انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1037 100 1

المزار

المزار در دانشنامه اسلامی

المزار
این کتاب که اثر محمد بن مکی (شهید اول) است، مجموعه ای از زیارت های معصومان علیهم السلام و آداب و اعمال مخصوص زیارت آنهاست که جزو منابع مهم زیارات شیعه محسوب می شود و از همان آغاز تألیف تاکنون، مورد توجه عالمان بوده است.
مؤلف در این کتاب، موارد بسیاری از زیارات و اعمال آن را نقل کرده، بدون آن که آن ها را به معصومی نسبت دهد و یا منبع و سند آن را بیان کند، ولی در برخی کتاب های دیگر، اسناد و مدارک آن ها ذکر شده است.
البته مؤلف در بعضی موارد، نام گویندة زیارت و سؤال راوی از آن حضرت را ذکر کرده و سپس دعا و یا زیارت و اعمال آن را آورده است. به عنوان مثال می توان به زیارت امیرالمومنین علیه السلام در روز غدیر مشهور به (امین الله) که از جابر جعفی، از امام باقر علیه السلام، از پدر بزرگوارش امام سجاد علیه السلام نقل کرده است و نیز زیارت امام حسین علیه السلام که صفوان بن مهران جمال از امام صادق علیه السلام نقل می کند و دعای «اللهم عظم البلاء» که از امام زمان علیه السلام نقل می کند و یا دعای مسجد کوفه که از امام صادق علیه السلام نقل می کند، اشاره کرد.
یکی از ویژگی های این کتاب، وجود برخی از دعاها و زیارت ها است که تنها در این کتاب نقل شده و بدون شک، مؤلف که از بزرگترین عالمان شیعه است، آن را بدون مدرک و سند ذکر نکرده است، اما به لحاظ اختصار و یا دلیل دیگری، از ذکر منبع و سند آن خودداری نموده است، مانند زیارت مختار بن ابی عبیده ثقفی.
برخی کتاب مزار شهید اول را با مزار شیخ مفید اشتباه گرفته اند که بهترین راه حل این شبهه، مراجعه به کتاب هایی است که در آن از مزار شهید اول نقل شده است، مانند روایاتی که بحارالانوار از مزار شهید نقل می کند و با مزار شیخ مفید، تفاوت اساسی دارد.
نکته دیگر این که برخی از زیارت ها و دعاهایی که در این کتاب بدون اسناد به معصوم آمده، در کتاب های دیگر از قول معصومان علیهم السلام به طور مسند ذکر شده است، مثلاً زیارت حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام در تهذیب و بحارالانوار، به طور مسند از امام باقر علیه السلام نقل شده است یا زیارت ائمه بقیع علیهم السلام که در کامل الزیارات و بحارالانوار، که یکی از ائمه اطهار علیهم السلام نقل شده است.
زیارت عاشورای معروف که از امام محمدباقر علیه السلام، توسط علقمه یا عقبه در کامل الزیارات، مصباح المجتهد و بحارالانوار نقل شده، در این کتاب بدون اسناد به معصوم آمده است.
المزار
المزار، تألیف «محمد بن مکی عاملی»، معروف به شهید اوّل (734-786ق)، منتخب زیارات و ادعیه بوده و در مورد اعمال و آداب مشاهد مشرّفه معصومین(ع) و مساجد مهم نگاشته شده است.
کتاب مشتمل بر دو باب است: باب اول در ضمن هشت فصل و یک خاتمه و باب دوم در شش فصل و یک خاتمه مطرح شده است. خاتمه ابواب کتاب نیز خود به ترتیب مشتمل بر چهار و سه فصل است.
نویسنده در ذکر ادعیه و زیارات گاه از منبع اثر و راوی آن یاد می کند، اما در بسیاری از موارد بدون اسناد می آورد.
کتاب با مقدمه سید مرتضی موحد ابطحی آغاز شده است. وی در ابتدای این مقدمه زیارت ضریح مؤمنین و سلام بر آنها و طلب استغفار برای آنها را سنت نبوی دانسته است. سپس حضور در مشاهد مقدسه و مکان هایی که رسول الله(ص) و اوصیای آن حضرت دفن شده اند را پس از زیارت بیت الله الحرام، تعظیم شعائر الهی و از مصادیق «المودة فی القربی» - که خداوند آن را اجر رسالت دانسته - شمرده است.
بدون اختلاف، مسئله بنای قبور اولیا و صالحین و تعظیم آنها نزد امت های پیشین، از شیوه های معروف بوده است؛ همان گونه که در کتب تراجم و تاریخ از بسیاری از قبور به عنوان اماکنی که به آنها تبرک می جسته اند یاد شده است. زائر جز خداوند را نمی خواند و جز بندگان خدا را ذکر نمی کند؛ چراکه آنها زنده اند و نزد پروردگار روزی می خورند.
ابطحی پس از این مباحث، معرفی مختصری از شهید اول به عمل آورده و تفصیل در معرفی ایشان و اقوال علما درباره وی و تألیفات و داستان شهادتش را به تحقیقاتش در کتاب دیگر شهید «الأربعین» حواله داده است.
المزار ممکن است عنوان برای کتاب های ذیل باشد: • المزار (شیخ مفید)، تألیف شیخ مفید، ابو عبد الله محمد بن محمد بن نعمان عکبری بغدادی (۳۳۶- ۴۱۳ هجری)• المزار (قزوینی)، تالیف سیدمهدی قزوینی (متوفی ۱۳۰۰ ق)• المزار (شهید اول)، تألیف شهید اول، درباره آداب و اعمال مربوط به اماکن زیارتی منتسب به معصومین• المزار الکبیر (مشهدی)، اثر محمد بن جعفر مشهدی
...
این کتاب درباره آداب و اعمال مربوط به اماکن زیارتی منتسب به معصومین و تألیف شهید اول است.
المزار فی کیفیة زیارات النبی و الائمة علیهم السّلام اثر «محمد بن مکی عاملی» معروف به شهید اول در مورد اعمال و آداب مشاهد مشرفه معصومین علیهم السّلام نگاشته شده است.
مطالب کتاب
کتاب مشتمل بر دو باب است که ذیل هر باب چندین فصل و یک خاتمه دارد:
← الباب الاول
 ۱. ↑ المزار، محمد بن مکی عاملی، ص۴.
منبع
...
المزار، تألیف محمد بن مکی عاملی، معروف به شهید اول (734 - 786ق)، همان گونه که از نامش پیداست منتخب زیارات بوده و در مورد اعمال و آداب مشاهد مشرّفه معصومین(ع) نگاشته شده است. از آنجا که نسخه دیگری از این کتاب در برنامه موجود است، و در آنجا کتاب شناسی شده است در این نوشتار ویژگی های نسخه موجود بیان می شود.کار تحقیق این نسخه را «محمود البدری» به عهده داشته است.
وی در مقدمه اثر مطالبی و روایاتی در رابطه با زیارت و فوائد و آداب آن می نویسد، سپس متذکر می شود که همین فوائد زیارات و مانند آن سبب شده که علما به تدوین زیارات و نقل و روایت آنها از ائمه اطهار(ع) اقدام کنند. اهمیت زیارت در مکتب تشیع، به حدی است که شیخ آقابزرگ طهرانی در کتابش «الذریعة إلی تصانیف الشیعة» تصریح می کند که بیش از 300 کتاب در باب زیارات نوشته شده است.
محقق در ادامه، شرح حال مؤلف، اقوال علما درباره او، اساتید، شاگردان و مهم ترین آثار وی را ذکر کرده است. وی همچنین مشخصات هشت نسخه از کتاب را که در کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی موجود بوده و در تصحیح اثر از آنها استفاده کرده، ارائه نموده است.
اختلاف نسخ و آدرس منابع مختلف ناقل ادعیه و زیارات در پاورقی کتاب ذکر شده است. نویسنده، برخی مطالب را مفصل تر در پاورقی توضیح داده است؛ مثلاً خطبه و واقعه غدیرخم را به طور کامل از احتجاج طبرسی نقل کرده است .
از ویژگی های کتاب، ذکر فهارس آیات قرآن کریم، اماکن و بقاع، مصادر و مراجع و فهرست موضوعات در انتهای کتاب است.
کتاب المزار کتاب المزار تألیف شیخ مفید ، ابو عبد الله محمد بن محمد بن نعمان عکبری بغدادی( ۳۳۶- ۴۱۳ هجری) از چهره های برجستۀ فقهای شیعه در نیمه دوم قرن چهارم هجری است.
شیخ مفید از چهره های بسیار درخشان شیعه در جهان اسلام می باشد. او هم متکلم است و هم فقیه . ابن ندیم در فن دوم از مقالۀ پنجم« الفهرست » که در بارۀ متکلمان شیعه بحث می کند، از او به عنوان« ابن المعلم » یاد کرده و او را ستایش می نماید. کتاب معروف او در فقه نیز« المقنعة » است.ابو یعلی جعفری که داماد مفید بوده است، می گوید: « مفید شبها مختصری می خوابید و بقیه شب را به نماز یا مطالعه یا تدریس یا تلاوت قرآن مجید می گذرانید.»
نام های کتاب
نام های دیگر کتاب عبارتند از« المزار الصغیر » و« مناسک المزار ».
موضوع کتاب
شیخ مفید در« کتاب المزار» مجموعه روایاتی دربارۀ زیارت پیامبر و ائمه علیهم السلام را جمع آوری نموده است.
اعتبار کتاب
...
کتاب المزار، فصلی از فصل های کتاب فلک النجاة فی احکام الهداة، با موضوع تعیین قبور انبیاء و الشهداء و اولاد ائمه و علماء، تالیف سید مهدی قزوینی (متوفی ۱۳۰۰ ق) است که به صورت مجزا با تحقیق دکتر جودت قزوینی منتشر شده است. این اثر که نگارش آن در سال ۱۲۷۲ به اتمام رسیده است، به عنوان مصدر مهمی برای تحقیق در سیره ائمه و اولاد ایشان و نیز تعیین قبور و مزارات آنها و اختلاف مدافن شریفشان به شمار می رود.
کتاب در دو مبحث طرح شده است: ۱- در مشروعیت زیارت، ۲- در زیارت نبی صلی الله علیه و آله وسلّم و معصومین علیه السّلام . در بحث اول، فصلی عنوان نشده است؛ اما بحث دوم مشتمل بر ۱۰ فصل است که در بخش گزارش محتوا مطرح می شود. بحثی نیز تحت عنوان زیارت اخوان در خاتمه آمده است. درباره زیارت معصومین علیه السّلام به اختصار اکتفا کرده و پس از ذکر تاریخ ولادت و شهادت و نام مادر و محل دفن به فضیلت زیارت ایشان اشاره کرده است.
گزارش محتوا
پیش از بحث اول معنای لغوی و اصطلاحی زیارت ذکر شده است. در معاجم لغت زیارت را قصد معنا کرده اند. معنای شرعی آن نیز حاضر شدن نزد معصوم - نبی یا امام - است. نویسنده معتقد است که ولی خدا و عالم و مؤمن نیز در حکم زیارت ملحق به معصوم می شود.
← بحث اول
مقدمه محقق در رابطه با اهمیت و مطالب کتاب و شیوه ارائه مطالب بوده و در ادامه علاوه بر ارائه صفحاتی از نسخ خطی، تاریخچه ساخت ابنیه بر مراقد خاندان قزوینی نیز ذکر شده است. شرح حال سید مهدی قزوینی نیز به قلم فرزندش سید مهدی قزوینی (متوفی ۱۳۲۵ ق) با اضافاتی از سید باقر قزوینی (متوفی ۱۳۳۳ ق) پس از مقدمه محقق ذکر شده است. فهارس: ۱- مصادر و مراجع به تفکیک خطی و چاپی. ۲- فهرست مطالب.
منبع
...
کتاب المزار، فصلی از فصل های کتاب فلک النجاة فی احکام الهداة، با موضوع تعیین قبور انبیاء و الشهداء و اولاد أئمه و علماء، تألیف سید مهدی قزوینی (متوفی 1300ق) است که به صورت مجزا با تحقیق دکتر جودت قزوینی منتشر شده است. این اثر که نگارش آن در سال 1272 به اتمام رسیده است، به عنوان مصدر مهمی برای تحقیق در سیره ائمه و اولاد ایشان و نیز تعیین قبور و مزارات آنها و اختلاف مدافن شریفشان به شمار می رود.
کتاب در دو مبحث طرح شده است:1- در مشروعیت زیارت، 2- در زیارت نبی(ص) و معصومین(ع).
در بحث اول، فصلی عنوان نشده است؛ اما بحث دوم مشتمل بر 10 فصل است که در بخش گزارش محتوا مطرح می شود. بحثی نیز تحت عنوان زیارت اخوان در خاتمه آمده است. درباره زیارت معصومین(ع) به اختصار اکتفا کرده و پس از ذکر تاریخ ولادت و شهادت و نام مادر و محل دفن به فضیلت زیارت ایشان اشاره کرده است.
پیش از بحث اول معنای لغوی و اصطلاحی زیارت ذکر شده است. در معاجم لغت زیارت را قصد معنا کرده اند. معنای شرعی آن نیز حاضر شدن نزد معصوم - نبی یا امام - است. نویسنده معتقد است که ولی خدا و عالم و مؤمن نیز در حکم زیارت ملحق به معصوم می شود.
بحث اول: مبحث مشروعیت زیارت با این استدلال آغاز شده است که اولاً: زیارت أحیاء مشروع است. ثانیاً: معصومین و شهداء أحیا هستند و نزد پروردگارشان روزی می خورند. بنابراین زیارت مشروع بوده و هیچ گونه حرمتی ندارد. زیارت در واقع راه مودت و صله بین احیاء و اموات است.
ابوعبدالله محمد بن جعفر المشهدی.
این مجموعه، یکی از قدیمی ترین منابع اسلامی دربارة زیارت، آداب و ادعیه اماکن مقدسه است که بسیاری از عالمان بزرگ شیعه به این کتاب اعتماد کرده و روایات، زیارات، اعمال و ادعیه آن را در کتاب های خود آورده اند.
علامه مجلسی درباره اهمیت این کتاب آورده است: کتاب بزرگی در زیارات هست که بنابر آن چه که از کتب سید ابن طاووس معلوم می شود، از تألیفات محمد بن المشهدی است و ما آن را المزار الکبیر نامگذاری می کنیم... از کیفیت اسناد کتاب مزار کبیر استفاده می شود که کتاب معتبری است و سید ابن طاووس و نیز عبدالکریم بن طاووس، بسیاری از روایات و زیارات را از این کتاب گرفته اند.
محدث نوری، درباره مؤلف این کتاب و مقام علمی و معنوی او می نویسد: مؤلف این کتاب از بزرگان علماء و دارای دانشی بسیار و روایات زیاد و مورد اعتماد است و بنابر آن چه از مقدمه کتابش استفاده می شود، تمام آن چه از دعاها و زیارات در این کتاب آمده است، از ائمه اطهار علیهم السلام فراگرفته شده است.
مؤلف در مقدمه بیان می کند که این کتاب را به درخواست فردی به نام ابوالقاسم هبةالله بن سلمان نگاشته و در آن، از فضیلت زیارت، آداب مساجد و ادعیه برگزیده و تعقیبات نماز بحث خواهد کرد. ولی با مراجعه به کتاب معلوم می شود درباره تعقیبات نماز در این کتاب، مطلبی ذکر نشده است. از این رو احتمال دارد نسخه ای که به دست ما رسیده ناقص است و در نسخه اصلی کتاب، مطالبی در این باره ذکر شده باشد.
وی پس از مقدمه، زیارت رسول خدا صلی الله علیه و آله و دیگر امامان معصوم علیهم السلام به همراه فضائل و آداب آن را بیان می کند. دعاها، آداب و اعمالی که در این کتاب ذکر شده، از نظر بیان سند و کیفیت نقل، به چند دسته تقسیم می شوند:
سید رضا باقریان موحد، کتابشناسی زیارت، صفحه 174.
المزار الکبیر، تألیف شیخ ابوعبدالله محمد بن جعفر مشهدی، با تحقیق جواد قیومی اصفهانی، مجموعه ای است از دعاها، زیارات، نمازها و اعمال مشترک ماه های مختلف که به زبان عربی نوشته شده است. مؤلف، این کتاب را به درخواست فردی به نام ابوالقاسم هبة الله بن سلمان نگاشته است. وی در برخی از زیارات و ادعیه، سند روایت خود به امام معصوم(ع) را هم یادآور می ‏شود ....
این کتاب از جمله آثار قابل توجه در زمینه ادعیه و زیارات است که نظر نویسندگان پس از خود را جلب کرده و کسانی چون مرحوم مجلسی و حاجی نوری در آثار خود از آن نقل کرده اند ....
این کتاب، ظاهراً تلقی به قبول شده است؛ زیرا تا پیش از مرحوم آیت الله خویی کسی در اعتبار آن کتاب تشکیک نکرده بود. سید رضی الدین بن طاووس و سید عبدالکریم بن طاووس بر این کتاب اعتماد کرده اند و دیگر علما، آن را تأیید کرده اند از جمله:
کتاب با دو مقدمه از محقق و نویسنده آغاز و مطالب در هشت قسم و هر قسم در چندین باب تنظیم شده است.
در مقدمه محقق، زندگی نامه مفصلی از نویسنده ارائه و سپس اقدامات تحقیقی صورت گرفته در کتاب توضیح داده شده ....و در مقدمه نویسنده، به موضوع کتاب اشاره شده است ....
مؤلف در قسمت نخست، شرح کوتاهی درباره جایگاه و فضیلت دعا و زیارت به دست می دهد، سپس کتاب را با این مطالب پی می گیرد: زیارت نبی(ص) و ائمه(ع) در بقیع و زیارت فاطمه زهرا(س)؛ فضیلت مسجد کوفه و زیارت علی(ع)؛ زیارت اباعبدالله الحسین(ع)؛ زیارت سایر ائمه معصومین(ع)؛ ثواب حج و زیارت قبور؛ اعمال ماه مبارک رمضان، عید فطر و روزهای دیگر و زیارت ائمه(ع) ....
«شد الازار فی حط الاوزار عن زوار المزار»، اثر معین الدین ابوالقاسم جنید شیرازی از وعّاظ و شعرای شیراز، در حدود سال 791ق، در شرح احوال و تعیین محل قبر جمع کثیری از زهّاد، علماء، امراء و سلاطینی که در شیراز دفن شده بودند، نوشته شده است.
انگیزه مؤلف، راهنمایی زوّاری است که قصد زیارت مزارات شیراز را دارند.
این اثر، یکی از نخستین و پرآوازه ترین کتاب ها درباره مزارها می باشد که از آن با نام های «المزارات»، «مزارات» و «مزارات شیراز» نیز یاد شده است.
کتاب با دو مقدمه از مصحح و مؤلف آغاز شده است.
از آن جا که نیت نویسنده این بوده است که کتاب برای زوّار مزارات شیراز در حکم راهنمایی باشد، مطالب به عدد ایام هفته، به هفت قسمت یا هفت نوبت که هر قسمت یا نوبت شامل ذکر مدفونین یکی از قبرستان های معروف شیراز باشد، تقسیم شده تا زیارت کننده هر کدام را به نوبت در یکی از ایام هفته و یا هر کدام را در یک شب جمعه یا صبح شنبه زیارت کرده و باین ترتیب زیارت خود را از تمام آن ها در هفت روز یا هفت هفته، به انجام رساند.


المزار را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی المزار   • مفهوم المزار   • تعریف المزار   • معرفی المزار   • المزار چیست   • المزار یعنی چی   • المزار یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی المزار
کلمه : المزار
اشتباه تایپی : hglchv
عکس المزار : در گوگل


آیا معنی المزار مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )