برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1299 100 1

الکامل فی التاریخ

الکامل فی التاریخ در دانشنامه اسلامی

الکامل فی التاریخ
الکامل فی التاریخ اثر" عز الدین ابوالحسن علی بن محمد " معروف به "ابن الاثیر " (م 630 ه.ق) مشهورترین کتاب وی و جامع ترین تاریخ عمومی است که بیشتر آن درباره تاریخ اسلام است.وی در مقدمه این کتاب مطالبی را درباره علت تألیف و روش تاریخ نگاری خود بیان کرده است.
او می گوید: چون به مطالعه تاریخ علاقه مند بودم ضمن مطالعه آن دریافتم که هیچ کدام از کتب تاریخی به تنهایی نیاز خواننده را رفع نمی کند. برخی درازگویی کرده و برخی مختصر گفته اند، تاریخ شرقی از تاریخ غربی خالی است و بالعکس.هیچ کتابی به همه رویدادها نپرداخته و یکجا جمع نکرده است. از این رو کسی که می خواهد یک دوره تاریخ را تا زمان حیات خود بنگرد نیازمند کتاب های متعدد است که هر کدام کمبودهایی دارد. وقتی چنین دیدم شروع به تألیف تاریخی جامع نمودم که اخبار پادشاهان شرق و غرب و بین آنان دو را شامل باشد. البته نمی گویم بر همه حوادث دست یافته ام زیرا کسی که در موصل است به هر حال از اخبار سرزمین های دور بی اطلاع است.ابن اثیر کتاب خود را از نخستین روزگار آغاز کرده و تا پایان سال 628 قمری برابر 1230 میلادی یعنی دو سال پیش از مرگش ادامه داده است. منبع اصلی وی تا اواخر قرن سوم، تاریخ طبری بوده است اما روش او را در ذکر روایات مختلف درباره یک واقعه رعایت نکرده بلکه کامل ترین روایات را گرفته یا روایتی را که به نظر او درست تر بوده با آنچه خود از منابع دیگر یافته ذکر کرده است. گاه نیز اگر مجبور شده روایتی را ذکر کند که در صحت آن تردید داشته، نظر خود را نیز درباره آن آورده یا متذکر شده که درباره این واقعه، اخبار مختلف در دست است.الکامل در ذکر تاریخ اسلام بر حسب سنوات یا به شیوه سالشمار تنظیم شده است اما مؤلف به این نکته توجه داشته است که مورخان، یک رویداد را که در سالهای مختلف رخ داده، قطعه قطعه کرده و پی گیری و فهم آن را دشوار نموده اند. ابن اثیر برای جلوگیری از این انقطاع، غالبا در یکجا خلاصه ای از یک واقعه را که طی سالها اتفاق افتاده آورده و در سنوات مختلف هم قطعات واقع شده و مربوط به همان سالها را در جای خود ذکر کرده است.
از بیان مؤلف در مقدمه استفاده می شود که رویدادهای تاریخی را بر حسب اولویت و عظمت ظاهری آن نقل نکرده بلکه آنچه را موافق عقل یافته برگزیده و با مطالبی ...

الکامل فی التاریخ در دانشنامه ویکی پدیا

الکامل فی التاریخ
الکامل فی التاریخ کتابی تاریخی دربارهٔ سرگذشت آدمی و رویدادهای تاریخی سده ۷ق، نوشته عزالدین بن اثیر است. این کتاب، مشهورترين كتاب ابن اثیر و جامع‏ ترين تاريخ عمومى است كه بيشتر آن دربارهٔ تاريخ اسلام است.
مورخی که با تالیف سترگ خود فهم تاریخ را برای عموم آسان کرد
ابن اثیر نوشتهٔ خود را به بدرالدین لؤلؤ فرمانروای موصل پیشکش کرده است. الکامل یکی از مهم ترین منابع برای پژوهش در تاریخ مغول است. همچنین ابن اثیر به طور کامل از سلسلهٔ قراختاییان یاد می کند، که در منابع دیگر کمتر از آن یاد شده است. الکامل دربارهٔ تاریخ ایران در دوران ساسانی و نیز سده های نخستین اسلامی، مطالب و اطلاعات مفیدی را ارائه می دهد.
این کتاب تاریخ آفرینش را از آغاز آن تا سال ۶۲۸ قمری (۱۲۳۱ میلادی) در بر دارد (تا دو سال قبل از مرگ نویسنده). هرچند تا سال ۳۰۲ قمری (۵۰۲ میلادی) این اثر بیشتر وامدار تاریخ طبری و از آن پس دیگر تاریخ نگاران ایران و اسلام است، اما در بخش تاریخ ترکتازی مغولان، تاریخ کامل از نخستین گزارش ها و منابع محسوب می شود.
ابن اثیر در تاریخ خود به ذکر روایات مختلف یک واقعهٔ تاریخی نمی پردازد، بلکه به ذکر کاملترین روایات یا آنی که فکر می کرده درست تر بوده به همراه آنچه از منابع دیگر یافته بسنده کرده است و اگر در جایی مجبور به ذکر روایتی بوده که در صحت آن تردید داشته، نظر خود را دربارهٔ آن بیان می کند یا متذکر می شود که اخبار مختلفی دربارهٔ آن در دسترس است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

الکامل فی التاریخ در دانشنامه آزاد پارسی

الکامِلُ فی التّاریخ
رجوع شود به:کامل فی التاریخ

ارتباط محتوایی با الکامل فی التاریخ

الکامل فی التاریخ را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی الکامل فی التاریخ   • مفهوم الکامل فی التاریخ   • تعریف الکامل فی التاریخ   • معرفی الکامل فی التاریخ   • الکامل فی التاریخ چیست   • الکامل فی التاریخ یعنی چی   • الکامل فی التاریخ یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی الکامل فی التاریخ
کلمه : الکامل فی التاریخ
اشتباه تایپی : hg;hlg td hgjhvdo
عکس الکامل فی التاریخ : در گوگل

آیا معنی الکامل فی التاریخ مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )