انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1097 100 1

الیاف

/'alyAf/

برابر پارسی: رشته ها، رشته ها، نخ ها

معنی الیاف در لغت نامه دهخدا

الیاف. [ اَل ْ ] (ع اِ) ج ِ لیف. (دزی ج 2 ذیل لیف ). در فرهنگهای معتبر عربی ، لیف اسم جنس و واحد آن لیفة آمده و جمع آن نیز ذکر نشده است. صاحب اقرب الموارد گوید: لیف پوست درخت خرما و مانند آن از قبیل مقل و نارگیل است یا خاص به درخت خرماست ، و بهترین آن لیف نارگیل و پس از آن نخل حجازی و بدترین آن مقل است ، واحد آن لیفة - انتهی.رجوع به لیف در این لغت نامه و دزی ج 2 ذیل لیف شود. || در استعمال فارسی زبانان بمعنی رشته ها ونخها و رشته هایی از پوست یا ساقه ٔ گیاهان است. || رگهای بدن انسان یا حیوان. (فرهنگ نظام ).

معنی الیاف به فارسی

الیاف
رشته ها، نخهاورشته هائی ازپوست یاساقه گیاهها، جمع لیف
( اسم ) جمع لیف رشته ها نخها.
[fiber] [علوم و فنّاوری غذا] ترکیباتی گیاهی که در دستگاه گوارش انسان قابل آب کافت شدن نیست
[علوم و فنّاوری غذا] ← الیافی

معنی الیاف در فرهنگ معین

الیاف
( اَ ) [ ع . ] (اِ.) جِ لیف ، تارها و رشته هایی که از گیاهان به دست می آید.

معنی الیاف در فرهنگ فارسی عمید

الیاف
= لیف

الیاف در دانشنامه ویکی پدیا

الیاف
الیاف جمع کلمهٔ لیف یا رشته است. الیاف مجموعه ای از ملکول های زنجیره ای خطی و طویل است، که تا حدود زیادی به موازات یکدیگر در محور طولی لیف قرار دارند.
دانه ای :مانندپنبه
از نظر علمی بسپار(پلیمر) هایی که تکپار(مونومر) آن ها بیش از دو کربن مسطح دارند، قابلیت تبدیل به لیف را دارا هستند.
الیاف غالبادر تولید مواد دیگر استفاده می شوند. مستحکم ترین مواد مهندسی به صورت الیاف ساخته می شوند. مانند الیاف کربن یا پلی اتیلن با وزن ملکولی فوق العاده بالا.مادهٔ اولیهٔ مورد استفاده در صنعت نساجی الیاف می باشند که با ویژگی هایی نظیر: قابلیت انعطاف، ظرافت و دارا بودن نسبت زیاد طول به قطر مشخص می گردد. الیاف مختلف دارای رفتارهای متفاوتی همچون رفتار حرارتی، شیمیایی، مکانیکی، فیزیکی و غیره بوده که با شناسایی این رفتارها می توان آن ها را در گروه های مختلفی طبقه بندی نمود. الیاف به طور کلی به دو دسته طبیعی و مصنوعی رده بندی می شوند.
به طور کلی، با توجه به روش ساخت آن ها به دو دستهٔ طبیعی و مصنوعی تقسیم می شوند و با توجه به نوع کاربردشان در صنایع مختلف با نام خاصی شناخته می شوند.
الیاف عصبی پرتابی (به انگلیسی: Projection fiber) شامل الیاف آوران و وابرانی هستند که قشر مخ را با نواحی پایین تر مغز و همچنین نخاع متحد می کند. در نوروآناتومی بدن انسان، دسته های آکسون در مغز که الیاف (به انگلیسی: Fibers) نامیده می شوند از روی عملکردشان به سه دسته تقسیم می شوند: الیاف محدود به هر نیم کره، الیاف پرتابی و الیاف رابط. الیاف عصبی آوران و وابران از ساقهٔ مغز به مناطق مختلف قشر مخ (و برعکس) باید از بین توده های بزرگ مادهٔ خاکستری در داخل نیم کره مخ عبور کنند. در بخش فوقانی ساقهٔ مغز، این الیاف یک نوار فشرده را به نام کپسول داخلی تشکیل می دهند که در داخل با هستهٔ دم دار و تالاموس و در خارج با هستهٔ عدسی مجاورت دارد. به دلیل شکل گوه ای هستهٔ عدسی، کپسول داخلی خمیده است و یک بازوی قدامی و یک بازوی خلفی دارد که در محل زانو در امتداد یک دیگر قرار می گیرند. وقتی الیاف عصبی از قسمت فوقانی از بین توده های هسته ای ظاهر می شوند، در تمام جهات در قشر مخ امتداد می یابند. به این الیاف، تاج شعاعی (به انگلیسی: Corona radiata) گفته می شود. اکثر الیاف پرتابی در طرف داخل الیاف محدود به هر نیم کره قرار می گیرند، ولی آن ها با الیاف رابط جسم پینه ای و رابط قدامی در هم می آمیزند. الیافی که در داخل خلفی ترین بخش بازوی خلفی کپسول داخلی قرار دارند، به طرف شیار کالکارین می روند و اشعهٔ بینایی (به انگلیسی: Optic radiata) را می سازند.
الیاف شیشه (به انگلیسی: Glass fiber) مشهورترین تقویت کننده مورد استفاده در صنعت کامپوزیت می باشد و انواع مختلفی از آن به صورت تجاری وجود دارند ترکیبات شیمیایی این الیاف با هم متفاوت است و هر کدام برای کاربرد خاصی مناسب است. از این در صنعت ساختمان به جهت پوشش های حفاظتی و مقاوم سازی المان های مختلف سازه ای استفاده زیادی می شود. از مهم ترین ویژگی های این الیاف می توان به مقاومت کششی بالا و وزن کم و هم چنین قیمت کمتر نسبت به الیاف کربن در بازارهای جهانی اشاره کرد.
glass- Eمصارف عمومی
glass- Rخواص مکانیکی بالاتر
glass-S خواص مکانیکی بالاتر
glass-c مقاومت شیمیایی مناسب
glass-ECR مقاومت اسید و باز خوب
glass-AR مقاومت اسید و باز خوب
تقریباً ۹۰ درصد الیاف مورد استفاده در کامپوزیتهای مهندسی الیاف شیشه می باشد. الیاف شیشه استحکام و سختی مناسبی دارد، خواص مکانیکی خود را در دماهای بالا حفظ می کند، مقاومت رطوبت و خوردگی مناسبی دارد و نسبتاً ارزان است. تقسیم بندی شش نوع الیاف شیشه و ترکیب درصدهای آن در زیر نشان داده شده است:
الیاف طبیعی، به الیافی می گویند که منشأ طبیعی داشته و از مواد شیمیایی در تولید آنها استفاده نشده است. پنبه، کتان، چتایی، کنف الیاف گیاهی هستند. برای الیاف حیوانی می توان به پشم، مو و ابریشم اشاره کرد. الیافی مانند الیاف شیشه، الیاف کربن، پنبه نسوز و الیاف فلزی، معدنی که منشأ آنها کانی ها هستند، میباشند. جانورانی نظیر گوسفند، بز، کرم ابریشم، آلپاکا و خرگوش و گیاهانی مانند پنبه، کتان، کنف، چتایی، سیسال و نارگیل، منشأ الیاف طبیعی هستند. همچنین الیاف پنبه نسوز نیز منشأ طبیعی (معدنی) داشته و در تهیه لباس های ضد آتش از آنها استفاده می شود. پشم و ابریشم از اصلی ترین و پرکاربردترین الیاف طبیعی با ریشه حیوانی هستند و همواره در اقتصاد کشورها نقش کلیدی را به عهده داشته اند. مهم ترین لیف با ریشه گیاهی، الیاف پنبه است، این لیف در برخی کشورها مثل ازبکستان، هند، ترکمنستان، مصر و پاکستان، نقش اقتصادی مهمی را ایفا می کند. از آنجا که الیاف طبیعی جذب آب بیشتری نسبت به الیاف مصنوعی دارند و همچنین عایق حرارتی بهتری نسبت به الیاف بشر ساخت هستند، لذا در تهیه الیاف مصنوعی، بنا بر فناوری تکسچرایزینگ، الیاف طبیعی الگو بوده و الیاف مصنوعی را با توجه به نزدیک تر شدن خصوصیات شان به الیاف طبیعی تولید می کنند.
شیمی نساجی
در یک زمان از طول تاریخ، انسان دریافت که رویش مویین پوست حیوانات و رشته های نازک و بلند برخی از گیاهان آمادگی دارند که به وسیله تابیده شدن به دور خود، رشته های بلند تری را تشکیل دهند که موسوم به نخ است. بشر با بافتن نخ به تولید پارچه روی آورد تا به این روش پوشاک را ابداع نماید.
الیاف طبیعی بر حسب منشأ طبیعی خود به سه گروه فرعی تقسیم می شوند: الیاف حیوانی، الیاف گیاهی و الیاف معدنی.
این الیاف پوشش بدن حیوانات را تشکیل می دهند که مهم ترین آنها عبارت اند از پشم و مو (مثل کشمیر، آلپاکا و موی خرگوش) یا اینکه از ماده ای که از کرم ابریشم خارج می شوند به وجود می آید، مانند: ابریشم طبیعی و ابریشم وحشی. الیاف حیوانی به گروه های فرعی زیر تقسیم می شوند:
الیاف محدود به هر نیم کره (به انگلیسی: Association fibers) عبارت اند از الیافی که مناطق مختلف قشر مخ را در یک نیم کره به هم وصل می کنند. این الیاف به دو گروه کوتاه و بلند تقسیم می شوند. الیاف کوتاه دقیقاً در زیر قشر قرار می گیرند و شکنج های مجاور را به هم وصل می کنند؛ این الیاف نسبت به محور بلند شیارها، در جهت عرضی قرار می گیرند. الیاف بلند در دسته های مختلف قرار می گیرند. در نوروآناتومی بدن انسان، دسته های آکسون در مغز که الیاف (به انگلیسی: Fibers) نامیده می شوند از روی عملکردشان به سه دسته تقسیم می شوند: الیاف محدود به هر نیم کره، الیاف پرتابی و الیاف رابط.
الیاف محدود به هر نیم کرهٔ کوتاه که با عنوان U-fibers نیز شناخته می شوند، بلافاصله در زیر مادهٔ خاکستری نیم کره ها قرار گرفته اند و شکنج های مجاور را به هم وصل می کنند.
الیاف محدود به هر نیم کرهٔ بلند شامل دسته های زیر است:
تصویربرداری کشنده انتشاری (به انگلیسی: Diffusion tensor imaging) (مخفف انگلیسی: DTI) یک روش (به انگلیسی: Method) غیرتهاجمی برای مطالعهٔ مسیرهای الیاف محدود به هر نیم کره است.
الیاف مصنوعی به گروهی از الیاف نساجی گفته می شود که توسط روش های خاص تولیدی و به صورت مصنوعی تولید می شوند و بطور معمول در طبیعت وجود ندارند ولی ممکن است ریشه طبیعی داشته یاشند.
الف) الیاف مصنوعی بازیافته :
الیاف زیر از الیاف نساجی مصنوعی شناخته می شوند:
الیاف مصنوعی را بر اساس ماده اولیه آن ها به دو دستهٔ کلی تقسیم می کنند:
جهت تهیه آن ها از پلیمرهای طبیعی مانند سلولز و پروتئین به عنوان ماده اولیه استفاده می شود. ویسکوز ریون (Viscose Rayon)، کوپر آمونیوم ریون (Cuprinonium Rayon) ، استات سلولز (Cellulose Acetate) را می توان به عنوان الیاف مصنوعی بازیافتی نام برد.
الیاف میان تهی (Hollow fibers) نخ های فیلامنتی یا الیاف کوتاه با گنجایش هوا در فضای درونی آن است. این الیاف به دو روش خاص در فرایند ریسندگی شیمیایی تولید می شوند:
الیاف میان تهی نرم تر و حجیم تر بوده که باعث افزایش ظرفیت پوشانندگی این الیاف می شود. همچنین چگالی کمتر و ظرفیت نگهداری گرمای بالاتری نسبت به الیاف توپر دارد.
این مقاله از کتاب فرهنگ تشریحی علوم و تکنولوژی الیاف اقتباس گردیده است.
الیاف کربن (Carbon Wrap) یکی از پرکاربردترین الیاف در صنعت است؛ و در تولید انواع کامپوزیت ها استفاده می شود. این الیاف ضریب الاستیک نسبتاً بالایی درمقایسه با الیاف شیشه و کولار دارد. ضریب انبساط گرمایی این نوع الیاف ها در دماهای متفاوت کم می باشد که این مسئله باعث پایداری طولی و اندازهٔ الیاف کربن در دماهای مختلف می گردد.
نسبت بسیار زیاد استحکام به وزن – مقاومت کششی بالا (مقاومت کششی فوق العاده نسبت به وزن آن (الیاف کربن تقریباً یک سوم فولاد وزن و ۵ الی ۱۰ برابر آن مقاومت دارد).)
نسبت بالای مدول کششی الاستیسیته به وزن
استحکام مناسب در برابر خستگی
ضریب انبساط حرارتی بسیار پائین (کامپوزیت های سبک و مستحکم و پایداری در برابر حرارت آن را از سایر مواد مهندسی متمایز می سازد)
قابلیت بافت و تولید پارچه
مقاومت بالا در برابر خوردگی (دوام و عمر طولانی در برابر مواد شیمیایی و نفوذ ناپذیری در برابر اشعهX از بارزترین خصوصیات الیاف کربن به شمار می رود)
فیبر کربن عنصری با چگالی ۲٫۲۷g/cm3 است و اشکال بلوری مختلفی دارد. رشته الیاف کربن که از فیبرهای کربن تشکیل می گردد، به مراتب نازکتر از موی انسان در قطر بین ۶ تا ۱۰ میکرومتری می باشند. علیرغم حجم بالای استفاده از آن ها، قیمت الیاف کربن هنوز نسبتاً بالا است. این مسئله باعث محدودیت فروش الیاف کربن می گردد.
فیبر و الیاف کربن در مدول های الاستیسیته و مقاومت های کششی مختلف و با بافت های مختلف شامل الیاف کربن تک جهته و الیاف دو جهته کربن برای تولید مصالح کامپوزیتی صنایع مختلف و مقاوم سازی انواع سازه های بتنی عرضه می گردند. با توجه به نیاز صنعت های مختلف کشور ایران، الیاف کربن در طیف گسترده ای از انواع فیبر از ۳K تا ۵۰K و با وزن های مختلف و عرض تمیزکاری های مختلف ارائه می شوند.
معمولاً دسته بندی الیاف کربن بر مبنای وزن آن ها انجام می گیرد. برای مثال الیاف کربنی که با عنوان UD200 نام گذاری می شود، وزنی برابر ۲۰۰ گرم در هر متر مربع دارد.
رشته مهندسی شیمی نساجی و علوم الیاف یکی از گرایشهای رشته مهندسی نساجی است که در بسیاری از دانشگاه های ایرانی و خارجی دانشجو پذیرفته می شود. در ایران دانشجویان می توانند در مقاطع کارشناسی (لیسانس)، کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) و دکتری تحصیل کنند. دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران از سال ۱۳۳۷ شروع به فعالیت کرده و در حال حاضر بزرگ ترین، معتبرتربن دانشکده داخلی است که در گرایش فوق دانشجو می پدیرد. دانشگاه رشت و پلی تکنیک اصفهان از دیگر دانشگاه های دولتی این رشته می باشد و در دانشگاه های آزاد واحدهای اراک و قایم شهر علوم تحقیقات و یزد و تهران جنوب و شهر ری (یادگار امام) نیز در این رشته دانشجو می پذیرند.
مرتبط: نساجی، مهندسی نساجی، مهندسی تکنولوژی نساجی، مدیریت نساجی این صفحه آخرین بار در ۱۴:۵۳، ۱۵ فوریهٔ ۲۰۰۸ تغییر یافته است. همهٔ نوشته ها تحت مجوز مستندات آزاد گنو در دسترس است. ویکی پدیا® یک علامت تجاری بنیاد ویکی مدیا است.
مگس های الیاف (نام علمی: Strongylophthalmyiidae) نام یک تیره از فروراسته مگس خانگی ریختان است. بسیاری از گونه های این تیره در میان الیاف خشک درخت ها و بافت های آبکش آوندی درختان دیده می شوند.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

الیاف در جدول کلمات

الیاف ابریشم مصنوعی
ریون
الیاف مصنوعی
الیاف موجود در دوات
لیقه
پارچه ای ضخیم از الیاف مصنوعی
گونی
ظرفی از الیاف گیاهی
سبد
گیاهی از تیره پنیرکیان دارای الیاف سلولزی بسیار محکم
کنف

معنی الیاف به انگلیسی

yarn (اسم)
خیط ، غزل ، نخ تابیده ، الیاف ، نخ بافندگی ، داستان افسانه امیز

معنی کلمه الیاف به عربی

الیاف را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• انواع الیاف مصنوعی   • معنی الیاف   • الیاف مصنوعی چیست   • الیاف طبیعی   • الیاف ویسکوز   • الیاف پنبه   • الياف مصنوعي   • الیاف چیست   • مفهوم الیاف   • تعریف الیاف   • معرفی الیاف   • الیاف یعنی چی   • الیاف یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی الیاف
کلمه : الیاف
اشتباه تایپی : hgdht
آوا : 'alyAf
نقش : اسم
عکس الیاف : در گوگل


آیا معنی الیاف مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )