦:٣٩ - ١٣٩٧/١٠/١٩
این واژه تازی ست و هاوَند(=معادل) آن" گَهراد" از ریشه پارتی گهرادَنیفت می باشد
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• افتخار به انگلیسی   • متضاد افتخار   • معنی کلمه افتخار   • متضاد کلمه افتخار   • هم معنی افتخار   • مخالف افتخار   • افتخار هندی   • هم خانواده افتخار   • مفهوم افتخار   • تعریف افتخار   • معرفی افتخار   • افتخار چیست   • افتخار یعنی چی   • افتخار یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی افتخار
کلمه : افتخار
اشتباه تایپی : htjohv
آوا : 'eftexAr
نقش : اسم
عکس افتخار : در گوگل


آیا معنی افتخار مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )