انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1037 100 1

المستدرک علی الصحیحین

المستدرک علی الصحیحین در دانشنامه اسلامی

المستدرک علی الصحیحین(تألیف: ۳۷۳ق)، تکمله صحیح بخاری و صحیح مسلم نوشته حاکم نیشابوری.
کتاب المستدرک ۸۸۰۳ حدیث دارد. حاکم در المستدرک حدود ۲۶۰ روایت در فضیلت امام علی (ع) نقل کرده است. به دلیل نقل روایاتی همچون حدیث طیر و حدیث غدیر برخی از اصحاب حدیث از حاکم و کتاب او انتقاد کرده اند. برخی از عالمان اهل سنت به وجود احادیث ضعیف در المستدرک اشاره کرده اند. ابن جوزی حدود ۶۰ حدیث از احادیث آن را در کتاب الموضوعات خود آورده است.
محمد بن عبدالله مشهور به حاکم نیشابوری یا ابن البَیِّع (۳۲۱-۴۰۵ق) از محدثان اهل سنت. برخی تعداد نوشته های او را بیش از ۱۰۰۰ تألیف دانسته اند. تاریخ نیشابور، فضایل فاطمه الزهراء، مقتل الحسین، معرفة الحدیث و المستدرک علی الصحیحین از آثار حاکم است. برخی کتاب معرفة الحدیث او را نخستین متن مدون در علوم حدیث می دانند. حاکم در آثار خود بخشی از فضایل اهل بیت را نقل کرده است. برخی از عالمان اهل سنت او را رافضی خطاب نموده و به شیعه منسوب کرده اند.

المستدرک علی الصحیحین در دانشنامه ویکی پدیا

المستدرک علی الصحیحین
المُسْتَدرَک علی الصَحیحَین یکی از آثار مهم حاکم نیشابوری است که در سال 373ق املاء شده است. المستدرک علی الصحیحین از منابع احادیث اهل سنت است. موضوع آن، احادیث صحیح السندی است که به عنوان مستدرک و تکمله بر دو کتاب صحیح بخاری و صحیح مسلم جمع آوری شده است.
غررالحکم و دررالکلم
این اثر به زبان عربی است. نویسنده در پیش گفتار کتاب دربارهٔ انگیزهٔ نوشتن این اثر نوشته است:
جماعتی از بزرگان حدیث این دیار از من تقاضا کردند که کتابی از احادیث صحیح، بر طبق اسنادی که بخاری و مسلم بدان احتجاج کرده اند، جمع آوری کنم چرا که عذری برای عدم تدوین روایاتی که مشکلی ندارد وجود ندارد و آن دو نفر هم ادعایی در این جهت (جمع آوری همه روایات صحیح) نکرده اند.
کتاب مستدرک شامل 8803 حدیث است که در ۵۱ کتاب و در موضوعاتی که بیشتر، فقهی هستند، جمع آوری شده است. تعداد موضوعات کتاب ۳۶۴۷ عنوان می باشد. این احادیث با کتاب الایمان، کتاب العلم، کتاب الطهارة، کتاب الصلاة وکتاب الجمعة شروع شده و با کتاب الطب، کتاب الرقی و التمائم، کتاب الفتن و الملاحم و کتاب الاهوال پایان می پذیرند. یکی از ویژگی های این کتاب، آوردن مجموعه ای کامل از احادیثی است که در فضیلت علی بن ابیطالب و اهل بیت اوست که تقریباً ۲۶۰ حدیث را شامل می شود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

المستدرک علی الصحیحین در دانشنامه آزاد پارسی

المُسْتَدْرَک عَلَی الصَّحیْحَین
رجوع شود به:مستدرک علی الصحیحین

ارتباط محتوایی با المستدرک علی الصحیحین

المستدرک علی الصحیحین را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی المستدرک علی الصحیحین   • مفهوم المستدرک علی الصحیحین   • تعریف المستدرک علی الصحیحین   • معرفی المستدرک علی الصحیحین   • المستدرک علی الصحیحین چیست   • المستدرک علی الصحیحین یعنی چی   • المستدرک علی الصحیحین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی المستدرک علی الصحیحین
کلمه : المستدرک علی الصحیحین
اشتباه تایپی : hglsjnv; ugd hgwpdpdk
عکس المستدرک علی الصحیحین : در گوگل


آیا معنی المستدرک علی الصحیحین مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )