انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1038 100 1

الانان

معنی الانان در لغت نامه دهخدا

الانان. [ اَ ] (اِخ ) الان. اران. سرزمین الان :
الانان و غز گشت پرداخته
شد آن پادشاهی همه تاخته.
فردوسی.
بخواند و بسی پندها دادشان
براه الانان فرستادشان.
فردوسی.
به ایرانیان گفت الانان و هند
شد از بیم شمشیر ما چون پرند.
فردوسی.
کشیدند لشکر بدشت نبرد
الانان و دریا پس پشت کرد.
فردوسی.
رجوع به الان و اران و آلان شود.

معنی الانان به فارسی

الانان
الان اران .
قلعه ایست در توران .

الانان در دانشنامه ویکی پدیا

الانان
اَلان ها یکی از اقوام ایرانی تبار شمالی عهد باستان بودند. نام الان صورتی از واژه آریا است. بازمانده این قوم که در اوستیا در مرز روسیه و گرجستان زندگی می کنند قومیت و زبان خود را ایرون می نامند. حماسه نرت حماسه ملی مردمان ایرانی تبار قفقاز شمالی و مردمان بازماندۂ آلان است.
۱۳۳ میلادی حمله آلانان به غرب آسیا.
آلان ها گروهی از سَرمَت ها (شاخه ای از اقوام سکا یا اسکیت ها) بودند که با یکدیگر متحد شده و در سده اول پیش از میلاد در ناحیه آزوف و مناطق قفقاز جنوبی ساکن شدند. از آنجا به شبه جزیره کریمه و آسیای کوچک و فرا-قفقاز (قفقاز شمالی) تاختند. در آن روزگار، اقتصاد الان ها متکی بر گله داری بود. در سیر تاریخی اقوام ایرانی زبان شمالی، آلان ها میان سکاها و سَرمَت ها دنیای باستان از یک سو، و آس های کنونیِ کوهپیایه هایِ قفقاز از سوی دیگر، جای میگرند و نه تنها از نظر زمانی، بلکه از نظر جغرافیایی، حلقۀ واسط به شمار می ورند. در سال ۳۷۲ میلادی این قوم مغلوب طایفه هون شد. یک گروه از آن ها (آلان های اروپایی)، همراه هون ها به غرب مهاجرت کردند و از راه گل (فرانسه امروزی) و اسپانیا به شمال آفریقا رفتند. گروه دیگر (آلان های قفقازی)، به سوی کوهپایه های قفقاز مهاجرت کردند. در قفقاز جنوبی اتحادیه ای به رهبری الان ها و طوایف محلی قفقاز تشکیل یافت. آس های کنونی از گروه ایرانیانی هستند که، نه در جنوب بلکه در شمال، از آن طوایف جدا شدند. آن ها نوادگان الان هایی هستند که در تواریخ گرجی از آن ها نام برده شده، یا از نوادگان یاسی های روسی هستند که هر دو با خود الان ها که از سرم ها (سرمت ها) به شمار می آیند، یکی دانسته شده اند.
نام این سرزمین و قوم در متون ادب فارسی بسیار به کار رفته است. در حدود العالم دربارهٔ الان ها چنین آمده است: «مشرق و جنوب وی سریر است و مغرب وی روم است و شمال وی دریای خزر و بخاک خزر است و این ناحیتی است اندر شکستگی ها و کوه ها و جایی بانعمت و ملکشان ترساست و مردمانی بت پرست و مردمان وی گروهی کوهی اند و گروهی دشتی، و لشکر ملک اینجا بشهر خیلان، باشد و بندر کاسک شهر در الان از این ناحیت است.»شرفنامه منیری الان را ولایتی از ایران و ترکستان یاد می کند.
بطور کلی تاریخ آلان ها را می توان به سه دوره تقسیم کرد:
دژ الانان در داستان های ملی ایران و شاهنامه مقر تور بود که از دریا برآورده شده بود که شیروی و قارن در زمان منوچهر بر آن دست یافته ویرانش ساختند. این دژ از کهن ترین مراکز سیاسی و نظامی کشور توران شناخته می گردد که ظاهراً تور و سلم از فرماندهان آن به شمار می آمد.
در الان
آلبانیای قفقاز
جنگ منوچهر با سلم و تور عاقبت منجر به هلاکت تور و گریز سلم شد. سلم پناهی جز دژ آلانی نداشت و قصد داشت هرچه زودتر داخل حصار گشته خویش را از مهلکه نجات دهد امّا دست او را قارن خوانده بود و دانست اگر سلم به درون دژ راه یابد تسلط بر وی مشکل خواهد بود، به همین سبب موضوع را با گرشاسپ در میان گذاشت و فرماندهی لشکر را به شیروی سپرد همراه گرشاسپ و تنی چند از جنگجویان با انگشتر تور که هنگام قتلش بدست آمده بود از دژبانی عبور کرد تا پیش از رسیدند سلم آنرا فتح کرده باشد و چنین نیز شد سلم هنگام رسیدن مقرّش تسخیر شده بود ناچار باید با منوچهر پیکار می نمود که هنگام فرار منوچهر در حین فرار گردن او را در روی اسب زد. لحظه ورود قارن با تنی چند از سوران از دژبانی چنین وصف شده:
دژبان ساده دل گول خورده از سرّ کار آگه نشد و با همین خطای کوچک همه ساکنان دژ از پیر و جوان زن و کودک عرصه تیر و تیغ ایرانیان قرار داد. نکته قابل تأمل اصطلاح آلّانّی است که واژه آلّانّ در زبان آذری به معنی گول خوردن است. چون دژبان یا کوتوال قلعه اشتباه جبران ناپذیری مرتکب گشته گول سخنان قارن و یارانش را خورده بود و نقطه عطفی در تاریخ قلعه بانی بجا گذاشته بود فلذا نام دژ مزبور به آلانّی یعنی گولخوردگان شهرت یافت.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

الانان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

سیران > سیران
k-h > access sentral
بیتا > a couple
میثم علیزاده > juicy
میم-ب > a pity
Mohammadreza Akbarian > martyr
Mohammadreza Akbarian > martyrdom
مریم > depletion

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ادرس جلسات الانان   • ادرس جلسات الانان تهران   • الانان چیست   • الاتین   • آدرس جلسات الانان   • تلگرام نارانان   • آدرس جلسات الانان در تهران   • ادرس جلسات الانان مشهد   • معنی الانان   • مفهوم الانان   • تعریف الانان   • معرفی الانان   • الانان یعنی چی   • الانان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی الانان
کلمه : الانان
اشتباه تایپی : hghkhk
عکس الانان : در گوگل


آیا معنی الانان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )