انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1008 100 1

افغانستان

/'afqAnestAn/

معنی افغانستان در لغت نامه دهخدا

افغانستان. [ اَ ن ِ] (اِخ ) سرزمین افغان. (فرهنگ فارسی معین ). از کشورهای آسیای مرکزی و بیشتر سرزمین آن کوهستانی است.
اوضاع طبیعی : افغانستان در مشرق ایران بین 29 و 38 درجه ٔ عرض جغرافیایی قرار گرفته و از شمال محدود است به ازبکستان و تاجیکستان و ترکمنستان و از شمال شرقی بچین محدود است و از مشرق به پنجاب هندوستان و از جنوب به پاکستان و از مغرب به ایران. افغانستان کشوری کوهستانی وقسمت عمده ٔ سطح آنرا برجستگیها پوشانیده است. از مشرق بمغرب و جنوب غربی بتدریج از ارتفاع متوسط زمین کاسته میشود و در جنوب غربی مجاور خاک ایران بزمینهای پست منتهی میگردد. کوهستان شمالی و مرکزی افغانستان دنباله ٔ خراسان ایران و بلندترین آنها هندوکش یا هند است و بهرحال کوه قسمت بزرگی از شمال شرقی و شمال افغانستان را پوشانیده و بلندترین قله ٔ آن تا 7421 متر ارتفاع دارد. افغانستان با توجه بوضع پستی و بلندیهای آن از لحاظ آب و هوا بسه منطقه تقسیم می شود:
الف : جلگه ها و مناطق گرمسیر مانند جلگه های مجاور سیستان و ایران و ناحیه ٔجلال آباد در مشرق که در تابستان بسیار گرم و در زمستان معتدل است.
ب : قسمت شمالی افغانستان مجاور با مرز ترکستان یعنی ناحیه ٔ مزارشریف که آنرا ترکستان افغانستان می گویند. این قسمت تحت تأثیر اقلیم صحرائی است. زمستان آن معتدل و تابستان آن گرم است. در تابستان بواسطه ٔ انعکاس اشعه ٔ خورشید بر روی ماسه های نرم زمین گرمای آن غیرقابل تحمل می شود.
ج : قسمتهای کوهستانی که زمستان بسیار سرد و تابستان معتدل دارد و در دو ماه آخر زمستان تمام این نواحی از برف پوشیده می شود و بادهای خشک از شمال می وزد و از درجه ٔ حرارت هوامی کاهد.
بهرحال چون افغانستان محصور به خشکیها و ازدریا دور است بیشتر رودهای آن در حوضه های داخلی جریان می یابد و به دریاچه ها و یا باطلاقهای داخل خشکی می ریزد. و بطور خلاصه حدود طبیعی کشور افغانستان بدین شرح است که از شمال به اتحاد جماهیر شوروی از مغرب به ایران از جنوب به بلوچستان و از مشرق بنواحی قبائل آزاد و از گوشه ٔ شمال شرقی با رشته ٔ باریک از پامیر بنام «وخان » و «سنکیانک » از ترکستان شرقی محدود و مماس است. و آن بین 29 درجه و 30 دقیقه و 38 درجه و 30دقیقه ٔ عرض شمالی و 60 درجه و 30 دقیقه ٔ و 75 درجه و 50 دقیقه ٔ طول شرقی نصف النهار گرینویچ واقع و مساحت سطح آن حدود 650 هزار کیلومتر مربع و دارای قریب دوازده میلیون تن سکنه است. پایتخت آن کابل و از شهرهای مهم آن هرات و قندهار است. حکومت آن مشروطه ٔ سلطنتی و دارای مجلس شورای ملی است. قانون اساسی آن در سال 1301 هَ. ش. تدوین شد و دوبار در سالهای 1307 و 1309 مورد تجدید نظر قرار گرفته و تنظیم شد. دین رسمی مردم اسلام و مذهب رسمی عمومی حنفی است. بیرق رسمی آن دارای رنگهای سیاه و سرخ و سبز که در وسط آن خوشه ٔ گندم و محراب و منبر قرار دارد.

معنی افغانستان به فارسی

افغانستان
کشوریست از شمال محدود به اتحاد جماهیر شوروی از مغرب به ایران از جنوب به بلوچستان و از مشرق به نواحی قبایل آزاد و از گوشه شمال شرقی با رشته ای باریک از پامیر بنام [ و خان ] و [ سنکیانک ] ( ترکستان شرقی ) مماس است و آن بین ۲۹ درجه و ۳٠ دقیقه و ۳۸ درجه و ۳٠ دقیقه عرض شمالی و ۶٠ درجه و ۳٠ دقیقه و ۷۵ درجه و ۵٠ دقیقه طول شرقی ( نصف النهار گرینویچ ) واقع است . مساحت سطح آن ۶۵٠٠٠٠ کیلو متر مربع و دارای قریب ۱۹۲۸٠٠٠٠ سکنه است . پایتخت آن کابل و از شهر های مهم آن هرات و قند هار است کشوریست کوهستانی که در آن گله داری می شود . رود های هریرود و هیرمند افغانستان را مشروب می سازند . حکومت این کشور تا ۱۹۷۳ م . پادشاهی بود . در این سال پادشاه خلع گردید و ژنرال داود خان حکومت جمهوری را اعلان نمود . در ۱۹۷۸ م . با رهبری نور محمد ترکی کودتایی نظامی صورت گرفت و وی رهبر کشور شد . اما در ۱۹۷۹ م . کودتای دیگری به وقوع پیوست . رهبر کودتا حفیض الله امین که همکار نزدیک ترکی بود در ۱۹۸٠ م . خود قربانی کودتای دیگری شد و حکومت به دست ببرک کارمل افتاد .

افغانستان در دانشنامه اسلامی

افغانستان
افغانستان یکی از کشورهای اسلامی است. این کشور تاریخ مشترکی با برخی از کشورهای همسایه اش به ویژه با تاریخ کشور ایران دارد.
آغاز پادشاهی احمد شاه ابدالی در سال میلادی، آغاز تاریخ مستقل افغانستان است. تا پیش از این تاریخ، این کشور تاریخ مشترکی با برخی از کشورهای همسایه اش به ویژه با تاریخ کشور ایران دارد. مهمترین تغییرات جغرافیایی افغانستان پس از این تاریخ عبارت است از: ۱ پیوستن هرات به افغانستان در معاهده پاریس در سال؛ ۲ جدایی بلوچستان در سال؛ ۳ جدایی نیمی از پشتونستان در معاهده دیورند در سال. از تاریخ تا زمان استقلال در سال، افغانستان زیر سلطه دو امپراتوری آن دوران یعنی بریتانیا و روسیه بود. یک دوره کوتاه مدت دموکراسی و آزادی خواهی که از سال آغاز شده بود با کودتای کمونیستی به پایان رسید. در سال، یک نیروی خودجوش و چریکی به نام مجاهدین (که متشکل از گروههای مختلف اسلامی بود)، شکل گرفت و رژیم کمونیستی ساله را شکست داد. البته مجاهدین موفق به تشکیل دولت ملی نشدند و جای آنها را طالبان که از حمایت مادی و معنوی پاکستان سود می برد، گرفتند. طالبان نتوانست بقایای مجاهدین را که علیه آنها مقاومت می کردند به طور کامل سرکوب نماید. رژیم طالبان با حمله ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا از هم پاشید. از سال میلادی و بعد از کنفرانس بن در اثر توافق گروه های افغان، دولت موقت به رهبری حامد کرزای روی کار آمد. حکومت در دسامبر میلادی به ریاست جمهوری حامد کرزای شکل گرفت و در دسامبر، مجلس قانون گذاری آن را تکمیل کرد.
موقعیت جغرافیایی
سرزمین افغانستان در طول تاریخ گلوگاه تهاجم به هند بوده است. جنگجویان بسیاری چون «اسکندر مقدونی» و «تیمور گورکانی» از پیچ و خم کوه ها و دره های این کشور خود را به هندوستان رسانده اند. علاوه بر این، تا قبل از کشف راه های آبی در قرون جدید و توسعه راههای هوایی، خط مسیر بازرگانی شرق و غرب راه ابریشم بود که از دشت شمال این کشور عبور می کرد. این راه محل عبور کاروان های جاده ابریشم از این سرزمین بوده که عموما از طریق قندهار به هند و از طریق بلخ به چین می رفت. افغانستان از نظر جغرافیایی بین تا درجه شرقی و بین تا درجه شمالی قرار دارد و مساحت آن/ کیلومتر مربع است که از نظر مساحت در جهان مقام چهلم و در قاره آسیا جایگاه یازدهم را دارا می باشد. مرزهای افغانستان کیلومتر است که مرزهای مشترک آن عبارتند از: ایران (غرب): کیلومتر؛ ترکمنستان (شمال): کیلومتر؛ ازبکستان (شمال): کیلومتر؛ تاجیکستان (شمال): کیلومتر؛ چین (شرق): کیلومتر؛ پاکستان (جنوب): کیلومتر. افغانستان دارای آب و هوای حاره ای، تابستان گرم و زمستان سرد، و از جمله کشورهایی است که محصور در کوهستان ها و خشکی ها می باشد. مناطق مختلف این کشور اغلب پوشیده از کوه است اما در جنوب و جنوب شرقی مناطق پستی نیز وجود دارد. بلندترین نقطه: قله نوشاخ به ارتفاع/ متر از سطح دریا و پست ترین نقطه رود آمودریا به ارتفاع متر از سطح دریا است.
منابع طبیعی
از نظر منابع طبیعی در افغانستان می توان به گاز طبیعی، نفت، زغال سنگ، مس، کرومیت، طلق () (clat نوعی کانی شفاف به رنگ های سفید و سبز و خاکستری)، سولفات باریم، گوگرد، سرب، روی، سنگ آهن، نمک طعام و سنگ های قیمتی (گوهر) و اورانیوم اشاره کرد.
محیط زیست
...
افغانستان
افغانستان، با نام رسمی جمهوری اسلامی افغانستان، و پایتختی کابل، در ۲۷ مرداد ۱۲۹۸ هـ.ش (۱۹ اوت ۱۹۱۹ م.) از انگلستان اعلام استقلال کرد. ۸۰ درصد مردم افغانستان سنی، ۱۹ درصد شیعه و یک درصد پیرو ادیانی مانند هندو، سیک و مسیحیت هستند. جمعیت تقریبی افغانستان در سال ۲۰۱۵، ۳۲ میلیون نفر است. پرجمعیت ترین شهرهای افغانستان، کابل، قندهار، هرات، مزار شریف و جلال آباد است.
این کشور ۶۵۲،۸۶۴ کیلومتر مربع مساحت دارد. پاکستان از جنوب و شرق، ایران از غرب، تاجیکستان و ازبکستان و ترکمنستان از شمال، و چین از شمال شرقی، همسایگان افغانستان هستند. نیمی از مردم افغانستان به زبان فارسی دری، ۳۵ درصد به زبان پشتو، ۱۱ درصد ترکی و بقیه به زبان های دیگر سخن می گویند. اقوام ساکن در افغانستان، پشتون، تاجیک، هزاره، ازبک و... هستند.
اسلام، دین رسمی افغانستان است. فقه حنفی و فقه شیعه، مبنای رسیدگی محاکم در افغانستان است، به شرط آنکه نتوان طبق قانون اساسی و سایر قوانین، حکم صادر کرد. در قانون اساسی مصوب سال ۱۳۸۲، برای اولین بار، مذهب شیعه در افغانستان به رسمیت شناخته شد. بیشتر شیعیان افغانستان، در هزاره جات ساکن اند.
افغانستان
افغانستان، اگرچه به عنوان یک کشور دارای تاریخی جدید است؛ اما این سرزمین از لحاظ قدمت تاریخی، یکی از کهن ترین کشورهای جهان به شمار می رود. سرزمین افغانستان امروزی بدلیل قرارگرفتن در مسیر جاده ابریشم محل پیوندگاه تمدن های بزرگ جهان بوده و در طول قرن ها، قشرهای پیاپی از هویت ها، فرهنگ ها و باورها سرزمینی را که امروزه افغانستان نامیده می شود، بازشناسانده اند.
این موقعیت مهم و حساس ژئواستراتژیکی و ژئوپولیتیکی افغانستان در شکل دادن موزائیکی غنی از فرهنگ ها و تمدن های بزرگ همچون ایرانی، یونانی، بین النهرینی و هندی در این کشور نقش مهمی داشته است و میراث فرهنگی باستانی این کشور را ترسیم می کند: از پیکره های یونانی-بودایی گندهارا گرفته تا نگاره هایِ دیواریِ مغاره های بامیان و تا نقوش تذهیب و خوشنویسی که زینت بخش بناهای دوران نخستین اسلامی هستند.
از عصر پارینه سنگی و طی دوره های تاریخی، مردم افغانستان یا همان ایرانیان شرقی باستان، جایگاه عمده ای در معرفی و گسترش ادیان جهانی و نقش مهمی در بازرگانی و داد و ستد داشته و گهکاه کانون مسلط سیاسی و فرهنگی در آسیا بوده اند. از این رو افغانستان در طول تاریخ گلوگاه یورش مهاجمین و جهان گشایان بوده که ردپای آن ها هنوز در گوشه و کنار این سرزمین دیده می شود. افغانستان کنونی به عنوان جزئی از ایران باستان در طول تاریخ درازمدت خود شاهد حکومت های بسیاری از جمله هخامنشیان، سلوکیان، اشکانیان، ساسانیان، امویان، عباسیان، صفاریان، سامانیان، غزنویان، غوریان، سلجوقیان، خوارزمشاهیان، ایلخانان مغول، تیموریان، گورکانیان، صفویه و افشاریه بوده است.
در سال ۱۱۲۶ احمدشاه درانی که از سرداران نادرشاه افشار بود، پس از مرگ او بر ناحیه شرقی فلات ایران (خراسان) مسلط شده خود را امیر خراسان خواند. افغانستان چندی پس از استقلال، زیر سلطه بریتانیا درآمد. از زمان استقلال افغانستان در سال ۱۲۹۸، این کشور دو بار توسط امپراتوری بریتانیا اشغال گردید و تا زمان اعلان استقلال آن توسط امان الله خان در ۱۲۹۸ (۱۹۱۹ م.) سیاست خارجی افغانستان زیر نظر مستقیم امپراتوری بریتانیا بود.
واژه افغانستان به عنوان نام یک کشور در سال ۱۳۰۲ و در قانون اساسی امان الله شاه به تصویب رسید. آغاز پادشاهی امان الله شاه در سال ۱۳۰۲ آغاز تاریخ مستقل افغانستان است. تاریخ پیش از این زمان عبارت از تاریخ مشترک افغانستان با ایران است.
از زمان استقلال افغانستان در سال ۱۲۹۸، این کشور دو بار توسط امپراتوری بریتانیا اشغال گردید و تازمان اعلان استقلال آن توسط امان الله خان در ۱۲۹۸ سیاست خارجی افغانستان زیر نظر مستقیم امپراتوری بریتانیا بود. پس از اعلام استرداد استقلال افغانستان، این کشور روابط مستقیم خود را با کشورهای دیگر برقرار ساخت. یک دوره کوتاه مدت که به نام دهه دموکراسی نامیده می شود در این کشور در ده سال پایانی دوره پادشاهی محمد ظاهرشاه به وجود آمد و با کودتای سال ۱۳۵۲ داوود خان به پایان رسید. داوود خان پسر کاکای محمد ظاهرشاه آخرین پادشاه افغانستان بود و خودش اولین رئیس جمهور کشور گردید. در سال ۱۳۷۳ یک نیروی خودجوش و چریکی به نام مجاهدین در این کشور شکل گرفت که رژیم کمونیستی ۱۴ ساله را شکست داد.
مجاهدین موفق به تشکیل دولت ملی نشدند و جای آنها را طالبان که از حمایت مادی و معنوی پاکستان و عربستان سعودی سود می برد، گرفت. طالبان نیز نتوانست بقایای مجاهدین را که علیه آنها پایداری می کردند، به طور کامل سرکوب نماید. رژیم طالبان در سال ۱۳۸۰ با حمله ائتلاف بین المللی به رهبری ایالات متحده آمریکا از هم پاشید.
افغانستان
افغانستان کشوری مسلمان نشین در غرب آسیا است. سرزمینی است با مساحت 649000 کیلومترمربع که با تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان و پاکستان و چین و ایران همسایه است.
از نظر تاریخی، این سرزمین بخشی از شرق ایران بوده و مرکز حکومت سلسله غزنوی و سلسله تیموری در این سرزمین قرار داشته است. بدین ترتیب، تاریخ حجگزاری آن نیز با تاریخ حجگزاری ایرانیان مرتبط است. برخی گزارش های پراکنده از حضور حاجیان شهرهای این سرزمین در منابع تاریخی منعکس شده است. از جمله از حضور برخی از شیعیان نزد امامان در مدینه پس از حج گزاری و بازگشت از مکه یاد شده است.
حج گزاری مسلمانان افغانستان در دوران معاصر مدتی طولانی به دلیل جنگ های داخلی و نبود حاکمیت مرکزی از رونق افتاده بود اما پس از فروپاشی حکومت طالبان به سال 1380ش. و تشکیل دولت جدید، تحولی در حج گزاری مردم افغانستان پدید آمد.
کتاب افغانستان ؛ مجموعه مقالات به نگارش گروهی از پژوهشگران می باشد که توسط سعید ارباب شیرانی و هوشنگ اعلم به ترجمه رسیده است. این کتاب که شامل خطابه ها و مقالات در زمینه افغانستان است به جغرافیا ، تاریخ و زبان های مردم این سرزمین پرداخته است.
سرزمین کوهستانی افغانستان با مساحت ۶۵۰۰۰۰ کیلومتر مربع در شرق و شمال شرقی کشور ایران، بخشی از فلات ایران و همواره پارهای جدا ناشدنی از پیکره فرهنگ ایرانی محسوب می شود. کتاب حاضر با هدف این که مطالب کتاب دربردانده مطالب علمی و دانشگاهی و مبتنی بر مدارک معتبر و گاه پژوهش های میدانی که جنبه های گوناگون افغانستان را از ویژگی های طبیعی؛ شامل آب و هوا ، چهره زمین ، پوشش گیاهی و... می شود، تا خصوصیات انسانی اعم از تاریخ ، فرهنگ، وضع حکومتی و... را در بر گیرد، جمع آوری گشته است. کتاب افغانستان دربردارنده مقالات دائره المعارفی درباره افغانستان از دائره المعارف ایرانیکا است. کتاب با فهرستی از مطالب و سپس مقدمه ای از سوی بنیاد دائره المعارف اسلامی پیرامون سرزمین کوهستانی افغانستان و مقاله های مطرح شده در کتاب، آغاز می گردد. سپس متن این مقاله ها ذکر شده اند. کتاب شامل ۱۲ مقاله و یک تکمله و نمایه می باشد. در پایان هر مقاله منابع آن مقاله ذکر شده است.
گزارش محتوا
۱. در مقاله (جغرافیا) از مناطق طبیعی افغانستان، دریاچه ها، زمین شناسی، انواع خاک ، پوشش گیاهی و مسائلی از این دست اشاره شده است. ۲. در مقاله گیاهان و جانوان از اوضاع زیست بومی و ماهی ها و دوزیست تان و خزندگان ، پرندگان ، پستانداران این منطقه مطالبی ارزنده را مطرح کرده است. ۳. در مقاله قوم نگاری به قومیت های این منطقه که شامل: پشتون ، تاجیک ها، فارسیوان، قزلباش، هزاره، ایماق، مغول ، ازبک ، ترکمن ، قرقیز، نورستانی، کوهستانی، نورستانی، براهویی، گلچه، بلوچ ، گجر، جت، عرب ، سیک و یهود اشاره نموده است. غالب مذاهب این مناطق، از اقوام سنی حنفی می باشند. ۴. در مقاله ای که تحت عنوان زبان ها می باشد، از زبان های ایرانی که شامل پشتو ، فارسی و بلوچی می شود، نام می برد، همچنین از دیگر زبان ها و وضع زبان شناختی این منطقه نام می برد. ۵. در مقاله ای به نام پشتو، از پراکنگی جغرافیایی، نام و گویش های مردم افغانستان سخن به میان آمده است. همچنین از تکامل آوایی، ریخت شناسی، واژگان و موقعیت پشتو در زبان های ایرانی مطالبی ذکر گردیده است.۶. در مقاله پراچی از پراکندگی جغرافیایی و جایگاه این زبان در میان زبان های ایرانی از دیدگاه تاریخی سخن می گوید.۷. در مقاله باستان شناسی، کشورهای مختلفی که به این سرزمین آمده و به حفاری و کند و کاو در این منطقه پرداخته اند و دانشمندانی که به مطالعه درباره این کشور پرداخته و دوره های مختلفی که بر آن گذشته است، اشاره می شود.۸. از جمله مقالات مطرح شده در کتاب مقاله هنر پیش از اسلام و ادبیان و تاریخ سیاسی و قوه اجرایی است که مروری بر هنر پیش از اسلام در افغانستان، پادشاهان و سلسله سدوزایی و دوره دوست محمد و شیر علی، دوره عبدالرحمان، حبیب الله و امان الله و دوره نادر شاه، محمد ظاهر شاه و داوود خان، می باشد.
ویژگی های کتاب
۱. از ویژگی های این اثر این که علاوه بر اطلاعاتی که مستقیما در اختیار خواننده می گذارد، به لحاظ فهرست مفصلی از منابع ارزشمند و گاه کم نظیر که در مجموع بخش های کتابشناسی پایان مقالات عرضه می دارد، در خور اهمیتی به سزاست. ۲. دیگر این که در برخی مقالات؛ از جمله قوم نگاری، زبان ها، پشتو و باستان شناسی ، نویسندگانی؛ چون دوپری و مورگنستیرنه، به پژوهش های میدانی و دست اولی دست یازیده اند که پشتوانه در خور اعتنایی برای آگاهی های داده شده در این مقالات است.
وضعیت کتاب
...
"افغانستان (مجموعه مقالات)" نگارش گروهی از پژوهشگران می باشد که توسط سعید ارباب شیرانی و هوشنگ اعلم به ترجمه رسیده است. این کتاب که شامل خطابه ها و مقالات در زمینه افغانستان است به جغرافیا، تاریخ و زبان های مردم این سرزمین پرداخته است.
سرزمین کوهستانی افغانستان با مساحت 650000 کیلومتر مربع در شرق و شمال شرقی کشور ایران، بخشی از فلات ایران و همواره پارهای جدا ناشدنی از پیکره فرهنگ ایرانی محسوب می شود.
کتاب حاضر با هدف این که مطالب کتاب دربردانده مطالب علمی و دانشگاهی و مبتنی بر مدارک معتبر و گاه پژوهش های میدانی که جنبه های گوناگون افغانستان را از ویژگی های طبیعی؛ شامل آب و هوا، چهره زمین، پوشش گیاهی و... می شود، تا خصوصیات انسانی اعم از تاریخ، فرهنگ، وضع حکومتی و... را در بر گیرد، جمع آوری گشته است.
کتاب افغانستان دربردارنده مقالات دائره المعارفی درباره افغانستان از دائره المعارف ایرانیکا است.
از ویژگی های این اثر این که علاوه بر اطلاعاتی که مستقیما در اختیار خواننده می گذارد، به لحاظ فهرست مفصلی از منابع ارزشمند و گاه کم نظیر که در مجموع بخش های کتابشناسی پایان مقالات عرضه می دارد، در خور اهمیتی به سزاست.
امامزاده یحیی بن زید بن علی افغانستان
یحیی بن زید، آفتاب جوزجان
هزار و دویست و نود و سه سال از خاطره پرشکوه قیام تاریخی ریحانه باغ ولایت «قتیل جوزجان» امامزاده یحیی بن زید بن علی ابن الحسین بن علی بن ابی طالب علیه السلام در ولایت سرپل افغانستان سپری می گردد. بی تردید، پس از قیام زید بن علی علیه السلام، این دومین انقلاب و رستاخیزی بود که در قلب قاره «آسیا» (افغانستان امروز) در دفاع از حریم امامت و مسلمانان ستمدیده خراسان تحقق یافت. اینک پس از دوازده قرن و اندی، یاد و خاطره سردار بزرگ خراسان آفتاب جوزجان را بازمی نگریم بدان امید که همواره انقلابی بمانیم و حسینی فکر کنیم.
حضرت یحیی فرزند ارشد «زید ابن علی علیهما السلام و نوه چهارمین اختر آسمان امامت و ولایت است. در سال 107 ق نوزادی در خانه «حلیف القرآن» زید ابن علی علیه السلام در محله بنی هاشم دیده به جهان گشود. مادرش «ریطه» از زنان قبیله نور بود و در کوفه، در عصر حکومت سیاه یوسف بن عمر، با وضع دلخراشی به شهادت رسید. جد مادری وی «ابوهاشم» از تبار امام علی علیه السلام بود. وی در یک سفر زیارتی به «بیت المقدس» به وسیله سلیمان بن عبدالملک مظلومانه به شهادت رسید.
در دل او یاوه گردد شام و روم × می نگنجد مسلم اندر مرز و بوم
معنی هجرت غلط فهمیده اند × قصه گویان حق زما پوشیده اند.
امامزاده یحیی بن زید علیه السلام، پس از شکست قیام کوفه و بر دار رفتن پیکر خونین پدر، با ده تن از شیعیان انقلابی شهر را به قصد خراسان ترک گفت.
او در این زمان، چهارده سال بیشتر نداشت؛ ولی در فهم و شعور دینی و سیاسی فوق العاده ورزیده و کارکشته به نظر می رسید. او راوی و امانتدار «انجیل آل محمد صلی الله علیه و آله، صحیفه سجادیه» بود. راوی صحیفه عمیر بن متوکل بلخی از پدرش متوکل بن هارون داستان خروج یحیی از کوفه را چنین نقل می کند: وی را در حالی ملاقات کردم که پس از شهادت پدرش متوجه خراسان بود. او از حال امام صادق علیه السلام عموزادگان خود، که در مدینه بودند، پرسید و گفت: آیا جعفر بن محمد علیهما السلام را ملاقات کردی؟افغانستان در دانشنامه ویکی پدیا

افغانستان
مختصات: ۳۳° شمالی ۶۵° شرقی / ۳۳°شمالی ۶۵°شرقی / 33; 65
زبان پشتو
فارسی دری
افغانستان با نام رسمی جمهوری اسلامی افغانستان (به پشتو: د افغانستان اسلامی جمهوریت) کشور محصور در خشکی در آسیای جنوبی است. این کشور حدفاصل آسیای میانه، آسیای غربی و خاورمیانه و پایتخت آن کابل است. همسایگان افغانستان، ایران در غرب، پاکستان در جنوب و شرق، تاجیکستان و ازبکستان و ترکمنستان در شمال و چین در شمال شرقی هستند.
سیاست و حکومت افغانستان
اشرف غنی
عکس افغانستان
افغانستان حقیقت گمشده فیلمی مستند است از یاسمین ملک نصر که در سال ۱۳۸۱ خورشیدی ساخته شده است این فیلم راجع به سفر ۴۸۳۰ کیلومتری یاسمین ملک نصر به افغانستان پس از سقوط طالبان است.
«ملک نصر در جستجوی حقیقت گم شده - Vista News Hub».
افغانستان برای اولین بار برای رقابت در بازی های المپیک تابستانی در سال ۱۹۳۶ بازی های المپیک تابستانی در برلین شرکت کرد. از آن زمان تا اکنون افغانستان در ۱۳ دوره شرکت کرده است.
افغانستان در مسابقات المپیک تابستانی 1968 در شهر مکزیکو سیتی حضور یافت و به رقابت پرداخت.
همه ورزشکاران افغانستان در این مسابقات مردان و در رشته کشتی بودند.
افغانستان در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۷۲ در مونیخ، غرب آلمان از ۲۶ اوت سال ۱۹۷۲ تا ۱۱ سپتامبر ۱۹۷۲ با هشت ورزشکار که همه در رشته کشتی بودند به رقابت پرداخت.
اگر چه بسیاری از کشورها مسابقات سال ۱۹۸۰ المپیک تابستانی در مسکو را به دلیل حمله شوروی به افغانستان تحریم کردند، اما خود افغانستان در این مسابقات شرکت کرد. این مسابقات در شهر مسکو پایتخت اتحاد جماهیر شوروی برگزار شد. این مسابقات بازگشتی دوباره برای کشور افغانستان بود، پس از آنکه در مسابقات المپیک تابستانی ۱۹۷۶ که در مونترال کانادا برگزار شد حضور نداشت.
افغانستان به رقابت در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۸۸ در سئول پس از تحریم بازی های سال ۱۹۸۴ بازی های المپیک تابستانی در لس آنجلس بازگشت.
افغانستان در بازی های آسیایی تهران که از دهم تا بیست و پنجم شهریور ۱۳۵۳ (یکم تا شانزدهم سپتامبر ۱۹۷۴) در تهران پایتخت ایران برگزار شد شرکت کرد. ورزشکاران افغانستان در پایان مسابقات با کسب یک مدال برنز در جدول مدال ها در رتبه ۱۹ قرار گرفتند.
افغانستان تاکنون در ۱۲ المپیک تابستانی شرکت کرده است. افغانستان برای اولین بار در سال ۱۹۳۶ در برلین شرکت کنندگانی از این کشور را به آلمان اعزام کرد. افغانستان تاکنون در هیچ یک از بازی های المپیک زمستانی شرکت نکرده است.
ویکی پدیای انگلیسی
افغانستان برای اولین بار برای رقابت در بازی های المپیک تابستانی در سال ۱۹۳۶ بازی های المپیک تابستانی در برلین شرکت کرد. از آن زمان تا اکنون افغانستان در ۱۳ دوره شرکت کرده است.
محمد خان نتوانست به فینال صعود کند؛ در مسابقه مقدماتی با پرش ۷٫۱۵ متر از مسابقات حذف شد.
عبدالرحیم نتوانست به فینال صعود کند؛ در مسابقه مقدماتی با پرتاب وزنه به طول ۱۴٫۵۰ متر از مسابقات حذف شد.
گزارش رسمی نشان می دهد که یکی از این دو ورزشکار نیز عضو تیم ملی هاکی افغانستان بوده است، با این حال معلوم نیست که کدام یک از آن بود.
مسابقات مردان
تیم ملی هاکی روی چمن افغانستان در این مسابقات با ۱۸ بازیکن شرکت کرد که ۵ نفر آن ها ناشناخته هستند. افغانستان در این مسابقات ۷ گل به ثمر رساند که فقط یک گلزن آن شناخته شده است.
ورزشکاران افغانستان در مسابقات المپیک تابستانی ۱۹۴۸ در لندن به رقابت پرداختند.
مسابقات مردان
سر مربی:
بازی
۱۶ روز در افغانستان یک فیلم مستند ساخته شده توسط انور حاجی و میثاق کاظمی است.
وب سایت رسمی
این فیلم ۶۰ دقیقه ای با بودجه ۱۰۰ هزار دلار ساخته شد و در دسامبر سال ۲۰۰۸ به نمایش درآمد.
آئین هندوگرایی در افغانستان از قرن ها پیش تا ورد اسلام به این کشور در افغانستان وجود داشته است. آیین هندو در افغانستان برمی گردد به عصر ودیک. در آن زمان افغانستان دارای فرهنگ مشترک با هند بود.
برطبق آمار سال ۱۳۶۹ شمسی تعداد هندوهای افغانستان نزدیک به ۳۰٬۰۰۰ نفر تخمین زده شده است. اکثر هندوها و سیک های افغان داری اصلیت پنجابی، سیندی، کابلی و قندهاری هستند. اکثر هندوهای افغان ساکن شهرهای کابل، قندهار و غزنی هستند. لوی جرگه افغانستان ۲ چوک را برای نماینده های هندو در این مجلس دارد. متن صفحه.
در زمان حکومت طالبان، علمای دینی فتوای را صادر کردند که بر مبنای آن تمام غیر مسلمان های افغان می بایست داری یک تکه پارچه زرد روی پیراهن و در جیب خود داشته باشند. این فرمان در ۲۲ مارس توسط مولوی عبدل ولی ار رادیو صدای کابل اعلام شد. این فرمان سیک ها را در بر نمی گرفت چون سیک داری توربان مخصوص به خود بودند که می شد آن ها را به راحت از دیگران شناسایی کرد. زنان در این دوران مجبور به استفاده از چادری همانند دیگر زنان افغان بودند.
آب بخش، افغانستان (به لاتین: Ab Bakhsh, Afghanistan) در افغانستان است که در ولایت بادغیس واقع شده است.
فهرست شهرهای افغانستان
مهمترین منابع آبی افغانستان عبارتند از آب های چاه، چشمه ها، آبهای بارندگی از قبیل باران، برف، ژاله وغیره، آبهای سطحی جوی ها، دریاچه ها، دریاها، بندها و حوض های طبیعی و مصنوعی، یخچالهای کوهاو قلل ها، و بخارات اتمسفیر.
منابع آبی افغانستان ویکی انگلیسی
آب و منابع آبی افغانستان ویکی پیدیا فارسی
رودهای افغانستان در وبگاه شبکه اطلاع رسانی افغانستان
برای ساختن پروژه های زیربنایی منابع آب به ۱۱ میلیارد دار نیاز است وبگاه خبری تلویزون طلوع
تقسیمات آب در افغانستان در وبگاه
افغانستان دارای ۷۵ میلون مترمکعب آب شیرین در سال می باشند که ۵۷ میلون متر مکعب آن را آبهای سرزمینی و ۱۸ میلون متر مکعب آن را آبهای زیر زمینی تشکیل داده است.
عمده ترین رشته کوه که دارای قلل مملو از برف و یخچال ها می باشد کوه هندوکش و شاخه های کوچک او می باشد این کوه تقریباً بالاتر از ۷۵ فیصد خاک افغانستان را پوشانیده است. مجموعاً کوهای هندوکش دارای طول ۹۹۶ کیلومتر می باشد. اوسط بارندگی درین مناطق از ۲۵۰ الی ۴۵۰ ملی متر در سال است.
بارندگی در کوهای پامیر الی هزار ملی متر در سال می باشد. اکثر قلل هندوکش شرقی دارای یخچال های دایمی می باشد. ساحات هندوکش مرکزی منبع بزرگ چشمه ها می باشد که زیاده رودهای افغانستان در جنب آبهای برفها از چشمه ها می باشد.
آبشار، افغانستان (به لاتین: Abshar, Afghanistan) در افغانستان است که در ولایت بادغیس واقع شده است.
فهرست شهرهای افغانستان
از جمله آثار تاریخی افغانستان می توان از این موارد نام برد:دریاچه هامون صابری
آرامگاه تیمورشاه
مسجد عیدگاه
بوستان سرای، آرامگاه امیر عبدالرحمن خان
باغ بابر
باغ لطیف
زیارت شیخ سعدالدین احمد انصاری
آرامگاه و مسجد حاجی صاحب پایمنار
آرامگاه میرزا عبدالقادر بیدل در محلهٔ یکه ظریف خواجه رواش
آرامگاه میرزا ظریف مامای میرزاعبدالقادر بیدل در محلهٔ یکه ظریف خواجه رواش
آرامگاه سید جمال الدین افغانی
مسجد چوبفروشی
آرامگاه نادرشاه شهید
آرامگاه اعلیحضرت محمد ظاهرشاه
مسجد شریف علیا
مسجد ملا محمود
مسجد گدری
مسجد سه دکان چنداول
دیوارهای سرکوه شیردروازه و آسمائی
بالا حصار کابل
قصر دارالامان
زیارت آستانه واقع دارالامان (حضیرهٔ اجداد مرحوم استاد سید محمد داؤد الحسینی)
کاخ کوتی باغچه و برج های درون ارگ
قصر چهلستون
منار علم و جهل
منار عبدالوکیل خان
زیارت عاشقان و عارفان علیه رحمه
زیارت بابای خودی علیه رحمه
آثار تاریخی روستای بُرناباد واقع در ولسوالی غوریان ولایت هرات
قلعهٔ فریدون
آرشیف ملی افغانستان یا آرشیو ملی افغانستان که در ساختمانی به همین نام در منطقه «ده افغانان» کابل قرار گرفته است، به جمع آوری و نگهداری اسناد ملی و تاریخی افغانستان می پردازد.
وزارت اطلاعات و فرهنگ جمهوری اسلامی افغانستان
ساختمان آرشیو ملی که خود یک اثر تاریخی است، در زمان پادشاهی امیر عبدالرحمن خان در محوطه باغ چرمگری کابل برپا گردیده که از جمله بهترین باغ های شهر کابل به شمار می رفت. گرچه تاریخ دقیق ساخت این سازه آشکار نیست اما نظر به روایاتی بنای آن پس از ساخت بستان سرای کابل، یعنی در سال ۱۳۱۰ برابر با ۱۲۷۱ با کاربرد دفتر کار شاهزاده حبیب الله خان ساخته شد. گویند وقتی امیر عبدالرحمن خان از سفر بخارا برگشت، یک عده از مهندسان و نگارگران بخارایی را با خود به کابل آورد و بر پایهٔ بازگفته ها این ساخت و ساز نیز بدست ایشان انجام گرفت.
این ساختمان در آغاز بمنظور دفترکار شاهزاده حبیب الله خان در نظر گرفته شده بود. هنگامی که شاهزاده حبیب الله خان می خواست به این کاخ بیاید، در جریان راه پای اسب وی به سوراخ موش فرورفته و شاهزاده از اسب به زمین می افتد. شاهزاده از همان آغاز فال آن را خوب نگرفته به قصر داخل نشد.
بعداً از این ساختمان به عنوان مهمانخانه دولتی بهره می گرفتند. بعدها دوره آموزش عالی افسران در این ساختمان تأسیس و آهسته آهسته متروکه شده و وزارت دفاع وقت از آن به عنوان دپوی لجستیکی بهره می گرفت تا اینکه در سال ۱۳۵۱ اندیشه تأسیس اداره ای بنام آرشیف ملی ایجاد شد اما این اندیشه اجرا نشد. سرانجام در هفدهم سنبله سال ۱۳۵۲ در وقت زمامداری سردار محمد داود، این اداره بطور نمایشی با داشته های سخت اندک و ناچیز در همچون بخشی از کتابخانه مربوط وزارت اطلاعات و فرهنگ وقت برپا شد و بعداً تصمیم گرفته شد تا از این ساختمان برای بایگانی تاریخی کار گرفته شود که کار ترمیم و باز سازی آن در سال ۱۳۵۲ آغاز و تا سال ۱۳۵۶ ادامه پیدا کرد.
این جستار در مورد آموزش و پرورش یا «تعلیم و تربیت» و «تربیه» در افغانستان است.
راپور نظر خواهی غرض نصاب تعلیمی دوره ابتائیه موسسه کار جورج واشنتن http://www.beps.net/publications/DARI-SHARING%20PERSPECTIVES.pdf
در هنگام اشغال افغانستان توسط شوروی (دهه ۱۳۶۰) و جنگهای داخلی این کشور (دهه ۱۳۷۰)، شالوده آموزش و پرورش افغانستان از هم پاشید. در دورهٔ قدرت طالبان دختران خانه نشین شده و اجازهٔ تحصیل از آنها گرفته شد. در این دوره، به جای درسهای علمی مانند کیمیا و فیزیک در مدارس، بیشتر بر آموزش های مذهبی تاکید می شد.
اکنون براورد می شود کمتر از نیمی از مدارس افغانستان دسترسی به آب آشامیدنی داشته باشند. پس از یورش آمریکا به افغانستان در سال ۱۳۸۰ و فروپاشی طالبان، با روی کار آمدن دولت انتقالی وضعیت تحصیل اندک اندک رو به بهبودی می رود، ولی با این وجود هنوز بیش از ۶۰٪ مردم افغانستان از سواد خواندن و نوشتن بی بهره اند.
اکنون ۱۳ دانشگاه و ۶ مرکز تربیت معلم، در سراسر افغانستان وجود دارد. در کنکور ورود به دانشگاه سال ۱۳۸۵ خورشیدی، ۸۰ هزار نفر شرکت کرده اند. براورد مسئولان این است که حدود سی هزار دانشجو به علت نبود امکانات از ورود به دانشگاه محروم شوند.
آکادمی علوم افغانستان در تاریخ ۲ فروردین (حمل) ۱۳۴۹ تأسیس گردید. این اداره مرکز تحقیقات علمی افغانستان بوده و در دهٔ شصت و هشتاد همردیف با دولت افغانستان فعالیت های مؤثر انجام داده است. این آکادمی بیشتر توجه خود را در هفت هدف مبذول داشته است:
دپارتمانت عقیده
دپارتمانت تصوف
قبل از تأسیس آکادمی علوم، دسترسی به مراجع علمی و فرهنگی با جهان خارج ضعیف بود. قبل از توسعه آکادمی علوم افغانستان، فعالیت های فرهنگی توسط نهادهای جداگانهٔ فرهنگی صورت می گرفت؛ ولی این نهادها تنها کار بخصوص خویش را به پیش می بردند. این نهادها عبارت بودند از:
در شهر کابل مکتب به نام «دارالعلوم» در زمان شاه تأسیس گردیده بود. شاگردان این مکتب پس از فراغت از صنف ۱۲ در دانشکده های شرعیات و حقوق معرفی می گردیدند. در سال های پس از ۱۳۶۶ خ. این مکتب به دانشگاه تحقیقات اسلامی تبدیل گردید. پس از ۱۳۷۴ خ. این نهاد تحقیقات خویش را در بخش های ثقافت فقه، قانون تفسیر حدیث، و عقیده در تحت نام معاونیت علوم اسلامی بکار آغاز نمود. فعلاً معاونیت علوم اسلامی تشکیلات ذیل را اداره می کنند.
الف) انستیتیوت عقیده و تصوف
آکادمی نظامی ملی افغانستان یکی از دانشگاه نظامی افغانستان در کابل می باشد. در این دانشگاه افسران نظامی بعد از چهار سال تحصیل فارغ تحصیل شده و وارد ارتش ملی افغانستان می شوند. ااین دانشکده بر طبق نمونه ای از آکادمی نظامی وست پوینت ایالات متحده در سال ۲۰۰۵ تأسیس شد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

افغانستان در دانشنامه آزاد پارسی

اَفغانِستان (Afghanistan)
مجسمه بودا، بامیان
موقعیت. کشور افغانستان در غرب آسیای مرکزی غربی و بین ترکمنستان، ازبکستان و تاجیکستان در شمال، چین در شرق، پاکستان در شرق و جنوب، و ایران در غرب محدود می شود. مساحت این کشور ۶۵۲,۲۲۵ کیلومتر مربع است و شهر کابُل پایتخت آن است.سیمای طبیعی. افغانستان که بخش شرقی فلات ایران را تشکیل می دهد، سرزمین کوهستانی مرتفعی است که نواحی مرکزی و شمالی آن را دنبالۀ غربی کوه های مرتفع هندوکش فراگرفته و جلگۀ مرتفع سیستان در جنوب غربی آن جای دارد. ارتفاعات مرکزی یا کوه های هندوکش از شرق به وسیلۀ باریکه ای از فلات پامیر به کوه های قراقورم می پیوندد و در غرب به رشته کوه هایی چون بابا، سلیمان، سیاه کوه، و سفیدکوه تقسیم می شود و سرچشمه رودخانه های بسیاری را که به سه حوضۀ آمودریا (جیحون) در شمال، سیستان در جنوب غربی و سند در شرق تقسیم می شوند، تشکیل می دهد. کوه تیریچ میر، در مرز پاکستان با بلندی ۷,۶۹۰ متر؛ قلۀ شاه فولادی، در رشته کوه های بابا با ارتفاع ۵,۱۴۳ متر؛ و قلل بسیار دیگر که ارتفاعشان به بیش از ۴,۵۰۰ متر می رسد ازجمله نقاط مرتفع این کشور محسوب می شوند، ارتفاعات هندوکش در شرق، این کشور را از پاکستان جدا می کند و ارتباط زمینی افغانستان و پاکستان را فقط از طریق تنگۀ خیبر و نیز از حاشیۀ شرقی دشت ریگستان، در جنوب کشور، میسر می سازد. رودخانۀ هیرمند (هلمند)، که در حوضۀ سیستان قرار دارد و درازای آن به ۱,۴۰۰ کیلومتر می رسد، مهم ترین و طویل ترین رود این کشور است. این رود دشت ریگستان را که بیابانی برهوت است، از شمال دور می زند و پس از ورود به ایران به دریاچۀ هامون صابری می ریزد. رودخانۀ هریرود، دومین رود بزرگ و مهم این کشور، از دامنه های غربی کوه های بابا سرچشمه می گیرد، رو به غرب از کنار شهر هرات می گذرد و پس از تشکیل بخشی از مرز ایران در صحرای ترکمنستان ناپدید می شود. علاوه بر رودهای مزبور رودخانه های بَلخ، قٌندوز، پَنج شیر، کابُل، و مُرغاب نیز از دیگر رودهای افغانستان به شمار می آیند. کوه های افغانستان دره های پرآب فراوان دارند و بیشتر جمعیت این کشور در این نواحی، به ویژه در درۀ بسیار حاصل خیز رود کابل، به سر می برند. جلگه های شمالی که به حوضۀ آمودریا (جیحون) مشرف اند نیز از دیگر نواحی حاصل خیز و پرجمعیت افغانستان است و رودخانۀ آمودریا بخشی از مرز آن را تشکیل می دهد. غیر از بیابان های جنوب غربی، که اقلیمی خشک و کم آب دارند، دیگر نواحی کشور از پوشش گیاهی نسبتاً خوبی برخوردارند و ارتفاعات را گاه جنگل های انبوهی از نوع درختان سرو، صنوبر، کاج ، گردو، و بلوط که وسعت آن ها به دو درصد وسعت کشور می رسد، فراگرفته است. پستانداران بزرگی مانند ببر، خرس، آهو، و پلنگ در این نواحی زندگی می کنند و همراه با انواع پرندگان، حیات وحش افغانستان را تشکیل می دهند. افغانستان از نظر تقسیمات کشوری به ۳۰ بخش یا ولایت تقسیم شده و کابل، هرات، مزارشریف، قندوز، جلال آباد، و قندهار ازجمله شهرهای مهم آن به شمار می روند. افغانستان از نظر اقلیم جزء سرزمین های کم آب و نوسان دمای آن زیاد و چشم گیر است. بارندگی این کشور اندک است و موسم آن از آذر تا فروردین به درازا می کشد و زمستان های بسیار سرد و پربرف و یخبندان دارد. میانگین دمای شهر کابل در دی ماه۲.۸ـ درجۀ سانتی گراد و در تیرماه۲۴.۵ درجه سانتی گراد است و میانگین بارندگی سالانۀ آن به ۳۳۸ میلی متر می رسد.
اقتصاد. افغانستان تحت تأثیر جنگ ها و نا آرامی های داخلی به شدت آسیب دیده و در ردیف فقیرترین کشورهای جهان جای گرفته است. شبکه های آبیاری آن در طول جنگ ویران شده و سدهای معدودی که تا قبل از ناآرامی ها ساخته شده بودند قابلیت خود را از دست داده و از بازدهی الکتریسته و کشاورزی بازایستاده اند. راه ها و پل ها ویران شده و رساندن محصولات به بازار مصرف با دشواری روبه رو شده است؛ با این حال، گندم و غلات ضرورت طبیعی خود را از نظر مصرف داخلی همچنان حفظ کرده و همراه با برنج، میوه، و پنبه کمابیش کشت می شوند و دامداری و نگهداری احشام به منظور تأمین گوشت و حمل و نقل نیز در سطحی ابتدایی و محدود رواج دارد. گاز طبیعی عمده ترین ذخیرۀ زیرزمینی این کشور است و کانی هایی چون آهن، زغال، مس و باریت و بعضی معادن دیگر استحصال کامل نشده و فقط به استخراج و بهره برداری سطحی و اندک از آن ها اکتفا شده است. با این که رودخانه های متعددی در این سرزمین جریان دارد، استفاده از نیروی برقابی هنوز معمول نیست و آن هایی که از قبل موجود بوده اند نیز باید تعمیر یا تکمیل شوند. در حال حاضر عمده ترین فعالیت صنعتی این کشور تولید منسوجات کتانی و پشمی است و صنایع دستی سنتی و قالی بافی همانند گذشته رواج دارند و ازجمله اقلام صادراتی افغانستان به شمار می روند. این کشور راه آهن و رودخانۀ قابل کشتی رانی ندارد و حمل و نقل و ترابری فقط از راه های زمینی و هوایی میسر است.
حکومت و سیاست. انتخابات عمومی افغانستان در اکتبر ۲۰۰۴ برگزار شد و حامد کرزای، با کسب بیشترین آرا، به سمت ریاست جمهوری این کشور انتخاب و سرپرستی هیئت دولت را عهده دار شد.
مردم و تاریخ. آمار دقیقی از جمعیت کشور افغانستان در دست نیست، و جمعیت آن طبق برآوردهای تقریبی حدود ۳۱,۴۱۲,۰۰۰ نفر است (۲۰۱۰) و تراکم نسبی آن به۴۸.۲ نفر در کیلومتر مربع می رسد. رشد جمعیت این کشور حدود ۳.۳ درصد است و پشتون ها ۳۸ درصد و تاجیک ها ۲۵ درصد از جمعیت قومی آن را تشکیل می دهند. اکثر جمعیت افغانستان مسلمانند و حدود ۸۰ درصد از مردم آن در روستاها به سر می برند و زبان رسمی آنان فارسی دَری و پشتو است. میانگین امید به زندگی در این کشور ۴۶ سال است و حدود ۳۵ درصد از بزرگسالان آن باسوادند. افغانستان به سبب دارا بودن موقعیت استراتژیک و قرار داشتن سر راه مشرق زمین به هند، و نیز در دست داشتن تنگۀ تاریخی خیبر از دیرهنگام مورد توجه قدرت های بزرگ و کاروان های تجارتی بوده است. این سرزمین در قرن ۶پ م ضمیمۀ امپراتوری هخامنشی شد و پس از فروپاشی هخامنشیان تحت استیلای اسکندر مقدونی و جانشینانش قرار گرفت. در ۱۳۵پ م به امپراتوری اشکانیان و سپس به ساسانیان پیوست. در قرن ۷م به تصرف مسلمانان درآمد و مردم آن به آیین اسلام گرویدند. سلسله غزنویان در قرن ۴ق در همین سرزمین تأسیس شد. در قرن ۷ق به دام یورش های وحشیانه و ویرانگر چنگیزخان مغول و جانشینانش افتاد، سپس به تصرف تیمور درآمد. جانشینان تیمور سال ها بر آن فرمانروایی کردند و پس از تیموریان مدتی کوتاه نوبت به شیبانیان ازبک رسید و با ظهور صفویه این سرزمین به ایران پیوست. افغان ها با استفاده از ضعف اواخر دورۀ صفویه، مدتی کوتاه بر ایران فرمانروایی کردند و به دست نادرشاه افشار سرکوب شدند. پس از قتل نادرشاه (۱۱۶۰ق/۱۷۴۷م) احمدخان ابدالی، از سرداران نادرشاه که از خاندان سدوزایی بود، به سلطنت افغانستان رسید و اعلام استقلال کرد. خاندان سدوزایی را دوست محمدخان بارکَ زایی برانداخت و افغانستان به صحنۀ مبارزات سیاسی امپراتوری های روس و انگلیس مبدل شد. دوست محمدخان بارک زایی با حمایت انگلیسی ها موقعیت خود را مستحکم کرد و جانشینانش تا ۱۹۷۳ بر افغانستان حکومت کردند. محمد ظاهرشاه، آخرین شاه از خاندان بارک زایی، در کودتای ژنرال محمد داوودخان (۱۹۷۳) سرنگون و نظام جمهوری بر کشور افغانستان حاکم شد. داوودخان به دست کودتاچیان سرنگون شد و دولت های کودتا که عمرشان هر کدام کوتاه بود تا ۱۹۸۲ بر این سامان حکومت کردند. در ۱۹۸۲ ارتش اتحاد جماهیر شوروی ظاهراً به دعوت ببرک کارمل، رئیس جمهور وقت کشور، به افغانستان وارد شد و کشور مزبور را اشغال کرد. مسلمانان افغان که از حمایت امریکا، ایران، پاکستان، و عربستان بهره مند بودند، به شدت با اشغالگران مبارزه کردند و ارتش اتحاد جماهیر شوروی را پس از شش سال از افغانستان بیرون راندند و ژنرال نجیب الله را، که از حمایت اتحاد شوروی برخوردار بود، در ۱۹۹۲ دستگیر و اعدام کردند و بدین ترتیب، دوران اغتشاش و جنگ های داخلی و ناامنی که از مدتی پیش آغاز شده بود، شدت گرفت. در ۱۹۹۵ گروه سیاسی جدیدی با نام طالبان، که ظاهراً از طرف پاکستان حمایت می شد، در صحنۀ مبارزات افغانستان ظاهر شد و مسیر مبارزات را عوض کرد. آنان درصدد برقراری حکومت اسلامی در افغانستان برآمدند و در ۱۹۹۶ کابل را تصرف کردند و به مرور بر بیشتر نواحی افغانستان استیلا یافتند. تعصب های بی جا و افراط گری های نامعقولِ طالبان، انتقاد جهانیان را علیه آنان برانگیخت. امریکا از فرصت استفاده کرد و در ۲۰۰۲ با حمله به افغانستان قوای نظامی خود را در این کشور پیاده کرد. پس از چند هفته بمباران و حملات هوایی سخت طالبان سرنگون شد و دولت حامد کرزای بر سر کار آمد.

نقل قول های افغانستان

افغانستان کشوری در آسیای میانه است که حدفاصل آسیای میانه، جنوب باختر آسیا و خاورمیانه می باشد و پایتخت آن کابل است.
• «به باور من ایجاد وحدت ملی در کشور، جهاد امروز ما است. تا وحدت ملی در کشور به وجود نیاید، وضعیت در افغانستان بهتر نخواهد شد.» -> عبدالباری جهانی
• «آمریکایی ها بعلت ناتوانی در درک فرهنگ عمیق ملت افغانستان فکر می کنند در این کشور جای پایی پیدا کرده اند اما بدون شک ملت افغانستان سرانجام هویت ملی و عزت شایسته خویش را بدست خواهد آورد و بر سرنوشت خود کاملاً حاکم خواهد شد.» -> سید علی خامنه ای
• «افغان ها کشورشان را با دست خالی آباد خواهند کرد به شرط آنکه امنیت داشته باشند و جامعه بین الملل حمایت شان را از «دولت حامی تروریسم» متوقف سازند.» -> ملالی جویا
• «افغانستان که زمانی کانون مهر و محبت بود، حالا چرا تبدیل به کانون مواد مخدر شده است؟ چه شد آن کمک های بزرگی که قدرت های بزرگ به افغانستان وعده دادند؟» -> محمد خاتمی
• «اگر سینمای افغانستان می خواهد در بین مردم جا داشته باشد، حرف بلند و سخن با ارزش بزند.» -> صدیق برمک
• «با الهام از خشم و نفرت بی کران و آگاهی بی سابقه مردم ماتمدار ما می خواهم به تمام جانیان و خاینان مذکور بفهمانم که افغانستان سرزمین مردم فقیر اما آزادی خواه است که دیگر هرگز اجازه نخواهند داد فاشیست های دین فروش تا آخر بر آن سایه افکنند.» -> ملالی جویا
• «باید بگوییم هیچ تغییر اساسی در زندگی زنان ما روی نداده است، چون تغییر اساسی نیز در کشورمان اتفاق نیفتاده است. زمانی که در کشور ما امنیت نیست، ما چطور می توانیم از حقوق زن، حقوق بشر یا از دمکراسی صحبت کنیم. الان می گویم که به چه دلیل وجود ندارد. برای نمونه، حراست از جان رئیس جمهور ما هنوز به عهدهٔ نیروهای خارجی است و همین نیروهای خارجی و گروه های امداد که می خواهند به مردم افغانستان کمک کنند و در بازسازی افغانستان خدماتی انجام می دهند زندگی و جانشان در خطر است.» -> ملالی جویا
• «باید در همه زمینه ها از جمله زمینه های مرزی مراقبت کرد تا طرحهای تفرقه انگیز دشمنان ایران و افغانستان به سرانجامی نرسد.» -> سید علی خامنه ای
• «باید قدر مجاهدین را دانست و از آنان در حرکت برای بازسازی و پیشرفت افغانستان استفاده کرد.» -> سید علی خامنه ای
• «برای زنده ماندن به افغانستان فرار کرد.» -> جمشید شعله محقق افغانستانی در کتاب «جهاد ملت بخارا»
• «در پیش رو و در شرایط تاریخی ما تصویر روشنی از نتایج رفتارهای ساختارشکنانه نیست افغانستان و عراق دو عبرت بزرگ در دو سوی سرزمین ما هستند که هرگز نباید آنها را از نظر دور کنیم.» -> میرحسین موسوی، بیانیهٔ شمارهٔ ۱۳، به تاریخ ۶ مهر ۱۳۸۸.
• «در کنار اشغال افغانستان، جوانه های امیدبخشی همچون پارلمان و قانون اساسی سر باز کرده.» -> محمد خاتمی
• «دنیا متوجه شده است که اگر افغان ها بتوانند نفسی به راحتی بکشند، استعداد این را دارند که سازنده صلح و آرامش باشند و عشق بیافرینند.»
• «دهشت افگنان دیروز امروز با تغییر نام به اسم داعش در افغانستان به فعالیت آغاز کرده؛ این دشمنان قسم خورده افغانستان باید بدانند که داعش در این کشور جایگاه ندارد نه از نقطه نظر دینی و نه هم از نقطه نظر عرف و عادات مردم افغانستان»
• -> صدیق برمک
• «سرمقاله های رسانه های گروهی جهان درین روزها در موضوعات زیر خلاصه می شوند: افغانستان بزرگترین تولید کنندهٔ تریاک است؛ تروریسم و هیرویین دشمنان صلح و ثبات در افغانستان اند؛ درآمد تروریسم جهانی از مواد مخدر تولید شده در افغانستان است؛ افغانستان دنیا را «معتاد» کرده است؛ ناتو سربازانش را در افغانستان افزایش می دهد تا جلو دهشت افگنی و قاچاق را بگیرد …» «من سعی می کنم با این فیلم بر این موضوع تأکید کنم که وقتی مصرف کنندهٔ تریاک، تقاضا و بازاری برای خرید و فروش تریاک وجود نداشته باشد، هیچ سرزمینی تبدیل به تولید کنندهٔ تریاک یا قاچاق آن نمی شود. افغانستان به دلیلی به مرکز کشت و قاچاق مواد مخدر مبدل شده است که بیشتر از ۲۵ سال، عمداً و یا به اشتباه، از طرف جهانیان نادیده گرفته شده و به باد فراموشی سپرده شده بود.» -> صدیق برمک
• «طویله و باغ وحش هم بهتر از پارلمان ما (افغانستان) است، به خاطر این که در طویله گاو است که شیر می دهد، خر است که بار می کشد، سگ است که نگهبانی می کند…» -> ملالی جویا
• «ما از یک قشر جوان و تحصیل کرده که با پتانسیل بسیار زیادی وارد جامعه شده برخورداریم. این قشر بسیار سرزنده و فعال است. اما به نظر من این جوانان همانند ستون هایی اند که هنوز سقف ندارند. اینکه چه چیزی می تواند این قشر قدرتمند را انسجام ببخشد، سازماندهی بکند و نیروی بالقوه ایشان را به بالفعل تبدیل بکند، برای من ناروشن است؛ اما مسئله امیدوارکننده و اعتمادبخش ظهور چنین قشری در بطن جامعه است.» -> صدیق برمک
• «ما، بین افراط و تفریط، حد وسط را هنوز نشناخته ایم. ما افراطی ترین و همزمان تفریطی ترین ملت دنیا هستیم.» -> صدیق برمک
• مردم ما هرگز نمی تواند آرزوی دموکراسی، حقوق زن، حقوق بشر و خصوصاً امنیت در افغانستان را در سر بپرورانند». -> ملالی جویا
• «ملتی که همیشه در فقر، بی سوادی و ناآگاهی نگه داشته شده، خریدار متاع بنیادگرایی مذهبی است. از طرف دیگر سیاستمداران ما هم از این دور باطل جنگ و خشونت سود جسته و بر قدرت و ثروت خود می افزایند. جهالت باعث لجاجت ما شده و لجاجت ما باعث خشونت ما شده است.» -> صدیق برمک
• «من می خواهم به شما و خصوصاً به آن تعداد کشورهای که از سراسر دنیا به حمایت مجرمین جنگی که اکنون در دولت هستند به افغانستان آمده اند بگویم که اهداف و ایده آل های آنان هیچ فرقی با طالبان ندارند. یک روز، آنها یازده هم سپتامبر دیگری را به وجود خواهند آورد. این ها خطرناک تر از طالبان هستند، به دلیل آنکه این ها بر سر قدرت هستند.» -> ملالی جویا
• «نمایش فیلم های فرهنگ های بیگانه در افغانستان، نوع تبادله فرهنگی است که نمی توان از آن جلوگیری کرد، بلکه باید روش های مثبت استفاده از این تبادله را یادگرفت.» -> صدیق برمک
• «وجود افغانستانی آباد، امن و با ثبات به نفع همه کشورهای منطقه است و دولت و دیگر مسؤولان ایرانی ضمن ادامه کمک به حرکت ملت افغانستان برای دستیابی به پیشرفت و ثبات کامل، گسترش همه جانبه مناسبات با این کشور را بطور جدی پیگیری می کنند.» -> سید علی خامنه ای
• «همه باید در جهت استقرار دموکراسی و تقویت دولت و وحدت افغانستان و سازندگی آن تلاش کنیم.» -> محمد خاتمی
• «در افغانستان هیچ قانون نمی تواند مخالف معتقدات واحکام دین مقدس اسلام باشد.» -> ماده سوم، قانون اساسی افغانستان
• «واقعاً این لکه بزرگی هست برای مردم افغانستان که ما بزرگترین تولیدکننده خشخاش هستیم. تروریسم و تریاک به یکدیگر کمک می کنند. جاهایی که تحت کنترل ما نمی باشد در آنجا تریاک زیاد کشت می شود، طبیعی است که فایده آن عاید طالبان می شود و طالب را ثروتمند می کند، تروریسم را ثروتمند می کند. به عقیده ما وقتی به افغانستان صلح بیاید، این مشکل هم همزمان با آمدن صلح سراسری و پایدار انشاالله حل می شود.» -> محمد عمر داودزی
• «در بیش از سد سالِ اخیر، ما بیشتر دولت زورگو، سرکوبگر و قوم محور داشتیم. ساختار سیاسی در افغانستان هیچگاه با واقعیت های جامعه همخوانی نداشته است. افغانستان کشور و خانهٔ قوم های گوناگون است. هر قوم باید از موقعیت حقوقی خویش راضی باشد. قوم ممتاز در قانون و در عمل نباید وجود داشته باشد. موقعیت قوم ها و مناسبات میان شان در کشور ما همیشه یک چالش بوده که حل آن با موعظه های اخلاقی ممکن نیست. ما به دیگرگونی در نگاه خویش نسبت به جامعه و ساختار سیاسی و حقوقی آن نیاز داریم، نه به تداوم گونه های تمامیت خواهانه.» -> فرید احمد مزدک
• «افغانستان زادگاه، خانه و وطن من است. من مدیون مردم آن سرزمین هستم و فکر بودن در آنجا هیچ گاه از سرم دور نشده است. به نگر من افغانستان به یک جنبش دادخواهانه نیاز دارد. به جنبش نقد و تغیر ضرورت دارد. تفکرِ درست تر و عملی تر از حفظ جغرافیای افغانستان و تأمین شرایط لازم برای پیشرفت آن و رفاه مردم وجود ندارد. ما وطن خویش را فقط مطابق واقعیت های امروز می توانیم سر و سامان بدهیم نه برابر با افسانه ها و خیال های باطل متعلق به گذشته.» -> فرید احمد مزدک
• «آموزش و پرورش از اولویت های اساسی کشورهایی چون افغانستان است؛ چون این یگانه راه تغییر طرز تفکر و ترویج دموکراسی است. تا توده های ما تحصیل کرده نباشند، به صلح پایدار دست نمی یابیم». -> سیما سمر
• «فقدان امنیت امروزه چالش جدی ای در افغانستان است. نبود امنیت نه تنها دست رسی به آزادی بیان و عمل را محدود می سازد، بلکه رشد و توسعه در زمینه های خانه سازی و بهداشت را نیز محدود می سازد. وقتی امنیت نباشد، احتمال ارتکاب هر گونه جرمی وجود دارد. عدم آگاهی مردم از حقوق آن ها چالش دیگری است که فراروی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان قرار دارد. مردم نه نسبت به حقوق خود آگاهی دارند و نه از حقوق دیگران دفاع می توانند». -> سیما سمر
• «برای من و تمام مجاهدین پیشین که شجاعانه در برابر اشغال گران شوروی، دولت نجیب و طالبان جنگیدیم، امنیت نگرانی اصلی است.» -> محمد اسماعیل خان
• «من به آمریکایی ها گفتم که «امیر» و «فرمانده» لقب هایی اند که مردم به ما داده اند. ما ۲۰ سال تجربهٔ جنگ داریم و هیچ خانواده ای از ما نیست که حداقل یک عضوش را در جریان جنگ از دست نداده باشد. خیلی ها مجبور به تبعید شدند. آیا شما واقعاً می خواهید از ما چشم پوشی کنید؟» -> محمد اسماعیل خان
• «طالبان تا زمانی که کنترول تمام افغانستان را به دست نگیرند، آرام نمی شوند. هدف از مذاکره با طالبان چیست؟ ما در زمان جهاد ابرقدرت جهان (اتحاد جماهیر شوروی سابق) را شکست دادیم. ما هم چنان می توانیم امنیت آیندهٔ افغانستان را تضمین کنیم. اما برای این کار باید اسلحهٔ ما را برگردانند.» -> محمد اسماعیل خان
• «فرقی نمی کند که آن ها در افغانستان چه تعداد نیرو داشتند؛ اما آن ها نتوانستند امینت واقعی را در افغانستان تأمین کنند. تاریخ افغانستان نشان می دهد که این کشور مدام درگیر جنگ بوده است و حضور خارجی ها به ناآرامی ها در این کشور افزوده است. افغان ها باید سرنوشت خود را به دست خویش گیرند. دوستی اجباری دوام نمی آرود.» -> محمد اسماعیل خان
• «افغانستان در یک تونل تاریک روان است و هیچ نوع روشنیِ دیده نمی شود. بزرگترین چالش تهدید سیاسی است. چون فهم سیاسی ما از آوردن یک نظام خوب و آوردن اصلاحات در حکومت و امنیت بسیار کم است. متأسفانه هر کسی که به قدرت می رسد فکر می کند که تنها من هستم که می توانم تمام کارهای افغانستان را پیش ببرم. این مشکل اساسی ملت افغانستان است که تا کنون یک راه حل به آن پیدا نکرده ایم.» -> اسحاق گیلانی
• «ما به جنگ نیاز نداریم؛ به صلح نیازمندیم. امیدوارم آمریکا به همان اندازه ای که در جنگ با مردم افغانستان همکاری می کند، به پروسهٔ صلح هم کمک کند تا افغانستان از بدبختی نجات یابد.» -> اسحاق گیلانی
• «پرچم: پرچم افغانستان در جریان تحولات دههٔ گذشته (۱۹۸۰) دستخوش دگرگونی های شد ولی نهایتاً پرچم سنتی این کشور مجدداً روی کار آمد. رنگ های پرچم این کشور نشان دهندهٔ گذشتهٔ پرآشوب آن است . سیاه نشانهٔ قرن ها سختی و آبدیده شدن در گذر حملات و هجوم اقوام خارجی است. رنگ قرمز علامت جنگ به خاطر کسب استقلال است و رنگ سبز نشانهٔ کامکاری و موفقیت است. علامت رسمی این کشور در گوشهٔ سمت چپ بالای پرچم نقش می گردد. در درون این علامت قبلاً تصویری از یک مسجد دیده می شد لیکن حکومت کمونیستی افغانستان آن را حذف کرد و به جای آن یک ستارهٔ سرخ را نشاند .» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

ارتباط محتوایی با افغانستان

افغانستان در جدول کلمات

افغانستان
کابل
استانی در افغانستان به مرکزیت شران
یکتیکا
این قصر از بناهای تاریخی افغانستان است
دارالامان
رودی در افغانستان که به هامون می ریزد
هیرمند
سرزمینی میان افغانستان و ترکمنستان
کوشان

افغانستان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی افغانستان

سامیار ٠٤:١٤ - ١٣٩٥/٠٩/١٧
(Afghanistan)
ریشهٔ واژهٔ افغان –که مترادف با پشتو است- تقریباً نامعلوم است. برخی گویند از نام Apakan، فرمانروای ایرانی در سدهٔ 8 و 9 م. آمده. اشاره ای ساسانی در سدهٔ 3 م. به Abgan، که کهنترین واژهٔ شناخته شده برای افغان است.این اشاره در کتیبهٔ شاپور اول در نقش رستم در Goundifer Abgan Rismaund.در سدهٔ 6 م. ستاره شناس هندی Varahamihira در کتاب Brhat Samhita به افغان ها با نام Avagan اشاره می کند. در سدهٔ 7 م. مسافر چینی Hiuen Tsiang به مردمی اشاره می کند که در شمال کوه های سلیمان ساکن هستند و آنها را با نام Apokien می خواند که آشکارا به Avagan ها یا افغان ها اشاره دارد. امروزه دانشمندان بسیاری معتقدند که این نام آشکارا از واژهٔ سنسکریت Ashvaka یا Ashvakan ، از اقوام Assakenoi یا Arrian بودند.این ها از جنگاوران هندی بودند. افغانستان در میان افغانها به کشور سنی نشین معروف است اما در ادبیات ایران به معنی کشور غم و اندوه می باشد. ویکی
|

سجاد ٠٢:٥٢ - ١٣٩٥/٠٩/١٨
سرزمین خراسان قبلی
بعد از خراسان این سرزمین نام های باختر ، آریانا نیز یاد شده است
اسم افغانستان به قوه شاه ظاهر شاه به زور و بدون کدام دلیل به این سرزمین جبرا نام نهاد گردیده است
و کلمه افغانستان فقط مربوز به قوم خاص این سرزمین که ظاهر شاه هم جز این قوم میباشد است
افغانستان یعنی سرزمین افغان ، پتان ، پختون و پشتون
|

شفيق الله مصلح ١٦:١٧ - ١٣٩٦/٠٦/٣٠
افغانستان اسم مرکب است تشکيل شده از دو اسم، افغان و ستان که افغان به معنى شور و هلهله و ستان کلمه فارسى است که به معنى ولايت بکار ميرود که حالا اسم آرياناى قبلى است و قابل ذکر است که بيشتر مردم افغانستان مى نويسند اما در اصل مى بايست افغان ستان مى نويشتند.
|

پیشنهاد شما درباره معنی افغانستاننام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عرفان > thats terrible
داوین ص > داوین
بی بهار > Untested
نوشین > Good order
امیرحمیدی > راه خارج شهر
امیرحمیدی > همبستگی
الف > facilities
سپهر رضوانیان > sharing

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• افغانستان خبر   • سرود ملی افغانستان   • کابل افغانستان   • مزار شریف افغانستان   • افغانستان مقصدها   • افغانستان هرات   • بامیان افغانستان   • قندهار افغانستان   • معنی افغانستان   • مفهوم افغانستان   • تعریف افغانستان   • معرفی افغانستان   • افغانستان چیست   • افغانستان یعنی چی   • افغانستان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی افغانستان
کلمه : افغانستان
اشتباه تایپی : htyhksjhk
آوا : 'afqAnestAn
نقش : اسم خاص مکان
عکس افغانستان : در گوگل


آیا معنی افغانستان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )