انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1099 100 1

امامی

/'emAmi/

معنی امامی در لغت نامه دهخدا

امامی. [ اِ ] (ص نسبی ) منسوب به امام. رجوع به امام شود. شیعی. شیعی اثناعشری. شیعی اسماعیلی. رجوع به امامیه و شیعه شود.

امامی. [ اِ ] (اِخ ) از دانشمندان مقدم بر عهد نظامی عروضی صاحب چهارمقاله بود. عروضی در کیفیت دبیر کامل گوید: پس عادت باید کرد بخواندن کلام رب العزة... و مطالعه ٔ کتب سلف چون ترسل صاحب و صابی و قابوس و الفاظ حمادی و امامی... (چهارمقاله چ معین چ 3 ص 22). مؤلف لغت نامه در یادداشتهای خود و دکتر معین از علامه محمد قزوینی (تعلیقات چهارمقاله ص 20) نوشته اند معلوم نشد امامی کیست ؟

امامی. [ اِ ] (اِخ ) طایفه ای از ایلات کرد ایران است که در جوانرود سکنی دارند و در حدود هفتاد خانوار هستند. (از جغرافیای سیاسی ایران ، تألیف مسعود کیهان ص 58).

امامی. [ اِ ] (اِخ ) دهی است از دهستان اندیکا از بخش قلعه زراس شهرستان اهواز واقع در پانزده هزارگزی خاور قلعه ٔ زراس. در جلگه واقع شده و هوایش معتدل است و 230 تن سکنه دارد. آب آن از چشمه تأمین میشود. محصول آن غلات و برنج و شغل اهالی زراعت است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 6).

امامی. [ اِ ] (اِخ ) قاضی محمد از شاعران قرن نهم هجری بود. در مجالس النفائس آمده است : مردی متدین و خوش طبع بود. قاضی القضاة خراسان شد و گاهی شعر نیز میسرود، این مطلع از اوست :
گفتمش گل گل برآمد رنگ رخسارت ز مل
غنچه ٔاو در تبسم شد که از گلها چه گل.
وفات او در شوال 838 هَ. ق. بعلت طاعون اتفاق افتاد. (از ترجمه ٔ مجالس النفائس چ تهران ص 14).

معنی امامی به فارسی

امامی
هروی رضی الدین ابو عبد الله محمد ابن ابوبکر از شاعران معروف نیمه اول قرن هفتم هجری ( ف. ۶۶۷ ه. ق . ۱۲۶۸ م . ۹ وی بمدح امیران و وزیران کرمان اشتغال داشت و در عهد خود مورد احترام شاعران و استادان بود . سخن او به سبک شاعران قرن ششم است . هم در مدح زبر دست است و هم در غزلسرایی نیکو سخن . گفتار او از عرفان چاشنی دارد .
( صفت ) ۱ - منسوب به امام ۲ - شیعی .
قاضی محمد از شاعران قرن نهم هجری بود .
قاضی محمد امام الدین از شاعران عهد شاه طهماسب صفوی بود .
امیر امام الدین از سادات بخارا ساکن اوچ .
از شاعران خلخال بوده و در جمع کردن و گفتن شعر ولع تمام داشته است .
از شاعران فارسی گوی هندوستان بود
حمدالله مستوفی نام کامل او را ابو عبدالله محمد بن ابی بکر بن عثمان ضبط کرده است .
امامت . پیشوایی کردن
ابن رضاعلی هندی در سامرا درگذشت اوراست الادعیه و الزیارات
ابن محمد بن علی بن ابی المعالی الصغیر ابن ابی المعالی الکبیر طباطبائی اصفهانی کاظمی حائری شیعی امامی
ولدار شد قاضی صدر الدین محمد بن قاضی قطب الدین عبدالله بود و پس از وفات قاضی قطب الدین احمد منظور نظر سلطان حسین میرزا گردید .
(صفت ) منسوب به هفت امام اسماعیلی سبعیه .
دهی است از دهستان جوانرود بخش پاوه شهرستان سنندج

معنی امامی در فرهنگ معین

( ~. اِ) [ فا - ع . ] (ص نسب .) ۱ - منسوب به هفت امام . ۲ - اسماعیلی ، سبعیه .

معنی امامی در فرهنگ فارسی عمید

طایفۀ بزرگ شیعه که به دوازده امام معتقدند، اثناعشری، اثناعشریه.

امامی در دانشنامه اسلامی

امامی ممکن است در معانی ذیل به کار رفته باشد: • امامی (شیعه امامیه)، پیروان امام علی (علیه السلام) و قائل به امامت امامان دوازده گانه (علیهم السلام)• امامی (حدیث)، از اصطلاحات بکار رفته در علم حدیث بوده و از الفاظ مدح راوی
...
امامی، ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
امامی، از اصطلاحات بکار رفته در علم حدیث بوده و از الفاظ مدح راوی به حساب می آید.
یکی از الفاظ مدح که در کتب علوم حدیث مطرح است لفظ «امامی» است. اصطلاح امامی در کتب دانشمندان دارای دو اطلاق است:
← معنای اخص
طرف داران اطلاق دوم برای رد اطلاق اول گفته اند: اگر مراد از امامی، معتقد به امامت ائمه دوازده گانه باشد موجب می شود بسیاری از اخبار صحیح از وصف صحت خارج شود.
ابوالقاسم امامی در سال 1313ش در شهر مشهد به دنیا آمد و دکترای خود را در رشته فرهنگ عربی و علوم قرآنی کسب کرد.
وی در آن سال ها که کودکی اش را در مشهد سپری می کرده، حوزه علمیه مشهد یکی از مراکز جدی در پرورش عالمان دینی و آگاهان به معرفت اسلامی بوده است. به همین سبب، وی بعد از پایان تحصیلات رسمی، به حوزه علمیه مشهد می پیوندد تا در آنچه میل باطنی اش بوده است، تحصیل کند. امامی تحصیلات حوزوی خود را در قم پی می گیرد. اما عطش دانش اندوزی و حضور در عرصه های آکادمیک علمی، او را به تهران می کشاند تا تحصیلات دانشگاهی اش را نیز در رشته فرهنگ و ادبیات عرب، به فرجام و سرانجام برساند. این چنین است که او در سال 1356 در رشته فرهنگ عربی و علوم قرآنی دکترا می گیرد و پس از آن در کنار تدریس، به تحقیق و تفحص در علوم قرآنی و نیز متون تاریخی عرب می پردازد. اما بیش از همه توجه او به یکی از فیلسوفان و بزرگان ایرانی تاریخ اسلام جلب می شود و همه عمر خویش را معطوف به آثار او می کند؛ فیلسوفی به نام علی ابن مسکویه رازی. «تجارب الامم مسکویه» بی شک یکی از کتب مهم تاریخ ایران و اسلام است که امامی، سی سال از عمر خویش را بر سر ترجمه و تصحیح این کتاب نهاد.
ترجمه و تصحیح تجارب الامم ابوعلی مسکویه، تصحیح کیمیای سعادت زنجانی، ترتیب السعادات ابوعلی مسکویه، ترجمه قرآن کریم، ترجمه و تصحیح دیوان منسوب به امام علی، ترجمه طهاره العراق ابوعلی مسکویه .
تجارب الأمم / نوع اثر: کتاب / نقش: تحقیق و مقدمه
نهج البلاغه و تایید نسبت آن به امام علی(ع)
امامی اصفهانی ممکن است اشاره به اشخاص و شخصیت های ذیل باشد: • ابن خاتون امامی اصفهانی، از علما و مفسران قرآن در اصفهان• سیدمحمدباقر حسینی امامی اصفهانی، از هنرمندان قرن سیزدهم هجری در اصفهان• سیدمحمدباقر بن احمد امامی اصفهانی، حکیم، ادیب، فاضل، زاهد، و از علمای شهر اصفهان• سیدمحمدباقر امامی دهکردی اصفهانی، عالم فاضل و ادیب شاعر در اصفهان• سیدمحمدباقر بن کمال الدین امامی کرونی اصفهانی، عالم فاضل پارسا و شاعر ادیب قرن چهاردهم هجری در اصفهان• سیدابوطالب امامی اصفهانی، از علمای اصفهان در عهد شاه تهماسب صفوی• سیدمحمدخلیل بن سیدمحمدحسین موسوی امامی اصفهانی، عالم فاضل مصحح و محقق کتب• سیدمحمدربیع بن سیداحمد عریضی حسینی امامی اصفهانی، از فضلاء گمنام اوایل قرن دوازدهم هجری اصفهان
...
جمال امامی، از افراد مشهور خاندان امامی خویی و تاثیرگذار در تاریخ سیاسی ایران در دوره پهلوی بود.
جمال امامی فرزند "حاج میرزا یحیی امام جمعه خویی" در سال ۱۲۸۲ش متولد شد. پس از پایان تحصیلات متوسطه راهی بلژیک شد و در رشته اقتصاد ادامه تحصیل داد.
ورود به سیاست
در اوایل جنگ بین الملل دوم به ایران بازگشت و در وزارت دارایی استخدام شد. مدتی ریاست اداره باربری داخلی را عهده دار بود و سپس عضویت هیئت مدیره بانک رهنی درآمد. جمال در انتخابات دوره چهاردهم ۱۳۲۲ش به مجلس شورای ملی راه یافت. او در این مدت در مجلس همراه جریان مرتبط با انگلیس بود. تاسیس "حزب عدالت" با همکاری "علی دشتی" "عبدالرحمن فرامرزی" "احمد هومن" "ابراهیم خواجه نوری" جایگاه امامی را ارتقا بخشید و به ویژه آن که مدتی نیز رهبری حزب را به عهده داشت. ایستادگی در برابر حزب توده و جریان وابسته به اتحاد جمهوری شوروی شهرت او را دو چندان نمود. در دوره ۱۵ مجلس نیز حضور داشت و در کابینه های "عبدالحسین هژیر" نخست وزیر مدافع سیاست انگلیس و کابینه "محمد ساعد مراغه ای" به وزارت رسید. امامی در دوره شانزدهم نیز از تهران به نمایندگی انتخاب شد. در اوج جریان نهضت ملی شدن صنعت نفت و مبارزات ضد استعماری مردم ایران علیه سلطه انگلیس، وی از در مخالفت با ملی شدن نفت درآمد. وقتی سفارت انگلیس در ماه های مبارزه با ملی شدن صنعت نفت توطئه می کرد. کارمندان این سفارت با نمایندگان انگلوفیل مجلس موفق شدند. جمعیتی ۱۶ نفره را به رهبری جمال امامی بر علیه مصدق تشکیل دهند. آن ها شروع به حملات شدید به دکتر مصدق نموده و او را متهم به کوتاهی در حل مسئله نفت نمودند. با کشته شدن "هژیر" و "رزم آرا" و "حسین علا" که به ترتیب نخست وزیر شده بودند موضوع نفت از یک سوی و روند نهضت از سوی دیگر سیر تکاملی داشت. بعد از کودتای ۲۸ مرداد جمال امامی سناتور شد. در این مدت منزل وی محل رفت و آمد رجال سیاسی بود و در سال ۱۳۳۸ علیرغم میل باطنی اش به عنوان سفیر ایران عازم ایتالیا شد و در اواخر سال ۱۳۴۲ به ایران بازگشت. در این دوران قدرت و موقعیت او سیر نزولی دارد، وی به تدریج به حاشیه کشانده شد. همان گونه که بسیاری از رجال وابسته به انگلیس دچار این سرنوشت شدند؛ چرا که حالا دور، دور آمریکا بود. جمال امامی در جوانی با یک زن بلژیکی ازدواج کرد. حاصل این ازدواج دختری به نام "عصمت" بود که با خانواده "امینی" وصلت کرد. زندگی مشترک او از هم پاشید و امامی بیشترین وقت خود را به قمار و جلسه با همفکرانش گذاشت.
مخالفت با دکتر مصدق
مخالفت ها و نطق های جمال امامی علیه مصدق در مجلس معروف و جنجال ساز بود. این مخالفت ها بعد از این که شاه تصمیم به نخست وزیری مصدق گرفت، هم ادامه داشت. جمال امامی و انگلوفیل ها با نخست وزیری دکتر مصدق مخالفت کردند حتی به دیدن شاه رفتند که پیرمرد منفی باف را نخست وزیر نکند؛ اما تلاش جمال امامی و همراهانش سودی نبخشید؛ ولی روز بعد با طراحی و برنامه ریزی قبلی، امامی در مجلس شورای ملی پیشنهاد نخست وزیری را به مصدق داد و این برای همگان تعجب آور بود که امامی چگونه یک شبه به موافقین پیوست. در دوران حکومت مصدق جریان طرفدار انگلیس جلسات روزمره داشتند. امامی، برادران رشیدیان، مسعودی ها حتی در گوشه ای "سیدضیا" با "اشرف پهلوی" جلسه می گذاشتند. در گزارش ساواک چنین آمده است: «۱۶ سال است که از مهره های موثر سیاست کشور به شمار می رود. در هر حال به منفی بافی معروف است؛ ولی لیدر انگلیس در مجلس شورای ملی است. او مقدار زیادی پول در اختیار "بیوک صابر" مدیر روزنامه سیاسی گذارده تا به وسیله چاقوکشانی که بیوک صابر در اختیار دارد دسته بندی هایی نموده». در مورد تاسیس حزب عدالت در این اسناد آمده است: «در دوره چهاردهم با علی دشتی همکاری و همفکری کرده و حزب عدالت را ساخت. جمال امامی با آنکه مدت ها اروپا بود کوچک ترین معلوماتی نداشته و به همین جهت همیشه در جهت لات بازی های سیاسی موثر بوده است».
مشخصات جمال امامی
...
دوره شکل گیری تشیع دوازده امامی (گفتمان حدیثی میان قم و بغداد)، اثر آندرو. جی، نیومن است که به دوره شکل گیری تشیع دوازده امامی و مسائل حدیثی این دوره پرداخته است و به لحاظ موضوع، اهمیتی ویژه دارد و جزو نخستین آثاری است که حدیث شیعه را مورد ارزیابی قرار داده است .
کتاب در دوران معاصر و به زبان لاتین نوشته شده و توسط آقایان محمدرضا امین، مهدی ابوطالبی و محمدرضا شکراللهی به فارسی برگردان و توسط آقای سید لطف الله جلالی، مقابله گردیده است.
کتاب با دو مقدمه آقای سید لطف الله جلالی و نویسنده آغاز و مطالب در نه فصل، تنظیم شده است.
در ابتدای کتاب، نقد مختصری از آقای قاسم جوادی صفری بر کتاب، آمده است. در این نقد، برخی از مهم ترین خطاهای نویسنده که بر نتیجه گیری های عمده کتاب اثرگذار بوده اند، یادآوری شده است .
محور اصلی این اثر، بررسی سه کتاب حدیثی «الکافی» محمد بن یعقوب کلینی، «بصائر الدرجات» محمد بن حسن صفار قمی و «المحاسن» احمد بن محمد برقی است که جزو نخستین کتاب های حدیثی شیعه و مربوط به عصر غیبت صغرا هستند و بر دوره های بعدی شیعه، تأثیری فراوان داشته اند .
سببیت امامی، سببیت قیام اماره در حدوث مصلحت در سلوک طبق اماره است.
سببیت امامی- نظریه ای در باب سببیت امارات که منسوب به بعضی از فقهای امامیه می باشد- از اقسام سببیت (امارات) بوده و به این معنا است که قیام اماره سبب ایجاد مصلحت در سلوک طبق اماره می گردد و بر خلاف دیدگاه اشاعره و معتزله، قیام اماره سبب ایجاد حکم واقعی نمی گردد و حکم واقعی در جای خود عالم واقع محفوظ است و اگر اماره ما را به آن برساند، به مطلوب دست یافته ایم و در غیر این صورت، در تبعیت از اماره و التزام قلبی به سلوک طبق آن، مصلحتی وجود دارد که مصلحت از دست رفته حکم واقعی را جبران می کند. این نظریه از سوی مرحوم «شیخ انصاری» مطرح شده است.امامی در دانشنامه ویکی پدیا

امامی
به پیروان مذهب تشیع اثنی عشری امامی یا امامیه نیز گفته می شود. امامی همچنین از نام های خانوادگی متداول در ایران است. فهرست زیر دربردارنده افرادی با این نام خانوادگی است:
سید حسن امامی حقوقدان برجسته ایرانی
طایفه امامی
ساتیار امامی
سید مرتضی امامی اولین رئیس فدراسیون شطرنج ایران پس از انقلاب اسلامی
کریم امامی
سعیدامامی
محمدرضا امامی
محمدمحسن امامی
جعفر شریف امامی
گلی امامی
محمد امامی کاشانی
علی نقی امامی
صابر امامی
غیب الله امامی
عبدالله امامی
خانه امامی کلوان
سید ضیاءالدین امامی دهکردی
خانه آقای امامی
روح الله امامی
محمد طاهر امامی
تپه تهمز امامی
خانه امامی (دوصفه)
خانه سید حسین امامی
علی رضا امامی فر
ملک الشعراء رضی الدین ابوعبدالله محمد بن ابی بکر بن عثمان هروی (وفات ۶۸۶ ه‍. ق) متخلص به امامی از شاعران اوایل روزگار ایلخانی است. زادگاه او هرات بوده و مدح پادشاهان کرت را کرده. او از شاعرانی است که در سدهٔ هفتم روش شاعران شرقی را در شعر خود حفظ کرد. وی با شیخ مصلح الدین سعدی شیرازی، خواجه مجدالدین همگر، شمس الدین محمد صاحب دیوان و معین الدین پروانه معاصر بوده و چنان که از دیوانش استنباط می شود علاوه بر شعر، در علوم بلاغی، ادبیات عرب و نیز علوم عقلی از سرآمدن روزگار خود بوده است. دیوان امامی نزدیک به دو هزار بیت (یا اندکی بیشتر) است که در قالب قصیده، غزل، ترجیعات، مقطعات و رباعیات است. از این شاعر، رساله ای به زبان عربی در شرح یکی از قصاید شاعر معروف عرب، ابوالحارث غیلان بن عقبه، مشهور به ذوالرمه (متوفی ۱۱۷ هجری) در دست است که این رساله را به نام یکی از اتابکان نوشته و در آن لطایف و نکات ادبی، نحوی و لغوی قصیده یاد شده را شرح کرده است.
صفا، ذبیح الله (۱۳۶۹). تاریخ ادبیات در ایران. سوم. تهران: فردوس.
خاک صنعتی غلامرضا امامی یک اندیس غیرفلزی است که در حوالی شهر ایزدخواست استان فارس قرار دارد و مادهٔ معدنی موجود در آن، خاک صنعتی است.سنگ میزبان این اندیس شیل،آهک و ماسه سنگ است و دیرینگی آن به دوران دونین - کربونیفر می رسد. در این اندیس، پاراژنز های شیل،آهک و ماسه سنگ یافت می شوند.
فهرست اندیس های استان فارس
باقر امامی (زادهٔ ۱۳۳۸ در مرند) نمایندهٔ حوزهٔ انتخابیهٔ مرند و جلفا در دورهٔ ششم مجلس شورای اسلامی بوده است.نبو
الگو:نمایندگان حوزه انتخابیه مرند و جلفا
تپه تهمز امامی مربوط به دوره ساسانیان است و در شهرستان خدابنده، بخش سجاسرود، روستای ارقین واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۵۰۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
جعفر شریف امامی (زاده ۲۷ خرداد ۱۲۹۱ در تهران - درگذشته ۲۶ خرداد ۱۳۷۷ در نیویورک) از سیاست مداران ایرانی دوران پهلوی بود که دو دوره نخست وزیر ایران و به مدت ۱۵ سال رئیس مجلس سنا بود..او هم چنین از مهره های اصلی تشکیل باشگاه روتاری در ایران بود.
سالنامه دنیا - ۱۳۵۴ خورشیدی - ص۵۴
مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران
متن کامل خاطرات جعفر شریف امامی: حبیب لاجوردی، انتشارات صفحه سفید
جعفر شریف امامی، فرزند محمدحسین معروف به نظام الاسلام بود. تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه شریف به پایان رساند. سپس وارد مدرسه آلمانی شد و دوره متوسطه را در قسمت فنی تمام کرد و از طرف وزارت راه به همراه ۳۰ نفر جهت تحصیل در رشته راه آهن به آلمان اعزام شد. پس از پایان دوران تحصیل به ایران بازگشت و در راه آهن مشغول به کار شد. اندکی بعد مجدداً از طرف وزارت راه جهت ادامه تحصیل به سوئد اعزام گشت و در سال ۱۳۱۸ به تهران بازگشت و به شغل خود ادامه داد و مراحل ترقی را در راه آهن طی کرد.
در شهریور ۱۳۲۰ توسط نیروهای متفقین به اتهام همکاری با آلمان دستگیر شد و پس از آزادی به سمت مدیرکل بنگاه مستقل آبیاری منصوب گردید. در زمان نخست وزیری سپهبد رزم آرا قریب سه ماه در سمت معاونت، مسئول وزارت راه بود که رزم آرا در ترمیم کابینه، او را به سمت وزیر راه معرفی کرد و تا اسفند ۱۳۲۹ که رزم آرا به قتل رسید، این سمت را بر عهده داشت. پس از قتل رزم آرا و انتصاب حسین علا به نخست وزیری به عنوان عضو شورای عالی سازمان برنامه انتخاب شد و در دوران حکومت مصدق در همین سمت باقی ماند و نهایتاً پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ و نخست وزیری سپهبد زاهدی به سمت مدیرعامل سازمان برنامه منصوب شد.
وی در دوره دوم مجلس سنا به مدت ۲ سال نماینده تهران بود و با شکل گیری کابینه دکتر منوچهر اقبال تصدی وزارت صنایع و معادن را بر عهده گرفت و پس از دکتر اقبال به مدت ۸ ماه در سال ۱۳۳۹ به نخست وزیری رسید. از اتفاقات دوران نخست وزیری او بهبود روابط ایران و شوروی و قطع حملات رادیویی مسکو و تجدید انتخابات دوره بیستم مجلس شورای ملی بود، اما به دنبال اعتصاب معلمان در اعتراض به پایین بودن حقوق خود و کشته شدن یکی از فرهنگیان به نام ابوالحسن خانعلی به دست پلیس و استیضاح شدن وی در مجلس استعفا داد.
جمال الدین امامی خویی (۱۲۸۱–۱۳۴۵خورشیدی) وزیر و نماینده مجلس شورای ملی متولد خوی آذربایجان. وی فرزند حاج میرزا یحیی امام جمعه خویی از روحانیان عصر مشروطه بود. پس از تحصیلات مقدماتی و متوسطه عازم اروپا شد و در بلژیک ادامه تحصیل داد و پس از بازگشت به ایران در وزارت دارایی مشغول کار گردید چندی نیز در بانک رهنی انجام وظیفه نمود. در انتخابات دوره چهاردهم در سال ۱۳۲۲ از طرف مردم خوی نماینده مجلس شورای ملی گردید و مخالفت هایش با حزب توده وجهه زیادی برای او کسب کرد و عضو فراکسیون اکثریت مجلس چهاردهم بود. در همان دوره با تشکیل حزب عدالت با همکاری علی دشتی و ابراهیم خواجه نوری به رهبری این حزب برگزیده شد. پس از پایان انتخابات دوره چهاردهم از طرف قوام السلطنه بازداشت و به زندان افتاد و پس از آزادی از زندان حزب عدالت را توسعه داد.نبو
جمال امامی در سال ۱۳۲۷ به بعد در دولت های عبدالحسین هژیر و محمد ساعد مراغه ای سمت وزیر مشاور را عهده دار بود. در انتخابات دوره شانزدهم مجدداً به مجلس شورای ملی راه یافت و در اواخر این دوره که اقلیت آن تندروی زیادی داشت و با برنامه هر نخست وزیری مخالفت می نمود، به پیشنهاد او محمد مصدق رهبر اقلیت از نمایندگان رأی موافق گرفت و به نخست وزیری رسید. چند ماه پس از تشکیل دولت مصدق، امامی در رأس مخالفان او در مجلس قرار گرفت و نقش مهمی در سقوط دولت وی داشت. در ۱۳۳۱ در کابینه احمد قوام وزیر کشور و پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ در دوره دوم مجلس سنا از تهران انتخاب شد.
آخرین سمت سیاسی جمال امامی سفیرکبیری ایران در رم بود که در همین سمت بیمار شد و درگذشت.
حسین آباد امامی، روستایی از توابع بخش نوق شهرستان رفسنجان در استان کرمان ایران است.
این روستا در دهستان بهرمان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۶ نفر (۸خانوار) بوده است.
منزل آقای امامی مربوط به دوره قاجار است و در شیراز، مسجد آقا قاسم واقع شده و این اثر در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ۱۳۵۴ با شمارهٔ ثبت ۱۰۷۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
خانه سید حسین امامی مربوط به دوره قاجار است و در میبد، خیابان امام، خیابان مسجد جامع، جنب مسجد جامع واقع شده و این اثر در تاریخ ۵ تیر ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۱۹۶۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
قبر خلیفه کیخسرو امامی
بانه وره
سیروان
طایفهٔ امامی
حسین کوهکن
یوسف بیگ امامی
خلیفه کیخسرو امامی شاعری و عارف کرد از طایفهٔ امامی از ایل جاف بوده است که به گویش کردی هورامی شعر سروده است. او که هم دوران با مولوی کرد زیسته است و با او دوست بوده و به مشاعره نامه به نامه با او پرداخته است. خلیفه کیخسرو سه سال پس از درگذشت مولوی کرد، در سال ۱۳۰۳ هجری قمری برابر با ۱۸۸۵ میلادی و ۱۲۶۵ شمسی در مناطق گرمسیری طایفه امامی با افتادن در رود لیله و سیروان درگذشته است.
خلیفه کیخسرو امامی شاعری کرد از طایفه امامی است که تاریخ تولد او به درستی معلوم نیست، از سوی شیخ عبدالرحمان طالبانی، پدر شاعر کرد شیخ رضا طالبانی، طریقت خود را فراگرفته است و در مناطق گرمسیری طایفه امامی می زیسته است.
خلیفه کیخسرو از اهالی طایفه امامی و مولوی کرد از اهالی طایفه تاوگوزی بوده اند و این دو طایفه هر دو در اطراف رودهای لیله، سیروان و زمکان زیسته اند، خلیفه و مولوی نیز با هم دوست، فامیل و همسایه بوده اند و آن ها در یک دوران زیسته اند و نیز با هم از طریق فرستادن نامه مشاعره داشته اند.
ده امامی روستایی در دهستان بزی بخش مرکزی شهرستان نیمروز استان سیستان و بلوچستان ایران است. بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۰ جمعیت این روستا ۱۷۰ نفر (در ۲۸ خانوار) بوده است.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

امامی در دانشنامه آزاد پارسی

ارتباط محتوایی با امامی

امامی در جدول کلمات

سریالی ساخته سعید عالم زاده با بازی هوشنگ حریرچیان | حسن اکلیلی | زویا امامی | افشین سنگچاپ و••
هشت بهشت

امامی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• همسر سعید امامی   • اعترافات سعید امامی   • فیلم بازجویی زن سعید امامی   • سعید امامی کیست   • همسر سعید امامی کجاست   • سعید امامی هنوز زنده است   • زن سعید امامی چه شد   • سنگ قبر سعید امامی   • معنی امامی   • مفهوم امامی   • تعریف امامی   • معرفی امامی   • امامی چیست   • امامی یعنی چی   • امامی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی امامی
کلمه : امامی
اشتباه تایپی : hlhld
آوا : 'emAmi
نقش : اسم فامیل
عکس امامی : در گوگل


آیا معنی امامی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )