انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 980 100 1

افلاکی

/'aflAki/

معنی افلاکی در لغت نامه دهخدا

افلاکی. [ اَ ] (ص نسبی ) منجم. (یادداشت بخط مؤلف ). || آسمانی. آنکه یا آنچه در افلاک باشد :
تویی چشم روشن کن خاکیان
نوازنده ٔ جان افلاکیان.
نظامی.

افلاکی. [ اَ ] (اِخ ) شمس الدین احمد. از شاگردان شیخ جلال الدین عارف نواده و جانشین مولوی رومی است. او بفرمان استاد خود کتابی بنام مناقب العارفین در شرح حال مولوی رومی و پدر و استادان و دوستان و پسر و خلفای او تألیف کرد. این کتاب را در سال 718 هَ. ق. شروع کرده و تا بعد از 742 بجمع و تألیف آن اشتغال داشته است. کتاب مزبور در ده فصل نگاشته شده و بمناسبت بیان شرح حال مولانا و اساتید و خلفا و خاندان ودوستان دوره ٔ حیات او و شرح مثنوی ، محتوی اطلاعات بسیار نفیسی است و علاوه بر آن راجع بتاریخ ایامی که افلاکی آنرا مورد مطالعه قرار داده نکات ارزنده ای دارد.و رجوع به قاموس الاعلام ترکی و شرح حال مولانا بقلم فروزانفر و فیه مافیه و تاریخ مغول اقبال ص 522 شود.

معنی افلاکی به فارسی

افلاکی
( صفت ) منسوب به افلاک جمع : افلاکیان. ۱ - ستارگان . ۲ - فرشتگان . ۳ - ستاره پرستان.
شمس الدین احمد از شاگردان شیخ جلال الدین عارف نواده و جانشین مولوی رومی است .

معنی افلاکی در فرهنگ معین

افلاکی
( اَ ) [ ع - فا. ] (ص نسب .) ۱ - ستارگان . ۲ - فرشتگان .

معنی افلاکی در فرهنگ فارسی عمید

افلاکی
۱. [مقابلِ خاکی] غیرزمینی، غیرمادی.
۲. (اسم) [قدیمی، مجاز] فرشته.

افلاکی در دانشنامه اسلامی

افلاکی
اَفْلاکی، شمس الدین احمد عارفی (۷۶۱ق /۱۳۶۰م )، از شاگردان و مریدان شیخ جلال الدین عارف نواده جلال الدین محمد مولوی و مؤلف کتاب مناقب العارفین می باشد.
این کتاب با اینکه از جهت اشتمال بر احوال مشایخ سلسله مولویه و خاندان جلال الدین مولوی دارای اهمیت و فواید بسیار است، اما از زندگانی مؤلف اطلاعات چندانی به دست نمی دهد.
«شمس الدین احمد افلاکی عارفی»، از شاگردان و مریدان شیخ جلال الدین عارف، نواده جلال الدین محمد مولوی و مؤلف کتاب «مناقب العارفین» می باشد.
این کتاب با اینکه از جهت اشتمال بر احوال مشایخ سلسله مولویه و خاندان جلال الدین مولوی دارای اهمیت و فواید بسیار است، اما از زندگانی مؤلف اطلاعات چندانی به دست نمی دهد.
اینکه ثاقب دده، نام پدر او را اخی ناطور نوشته است، درست نمی نماید، زیرا اخی ناطوری که افلاکی در مناقب العارفین از او یاد کرده و ظاهراً مستند ثاقب دده بوده، نمی تواند پدر او باشد، زیرا که وی در زمان حیات جلال الدین مولوی، بیش از 100 سال داشته است.
افلاکی به سبب دلبستگی بسیار به شیخ خود، عارف چلبی، به عارفی معروف شد. پدر او به دربار ازبک خان، فرمانروای آلتین اردو وابسته بود و در شهر «سرای» درگذشت.
به گفته ثاقب دده، افلاکی در قونیه به دنیا آمده و چون وفات او در 761ق بوده است و استادان و پیرانش به اوایل سده 8ق تعلق داشته اند، می توان گفت که ولادت او در اواخر سده 7 و در حدود 690ق روی داده است.
وی از بدرالدین تبریزی، معمار آرامگاه مولانا که در نجوم، رقوم، هندسه، کیمیا و نیز سحر دست داشت، کسب دانش کرد و به مجالس سلطان ولد، فرزند مولانا، نیز راه یافت و در صرف، نحو، عرفان و حکمت، به مقام استادی رسید. او خود می گوید که نزد سراج الدین مثنوی خوان، عبدالمؤمن توقاتی و نظام الدین ارزنجانی نیز به فراگیری علوم پرداخته است.
«شمس الدین احمد افلاکی عارفی»، از شاگردان و مریدان شیخ جلال الدین عارف، نواده جلال الدین محمد مولوی و مؤلف کتاب «مناقب العارفین» می باشد.
کتاب مناقب العارفین با اینکه از جهت اشتمال بر احوال مشایخ سلسله مولویه و خاندان جلال الدین مولوی دارای اهمیت و فواید بسیار است، اما از زندگانی مؤلف اطلاعات چندانی به دست نمی دهد. اینکه ثاقب دده، نام پدر او را اخی ناطور نوشته است، درست نمی نماید، زیرا اخی ناطوری که افلاکی در مناقب العارفین از او یاد کرده و ظاهرا مستند ثاقب دده بوده، نمی تواند پدر او باشد، زیرا که وی در زمان حیات جلال الدین مولوی، بیش از ۱۰۰ سال داشته است.افلاکی به سبب دلبستگی بسیار به شیخ خود، عارف چلبی، به عارفی معروف شد. پدر او به دربار ازبک خان، فرمانروای آلتین اردو وابسته بود و در شهر «سرای» درگذشت. به گفته ثاقب دده، افلاکی در قونیه به دنیا آمده و چون وفات او در ۷۶۱ ق بوده است و استادان و پیرانش به اوایل سده ۸ ق تعلق داشته اند، می توان گفت که ولادت او در اواخر سده ۷ و در حدود ۶۹۰ ق روی داده است. وی از بدرالدین تبریزی، معمار آرامگاه مولانا که در نجوم ، رقوم، هندسه ، کیمیا و نیز سحر دست داشت، کسب دانش کرد و به مجالس سلطان ولد، فرزند مولانا، نیز راه یافت و در صرف ، نحو ، عرفان و حکمت ، به مقام استادی رسید. او خود می گوید که نزد سراج الدین مثنوی خوان، عبدالمؤمن توقاتی و نظام الدین ارزنجانی نیز به فراگیری علوم پرداخته است.

افلاکی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی افلاکینام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

صفايي > راین
هناس > decided
نوید غلامی > Foreplay
ابراهیم مقدم > ژاژ خواهیدن
حدیث > جنی
رضا محمدنیا > as amended
ممد > god speed
English woman > Roar

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• گالری عکس دکتر پوریا افلاکی   • مطب دکتر پوریا افلاکی   • هزینه عمل دکتر افلاکی   • هزینه جراحی بینی دکتر افلاکی   • هزینه عمل بینی دکتر افلاکی   • دکتر پوریا افلاکی نی نی سایت   • دکتر افلاکی نی نی سایت   • افلاکی تکواندو   • معنی افلاکی   • مفهوم افلاکی   • تعریف افلاکی   • معرفی افلاکی   • افلاکی چیست   • افلاکی یعنی چی   • افلاکی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی افلاکی
کلمه : افلاکی
اشتباه تایپی : htgh;d
آوا : 'aflAki
نقش : صفت
عکس افلاکی : در گوگل


آیا معنی افلاکی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )