انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 912 100 1

اقیانوس آرام در دانشنامه ویکی پدیا

اقیانوس آرام
مختصات: ۰° شمالی ۱۶۰° غربی / ۰° شمالی ۱۶۰° غربی / 0; -160
اقیانوس آرام بزرگ ترین پهنهٔ آبی کره زمین است. گسترهٔ این پهنه ۱۶۵٬۷۲۱٬۰۰۰ کیلومتر مربع است که ٪۴۶ تمام آب های روی زمین را شامل شده و بیش از یک سوم سطح زمین را می پوشاند. به این اقیانوس، اقیانوس کبیر نیز گفته می شود. نام اقیانوس آرام توسط دریانورد پرتغالی فردیناند ماژلان در سال ۱۵۲۰ میلادی روی این اقیانوس گذاشته شده است. این اقیانوس از شرق به قاره آمریکا، از جنوب به قطب جنوب، از شمال به دریای برینگ و از غرب به قاره آسیا و اقیانوسیه کشیده می شود. این اقیانوس پهناور به دو بخش شمالی و جنوبی تفسیم شده است.
عمیق ترین گودال جهان که گودال ماریانا نام دارد، با ژرفای ۱۱۰۳۴ متر یعنی ۱۱/۰۳۴ کیلومتر در اقیانوس آرام قرار دارد.
اقیانوس آرام (به انگلیسی: The Pacific) یک مینی سریال ۱۰ قسمتی آمریکایی درباره جنگ جهانی دوم است که از ۱۴ مارس ۲۰۱۰ تا ۱۶ مه ۲۰۱۰ از شبکه HBO پخش می شد.
تهیه کنندگان اصلی این سریال ، تام هنکس و استیون اسپیلبرگ هستند که پیش تر در فیلم نجات سرباز رایان و جوخه برادران با هم همکاری داشتند.
اتحادیه اقیانوس آرام (انگلیسی: Union Pacific) یک فیلم در سبک درام و وسترن به کارگردانی سیسیل بی. دومیل است که در سال ۱۹۳۹ منتشر شد. این فیلم برنده نخل طلایی جشنواره فیلم کن ۱۹۳۹ شده است.
بادقپک اقیانوس آرام (نام علمی: Apus pacificus) نام یک گونه از سرده بادقپک ها است.
پرستوی اقیانوس آرام (نام علمی: Hirundo tahitica) نام یک گونه از سرده پرستو است.
جبهه (جنگ) آسیایی- اقیانوس آرام، حوزهٔ عملیاتی نیروهای آمریکایی در خلال جنگ جهانی دوم در فواصل ۱۹۴۱–۴۵ در طول جنگ اقیانوس آرام بود. از اواسط ۱۹۴۲ تا پایان جنگ در ۱۹۴۵، ایالات متحده، دو مرکز فرماندهی در اقیانوس آرام داشتند. مناطق اقیانوس آرام به بخش های مرکزی اقیانوس آرام، شمالی اقیانوس آرام، و جنوبی اقیانوس آرام تقسیم شده بود و تحت فرماندهی دریاسالار چستر نیمیتز، فرماندهٔ مناطق اقیانوس آرام قرار داشت. منطقۀ جنوب غربی آسیا، شامل گینه نو، فیلیپین، بورنئو، و هند شرقی هلند، تحت فرماندهی ژنرال داگلاس مک آرتور فرماندهٔ ارشد منطقهٔ جنوب غربی اقیانوس آرام قرار داشت. در سال ۱۹۴۵، ایالات متحده، نیروهای هوایی راهبردی ایالات متحده در اقیانوس آرام، را به فرماندهی ژنرال کارل اسپاتز به این منطقه افزود.
به سبب نقش مکمل نیروی زمینی ایالات متحده آمریکا و نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا در خلال جنگ اقیانوس آرام، هیچ فرماندهی واحدی (در مقایسه با جبهه های عملیات در اروپا که تحت فرماندهی ژنرال دوایت آیزنهاور قرار داشت) برای آن تعریف نشده بود. در واقع به استثنای فرماندهی های منطقه ای، هیچگونه فرماندهی واقعی وجود نداشت.
ایالات متحده آمریکا
فیلیپین
جمهوری خلق چین
 بریتانیا
مالایا
استرالیا
 کانادا
 هلند
راج بریتانیا
نیوزیلند
 اتحاد جماهیر شوروی (۱۹۴۵)
و دیگران
برمه
امپراتوری ژاپن
هند شرقی هلند
تایلند
و دیگران
مونچوکو
حامیان:
رایش آلمان
 پادشاهی ایتالیا (۱۸۶۱–۱۹۴۶)
حکومت وانگ جینگ وی
چستر دبلیو نیمیتز
جورج مارشال
ارنست جی کینگ
هنری اچ آرنولد
الکساندر واندرگریفت
چیانگ کای شک
چن چنگ
هی ینگ کی
سان لیرن
آرچیبلد واول
لوئیس مونت باتن
ویلیام اسلیم
توماس بلیمی
هین تر پورتن
کارل دورمن
الکساندر واسیلوسکی
جمهوری دوم فیلیپین
کان این کوتوهیتو
هاجیم سوگیاما
توجو هیدکی
یاماموتو ایسوروکو
اومزو یوشیجیرو
اوسامی ناگانو
شیگتارو شیمادو
کوشیرو اویکاوا
پلک پی بونسونگرام
ژانگ جین ژو
سوبهاس چاندار بوسه
اوونگ سان
آرزی حکومت آزاد هند
جنگ اقیانوس آرام (به انگلیسی: Pacific War) نام کلی برای جبههٔ اقیانوس آرام جنگ جهانی دوم است که بین نیروهای محور مانند امپراتوری ژاپن و نیروهای متفقین بخصوص ایالات متحده آمریکا، انگلستان و هلند در اقیانوس آرام، جزایر آن و در شرق آسیا که در آن زمان خاور دور خوانده می شد، به وقوع پیوست. این لفظ جبههٔ اقیانوس آرام جنگ جهانی دوم، جبههٔ جنوب غربی اقیانوس آرام جنگ جهانی دوم، جبههٔ آسیای جنوب شرقی جنگ جهانی دوم و جنگ دوم چین و ژاپن و همچنین مناقشهٔ ۱۹۴۵ ژاپن و شوروی را در بر می گیرد.
ایالت بورما
بطور کلی شروع جنگ اقیانوس آرام از ۷/۸ دسامبر ۱۹۴۱ با حمله به تایلند، حمله به مالایای بریتانیا، حمله به پرل هاربر در ایالات متحده آمریکا و قلمرو هاوایی توسط امپراتوری ژاپن در نظر گرفته می شود. برخی از نویسندگان نیز آغاز آن را ۷ جولای سال ۱۹۳۷، با شروع دومین جنگ چین و ژاپن بین امپراتوری ژاپن و جمهوری خلق چین (۱۹۴۹–۱۹۱۲)، یا ۱۹ سپتامبر سال ۱۹۳۱، با شروع با تهاجم ژاپن به منچوری در نظر می گیرند. با این حال، آنچه که به طور گسترده ای پذیرفته شده است اینست که خود جنگ اقیانوس آرام در اوایل دسامبر ۱۹۴۱، با جنگ چین و ژاپن آغاز شده و سپس به بخشی از صحنهٔ بزرگ جنگ جهانی دوم تبدیل شد.
در جنگ اقیانوس آرام، نیروهای متفقین علیه امپراتوری ژاپن جنگیدند. ژاپن به طور خلاصه توسط تایلند و به میزان کمتری توسط متحدانش، آلمان و ایتالیا پشتیبانی شد. جنگ با وقوع همزمان بمباران اتمی هیروشیما و ناگاساکی، و دیگر بمباران هوایی بزرگ توسط نیروی هوایی ارتش ایالات متحده، حمله شوروی به منچوری در ۸ اوت ۱۹۴۵ به اوج خود رسید و در نتیجه تسلیم ژاپن و پایان جنگ جهانی دوم در تاریخ ۱۵ اوت ۱۹۴۵ را به دنبال آورد و سرانجام تسلیم رسمی ژاپن بر روی عرشهٔ کشتی جنگی یواس اس میزوری در خلیج توکیو در تاریخ ۲ سپتامبر ۱۹۴۵ اعلام شد.
جهنم در اقیانوس آرام (انگلیسی: Hell in the Pacific) فیلمی در سبک درام و جنگی به کارگردانی جان بورمن و بازی لی ماروین و توشیرو میفونه محصول سال ۱۹۶۸ است.
حشره خوار اقیانوس آرام (نام علمی: Sorex pacificus) نام یک گونه از سرده حشره خوارهای دم دراز است.
چرخاب جنوبی اقیانوس آرام (به انگلیسی: South Pacific Gyre) ، در اقیانوس آرام قرار گرفته و یکی از پنج چرخاب اصلی می باشد.
این چرخاب از جنوب به جریان پیراقطبی جنوبگان، از شرق به آمریکای جنوبی، از غرب به استرالیا و از شمال به خط استوا محدود می شود.
مرکز چرخاب جنوبی اقیانوس آرام دورترین نقاط از سواحل و از نقاطی با کمترین تعداد آبزی و بزرگترین بیابان اقیانوسی زمین دانسته می شود.
چرخاب شمالی اقیانوس آرام (به انگلیسی: North Pacific Gyre)، در اقیانوس آرام قرار گرفته و یکی از پنج چرخاب اصلی می باشد. این چرخاب بزرگترین اکوسیستم زمین می باشد که از استوا تا °۵۰ شمالی گسترش یافته و حدود ۲۰ میلیون کیلومتر مربع مساحت دارد.
جریان کورشیو در غرب
این چرخاب به محلی برای جمع شدن زباله های ساخته بشر تبدیل شده که به زباله دان بزرگ اقیانوس آرام معروف شده است.
جریان آرام شمالی در شمال
این چرخاب از چهار جریان تشکیل شده است:
جریان کالیفرنیا در شرق
جریان استوایی شمالی آرام در جنوب
حواصیل اقیانوس آرام (نام علمی: Egretta sacra) نام یک گونه از سرده قار است.
خط لوله نفت سیبری شرقی-اقیانوس آرام (روسی: Нефтепровод "Восточная Сибирь - Тихий океан" (ВСТО)) خط لوله انتقال نفت خام به طول ۴۸۵۷ کیلومتر است، که از روسیه آغاز شده و در چین پایان می یابد. این خط لوله امکان صادرات نفت روسیه به کشورهای کره جنوبی، ژاپن و چین را امکانپذیر می سازد. ظرفیت انتقال نفت این خط لوله روزانه معادل یک میلیون بشکه می باشد.
در دولت ایالات متحده آمریکا، دفتر امور آسیای شرقی و اقیانوس آرام بخشی از وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا است که متعهد به اجرای سیاست خارجی ایالات متحده و حمایت از منافع ایالات متحده در آسیای شرقی و اقیانوس آرام است.
خیز شرقی اقیانوس آرام (انگلیسی: East Pacific Rise) یک پشته میانی اقیانوس و مرز واگرای صفحه های زمین ساختی است که در طول بستر اقیانوس آرام واقع شده است. این خیز، صفحه اقیانوس آرام را (از شمال به جنوب) از صفحه آمریکای شمالی، صفحه ریورا، صفحه کوکوس، صفحه نازکا و صفحه جنوبگان جدا می سازد. این خیز از نقطه ای نامشخص در نزدیکی جنوبگان و به سمت شمال در خلیج کالیفرنیا در حوضه دریای سالتون در جنوب کالیفرنیا پایان می یابد.
رشته کوه های ساحلی اقیانوس آرام (به انگلیسی: Pacific Coast Ranges) با نام رسمی سیستم کوهستانی اقیانوس آرام که در ایالات متحده آمریکا به عنوان رشته کوه های ساحلی اقیانوس آرام شناخته می شود، مجموعه ای از رشته کوه های مختلف است که در امتداد ساحل غربی آمریکای شمالی از جنوب آلاسکا تا شمال و مرکز کشور مکزیک کشیده شده است.
زباله دان بزرگ اقیانوس آرام که با نام چرخاب زبالهٔ اقیانوس آرام نیز شناخته می شود، محل تجمع زباله های دریایی در چرخاب شمالی اقیانوس آرام است. مکان تقریبی این زباله دانی بین °۱۳۵ غربی تا °۱۵۵ غربی و °۳۵ شمالی تا °۴۲ شمالی است. این زباله ها در گسترهٔ وسیعی پراکنده شده اند و مرز این زباله دانی به نسبت میزان تراکم زباله های مورد نظر قابل تغییر است.
این زباله دان را به خاطر مقادیر بسیار بالای پلاستیک لجهای و فاضلاب های شیمیایی می شناسند که در چرخاب بزرگ اقیانوس آرام شمالی گیر افتاده اند. با وجود گستردگی و تراکم بالای آن (حداقل چهار زباله در هر متر مکعب)، در تصاویر ماهواره ای قابل تشخیص نیست و کشتی های گذری و غواصان نیز ممکن است آن را نیابند چون زباله های آن در حالت معلق در ستون های بالایی آب قرار دارند.
شمال غربی اقیانوس آرام (به انگلیسی: Pacific Northwest) که در آمریکا معمولاً آن را به PNW و برخی آن را با کاسکادیا نیز می شناسند، به منطقه غربی ایالات متحده و کانادا گفته می شود که یک منطقه جغرافیایی و مگالاپلیس در غرب آمریکای شمالی است که از غرب به اقیانوس آرام و در شرق توسط رشته کوه های راکی محدود شده است. با وجود اینکه هیچ مرز مشخصی وجود ندارد شامل ایالت های اورگان، واشینگتن در آمریکا و استان بریتیش کلمبیا در کانادا می باشد.
صفحهٔ اقیانوس آرام (به انگلیسی: Pacific Plate) یک صفحهٔ زمین ساخت اقیانوسی است که در زیر اقیانوس آرام جای دارد و سطحی برابر با ۱۰۳ میلیون کیلومتر مربع را در بر می گیرد. این صفحه گسترده ترین صفحهٔ زمین ساخت بشقابی است.
لبه های شمالی و جنوبی این صفحه هر دو از نوع مرز واگرا (divergent boundary) است. تفتگاه مربوط به جزایر هاوایی مربوط به همین صفحه است.
فرماندهی منطقه جنوب غربی اقیانوس آرام (انگلیسی: South West Pacific Area) به اختصار (SWPA) نام ستادی است که در خلال جنگ جهانی دوم جهت فرماندهی و سازماندهی نیروهای متفقین در جنوب غربی اقیانوس آرام (اقیانوسیه و جنوب شرقی آسیا) ایجاد شد. هدف فعالیت آنها در مناطق فیلیپین، پاپوآ گینه نو، اندونزی، تیمور شرقی، جزایر سلیمان و استرالیا بود. ژنرال داگلاس مک آرتور فرماندهی این ستاد را بر عهده گرفت.
لقمه ماهی اقیانوس آرام (نام علمی: Himantura pacifica) نام یک گونه از سرده لقمه ماهی های شلاقی است.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

اقیانوس آرام در جدول کلمات

خلیجی در اقیانوس آرام شمالی
بریستول

اقیانوس آرام را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی اقیانوس آرامنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

فرهاد سليمان‌نژاد > unfalsifable
زهرايعقوبيان > Stay away
رویا لطفی > Exposure therapy
ب. الف. بزرگمهر > ابلاغ
Reza > طهارت گرفتن
مهدی > take down
مظاهر هستم از لرستان > قزات
مهسا > مهسا

فهرست پیشنهادها | نگارش واژه نو

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اقیانوس آرام   • مفهوم اقیانوس آرام   • تعریف اقیانوس آرام   • معرفی اقیانوس آرام   • اقیانوس آرام چیست   • اقیانوس آرام یعنی چی   • اقیانوس آرام یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اقیانوس آرام
کلمه : اقیانوس آرام
اشتباه تایپی : hrdhk,s Hvhl
عکس اقیانوس آرام : در گوگل


آیا معنی اقیانوس آرام مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )