برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1327 100 1

امامه

معنی امامه در لغت نامه دهخدا

امامت. [ اِ م َ ] (ع مص ، اِمص ) پیشوایی کردن. پیشوا و امام بودن. ریاست عامه. رجوع به اِمامَة شود : جزم داشتم به آنکه امامت حق اوست. (تاریخ بیهقی ).
امام امم ناصرالدین که در دین
امامت جز او را مسلم ندارم.
خاقانی.
به امامت و خلافت او تبرک و تیمن نمودند. (ترجمه ٔتاریخ یمینی ). || یکی از دو اصل مذهب شیعه ، و در اصطلاح ریاست بر عامه است در امور دین و دنیابنیابت از حضرت رسول. بزرگترین اختلافی که در اسلام بین مسلمین بر سر مسائل دینی بروز کرده مسئله ٔ امامت یعنی جانشینی حضرت رسول است چه به اندازه ای که مسلمین در این خصوص با زبان و قلم و شمشیر با یکدیگر مناظره و مجادله و کشمکش کرده و جد و جهد و حرارت بخرج داده اند در هیچیک از موارد دیگر از ایشان تا این حد اختلاف و نزاع دیده نشده و علت این امر این است که مسئله ٔ امامت بیشتر جنبه ٔ سیاسی داشته و با پیشرفت عقیده ٔ یک فرقه یا فرقه ٔ دیگر زمام اداره ٔ امور دنیوی مسلمین نیز مثل امور دینی ایشان در کف پیشوای فرقه ٔ غالب قرار میگرفته است و این خلاف که از زمان رحلت حضرت رسول بروز کرده همه وقت بین مسلمین باقی بوده و هست. در باب اینکه چه کسانی استحقاق مقام امامت دارند وامام بچه ترتیب باید تعیین شود و اینکه آیا امام واجب است یا نه و در آن واحد یک امام کافی است یا ائمه ٔ متعدد، بین فرق مختلف اسلامی اختلاف است. عموم فرق اسلامی بجز یک فرقه از خوارج و دو تن از رؤسای معتزله امامت را واجب میدانستند. فرقه ٔ نجدات از خوارج میگفتند اصلاً امامت واجب نیست ، مردم خود باید بر سبیل حق و بحکم قرآن با یکدیگر معامله کنند. ابوبکر اصم ازقدمای معتزله میگفت در مواقعی که عدل و انصاف بین مردم حاکم است بوجود امام احتیاجی نیست فقط وقتی که ظلم بروز کند امامت واجب میشود. هشام فوطی یکی دیگر از معتزله بخلاف وی عقیده داشت که امامت در موقع حکومت عدل در بین مردم واجب است تا امام شرایع الهی را اظهار کند و در موقع ظهور ظلم ممکن است ظلم کنندگان از او اطاعت نکنند و وجود او موجب مزید فتنه شود. عقیده ٔ علمای امامیه این است که هرچه بر وجوب نبوت دلالت دارد بر وجوب امامت نیز دال است چه امامت قائم مقام نبوت میباشد مگر در تلقی وحی الهی بلاواسطه ، و امامت لطف عام است و نبوت لطف خاص چه ممکن است روزگار از پیغمبری زنده خالی بماند در صورتی که خالی ماند ...

معنی امامه به فارسی

امامه
دختر قرط بن خنسائ بن عبید بن عدی بن غنم بن کعب بن سلمه انصاری همسر یزید بن قبطی .
کنیت نابغه بنی ذبیان

امامه در دانشنامه اسلامی

امامه
معنی أَمَامَهُ: مقابل وپيش روي او
معنی يَفْجُرَ: که باز کند - که بشکافد (عبارت "بَلْ يُرِيدُ ﭐلْإِنسَانُ لِيَفْجُرَ أَمَامَهُ" يعني : "[نه اينكه به گمان او قيامتی در كار نباشد] بلكه انسان میخواهد [با دست و پا زدن در شك و ترديد] فرارويش را [ازاعتقاد به قيامت كه بازدارندهای قوی است] باز كند [تا برای...
ریشه کلمه:
امم‌ (۱۲۴ بار)
ه‌ (۳۵۷۶ بار)

(بفتح اول) جلو. ، بلکه انسان می‏خواهد در آینده (نیز) بدکاری کند، ظاهر معنی آیه این است که گفته شد. این کلمه فقط یکبار در قرآن آمده است.
امامه از کسانی است که در کربلا حاضر بوده و در زمره اسیران کربلا می باشد.
امامه، فرزند امام علی (علیه السلام) و مادرش ام ولد است.
ازدواج امامه
او با صلت بن عبدالله ، از نوادگان عبدالمطلب ، ازدواج کرد و برای او دختری به نام نفیسه به دنیا آورد.
حضور در کربلا
به گفته ی عمادزاده، امامه جزو زنان حاضر در کربلا بوده و قطعاً در کاروان اسیران نیز حضور داشته است.
اُمامَة بنت ابی العاص بن رَبیع، نوه دختری پیامبر (ص). مادر او زینب دختر پیامبر (ص) و خدیجه و پدرش ابوالعاص بن ربیع بود. امام علی (ع) پس از درگذشت حضرت فاطمه(س)، با امامه ازدواج کرد. گفته اند که این ازدواج به وصیت حضرت فاطمه(س) بوده است.
«وَ أَنَا أُوصِیک أَنْ تَتَزَوَّجَ أُمَامَةَ بِنْتَ أُخْتِی زَینَبَ تَکونُ لِوُلْدِی مِثْلِی.به تو وصیت می کنم که با امامة دختر خواهرم زینب ازدواج کنی؛ زیرا که او برای فرزندانم همانند من است»
اُمامَه پیش از بعثت به دنیا آمد و در سال ۵۰ق از دنیا رفت.
امامه، (محدث، متوفی قرن 1 هـ) دختر ابی العاص، مادرش زینب دختر ...

امامه در دانشنامه ویکی پدیا

امامه
امامه از روستاهای بزرگ دهستان رودبار قصران شهرستان شمیران استان تهران ایران است. امامه دو آبادی است که در کنار هم قرار گرفته، یکی را امامه بالا و دیگری را امامه پایین می نامند. این روستا در پنج کیلومتری مشرق راه اصلی تهران به شمشک و نرسیده به فشم واقع است و راه آن ماشین رو است.
لواسان
قلعه امامه
قصران
مهرچال
امامه آبادیی است مرتفع و کوهستانی و سردسیر در دامنه جنوبی البرز مرکزی که آبش از رود محلی و قنات و چشمه تأمین می گردد. در امامه بالا بیش از ۳۰۰۰ و در امامه پایین بیش از ۱۵۰۰ گوسفند نگهداری می شود. ۳۶ هکتار باغ دارد که محصولات آن غلات بن شن، لبنیات، سیب، گیلاس، هلو، آلبالو است و شغل اصلی مردم امامه کشاورزی و گله داری است.
در کتاب فرهنگ جغرافیایی ایران دربارهٔ روستای امامه آمده است: ده جزء لواسان کوچک">دهستان لواسان کوچک بخش افجه شهرستان تهران. ۱۰ کیلومتری شمال باختر گلندوک- ۵ کیلومتری خاور راه شوسه شمشک. در کوهستان- سردسیر- سکنه ۲۳۲۰- شیعه- فارسی. چشمه سار و رود محلی- غلات، بن شن، میوه جات، لبنیات- شغل زراعت، گله داری. راه مالرو – دبستان دارد.
امامه به سبب راه دشوار و موقعیت استواری که داشته از قدیم پناهگاهی مناسب به حساب می آمده و مرکز قصران داخل و مقر رئیس قصران تاریخی (معرب کوهسران) و امراء آن سامان محسوب می شده است. در امامه قلعه ای استوار وجود داشته که ظاهراً به وسیله مازیار یا مرداویج زیاری به وجود آمده است و بقایای برج و باروها و بدنه آن هنوز پابرجا و نمایان است. مورخ و جغرافیدان قدیم یاقوت حموی دربارهٔ امامه چنین نوشته است: «انبامة قلعة قرب الری» یعنی انبامه (امامه) قلعه ای نزدیک ری است.
عکس امامه
امامه بالا یک روستا در ایران است که در استان تهران واقع شده است. امامه بالا ۶۷۵ نفر جمعیت دارد.
فهرست شهرهای ایران
امامه بنت ابی عاص ربیعه، دخ ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

امامه در دانشنامه آزاد پارسی

اُمامَه
دختر ابوالعاص بن ربیع و نوۀ دختری پیامبر (ص). پیامبر (ص) به او بسیار علاقه مند بود. امام علی (ع) پس از رحلت حضرت فاطمه (س) و بنابه وصیت ایشان با امامه ازدواج کرد.

ارتباط محتوایی با امامه

امامه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• قلعه مازیار امامه   • امامه همسر حضرت علی   • نقشه روستای امامه   • طرح هادی روستای امامه   • تصاویر روستای امامه   • امامه روحانی   • امامه کجاست   • آدرس روستای امامه   • معنی امامه   • مفهوم امامه   • تعریف امامه   • معرفی امامه   • امامه چیست   • امامه یعنی چی   • امامه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی امامه
کلمه : امامه
اشتباه تایپی : hlhli
عکس امامه : در گوگل

آیا معنی امامه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )