انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 892 100 1

معنی الواح در لغت نامه دهخدا

الواح. [ اَل ْ ] (ع اِ) ج ِ لَوح. (ترجمان علامه تهذیب عادل بن علی ) (دهار). چیزهایی که پهن باشدمثل تخته ها خواه از چوب باشد و خواه از عاج و مس و آهن و غیره. (غیاث اللغات ) (آنندراج ). صفحات عریض ازچوب یا استخوان یا فلز یا سنگ و جز آن :
سپیدرویم چون روز تا بمدحت تو
سیاه کردم چون شب دفاتر و الواح.
مسعودسعد.
پیش مسند سلطان طارمی زده و الواح و عضادات آن بمسامیرو شفشهای زر استوار کرده. (ترجمه ٔ تاریخ یمینی چ 1272 هَ. ق. ص 334).
هر شبی از دام تن ارواح را
میرهانی میکنی الواح را.
مولوی (مثنوی ).
|| جزئی از بخش چهارم اقسام چهارگانه ٔ آلات موسیقی قدیم ایران ، و جزوی از سازهایی که برای هر صدا یک سیم دارند. (فرهنگ فارسی معین ). و رجوع به لوح شود.
- الواح سلاح ؛ سلاحی که میدرخشد همچون شمشیر و نیزه ومانند آن. و رجوع به الواح السلاح شود.
|| (اِخ ) نام کتابی است در حکمت تصنیف شیخ شهاب الدین مقتول. (فرهنگ نظام ).

معنی الواح به فارسی

الواح
جمع لوح
( اسم ) جمع لوح . ۱ - لوحها صفحه های فلزی سنگی یا چوبی . ۲ - جزئی از بخش چهارم اقسام چهارگان. ( آلات موسیقی) قدیم ایران و جزوی از سازهایی که برای هر صدا یک سیم دارند . در نوازندگی با الواح انگشتهای دست چپ بروی سیمها قرار نمیگیرد . در الواح برای ایجاد نغم. ثقیل کاس. بزرگ تنگ و از برای نغم. حاد مقابل آن لازم است .
[gongs] [موسیقی] دسته ای از خودصداهای بَرکوبشی که دارای صفحات معلق یا ثابت فلزی هستند

معنی الواح در فرهنگ معین

الواح
( اَ ) [ ع . ] (اِ.) جِ لوح ، لوح ها، صفحه های فلزی ، سنگی یا چوبی .

معنی الواح در فرهنگ فارسی عمید

الواح
= لوح

الواح در دانشنامه اسلامی

الواح
معنی أَلْوَاحٍ: لوحها-صفحه هاي نوشته
معنی سَّامِرِيُّ: مردي از بني اسرائيل که در زماني که حضرت موسي به کوه طور براي مناجات با خداي تعالي و دريافت الواح تورات رفته بود ، گوسالبه اي از طلا ساخت و مردم را به پرستش آن دعوت نمود
ریشه کلمه:
لوح‌ (۶ بار)

لوح در اصل به معنی آشکار شدن است «لاحَ الشَّیْ‏ءُ لَوْحاً: بَدَأَ» آنگاه لوح به هر تخته و صفحه گویند که در آن می‏نویسند خواه از چوب باشد یا غیر آن. صفحه را از آن لوح گویند که معانی در آن به وسیله کتابت آشکار می‏شود چنانکه از مجمع به دست می‏آید، اقرب الموارد این علت را به صورت «قیل» آورده است. به قولی علت آن آشکار شدن خطوط در آن است . نوح را به چیزی که تخته‏ها و مسمارها داشت حمل کردیم منظور کشتی نوح «علیه السلام» و الواح جمع لوح است. . مراد از الواح صفحه‏های تورات است معلوم نیست از چوب بوده یا چرم یا فلز و غیره. به قولی آنها از چوب بودند و از آسمان آمدند به قول از زمرّد بودند به طول ده ذراع، به قولی از زبرجد سبز و یاقوت سرخ، به قولی دو لوح بودند، زجّاج گفته به دو لوح در لغت الواح گفته می‏شود. هیچ یک از این اقوال را اعتباری نیست و از «کَتَبْنا» می‏شود فهمید که الواح از آسمان نازل شده‏اند. واللَّه العالم. * . تلویح به معنی تغییر است «لَوَّحَهُ الْحَرُّ: غَیَّرَهُ» بَشَر جمع بشره است به معنی پوست بدن است یعنی چه میدانی سقر چیست؟ نه می‏گذارد و نه دست می‏کشد تغییر دهنده پوستهای بدن است. لوح محفوظ . لوح محفوظ که ظرف قرآن است عبارت اخرای کتاب مکنون و امّ الکتاب است که در «اُمّ» ذیل آیه . درباره آن صحبت کرده‏ایم.
خداوند به موسی علیه السلام الواحی از تورات عطا کرد که دربردارنده اندرزها و پندهایی بود.
تورات عطا شده به موسی علیه السلام، دربردارنده پندهایی در هر زمینه بود:قال یـموسی انی اصطفیتک علی الناس برســلـتی وبکلـمی فخذ ما ءاتیتک وکن من الشـکرین• وکتبنا له فی الالواح من کل شیء موعظة وتفصیلا لکل شیء فخذها بقوة وامر قومک یاخذوا باحسنها ساوریکم دار الفـسقین. (خداوند) فرمود: «ای موسی! من تو را با رسالتهای خویش، و با سخن گفتنم (با تو)، بر مردم برتری دادم و برگزیدم پس آنچه را به تو داده ام بگیر و از شکرگزاران باش!» و برای او در الواح اندرزی از هر موضوعی نوشتیم و بیانی از هر چیز کردیم «پس آن را با جدیت بگیر! و به قوم خود بگو: به نیکوترین آنها عمل کنند! (و آنها که به مخالفت برخیزند، کیفرشان دوزخ است) و بزودی جایگاه فاسقان را به شما نشان خواهم داد!»
دیدگاه آیت الله مکارم
منظور از «رسالاتی» با توجه به آیه ۱۴۵ می تواند الواح تورات باشد.در الواحی که بر موسی علیه السلام نازل کردیم، از هر موضوعی پند و اندرز کافی و شرح و بیان مسائل مورد نیاز در امور دین و دنیا و فرد و اجتماع برای او نوشتیم (و کتبنا له فی الالواح من کل شی ء موعظة و تفصیلا لکل شی ء). سپس به او دستور دادیم که، با نهایت جدیت و قوت اراده این فرمان ها را برگیر (فخذها بقوة). و به قوم خود نیز فرمان ده که بهترین آنها را انتخاب کنند (و امر قومک یاخذوا باحسنها). و نیز به آنها اخطار کن که مخالفت با این فرمان ها و فرار از زیر بار مسئولیت ها و وظائف، نتیجه دردناکی دارد، و پایانش دوزخ است و، به زودی جایگاه فاسقان را به شما نشان خواهیم داد (ساریکم دار الفاسقین). در اینجا به چند نکته باید توجه کرد: ۱. ظاهر آیه این است که خداوند، الواحی بر موسی علیه السلام نازل کرد که شرایع و قوانین تورات در آن نوشته شده بود، نه اینکه الواحی در دست موسی علیه السلام بود و فرمان خدا این دستورات در آن منعکس گردید، اما اینکه این الواح چگونه بوده؟ و از چه جنس و ماده ای؟ در قرآن، بحثی از آن به میان نیامده، تنها کلمه الواح به طور سربسته آمده است، و این کلمه جمع لوح است، که در اصل از ماده لاح یلوح به معنی ظاهر شدن و درخشیدن گرفته شده و چون با نوشتن بر روی یک صفحه، مطالب آشکار می گردد و می درخشد، به صفحه ای که بر آن چیزی می نویسند، لوح می گویند. ولی در روایات و گفتار مفسران احتمالات گوناگونی پیرامون کیفیت و جنس این لوح آمده است، که چون هیچکدام جنبه قطعی نداشت از ذکر آنها خودداری شد.۲. از تعبیر: من کل شی ء موعظة، چنین استفاده می شود که همه مواعظ و اندرزها و مسائل لازم در الواح موسی علیه السلام نبود، زیرا می گوید: از هر چیزی، اندرزی برای او نوشتیم، و این به خاطر آن است که آئین موسی علیه السلام آخرین آئین و شخص موسی علیه السلام خاتم انبیاء نبود، و مسلما در آن زمان به مقدار استعداد مردم، احکام الهی نازل گشت، ولی هنگامی که مردم جهان به آخرین مرحله از تعلیمات انبیاء رسیدند، آخرین دستور که شامل همه نیازمندیهای مادی و معنوی مردم بود نازل گردید.۳. اینکه در آیه بالا می خوانیم: بهترین این دستورات را بگیرند، نه به این معنی است که در میان آنها، بد و خوب بوده است و آنها وظیفه داشته اند خوب ها را بگیرند و بدها را رها کنند، و یا خوب و خوبتر داشته، و موظف بوده اند تنها خوبترها را انتخاب نمایند، بلکه گاهی کلمه افعل تفضیل به معنی صفت مشبهه می آید و آیه مورد بحث ظاهرا از این قبیل است، یعنی احسن به معنی حسن است، اشاره به اینکه جمیع این دستورات حسن است و نیک.
این الواح صفحه هایی حاوی دستوراتی از سوی خداوند به موسی (علیه السلام) هستند.
الواح جمع «لوح» از «لاحَ یَلوُحُ» به معنای ظاهر شدن و درخشیدن است و چون با نوشتن بر روی یک صفحه مطالب آشکار و روشن می گردد، به هرچیز پهن، مانند سنگ ، چوب، استخوان ، پوست و فلز که بر آن چیزی می نگارند لوح گویند.
← در قرآن
هنگامی که خداوند موسی را به میعادگاه خود فرا خواند، با برگزیدن وی به پیامبری، مجموعه ای از دستورات خویش را در الواحی برای او فرستاد تا قوم خود را به عمل به فرمان های خداوند و محتوای آن ها فرا خواند: «قالَ یا موسی اِنّی اصطَفَیتُکَ عَلَی النّاسِ بِرِسلتی و بِکَلمی فَخُذ ما ءاتَیتُکَ و کُن مِنَ الشّکِرین» در کتاب مقدس نیز آمده است که خداوند از موسی (علیه السلام) خواست تا بر کوه بالا رفته، قوانین و دستوراتی را که بر لوح های سنگی نوشته شده فرا گرفته و آن ها را به بنی اسرائیل بیاموزد. موسی نیز به همراه یوشع به سوی کوه حرکت کرده به بزرگان قوم خود فرمان داد همانجا منتظر او بوده و در مشکلات با هارون مشورت کنند.
جزئیاتی درباره الواح
درباره ویژگی ها، شمار و جنس الواح و زمان و مکان اعطای آن به موسی (علیه السلام) در قرآن چیزی نیامده است؛ ولی مفسران شمار آن ها را دو، ۷ یا ۱۰ و جنس آن ها را از زمرّد سبز، زبرجد، یاقوت سرخ یا سنگی سخت ذکر کرده اند. در برخی از روایات نیز به نقل از پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) جنس الواح از درخت سدر بهشت دانسته شده است. بیشتر مفسران محتوای الواح را به زبان عبری دانسته و گفته اند: خداوند آن را روز عید قربان به وسیله جبرئیل در میقات بر موسی (علیه السلام) فرو فرستاد. روایات فراوانی نیز به بیان جنس، شمارگان، درازا و پهنا، کیفیت کتابت و ویژگی های دیگر الواح پرداخته است که بیشتر آن ها اعتبار چندانی ندارد.
الواح و تورات
...
الواح موسی دو لوحی که در طور سیناء بر حضرت موسی(ع) نازل شد و ده فرمان بر آن نوشته شده بود. حضرت موسی پس از دیدن گوساله پرستی بنی اسرائیل، عصبانی شده، آن الواح را بر زمین زد. بنابر منابع اسلامی تکه های شکسته شده الواح در میان بنی اسرائیل باقی ماند و در تابوت عهد قرار داده شد. ولی براساس تورات، موسی(ع) دوباره به طور سیناء رفت و الواح دیگری بر وی نازل شد.
الواح، وحی الهی بودند که بر تکه سنگ هایی نوشته شده و بر حضرت موسی(ع) نازل شد. تورات این واقعه را چنین نقل می کند: «مُشه (موسی) برگشت و از آن کوه پایین آمد و آن دو لوح ده فرمان گواه (بر تجلی خداوند به فرزندان ییسرائل (اسرائیل) در کوه سینَی (سینا در دستش بود. لوح هایی که بر دو روی آنها نوشته شده بود یعنی این طرف و آن طرف نوشته بود.* و این لوح ها کار خداوند و خط، خط خداوند بود که بر لوح ها حک شده بود».
قرآن با این که تصریحی بر نزول الواح در میقات ندارد، با این حال اشاره می کند، حضرت موسی پس از بازگشت از میقات و دیدن گوساله پرستی قوم، الواح را بر زمین زد و پس از فروکش کردن عصبانیت دوباره آن را گرفت.
الواح، جمع لوح به معنای تخته و صفحه چوبی و غیر آن است که برای ساخت کشتی یا نوشتن به کار می رود و مقصود از الواح موسی علیه السّلام صحیفه هایی است که تورات بر آن نگاشته شده است.
اعطای الواح تورات به موسی علیه السّلام از سوی خدا پس از چهل شب توقف در میقات بود.و وعدنا موسی ثلثین لیلة و اتممنها بعشر فتم میقت ربه اربعین لیلة.. قال یـموسی انی اصطفیتک علی الناس برســلـتی وبکلـمی فخذ مآ ءاتیتک وکن من الشکرین وکتبنا له فی الالواح من کل شیء موعظة وتفصیلا لکل شیء فخذها بقوة وامر قومک یاخذوا باحسنها ساوریکم دار الفـسقین
القای الواح
القای الواح تورات از سوی موسی علیه السّلام در اثر شدت غضب از گوساله پرستی قومش در غیاب وی بود.ولما رجع موسی الی قومه غضبـن اسفا قال بئسما خلفتمونی من بعدی اعجلتم امر ربکم والقی الالواح..
الواح در عصر طالوت
الواح موسی علیه السّلام از جمله اشیای موجود در تابوت بنی اسرائیل عصر طالوت بود.وقال لهم نبیهم ان الله قد بعث لکم طالوت ملکا.. وقال لهم نبیهم ان ءایة ملکه ان یاتیکم التابوت فیه سکینة من ربکم وبقیة مما ترک ءال موسی وءال هـرون... (بنا به قولی مقصود از «بقیة مما ترک...» عصای موسی علیه السّلام و شکسته های الواح است)
برگرفتن الواح
...
این صفحه مدخلی از دائرة المعارف قرآن کریم است
صفحه هایی حاوی دستوراتی از سوی خداوند به حضرت موسی علیه السلام
الواح جمع «لوح» از «لاحَ یَلوُحُ» به معنای ظاهرشدن و درخشیدن است و چون با نوشتن بر روی یک صفحه مطالب آشکار و روشن می گردد، به هر چیز پهن مانند سنگ، چوب، استخوان، پوست و فلز که بر آن چیزی می نگارند، لوح گویند.
این واژه در قرآن به دو معنای متمایز بکار رفته است: در آیه 13 سوره قمر/54 به الواح و تخته های کشتی حضرت نوح علیه السلام(=> کشتی) و در آیات 145، 150 و 154 سوره اعراف/7 به الواح نازل شده بر حضرت موسی علیه السلام اطلاق شده و در آیه 22 سوره بروج/85 به معنای «لوح محفوظ» آمده است. در زبانهای خویشاوندِ عبری، آرامی و سریانی نیز این واژه همان دو معنا را دارد.
هنگامی که خداوند حضرت موسی علیه السلام را به میعادگاه خود فراخواند با برگزیدن وی به پیامبری، مجموعه ای از دستورات خویش را در الواحی برای او فرستاد تا قوم خود را به عمل به فرمانهای خداوند و محتوای آنها فراخواند: «قالَ یموسی اِنّی اصطَفَیتُکَ عَلَی النّاسِ بِرِسلتی وبِکَلمی فَخُذ ما ءاتَیتُکَ و کُن مِنَ الشّکِرین». (سوره اعراف/7، 144)
در کتاب مقدس نیز آمده است که خداوند از حضرت موسی علیه السلام خواست تا بر کوه بالا رفته، قوانین و دستوراتی را که بر لوحهای سنگی نوشته شده، فراگرفته و آنها را به بنی اسرائیل بیاموزد. موسی نیز به همراه یوشع به سوی کوه حرکت کرده به بزرگان قوم خود فرمان داد همانجا منتظر او بوده و در مشکلات با هارون مشورت کنند.
درباره ویژگی ها، شمار و جنس الواح و زمان و مکان اعطای آن به موسی علیه السلام در قرآن چیزی نیامده است؛ ولی مفسران شمار آنها را دو، 7 یا 10 و جنس آنها را از زمرّد سبز، زبرجد، یاقوت سرخ یا سنگی سخت ذکر کرده اند. در برخی از روایات نیز به نقل از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله جنس الواح از درخت سدر بهشت دانسته شده است.
بیشتر مفسران محتوای الواح را به زبان عبری دانسته و گفته اند: خداوند آن را روز عید قربان به وسیله جبرئیل در میقات بر حضرت موسی علیه السلام فروفرستاد.

الواح را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی الواح

شهریار آریابد ١٤:٥١ - ١٣٩٨/٠٢/٢٤
در پارسی " پلمه ها"
|

پیشنهاد شما درباره معنی الواحنام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ده فرمان موسی چیست   • ده فرمان کیشلوفسکی   • ده فرمان مسیحیت   • دانلود فیلم ده فرمان موسی   • ده فرمان موسی در قرآن   • دانلود ده فرمان   • دانلود فیلم ده فرمان حضرت موسی دوبله فارسی   • ده فرمان حضرت موسی به قومش   • معنی الواح   • مفهوم الواح   • تعریف الواح   • معرفی الواح   • الواح چیست   • الواح یعنی چی   • الواح یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی الواح
کلمه : الواح
اشتباه تایپی : hg,hp
آوا : 'alvAh
نقش : اسم
عکس الواح : در گوگل


آیا معنی الواح مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )