انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1063 100 1

الیکایی

الیکایی در دانشنامه ویکی پدیا

الیکایی
الیکایی ممکن است به یکی از مفاهمی زیر اشاره داشته باشد:
الیکایی (ایل):نام ایلی است.
الیکایی (پرنده):نام گونه ای از پرنده است.
الیکایی نام ایل بزرگی است که درمناطق گرمسار، آرادان، ورامین، فیروزکوه، دماوند، چالوس و نوشهر زندگی می کنند. این ایل طبری تبار در قدیم به صورت عشایری زندگی می کردند.
الیکایی های گرمسار به طوایف قندالی، شاه حسینی، عاشوری، ابولی، گیلوری، قنبری، گلینی، قاسمی، کریمی، علی بیگی، مومنی، ذوالفقاری و کاشانی تقسیم می شوند. الیکایی های فیروزکوه غندالی و ایلکا هستند و در ورامین الیکایی ها بافامیلی علیکاهی شناخته شده اند.
الیکایی ها که عمدتاً در اوایل قرن حاضر در روستاهای دشت گرمسار اسکان یافته اند، بنیان روستاهای متعدد از جمله فروان، عدل آباد، نورالدین آباد، ده پیران، حاجی آباد، سهرابخانی، کهن تل (گندل)، احمدآباد، حسین آباد کردها، غیاث آباد (نوده خالصه) را نهادند. بخشی از جمعیت الیکایی نیز شهرنشین شده و در شهرهای گرمسار و آرادان یا شهرهای خارج از شهرستان (تهران و ورامین) به سر می برند. در حال حاضر مهم ترین گروه عشایری شهرستان گرمسار را الیکایی ها تشکیل می دهند، که براساس سرشماری اجتماعی، اقتصادی عشایر کوچنده (تیرماه ۱۳۷۷) ۲۷۵ خانوار با جمعیت ۱۲۵۵ نفر به زندگی نیمه کوچ نشینی می پردازند. ییلاق آن ها شامل ارتفاعات شمال گرمسار معروف به گیلور و مناطق ییلاقی فیروزکوه و دماوند(کوه پایه های قبل دماوند ،پلور،سد لار،وزون،چال چال،گل زرد،زرد پشته،ورارو،مناطق سرسبز و زیبای بخش ارجمند در فیروزکوه) در استان تهران و قشلاق آن ها حواشی کویر شرق و غرب گرمسار است.الیکایی های مازندران نیز در مناطق چالوس و نوشهر در مناطق لاشک و کجور حضور دارند.منشا این ایل روستای الیکا در استان مازندران مرز بین استان تهران و استان مازندران می باشد . فرش دستباف الیکایی بخاطر دار قالی خوابیده منحصر به فرد می باشد.منشا این ایل منطقه الیکا در شمال تهران میباشد.
زبان الیکایی یکی از گویشهای زبان تبری (مازندرانی)ونزدیک به گویش ساروی می باشد.
متن را ببینید.
سرده نوک دندان ها
الیکایی خاکستری فام (Odontorchilus branickii)
الیکایی نوک دندان (Odontorchilus cinereus)
تیره الیکایی (نام علمی: Troglodytidae) پرندگانی از راستهٔ گنجشک سانان و تیره الیکاییان هستند که جثه ای کوچک و خپل داشته و بسیار پرجنب و جوش هستند. این پرندگان (true wrens) نزدیک به ۸۰ گونه هستند و بیشتر در تیره Troglodytidae قرار می گیرند.به سبب داشتن بال ها و پاهاى كوتاه، بيش از آن كه پرواز كند، در ميان بوته ها به جست و خير مى پردازد.
هر دو پرندهٔ نر و ماده از نظر ظاهری شبیه به یکدیگرند و بدنی چاق، رنگی قهوه ای، خاکستری، سیاه و سفید داشته و بال ها و دمشان کوتاه می باشد. همچنین راه راه هایی بر روی دم یا بال هایشان دیده می شود. اندازه و وزن این پرندگان با توجه به گونه شان متفاوت می باشد و در الیکایی شکم سفید به کمتر از ۱۰ سانتی متر طول و ۹ گرم وزن می رسد در صورتی که الیکایی بزرگ ۲۲ سانتی متر طول و وزنی در حدود ۵۰ گرم دارد.
الیکایی ها حشره خوارند و از حشرات مختلف و عنکبوت ها تغذیه می کنند اما ماهی، مارمولک و جوندگان کوچک نیز غذای آن ها را تشکیل می دهد.
سیارک ۳۰۶۲ (به انگلیسی: 3062 Wren، نامگذاری:1982XC) سه هزار و شصت و دومین سیارک کشف شده است که در ۱۴ دسامبر ۱۹۸۲ کشف شد.
قدر مطلق سیارک برابر ۱۰٫۸۰ است.
الیکایی آپولینار (نام علمی: Cistothorus apolinari) نام یک گونه از سرده سینه چنبری ها است.
الیکایی آنتیوکیا (نام علمی: Thryophilus sernai) نام یک گونه از سرده بوریاخواه ها است.
الیکایی آوازخوان (نام علمی: Cyphorhinus phaeocephalus) نام یک گونه از سرده الیکایی های کج بینی است.
الیکایی اخراگون (نام علمی: Troglodytes ochraceus) نام یک گونه از سرده الیکایی های غارنشین است.
Nannus troglodytes
الیکایی اوراسیایی (نام علمی: Troglodytes troglodytes) پرنده ای بسیار کوچک از راستهٔ گنجشک سانان و گروه الیکاییان و تیره الیکایی است. این پرنده در ایران نیز یافت می شود و نزدیک به ۹ سانتی متر طول دارد.
الیکایی اینکا (نام علمی: Pheugopedius eisenmanni) نام یک گونه از سرده الیکایی های زه پر است.
الیکایی بال نواردار (نام علمی: Microcerculus bambla) نام یک گونه از سرده ریزدم ها است.
تپه الیکایی مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان است و در شهرستان شاهرود، بخش بسطام، دهستان خرقان، غرب روستای الیکایی واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ اسفند ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۱۴۰۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
چرخ ریسک الیکایی (نام علمی: Chamaea fasciata) نام یک گونه از تیره سسکیان است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

الیکایی در دانشنامه آزاد پارسی

اِلیکایی
طایفه ای از چادرنشینان منطقۀ گرمسار، ظاهراً منسوب به روستای الیکا از روستاهای کوهستان نور. ییلاق چادرنشینان الیکایی در مناطق کوهستانی لار و قره قانچای و قره تاج و سه پایه و فیروزکوه و قشلاق شان در گرمسار است. گروه هایی از این مردم برای قشلاق تا ورامین و سردره خوار پیش می آیند. جمعیت این طایفه بیش از ۱۲۰۰ خانوار بود که امروزه به ۱۹۱ خانوار رسیده است. بومیان گرمسار و مازندران این مردم را کولی می خوانند. زبان این مردم یکی از گویش های مازندرانی است. زبان ترکی هم در میان بعضی از این مردم رواج دارد. بعضی اخبار حاکی است که الیکایی ها از اطراف دماوند به گرمسار و فیروزکوه مهاجرت کرده اند.

الیکایی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

سامیار ١٣:٢٧ - ١٣٩٥/٠٧/٢٢
الیکائی نام زبانی است که عشایر ایل الیکایی گرمسار که شامل تیره های قندالی-شاه حسینی-گیلوری-ابولی-عاشوری-گلینی و... به آن تکلم میکنندوشبیه به زبان مازندرانی میباشد.
|

کامران قندالی منصوری ٠٠:٣٩ - ١٣٩٥/١٢/٢٧
الیکایی ( علیکاهی ) نام ایل بزرگی است که در مناطق خوار ( گرمسار ) و ورامین ساکنند و از تیره های شاه حسینی ، قندالی ( غندالی )، گیلوری ، گلینی ، عاشوری ، ابولی ، قاسمی ، بلوچی ، کاشانی ، قشقایی ، کریمی تشکیل شده است.
|

کیانا ٢٣:٣٠ - ١٣٩٦/٠٢/٢٧
الیکایی نام ایل بزرگی است که درمناطق شهرستانهای گرمسار-آرادان-فیروزکوه-پاکدشت-دماوند-ورامین وپیشوا ساکن هستند.این ایل به تیره های مختلفی مانند شاه حسینی-قندالی(غندالی)-عاشوری-گلینی-قنبری-علی بیگی-قاسمی-کاشانی -ابولی-گیلوری و... تقسیم میشود.دربرخی موارد شناسنامه برخی ازافراداین ایل باعناوین الیکاهی وعلیکاهی یا علی کایی ثبت گردیده است.
|

کامران ٠٠:٤٠ - ١٣٩٦/١٢/١٦
نام یکی از طوایف ورامین
|

کیانرسی ١٧:٣٥ - ١٣٩٧/٠٥/٢١
طایفه آلی کایی*گرگری * ایل چهارلنگ لربختیاری
ساکن مسجدسلیمان.رامهرمز.باغملک.
فریدونشهر
****
طایفه کالی *آلی کاله.علی کالی.کاله*
ایل بهداروند *بختیاروند *
ساکن شوشتر.مسجدسلیمان.گتوند.جلکان.چهار محال بختیاری.سوادکوه .شوراست.آمل.
****

تیره آلیکوهی طایفه اسیوند ایل دورکی

تیره آلیکوهی طایفه مدملیل ایل بابادیطایفه گندلی*قندلی.قندالی*ایل دورکی

طایفه گندلی وند ایل عالی جمالی بختیاروند

تیره عاشور وند ایل کیانرسی چهارلنگ

****
طایفه نیم بنیچه ایل منجزی بهداروند
تیره ها
عاشوروند
قاسمی
محمید وند *محمود .مهمید *
آبشری
عباس وند
قربان وند
محمدی

شاه منصور خان بختیاروند ایلخان
قاسم خان بختیاروند ایلخان
(احمد خان بختیاروند ایلخان -ابوالفتح خان.. )
احمد خان بختیاروند ایلخان
پدر
(صادق خان.بهرام خان.جلال خان... )

طایفه مال احمدی منجزی معروف به نه کر تشمال *رئیس ایل*
....
***
شجرنامه تیره شاه منصور وند *آشتیانی وند:آتش بیگیان *
طایفه خلیلی بیگیوند پلنگ ایل منجزی بهداروند معروف به هفت کر بیگی

رستم خان بختیاروند پلنگ
شاه حسین خان بختیاروند ایلخان
جهانگیر خان بختیاروند ایلخان
خلیل خان ایل بیگی بختیاروند ایلخان
شاه منصور خان آتش بیگی بختیاروند ایلخان
رستم خان آقاسی
تاجمیر قنبر خان
عالی ویسی
عالی مهمد *محمود.مهمید *
هیبت الله خان
چهل امیر
آشتی
(آقاسی .داود.کاظم.رحیم.هاشم... )
آقاسی
(هادی عالی.عبدالله.رفیع.شفیع.محمد.صادق )
هادی عالی کرم
عالی آقا
علی کرم
خسرو
غلامرضا
-
-

|

رضا ٢٣:٣٣ - ١٣٩٨/٠٤/٠٤
نام یک ایل مازندرانی الاصل که خارج از مازندران هستند
|

قندالی ١٦:٤٢ - ١٣٩٨/٠٦/٠٤
الیکایی مردمانی هستند که در مناطق ورامین وعمدتا گرمسار ساکنند و بزبان الیکایی زندگی میکنند در ورامین مقر اصلی آنها روستاهای قله نو جامکاران صالح آباد حبیب آباد در شهرستان پیشوا و در گرمسار روستاهای فروان غیاث آباد و در فیروزکوه مقر آنان روستای حصاربن و شهرآباد میباشد طوایف منشعب از ایل قندالی یا غندالی شاه حسینی گیلوری گلینی عاشوری علیکاهی جاویدی بتیار کاشانی کریمی ابولی میباشد .از مشاهیر این طایفه میتوان از شهاب الدین غندالی کرمعلی قندالی شهرام شاه حسینی نام برد
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی الیکایی   • مفهوم الیکایی   • تعریف الیکایی   • معرفی الیکایی   • الیکایی چیست   • الیکایی یعنی چی   • الیکایی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی الیکایی
کلمه : الیکایی
اشتباه تایپی : hgd;hdd
عکس الیکایی : در گوگل


آیا معنی الیکایی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )