انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1033 100 1

الیگودرز

/'aligudarz/

معنی الیگودرز در لغت نامه دهخدا

الیگودرز. [ اَدَ ] (اِخ ) نام یکی از بخشهای شهرستان بروجرد است که در جنوب خاوری بروجرد واقع و حدود آن به این شرح می باشد: از شمال به جاپلق ، از جنوب به اشترانکوه و زلقی ، از خاور به بربرود، از باختر به سیلاخور. جلگه و کوهستانی. هوای آن سردسیر و سالم است. این بخش از 407 آبادی بزرگ و کوچک تشکیل گردیده.جمعیت آن در حدود 154333 نفر می باشد. زبان آنها لری بختیاری است. آب آن از رودخانه ، قنات و چاه. محصول آنجا غلات ، پنبه ، چغندر، حبوبات ، صیفی ، انگور و لبنیات است. شغل اهالی زراعت و گله داری. صنایعدستی زنان قالی و جاجیم بافی است. رودخانه های مهم آن عبارتند از: الیگودرز که از کوه ززم سرچشمه گرفته ، اراضی بخش را مشروب و در تابستان خشک می گردد. کوههای مهم آن عبارت است از اشترانکوه و قالی کوه که در جنوب خاوری الیگودرز واقع و تا خاک اصفهان ادامه دارد. راه آن اتومبیل رو است. (فرهنگ جغرافیایی ایران ج 6).

الیگودرز. [ اَدَ ] (اِخ ) شهرستانی است که در شمال لرستان واقع است و از بخشهای چوبه مار، چاپلق ، ماتون تشکیل شده است. جمعیت آن 127176 تن و مرکز آن الیگودرز دارای 9593 تن سکنه است. (فرهنگ فارسی معین ).

معنی الیگودرز به فارسی

الیگودرز
شهرستانی است که در شمال لرستان واقع است و از بخشهای چوبه مار چاپلق ماتون تشکیل شده است . جمعیت آن ۱۷۷۲۵۴ تن می باشد . مرکز آن الیگودرز ۲۳۴۶۶ تن جمعیت دارد .

الیگودرز در دانشنامه ویکی پدیا

الیگودرز
اَلیگودَرز مرکز شهرستان الیگودرز و در شرق استان لرستان و با جمعیت ۹۰٬۷۹۹ در سال ۱۳۹۵ بعد از خرم آباد، بروجرد و دورود و کوهدشت پنجمین شهر پرجمعیت لرستان است. شهر الیگودرز در دامنه کوهستانی و با آب و هوایی سرد در زمستان و مطلوب و معتدل در بهار و تابستان شرق استان لرستان است؛ همچنین، از شهرهای مرتفع و مناطق سردسیر ایران است.
آبشار آب سفید
آبشار چکان
آبشار کیگوران
آبشار وارگ
آبشار برنجه
آبشار تیندر
آبشار لوچ
آبشارهای دورک
آبشار چونگ شنه
آبشار دره ماهی
آبشار مبارک آباد
<div class="thumbinner" style="width:خطای عبارت: کلمه ناشناخته «px»px;">
دیرینگی آن به بیش از ۷۰۰ سال می رسد. الیگودرز در گذشته از چهار محلهٔ ورزندان، مجیان، ده تیرانی و ده محمدرضا تشکیل شده بود هرچند که توسعه اخیر شهر این مرز بندی را نامحسوس کرده است. این شهر از سال ۱۳۳۹ دارای نماینده در مجلس شورای ملی می باشد.
الیگودرز بین ۴۹ درجه و ۴۲ دقیقه طول شرقی و ۳۳ درجه و ۲۴ دقیقه عرض شمالی واقع شده است. از دیدگاه موقعیت نسبی، الیگودرز در نیمه شمالی شهرستان قرار گرفته است. این شهر از طریق محور شمالی با شهرهای خمین، محلات، اراک و از طریق محور جنوبی با شهرهای دزفول و فریدون شهر و کوهرنگ، از طریق محور شرقی با شهرهای داران، گلپایگان و خوانسار و از طریق محور غرب و شمال غربی نیز با شهرهای ازنا، دورود، شازند، بروجرد و خرم آباد ارتباط دارد.
عکس الیگودرز
بخش مرکزی شهرستان الیگودرز یکی از بخش های شهرستان الیگودرز در استان لرستان ایران است. این بخش دارای دهستانهای زیر است:
دهستان پاچه لک شرقی
دهستان خمه فرسش
دهستان های بربرود شرقی و بربرود غربی در سال 1391 از این بخش جدا شده و خود بخش شدند
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش مرکزی شهرستان الیگودرز در سال ۱۳۸۵ برابر با ۱۱۵٫۱۳۶ نفر بوده است که از این میان ۵۸۴۵۳ نفر مرد و بقیه زن بوده اند. این بخش ۲۵۰۴۶ خانوار دارد.
حوزهٔ انتخاباتی الیگودرز یکی از حوزه از حوزه های استان لرستان برای انتخابات مجلس شورای اسلامی است. این حوزه به مرکزیت الیگودرز، ۱ نماینده دارد.
محمد خدابخشی
دانشگاه آزاد اسلامی واحد الیگودرز در سال ۱۳۷۶ به عنوان مرکز تحت پوشش واحد اراک شروع به کار کرد. مراسم افتتاح رسمی این واحد از دانشگاه آزاد با حضور عبدالله جاسبی در سال ۱۳۸۴ برگزار شد. این واحد از سال ۱۳۸۳ با خرید ۱۰هکتار زمین در ضلع شمال شرقی شهر و ساخت ۶۰۰۰ متر مربع فضای آموزشی و افتتاح مجمتع دانشگاهی و هم اکنون نیز با تملک ۳۳هکتار زمین با بیش از ۲۶هزار متر مربع فضای آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و ورزشی به عنوان یکی از بزرگترین مراکز آموزش عالی استان با چهار هزار دانشجو در ۱۰۲رشته مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری و نیز مجموعه پیراپزشکی مشغول به فعالیت در حوزه آموزش عالی می باشد.
دانشگاه دارای یک مجموعه ورزشی با مساحت یازده هزار مترمربع از قبیل سالن چندمنظوره است. خوابگاه دختران دانشجو با زیر بنایی حدود ۴۴۰۰ متر مربع که دانشجویان دختر بهره مند از خوابگاه ۲۰۰ نفر می باشند. سالن غذاخوری واحد با مساحت ۱۱۳۲ متر مربع در سه بخش، دانشجویان برادر و خواهر، اساتید و کارکنان که حدود ۵۰۰ نفر گنجایش و ظرفیت دارد. استاد سرا و مهمانسرای واحد ۱۰۲۰۰ متر مربع با امکانات لازم جهت رفاه مهمانان و اساتید و همچنین دارای دو کتابخانه مجزا و مجتمع کارگاهی و آزمایشگاهی می باشد.
۱- محسن گلپایگانی: (دکترای جغرافیا و برنامه ریزی شهری) از ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۰
۲- سیامک باقریان:(دکترای زمین شناسی اقتصادی) از ۱۳۸۰ تا مرداد ۱۳۸۸
دشت لاله های واژگون الیگودرز یا دشت دالانی با ۲۹۰۰ هکتار وسعت بزرگترین رویشگاه لاله واژگون در دنیاست پوشش غالب این دشت لاله واژگون است انواع لاله دراین دشت یافت می شود ازجمله لاله واژگون زرد رنگ که کون کمیابیست این دشت در شرق اشترانکوه تا شمال قالیکوه را پوشش می دهد راه دست رسی به این دشت از مسیر جاده شول آباد است واز گزر از روستای چشمه پر و خلیل آباد به این دشت رسید.
باغ لاله های گچسر
رودخانه رودبار الیگودرز از سرشاخه های اصلی شاخه شرقی دز یا بختیاری می باشد. سر شاخه های اصلی این رودخانه شامل رودخانه های قُلیان (که خود از سرشاخه های دره دزدان، دائی و دره لکو تشکیل شده است)، رودخانه کاکلستان و رودخانه وهرگان می باشند. این رودخانه در مسیر خود یک رشته ارتفاعات U شکل و به طول ۳۸ کیلومتر را دور زده و به رودخانه الکن تغییر نام پیدا می کند. اختلاف ارتفاع حدود ۳۰۰ متری بستر رودخانه در طرفین ارتفاعات مذکور، موقعیتی استثنایی جهت تولید انرژی برق آبی را به وجود آورده است. رودخانه الکن پس از دریافت چند شاخه کوچک، با تغییر مسیر به سمت جنوب به لیرو و سپس رودخانه آب زالکی تغییر نام پیدا می کند. و نهایتا پس از اتصال رودخانه سرکول به آن به رودخانه بختیاری معروف می گردد. سد رودبار لرستان در مسیر این رود در حال احداث است.نبو
مختصات: ۳۲°۵۴′۱۲″شمالی ۴۹°۴۰′۵۹″شرقی / ۳۲٫۹۰۳۴۴۳°شمالی ۴۹٫۶۸۲۹۶۵°شرقی / 32.903443; 49.682965 سد رودبار لرستان و نیروگاه آن بر روی رودخانه رودبار (از سرشاخه های شرقی حوزه آبگیر رودخانهدز) و در فاصله حدود ۱۰۰ کیلومتری جنوب شهرستان الیگودرز در استان لرستان واقع گردیده است. مورفولوژی رودخانه رودبار در این محدوده و چرخش مسیر آن در پایین دست محل احداث سد به گونه ای است که اختلاف ارتفاعی طبیعی حدود ۳۰۰ متر را ایجاد می کند (در محلی که رودخانه نام الکن بخود می گیرد). نیروگاه این سد دارای ظرفیت ۴۵۰ مگاوات می باشد. هدف از این طرح استفاده از پتانسیل توپوگرافی منطقه برای اخذ انرژی الکتریکی است.
تولید ۹۸۶ گیگاوات ساعت در سال انرژی برقآبی به منظور کاهش انتشار گازهای گلخانه ای (CO2) به میزان ۶۲۶٫۱۱۰ تن در سال در راستای CDM
کاهش هزینه استهلاک نیروگاه های حرارتی
اشتغالزایی در منطقه در حین اجرای طرح و در دوران بهره برداری
ایجاد محیط تفریحی و توریستی برای گردشگران داخلی
هزینه های اجرای پروژه: طبق برآورد اولیه هزینه های اجرای پروژه ۴۵۰۰ میلیارد ریال بوده است که از منابع سرمایه گذاری عمومی، منابع داخلی، تسهیلات بانکی داخلی، اوراق مشارکت، و تسهیلات خارجی (فاینانس ، وام و...) تأمین گردیده است. زیان های ناشی از طولانی شدن پروژه عبارتند از افزایش قیمت تمام شده طرح و عدم النفع حاصل از فروش برق. منافع حاصل از تولید برق مطابق برآورد اولیه درآمد سالانه به بر۶۳۳ میلیارد ریال (بر حسب کیلوواتی ۶۴۲ ریال)می شود.
مطالعات مرحله پیش شناخت و شناخت طرح های تولید انرژی برقابی حوزه رودخانه دز و سرشاخه های آن تا قبل از بهمن ماه ۱۳۷۲ توسط مهندسین مشاور مهاب قدس انجام شد. در آذر ماه ۱۳۷۳ مطالعات مرحله اول طرح سد و نیروگاه رودبار لرستان توسط مهندسین مشاورقدس نیرو آغاز گردید و در بهمن ماه ۱۳۸۱ مطالعات فاز دوم طرح با مشارکت شرکت مهندسین مشاورقدس نیرو و رهبری شرکت مشاور انگلیسی هالکرو ادامه یافت و عملیات اجرایی راهها و تونلهای دسترسی و تونل انحراف درنیمه دوم سال ۸۲ آغاز گردید.
رودخانه رودبار از سرشاخه های اصلی شاخه شرقی دز یا بختیاری می باشد. سر شاخه های اصلی این رودخانه شامل رودخانه های قلیان (که خود از سرشاخه های دره دزدان، داعی و دره لکو تشکیل شده است)، رودخانه کاکلستان و رودخانه وهرگان می باشند. این رودخانه در مسیر خود یک رشته ارتفاعات U شکل و به طول ۳۸ کیلومتر را دور زده و به رودخانه الکن تغییر نام پیدا می کند. اختلاف ارتفاع حدود ۳۰۰ متری بستر رودخانه در طرفین ارتفاعات مذکور، موقعیتی استثنایی جهت تولید انرژی برق آبی را به وجود آورده است. رودخانه الکن پس از دریافت چند شاخه کوچک، با تغییر مسیر به سمت جنوب به لیرو و سپس رودخانه آب زالکی تغییر نام پیدا می کند. و نهایتاً پس از اتصال رودخانه سرکول به آن به رودخانه بختیاری معروف می گردد.
مختصات: ۳۳°۲۴′۲۸″ شمالی ۴۹°۴۱′۵۹″ شرقی / ۳۳٫۴۰۷۷۸°شمالی ۴۹٫۶۹۹۷۲°شرقی / 33.40778; 49.69972
طول وعرض جغرافیایی: ۴۹ درجه و ۴۲ دقیقه طول- ۳۳ درجه و۲۳ دقیقه عرض جغرافیایی
ارتفاع از سطح دریا: ۲۰۲۲ متر
طول راه های هم سنگ: ۳۳٫۵۴۶ کیلومتر
راه فرعی شنی: ۱۴۷ کیلومتر
راه فرعی آسفالته: ۱۱۹ کیلومتر
راه آسفالته معمولی اصلی: ۵۲ کیلومتر
حوزه آبریز: سر شاخه های دز
طول رودخانه های شهرستان: ۶۰۰ کیلومتر
قله های بلند: قالیکوه، مندیش کوه و تمندر
خروجی آب سالانه از شهرستان: ۳۰۵ میلیون متر مکعب
زمین های دیم: ۱۵۰۰۰۰ هکتار
زمین های آبی: ۲۵۰۰۰ هکتار
متوسط جمعیت خانوار: ۵٬۵
اَلیگودَرزازشهرهای استان لرستان مرکز شهرستان الیگودرز در شرق استان لرستان می باشد. جمعیت شهرستان ۱۳۷٬۵۳۴ هزار نفر است و پس از خرم آباد، بروجرد، دورود، کوهدشت، دلفان ششمین شهرستان لرستان از نظر جمعیت است.الیگودرز در ناحیهٔ کوهستانی و با آب و هوایی بسیار سرد در شرق استان لرستان واقع شده و همچنین از شهرهای مرتفع و مناطق سردسیر ایران است. دیرینگی آن به بیش از ۷۰۰ سال می رسد.
الیگودرز در گذشته از چهار محلهٔ ورزندان، مجیان، ده تیرانی و ده محمدرضا تشکیل شده بود هرچند که توسعه اخیر شهر این مرز بندی را نامحسوس کرده است. این شهر از سال ۱۳۳۹ دارای نماینده در مجلس شورای ملی می باشد.
پس از اجرای طرح انتقال آب از الیگودرز در شرق استان لرستان به قم که رسانه های ایران از آن با عنوان کلی و مبهم «طرح انتقال آب از سرشاخه های دز به قم» نام می برند، شهرستان الیگودرز اکنون تأمین کننده اصلی آب مصرفی (شرب، صنعتی، کشاورزی) شهرهای خوانسار، گلپایگان، خمین، محلات، نیم ور، سلفچگان و قم می باشد. به گفته فتاح وزیر وقت نیرو این آب یکی از بهترین آبهای دنیا است.
شهرک شرکت زراعی الیگودرز یک روستا در ایران است که در دهستان پاچه لک شرقی واقع شده است. شهرک شرکت زراعی الیگودرز ۳۹۴ نفر جمعیت دارد.
فهرست شهرهای ایران


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

الیگودرز را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

امیرمهدی ٠٣:٣٧ - ١٣٩٥/٠٥/١٩
اَلیگودَرز مرکز شهرستان الیگودرز در شرق استان لرستان است. شهر الیگودرز در ناحیهٔ کوهستانی و با آب و هوایی سرد در شرق لرستان واقع شده است. دیرینگی شهر الیگودرز به بیش از ۷۰۰ سال پیش می رسد. گویش اغلب مردمان این شهر لری بختیاری است. الیگودرز در گذشته از چهار محلهٔ ورزندان، مجیان، ده تیرانی و ده محمدرضا تشکیل شده بود هرچند که توسعه اخیر شهر این مرز بندی را نامحسوس کرده است.
الیگودرز در ناحیه کوهستانی زاگرس مرکزی قرار گرفته است و نزدیک به ۲،۱۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و در امتداد شرق به غرب کشیده شده است. در ضلع شمالی و جنوبی شهر اراضی ناهموار با ارتفاعات و قله های متعدد پراکنده اند به همین دلیل نیز از آب و هوای نسبتاً سرد کوهپایه ای برخوردار است.
(علی تیرانی)
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• جاهای دیدنی الیگودرز   • الیگودرز کجاست   • روستاهای الیگودرز   • دانشگاه آزاد اسلامی واحد الیگودرز   • شهرستان الیگودرز   • الیگودرز شهر مهربان   • نقشه الیگودرز   • الیگودرز تظاهرات   • معنی الیگودرز   • مفهوم الیگودرز   • تعریف الیگودرز   • معرفی الیگودرز   • الیگودرز چیست   • الیگودرز یعنی چی   • الیگودرز یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی الیگودرز
کلمه : الیگودرز
اشتباه تایپی : hgd',nvc
آوا : 'aligudarz
نقش : اسم خاص مکان
عکس الیگودرز : در گوگل


آیا معنی الیگودرز مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )