انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1065 100 1

امامان دوازده گانه

امامان دوازده گانه در دانشنامه اسلامی

امامان دوازده گانه
اِمامان ِ دَوازْدَهْگانه ، امامان اهل بیت (ع ) که در مذهب شیعه اثنا عشریه به عنوان امامان منصوص و برگزیده از جانب خداوند شناخته می شوند.
این امامان به ترتیب امامت عبارتند از:۱- حضرت علی (ع ) (امامت : ۱۱-۴۰ق )،۲- فرزندش امام حسن (ع ) (امامت : ۴۰-۵۰ق )،۳- برادرش امام حسین (ع ) (امامت : ۵۰ -۶۱ق )،۴- فرزندش امام زین العابدین (ع ) (امامت :۶۱ -۹۴ق )،۵- فرزندش امام محمد باقر (ع ) (امامت :۹۴-۱۱۴ق )،۶- فرزندش امام جعفر صادق (ع ) (امامت : ۱۱۴- ۱۴۸ق )،۷- فرزندش امام موسی کاظم (ع ) (امامت : ۱۴۸-۱۸۳ق )،۸- فرزندش امام رضا (ع ) (امامت : ۱۸۳-۲۰۳ق )،۹- فرزندش امام محمد تقی (ع ) (امامت : ۲۰۳-۲۲۰ق )،۱۰- فرزندش امام علی النقی (ع ) (امامت : ۲۲۰-۲۵۴ق )،۱۱- فرزندش امام حسن عسکری (ع ) (امامت : ۲۵۴-۲۶۰ق )۱۲- و فرزندش حضرت مهدی ، امام زمان (ع ) (امامت : از ۲۶۰ق ).برای تفصیل درباره هر یک از این امامان به مقالات ذیل نام هر کدام ، نیز درباره باورهای اثنا عشریه ، به مقاله «امامیه » می توان مراجعه کرد.
آغاز امامت
طبق اعتقاد شیعه اثنا عشری، دوره امامت امامان دوازدهگانه با رحلت رسول اکرم (ص ) در ۱۱ق و به امامت رسیدن حضرت علی (ع ) آغاز شده ، و بدون انقطاع تاکنون ادامه یافته است . از ۲۶۰ق ، پس از درگذشت امام حسن عسکری (ع ) و انتقال امامت به فرزند ایشان ، امام مهدی (ع ) ، امامت از حالت ظهور به حالت غیبت مبدل شده ، و دوره بلند امامت آن حضرت تماماً در حال غیبت بوده است .
آثار اثباتی در امامیه
اعتقاد به امامان دوازده گانه اساس باور شیعه اثنا عشری است و در تأیید این باور نصوص متعددی از رسول اکرم (ص ) و ائمه (ع ) عنوان شده ، و حتی به تلویحاتی در قرآن کریم اشاره شده است . ادله اثبات امامت آنان خود موضوع کتاب های پرشماری در حوزه امامیه بوده ، و آثاری به سبک های گوناگون در این باره پرداخته شده است . به عنوان یکی از نخستین نمونه های تدوین در حوزه امامیه ، باید از کتاب سلیم بن قیس هلالی ، مربوط به اواخر سده نخست هجری یاد کرد که در آن ، از امامان دوازدهگانه سخن رفته است.
کتاب سلیم بن قیس، به کوشش علوی حسنی نجفی ، ج۱، ص ۲۲۷، بیروت ، ۱۴۰۰ق /۱۹۸۰م .
...
در احادیث نبوی که از طریق شیعه و اهل سنت نقل شده، تعداد و نام اوصیای پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) و پیشوایان امت اسلامی پس از او بیان شده است، در این مقاله به بررسی برخی از این روایات پرداخته می شود.
در روایات مختلفی تعداد و نام اوصیای پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) و پیشوایان امت اسلامی ذکر شده است:
← دوازده خلیفه
در این جا دلیلی روشن بر امامت امامان شیعه وجود دارد که شیخ صدوق ( رحمة الله علیه) در کتاب «کمال الدین» بیان نموده است و حاصل آن این است که یکی از دلایل نبوت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلّم) این بود که آن حضرت بدون این که نزد کسی علم بیاموزد سرگذشت پیامبران و اقوام پیشین را می دانست. و این مطلب، دلیل روشنی بر صدق دعوی نبوت او بود، و این که او دانش خود را از عالم غیب می آموزد.امامان شیعه نیز از هیچ کس کسب دانش نکردند، با این حال از همه مردم زمان خود به احکام دین و حوادث جهان داناتر بودند، و هر مسئله ای که از آنان سؤال می شد، بی درنگ و به بهترین وجه پاسخ می گفتند. بنابراین، از این جا روشن می شود که سرچشمه علم و دانش آنان، پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلّم) و بالنتیجه جهان غیب بوده است.بدیهی است تنها چنین افرادی شایسته ترین افراد برای احراز مقام امامت و جانشینی پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلّم) می باشند.
حدیث سفینه و رهبری اهل بیت
حدیث سفینه، حدیثی است از پیامبر درباره اهل بیت (علیهم السّلام) پیامبر در این حدث، اهل بیت خود را به کشتی نوح(علیه السّلام) تشبیه کرده و فرموده است:متن حدیث چنین است:«ان مثل اهل بیتی کسفینة نوح من رکبها نجی، و من تخلف عنها غرق». (بنابر تحقیق مؤلف «عبقات الانوار» میر حامد حسین هرندی، حدیث سفینه، توسط نود نفر از مشاهیر علمای اهل سنت روایت شده است، چنان که در کتاب «احقاق الحق» از افراد دیگری نیز روایت شده است، امام شرف الدین عاملی در کتاب «المراجعات» (مراجعه هشتم) آن را از کتاب المستدرک حاکم نیشابوری (ج سوم، ص۱۵۱) نقل کرده است، حافظ سلیمان حنفی نیز در کتاب «ینابیع المودة» (باب چهارم) آن را به طرق مختلف روایت کرده است.)به تحقیق، اهل بیت من همانند کشتی نوح (علیه السّلام) است که هر کس سوار آن شد، نجات یافت؛ و هر کس از آن تخلف کرد، غرق شد.از تشبیه اهل بیت پیغمبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) به کشتی نوح (علیه السّلام) نتیجه می گیریم که دوستی اهل بیت و رجوع به آنان در احکام دین و پیروی از دستورهای آنان، سبب نجات از گمراهی است، چنان که تخلف از آنان مایه غرق شدن در دریای ضلالت و هلاکت است. و این همه در صورتی میسر است که اهل بیت پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) از خطا و انحراف مصون باشند.
← دلالت حدیث
...
روایت «امامان دوازده گانه» در مورد جانشینان رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم)، به صورت متواتر در منابع شیعه و سنی نقل شده است که در این مقاله آن روایات را آورده و از جهت سندی و محتوایی بررسی خواهیم کرد.
برای مدیریت جامعه اسلامی و ایجاد نظم و آرامش و اجرای قوانین اسلامی و حفظ شریعت و احکام الهی، وجود امام و رهبر آگاه، الزامی و نصب امام در این مقام، ضروری است و همه امت اسلامی (جز خوارج) بر این مساله اتفاق نظر دارند؛ اما تنها اختلاف در این است که آیا امام را باید خداوند در این جایگاه نصب کند و به مردم معرفی کند، یا این که خود مردم می توانند آن را انتخاب کنند.از دیدگاه شیعه، مقام امامت، یک مقام الهی است که نصب امام در این مقام، تنها و منحصراً در اختیار خداوند است. مردم و حتی خود امام و پیامبر هم در نصب امام، اختیاری از خود ندارند. این دیدگاه شیعه، بر دلائل عقلی و نقلی (قرآن و روایت) استوار است.روایت ذیل یکی از دلائل روائی است که آن را مرحوم کلینی با سند صحیح از امام صادق (علیه السّلام) نقل کرده است:الْحُسَیْنُ بْنُ مُحَمَّدٍ عَنْ مُعَلَّی بْنِ مُحَمَّدٍ عَنِ الْحَسَنِ بْنِ عَلِیٍّ الْوَشَّاءِ قَالَ: حَدَّثَنِی عُمَرُ بْنُ اَبَانٍ عَنْ اَبِی بَصِیرٍ قَالَ: کُنْتُ عِنْدَ اَبِی عَبْدِ اللَّهِ (علیه السّلام) فَذَکَرُوا الْاَوْصِیَاءَ وَذَکَرْتُ اِسْمَاعِیلَ فَقَالَ: لَا وَاللَّهِ یَا اَبَا مُحَمَّدٍ مَا ذَاکَ اِلَیْنَا وَمَا هُوَ اِلَّا اِلَی اللَّهِ عَزَّ وَجَلَّ یُنْزِلُ وَاحِداً بَعْدَ وَاحِد. ابوبصیر می گوید: خدمت امام صادق (علیه السّلام) بودم که نام اوصیاء را بردند و من هم اسماعیل را نام بردم. حضرت فرمود: نه به خدا، ای ابا محمد، تعیین امام به اختیار ما نیست، این کار تنها به دست خداست که درباره هر یک پس از دیگری فرو می فرستد.
الکلینی الرازی، ابوجعفر محمد بن یعقوب بن اسحاق (متوفای۳۲۸ ه)، الاصول من الکافی، ج ۱، ص۲۷۷، ح۱، «بَابُ اَنَّ الْاِمَامَةَ عَهْدٌ مِنَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ مَعْهُودٌ مِنْ وَاحِدٍ اِلَی وَاحِد»، ناشر:اسلامیه ، تهران ، الطبعة الثانیة، ۱۳۶۲ ه. ش.    
در منابع آنها راجع به دوازده جانشین رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم)، تعبیرات مختلفی، همانند: «اثنا عشر خلیفة»، «اثنا عشر امیراً»، «اثنا عشر نقیباًً» و «اثنا عشر قیماً»، به کار رفته است.
← تعبیر دوازده خلیفه
در منابع شیعه، روایات بیشتر و روشن تری آمده که امامان و جانشینان بعد از رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) را هم از نظر تعداد و هم از نظر حسب و نسب و مشخصات و اسم معین می کنند. برخی از این روایات، همان روایات معروف «اثنا عشر خلیفة» می باشد، که به برخی از آنها اشاره شد.
← تواتر روایات در منابع شیعه
...

امامان دوازده گانه در جدول کلمات

به فرزند یا نوادگان یکی تاز امامان دوازده گانه شیعه و نیز مقبره آنان گفته میشود
امامزاده

امامان دوازده گانه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی امامان دوازده گانه   • مفهوم امامان دوازده گانه   • تعریف امامان دوازده گانه   • معرفی امامان دوازده گانه   • امامان دوازده گانه چیست   • امامان دوازده گانه یعنی چی   • امامان دوازده گانه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی امامان دوازده گانه
کلمه : امامان دوازده گانه
اشتباه تایپی : hlhlhk n,hcni 'hki
عکس امامان دوازده گانه : در گوگل


آیا معنی امامان دوازده گانه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )