برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1340 100 1

الله وردی خان

/'allAhverdixAn/

معنی الله وردی خان به فارسی

دهی است از دهستان مرکزی بخش حومه شهرستان بجنورد .
پلی است در اصفهان بر روی زاینده رود که بامر شاه عباس کبیر در سال ۱٠۱۱ ه. ق . باهتمام و نظارت الله وردی خان سردار کل قشون بناگذارده شد . روی این پل خیابانی گشاده است که دارای ۱٠ متر عرض ۳٠٠ متر طول میباشد. و فعلا یک جاده اتومبیل رود روسط و دو پیاده رود در طرفین و در کنار آن ایوان ها و غرفه های قدیمی وجود دارد . پل مذکوراز آجر و سنگ و آهک بطرز قدیم ساخته شده آنرا سی و سه پل نیزگویند.

الله وردی خان در دانشنامه اسلامی

اللّه وردی خان اصفهانی، از سرداران و امرای بزرگ عهد شاه عبّاس صفوی بوده است.
اللّه وردی خان، از سرداران و امرای بزرگ عهد شاه عبّاس صفوی است. اصلاً از خاندان اصیل «اوندیلادزه» گرجستان بود، و در زمان لشکرکشی شاه تهماسب به گرجستان به ایران آورده شد. وی کم کم از خود لیاقت و کاردانی بروز داد، و پلّه های ترقّی را در دستگاه صفویّه طی کرد. ابتدا حاکم گلپایگان شد، و سپس در سال ۱۰۰۵ق حکومت فارس را برعهده گرفت، و پس از سرکوب شورشیان کوه گیلویه، حکومت آن جا را نیز ضمیمه حکومت خود ساخت. در سال ۱۰۰۶ق به سپهسالاری ایران رسید. او در جنگ های شاه عبّاس با ازبک ها در شرق ایران، و عثمانی ها در غرب کشور، فرماندهی نیروها را برعهده داشت، و باعث پیروزی دولت صفویّه بر رقیبان خود شد. او هم چنین بحرین و لار را از دست پرتغالی ها که جنوب ایران را اشغال کرده بودند، خارج ساخت.
فعالیت های عام المنفعه
اللّه وردی خان از مردان نیکوکار زمان بود، و آثار متعدّدی از خود به جای نهاد؛ ازجمله: بنای پل اللّه وردی خان (سی و سه پل) در اصفهان، بنای قیصریّه لار، بنای گنبد و رواق اللّه وردی خان در مشهد مقدّس، و احداث مدرسه خان در شیراز و چندین مسجد، کاروان سرا و آب انبار و غیره در شهرهای مختلف.
وفات و تدفین
وی سرانجام در سال ۱۰۲۲ق درگذشت. شاه عبّاس از مرگ او متاسّف شده، دستور تشییع جنازه او را در مراسمی باشکوه صادر کرد، و به فرمان شاه، جنازه اللّه وردی خان به مشهد مقدّس حمل، و در جوار حرم امام رضا (علیه السّلام) به خاک سپرده شد. شاه عبّاس هم چنین به خاطر قدردانی از خدمات اللّه وردی خان، تمام مناصب او را به فرزندش امام قلی خان تفویض نمود.
ترکمان فراهی، اسکندر بیک، تاریخ عالم آرای عبّاسی.
...

الله وردی خان در دانشنامه ویکی پدیا

الله وردی خان
الله وردی خان اونْدیلادْزِ (به گرجی: ალავერდი ხანი უნდილაძე) معروف به الله وردی خان گرجی سپهسالار امپراتوری صفوی، حاکم ایالت فارس امپراتوری صفوی و بانی سی و سه پل اصفهان و مدرسه خان شیراز و پدر امام قلی خان و داود خان است.
احداث نهری عظیم به نام نهر عباسی در شیراز جهت تأمین آب شهر در سال ۱۰۱۰ قمری
هموار ساختن شکاف ها و گذرگاه های موجود در مسیر راه اصفهان – شیراز
ساخت پل های عظیم در راه اصفهان – شیراز
ساخت مسجدی بسیار زیبا از سنگ سفید با حجره هایی برای سکونت فقیهان و غربا در شیراز
ساخت کاروانسرایی بسیار بزرگ و محکم در مسیر راه اصفهان – شیراز که گردشگری آن را بزرگ ترین و راحت ترین کاروانسرا می داند که تا آن زمان دیده و پس از آن خواهد دید.
ساخت بازار عظیم لار که به گفتهٔ دن گارسیا: «بدون شک یکی از زیباترین و فاخرترین بناهای سراسر قارهٔ آسیاست و می تواند با مجلل ترین فروشگاه های اروپا برابری کند».
الله وردی خان از اسرای گرجی بود که در زمان شاه طهماسب از گرجستان به ایران تبعید شد، به عنوان غلام وارد دربار صفوی شد و پس از مسلمان شدن، در زمان شاه عباس اول به آن مقام رسید و اقدامات فراوانی برای اعتلای فرهنگ و تمدن ایران انجام داد.
او در سال ۱۵۹۸/ ۷–۱۰۰۶ به فرماندهی کل نیروهای مسلح صفوی برگزیده شد و این سمت را تا هنگام مرگش در ۱۶۱۳/ ۱۰۲۲ حفظ کرد.
الله وردی خان را در مشهد به وصیت خودش در جوار مقبرهٔ علی بن موسی الرضا در رواق الله وردی خان و زیر گنبد الله وردی خان (که به دستور خودش ساخته شده بود) به خاک سپردند.
عکس الله وردی خان
الله وردی خان سپه سالار امپراتوری صفویان، حاکم فارس و بانی سی و سه پل اصفهان و مدرسهٔ خان شیراز در زمان شاه عباس یکم بود.
الله وردی خان امیرشکارباشی، حاکم استرآباد و بیگلربیگی کهگیلویه در زمان شاه عباس دوم
الله وردی خان (بجنورد)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان بجنورد در استان خراسان شمالی
الله وردی خان همچنین به یکی از ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

الله وردی خان در دانشنامه آزاد پارسی

اَلله وِردی خان ( ـ۱۰۲۳ق)
حاکم فارس و سردار قدرتمند شاه عباس اول صفوی. وی از ارامنۀ گرجستان بود و پس از اسارت در زمرۀ غلامان شاه طهماسب اول قرار گرفت و مسلمان شد و به مقام قوللر آقاسی یا ریاست غلامان خاصه رسید و بعدها به خدمت حمزه میرزا و سپس عباس میرزا درآمد. الله وردی خان در ۱۰۰۱ق شهر نیشابور را از ازبک ها گرفت و در ۱۰۰۴ق به حکومت فارس رسید و سال بعد حکومت کهگیلویه به او داده شد. وی خوانین لار را سرکوب و پرتغالی ها را از بحرین بیرون کرد و در سال های ۱۰۱۱ق تا ۱۰۱۵ق در جنگ با دولت عثمانی شرکت داشت و در گرفتن شهرهای ایران از دست نیروهای عثمانی دلیری های فراوان از خود نشان داد. الله وردی خان در ۱۰۱۴ق به امیرالامرایی کل سپاه شاه عباس برگزیده شد. در اصفهان درگذشت و پیکرش در جوار آستان حضرت رضا (ع) در مقبره ای که خود ساخته بود به خاک سپرده شد. بعضی از آثار دورۀ صفویه نظیر پل الله وردی خان بر زاینده رود اصفهان و مدرسه خان در شیراز به دستور او ساخته شده است. ملاصدرا (صدرالمتألّهین شیرازی)، فیلسوف معروف دوره صفوی به دعوت او از کهک قم به شیراز آمد و به تدریس در مدرسۀ خان پرداخت.

ارتباط محتوایی با الله وردی خان

الله وردی خان را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

آریا بهداروند
شجرنامه تیره بزرگ آشتیانی وند طایفه خلیلی بیگیوند پلنگ ایل منجزی بهداروند
*ایل لر بختیاروند *
رستم خان بختیاروند پلنگ
امیر شاه حسین خان بختیاروند ایلخان
جهانگیر خان بختیاروند ایلخان *طهماسب قلی.پیلتن *
خلیل خان ایل بیگی بختیاروند ایلخان
شاه منصور خان آتش بیگی بختیاروند ایلخان *شامصیر.مصیر*
کلا رستم خان آقاسی *کلی وردی.خداوردی.الله وردی *
تاج الدین امیر قنبر عالی*قنبر علی*
عالی ویسی *علی ویسی *
عالی مهمد *محمود *
حیات الله *هیبت الله *
چهل امیر
آشتیان دوم
پدر (داوود.کاظم.آقاسی.رفیع.رحیم... )


دهستان الله وردی خان *خانوردی*در شهر آشتیان
محله خلیلی شهر آشتیان

الله وردی خان فرمانده سپاه لر پیاده صفوی *قوللر::قوی دلیر لر* فاتح گرجستان
امام قلی خان پسر الله وردی خان جد خوانین طایفه رستم مصیری

قنبر علی خان حاکم لار

تیره رستمی پلنگ *شمس خلیلی.شمس الدین پسر تاج الدین امیر قنبر *
تیره تاجمیری بازفتی خلیلی
تیره قنبروند خلیلی
تیره قنبری طایفه تش مرداسی بهداروند (مرد اس پسر تاج الدین امیر قنبر )

تیره اسماعیل وند *یوسف قنبر*
اسماعیل پسر یوسف پسر تاج الدین امیر قنبر عالی


طایفه تاج الدین عبدالهی منجزی
تاج الدین عبدالله *ابدال*پسر علی صالح خان بختیاروند ایلخان پسر یوسف خان پسر تاج الدین امیر قنبر عالی پسر رستم خان آقاسی *الله وردی خان*


تیره صالح حاجی *سالاجی* خلیلی
صالح پسر حاجی اسفندیار پسر کی جمال الدین پسر عزیز خان پسر تاج الدین امیر قنبر عالی پسر رستم خان آقاسی *الله وردی.کلو رکن الدوله :کلوکن*
احمد
جد اعلای بنده الله وردیخان گرجی اصالت کاملا گرجی داشته واز منطقه کارتیل گرجستان بوده ومتعلق به هیچ یک از اقوام ایرانی نیست
علی شاملو آذری
الله وردی خان شاملو
طایفه شاملو قزلباش صفوی ایران

الله وردی خان
گرجستان را تصرف کرد
ارسانی
استان لری کشور ارمنستان
شهر آلاوردی(الله وردی )
الله وردی خان ارمنی بوده
زعفرانی
الله ویردی خان از کردهای کرمانج خراسان

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• امامقلی خان   • امام قلی خان کیست   • اصالت الله وردی خان   • امام قلی خان بختیاری   • زندگینامه الله وردی خان   • عکس امام قلی خان   • گنبد الله وردی خان   • زندگینامه امام قلی خان   • معنی الله وردی خان   • مفهوم الله وردی خان   • تعریف الله وردی خان   • معرفی الله وردی خان   • الله وردی خان چیست   • الله وردی خان یعنی چی   • الله وردی خان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی الله وردی خان
کلمه : الله وردی خان
اشتباه تایپی : hggi ,vnd ohk
آوا : 'allAhverdixAn
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس الله وردی خان : در گوگل

آیا معنی الله وردی خان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )