انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1019 100 1

المصباح المنیر فی غریب الشرح الکبیر للرافعی

المصباح المنیر فی غریب الشرح الکبیر للرافعی در دانشنامه اسلامی

المصباح المنیر فی غریب الشرح الکبیر للرافعی
«المصباح المنیر فی غریب الشرح الکبیر للرافعی» اثر احمد بن محمد مقری فیومی، یک فرهنگ لغت عربی به عربی است که مؤلف آن به صورت گزینشی در انتخاب واژگان عمل کرده است. وی در این اثر، کلمات غریب شرح الوجیز رافعی را جمع آوری کرده و تعدادی از لغات و الفاظ مشتبهه به آن اضافه کرده است. مؤلف در این کار از هفتاد کتاب کمک گرفته است و در سال 734ق آن را به اتمام رسانده است.
گزینش لغات خاص و بررسی کامل هر لغت، باعث شده حجم کتاب، کم باشد و کتاب لغات محدودی را دربر گیرد و کسانی بتوانند از این کتاب استفاده کنند که بر ادبیات عرب تسلط کامل داشته باشند.
کتاب در یک جلد و بر اساس حروف الفبا (با توجه به حروف اصلی کلمه)، و رعایت ترتیب حروف اصلی (فاء الفعل، عین الفعل، لام الفعل) تدوین شده است. وی در اسامی، ابتدا واژگانی را که مکسور الاول هستند ذکر کرده، سپس مضموم الاول در پایان مفتوح الاول را ترجمه نموده است و افعال را نیز به ترتیب رایج طبق وزنشان مرتب و ترجمه نموده است.
در ترتیب کتاب، کلمات رباعی و خماسی را همراه با کلمات ثلاثی ذکر کرده است؛ البته مؤلف در این کار سعی کرده که بین حروف کلمات رباعی و خماسی با ثلاثی اتحادی در حروف اصلیشان ایجاد کند؛ مثلاً «برقع» را همراه با «برق» آورده است؛ زیرا برقع از جهات حروف با برق متفق است. وی احادیث بسیاری به عنوان شاهد مثال در کتاب ذکر می کند.
مؤلف در بسیاری از موارد شرح لغوی کلمه را رها کرده و به بررسی معنای فقهی آن پرداخته است، همچنین طرح بعضی مسائل فقه اللغه و مباحث ادبی را نیز در قسمت های مختلف کتاب ذکر کرده است. لازم به ذکر است که توجه به تذکیر و تأنیث و سعی در ذکر جمع های اسامی در کتاب قابل توجه است و دلالت بر دقت مؤلف می کند.== گزارش محتوا==

ارتباط محتوایی با المصباح المنیر فی غریب الشرح الکبیر للرافعی

به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی المصباح المنیر فی غریب الشرح الکبیر للرافعی   • مفهوم المصباح المنیر فی غریب الشرح الکبیر للرافعی   • تعریف المصباح المنیر فی غریب الشرح الکبیر للرافعی   • معرفی المصباح المنیر فی غریب الشرح الکبیر للرافعی   • المصباح المنیر فی غریب الشرح الکبیر للرافعی چیست   • المصباح المنیر فی غریب الشرح الکبیر للرافعی یعنی چی   • المصباح المنیر فی غریب الشرح الکبیر للرافعی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی المصباح المنیر فی غریب الشرح الکبیر للرافعی
کلمه : المصباح المنیر فی غریب الشرح الکبیر للرافعی
اشتباه تایپی : hglwfhp hglkdv td yvdf hgavp hg;fdv ggvhtud
عکس المصباح المنیر فی غریب الشرح الکبیر للرافعی : در گوگل


آیا معنی المصباح المنیر فی غریب الشرح الکبیر للرافعی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )