انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1058 100 1

الکتروشیمی

/'elekteroSimi/

معنی الکتروشیمی به فارسی

الکتروشیمی
[شیمی] ← برق شیمی

معنی الکتروشیمی در فرهنگ فارسی عمید

الکتروشیمی
قسمتی از علم شیمی که به بحث دربارۀ فرآیندهای شیمیایی و تبدیل آن ها به انرژی الکتریکی و برعکس می پردازد.

الکتروشیمی در دانشنامه ویکی پدیا

الکتروشیمی
الکتروشیمی شاخه ای از شیمی فیزیک و شیمی تجزیه است که به بررسی واکنش های شیمیایی می پردازد که در اثر عبور جریان الکتریکی انجام می شوند یا انجام یافتن آن ها سبب ایجاد جریان الکتریکی می شود. این واکنش ها با تغییر عدد اکسایش عناصر همراهند. به واکنشی که در آن عدد اکسایش عنصری کاهش یابد، نیم واکنش کاهش و به واکنشی که در آن عدد اکسایش عنصریی افزایش یابد، نیم واکنش اکسایش گفته می شود. از جمع این دو نیم واکنش، واکنش اکسایش- کاهش بدست می آید. می توان ادعا کرد که تمام واکنش های الکتروشیمی از دستهٔ اکسایش-کاهش هستند. بنابراین ، مبادلهٔ الکترون جزء اجتناب ناپذیر این واکنش ها به حساب می آید. واکنش هایی مثل زنگ زدن آهن و فساد مواد غذایی از جمله واکنش های مضر اکسایش-کاهش هستند و واکنش های مثل آبکاری فلزات و سوختن نیز از دستهی واکنش های مفید اکسایش- کاهش به حساب می آیند.
پیشینه کشف الکتروشیمی به اختراع پیل های گالوانی می رسد. اگرچه اختراع پیل های گالونی را به لوئیجی گالوانی و آلساندرو ولتا نسبت می دهند ولی شواهد حاکی بر آن است که این پیل ها سال ها قبل از تولد این دو دانشمند، توسط ایرانیان اختراع شده بود و برای آبکاری به کار میرفت. ایرانیان گذشته با استفاده از دوفلز آهن و مس و قرار دادن آن در اسید سولفوریک که به جوهر گوگرد نیز معروف بوده است، اولین پیل های سوختی جهان را تولید کردند و از برق حاصل آن ها نیز برای آبکاری استفاده می کردند.
پیل های الکتروشیمی ابزاری برای تبدیل انرژی الکتریکی و شیمیایی به یکدیگر است. این پیل ها به دو دسته گالوانی (ولتایی) و برق کافتی تقسیم می شوند.
این پیل ها به یاد الکساندرولتا فیزیکدان ایتالیایی به پیل های ولتایی هم مشهور است. سامانه ای است که در آن واکنش اکسایش-کاهش انجام می شود و انتقال الکترون این واکنش از راه یک مدار صورت می گیرد تا بخش بزرگی از انرژی اکسایش-کاهش به شکل انرژی الکتریکی در اختیار باشد.
عکس الکتروشیمی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

الکتروشیمی در دانشنامه آزاد پارسی

اِلِکتروشیمی (electrochemistry)
شاخه ای از علم برای بررسی واکنش های شیمیایی مرتبط با الکتریسیته. استفاده از برق برای ایجاد اثرات شیمیایی، برقکافت، در بسیاری از فرآیند های صنعتی به کار گرفته می شود. آبکاری، تولید صنعتی کلر، و استخراج آلومینیوم از این جمله اند. همچنین استفاده از واکنش های شیمیایی برای تولید برق، اساس پیل های الکتریکی، مثل پیل خشک و لوکلانشه، است. از آن جا که همۀ واکنش های شیمیایی مستلزم تغییر در ساختار اتم هایند، همۀ واکنش ها را دارای ماهیتی الکتروشیمیایی تلقی می کنند. مثلاً اکسایش را زمانی فرآیندی تعریف می کردند که در آن اکسیژن با ماده ای ترکیب یا هیدروژن از ترکیبی حذف می شود، اما اکنون آن را فرآیندی تعریف می کنند که در آن الکترون مصرف می شود. همچنین، الکتروشیمی اساس روش های جدیدی برای برطرف کردن آلاینده های سمی آلی است. ابداع سلول های الکتروشیمیایی، با به کارگیری آب اَبَربحرانی، به منظور احتراق ضایعات آلی نمونه ای از این روش هاست.

ارتباط محتوایی با الکتروشیمی

الکتروشیمی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

کوشاترین کاربران در یک هفته گذشته

پرگفتگوترین واژگان در یک هفته گذشته

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• الکتروشیمی pdf   • الکتروشیمی دکتر گلابی   • الکتروشیمی چیست   • کتاب الکتروشیمی   • الکتروشیمی تجزیه ای   • الکتروشیمی پیش دانشگاهی   • الکتروشیمی کنکور   • الکتروشیمی ppt   • معنی الکتروشیمی   • مفهوم الکتروشیمی   • تعریف الکتروشیمی   • معرفی الکتروشیمی   • الکتروشیمی یعنی چی   • الکتروشیمی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی الکتروشیمی
کلمه : الکتروشیمی
اشتباه تایپی : hg;jv,adld
آوا : 'elekteroSimi
نقش : اسم
عکس الکتروشیمی : در گوگل


آیا معنی الکتروشیمی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )