برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1136 100 1

امامت امام کاظم

امامت امام کاظم در دانشنامه اسلامی

امامت امام کاظم
امام کاظم (علیه السلام) هفتمین امام شیعیان است.
امام کاظم (علیه السلام) هفتمین امام شیعیان در قریه ابواء میان مکه و مدینه در سال ۱۲۸ هجری به دنیا آمد و در شهر بغداد در زندان سندی بن شاهک در روز ششم ماه رجب سال۱۸۳ در ۵۵ سالگی به شهادت رسید.
مادر امام کاظم
مادرش امّ ولد بود و حُمیده بربریه نام داشت.
مدت امامت امام کاظم
مدت امامت آن حضرت سی و پنج سال بود.
کنیه و القاب امام کاظم
...
امامت امام کاظم (منابع امامیه)
برای اثبات امامت امام کاظم (علیه السلام) دو گونه از نصوص وجود دارد، گونه نخست آن عمومی است و نام ایشان را در ردیف یکی از ائمه دوازده گانه به میان می آورد. گونه دوم، در خصوص امامت آن حضرت به تنهایی سخن به میان آورده است. این نصوص در تعدادی از منابع معتبر حدیثی از جمله دو تا از کتاب های اربعه امامیه یعنی «کافی» مرحوم کلینی و «من لایحضره الفقیه» شیخ صدوق (رحمةالله علیهما) توسط تعدادی از امامان شیعه، بازتاب دارد. اَسناد تعداد قابل توجهی از این نصوص، بر اساس قواعد دانش رجال معتبر است.
امروزه اختلاف مرکزی میان امامیه و سایر فرقه های اسلامی، پیرامون مساله امامت است. این مساله به نوبه خود اهمیت واکاوی از مستندات هر مذهب را می طلبد. آنچه در این میان برای هر فرد شیعی مهم می نماید، بررسی ادله و نصوص امامت امیرمؤمنان (علیه السلام) و دیگر پیشوایان اُمت اسلامی است.در ادامه تعدادی از نصوص امامت امام کاظم (علیه السلام) را با استناد به منابع امامیه تقدیم می کنیم.
نصوص
امامت امام کاظم (علیه السلام) همانند سایر امامان (علیهم السّلام) بر پایه دو گونه از نصوص استوار است، نصوص عام و کلی، یعنی نصوصی که امامت آن حضرت را در کنار امامت سایر ائمه (علیهم السّلام) اثبات می کند و نصوص خاص که به طور ویژه روی امامت ایشان دست گذارده است.این نصوص در تعدادی از منابع معتبر حدیثی از جمله دو کتاب از کتاب های اربعه امامیه یعنی «کافی» کلینی و «من لایحضره الفقیه» شیخ صدوق (رحمةالله علیهما) توسط تعدادی از امامان (علیهم السّلام) یعنی امیرمؤمنان امام علی، امام صادق، اما ...

ارتباط محتوایی با امامت امام کاظم

امامت امام کاظم را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی امامت امام کاظم   • مفهوم امامت امام کاظم   • تعریف امامت امام کاظم   • معرفی امامت امام کاظم   • امامت امام کاظم چیست   • امامت امام کاظم یعنی چی   • امامت امام کاظم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی امامت امام کاظم
کلمه : امامت امام کاظم
اشتباه تایپی : hlhlj hlhl ;hzl
عکس امامت امام کاظم : در گوگل

آیا معنی امامت امام کاظم مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )