برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1324 100 1

المزار

المزار در دانشنامه اسلامی

المزار
این کتاب که اثر محمد بن مکی (شهید اول) است، مجموعه ای از زیارت های معصومان علیهم السلام و آداب و اعمال مخصوص زیارت آنهاست که جزو منابع مهم زیارات شیعه محسوب می شود و از همان آغاز تألیف تاکنون، مورد توجه عالمان بوده است.
مؤلف در این کتاب، موارد بسیاری از زیارات و اعمال آن را نقل کرده، بدون آن که آن ها را به معصومی نسبت دهد و یا منبع و سند آن را بیان کند، ولی در برخی کتاب های دیگر، اسناد و مدارک آن ها ذکر شده است.
البته مؤلف در بعضی موارد، نام گویندة زیارت و سؤال راوی از آن حضرت را ذکر کرده و سپس دعا و یا زیارت و اعمال آن را آورده است. به عنوان مثال می توان به زیارت امیرالمومنین علیه السلام در روز غدیر مشهور به (امین الله) که از جابر جعفی، از امام باقر علیه السلام، از پدر بزرگوارش امام سجاد علیه السلام نقل کرده است و نیز زیارت امام حسین علیه السلام که صفوان بن مهران جمال از امام صادق علیه السلام نقل می کند و دعای «اللهم عظم البلاء» که از امام زمان علیه السلام نقل می کند و یا دعای مسجد کوفه که از امام صادق علیه السلام نقل می کند، اشاره کرد.
یکی از ویژگی های این کتاب، وجود برخی از دعاها و زیارت ها است که تنها در این کتاب نقل شده و بدون شک، مؤلف که از بزرگترین عالمان شیعه است، آن را بدون مدرک و سند ذکر نکرده است، اما به لحاظ اختصار و یا دلیل دیگری، از ذکر منبع و سند آن خودداری نموده است، مانند زیارت مختار بن ابی عبیده ثقفی.
برخی کتاب مزار شهید اول را با مزار شیخ مفید اشتباه گرفته اند که بهترین راه حل این شبهه، مراجعه به کتاب هایی است که در آن از مزار شهید اول نقل شده است، مانند روایاتی که بحارالانوار از مزار شهید نقل می کند و با مزار شیخ مفید، تفاوت اساسی دارد.
نکته دیگر این که برخی از زیارت ها و دعاهایی که در این کتاب بدون اسناد به معصوم آمده، در کتاب های دیگر از قول معصومان علیهم السلام به طور مسند ذکر شده است، مثلاً زیارت حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام در تهذیب و بحارالانوار، به طور مسند از امام باقر علیه السلام نقل شده است یا زیارت ائمه بقیع علیهم السلام که در کامل الزیارات و بحارالانوار، که یکی از ائمه اطهار علیهم السلام نقل شده است.
زیارت عاشورای معروف که از امام محمدباقر علیه السلام، توسط علقمه یا عقب ...


ارتباط محتوایی با المزار

المزار را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی المزار   • مفهوم المزار   • تعریف المزار   • معرفی المزار   • المزار چیست   • المزار یعنی چی   • المزار یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی المزار
کلمه : المزار
اشتباه تایپی : hglchv
عکس المزار : در گوگل

آیا معنی المزار مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )