انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1071 100 1

امام زین العابدین

امام زین العابدین در دانشنامه اسلامی

زندگانی پربار امام علی بن حسین (علیه السّلام) سرشار از اقوال، افعال و تقریرات روشنگرانه در ابعاد سیاسی و عبادی بوده است. در این مقاله به گوشه ای از آن می پردازیم.
حضرت امام سجاد علی بن الحسین (علیه السّلام) چهارمین امام شیعیان است، پدر بزرگوار آن حضرت، امام حسین (علیه السّلام) و مادرش شهربانو است و از مشهورترین القاب آن حضرت به زین العابدین و سجاد می توان اشاره کرد. آن حضرت در سال سی و هشت هجری قمری در شهر مدینه دیده به جهان گشود و دوران کودکی خود را در شهر مدینة النبی سپری نمود.در سن دو سالگی جد بزرگوارش امیرالمؤمنین (علیه السّلام) را از دست داد و پس از آن به مدت ده سال شاهد امامت عموی بزرگوارش حضرت امام حسن مجتبی (علیه السّلام) بود و پس از آن در سال ۵۰ هجری قمری دوران امامت پدر بزرگوارش امام حسین (علیه السّلام) را درک نمود که تا سال ۶۱ هجری در کنار ایشان بود و بعد از محرم آن سال و جریان کربلا به همراه اسرای کاروان به کوفه و شام رفته و سپس به مدینه بازگشتند. تا آنکه در سال ۹۴ یا ۹۵ هجری در این شهر به شهادت رسیده و در قبرستان معروف بقیع در کنار عموی گرامی اش امام حسن (علیه السّلام) به خاک سپرده شد.
خلفای معاصر حضرت
۱- یزید بن معاویه (۶۱ – ۶۴ هـ ق)۲- معاویة بن یزید (چند ماه از سال ۶۴ هـ ق)۳- مروان بن حکم (نه ماه از سال ۶۵ هـ ق)۴- عبدالملک بن مروان (۶۵ – ۸۶ هـ ق)۵- ولید بن عبدالملک (۸۶ – ۹۶ هـ ق)البته لازم به تذکر است که هم زمان با یزید و خلفای پس از وی «عبدالله بن زبیر» برای خود در مکه و مدتی در عراق حکومت می کرد تا اینکه در سال ۷۳ توسط نیروهای عبدالملک به قتل رسید.
بیماری امام سجاد
برخی از افراد نا آگاه امام را به عنوان فردی بیمار می دانند؛ لیکن باید دانست که حضرت امام زین العابدین (علیه السّلام) به غیر از ایام عاشورای سال ۶۱ هجری در حدود ۳۵ سال بعد از آن از سلامت کامل جسمی برخوردار بوده اند و بی شک بیماری موقت آن حضرت، عنایت خداوندی بوده است تا بدان وسیله از جهاد معذور بمانند و امر امامت را پس از شهادت پدر بزرگوارش بر عهده بگیرند.
عصر اختناق
...
حضرت علی بن الحسین، چهارمین امام شیعیان است.
حضرت علی بن الحسین (علیه السلام) در تاریخ پنجم شعبان سال ۳۸هجری قمری در مدینه چشم به جهان گشود، پدر بزرگوار او امام حسین (علیه السلام) و مادر او شهربانو، از شاهزادگان ایرانی است. کنیه مشهور آن حضرت «ابوالحسن» است. و القاب مشهور آن بزرگوار «زین العابدین» «سجاد» «زکی» «ذوالثفنات» می باشد.آن حضرت در سال ۹۵ هجری قمری به شهادت رسید
وقایع مهم دوران امام سجاد
وقایع مهمی که در دوران عمر شریفِ آن حضرت و امامت او رخ داد یکی واقعه کربلا در سال ۶۱ هجری قمری بود که منجر به اسارت آن بزرگوار به همراه خاندان اهل بیت (علیهم السلام) شد. و دیگری واقعه حرّه در سال ۶۲ هجری قمری بود که در مدینه واقع شد..
دوران امامت امام سجاد
آغاز امامت آن حضرت به سال ۶۱ هجری قمری است و امامتش ۳۵سال به طول انجامید.دوران امامت آن حضرت توأم با اختناق شدید و سخت گیری های حاکمان بنی امیه علیه شیعیان بود؛ به گونه ای که بنا به روایتی در ابتدای امر تنها اصحاب آن حضرت پنج تن بوده اند که این خود دلالت بر وضعیت خاص آن زمان می کند. حضرت در این دورانِ سخت به تربیت شاگردانی چند می پردازد که از جمله سعید بن جبیر ، سعید بن مسیب ، محمد بن جبیر بن مطعم ، یحیی بن ام الطول و ابوخالد کابلی می باشند.
← نوع فعالیت امام سجاد
...
سید بن طاووس در دو موضع از مهج این حرز شریف را از حضرت امام زین العابدین علیه السلام نقل کرده:
//بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ
به نام خدای بخشنده مهربان
یَا أَسْمَعَ السَّامِعِینَ یَا أَبْصَرَ النَّاظِرِینَ
ای شنواترین شنوندگان عالم ای بیناترین بینایان جهان
یَا أَسْرَعَ الْحَاسِبِینَ یَا أَحْکَمَ الْحَاکِمِینَ یَا خَالِقَ الْمَخْلُوقِینَ
ای سریعترین محاسبان ای با عدل و دادترین حاکمان ای آفریننده خلقان
شیخ مفید و کلینی شهادت حضرت را سال 95 هجری نوشته اند. (اصول کافی، ج 2، ص 368). لکن برخی دیگر از محدثان و سیره نویسان سال 94 را ذکر کرده اند. (اربلی، کشف الغمه، ج 2، ص 101).
در روز شهادت حضرت نیز اتفاق وجود ندارد. برخی آن را دوازدهم محرم و برخی بیست و دوم همین ماه ذکر کرده اند. کفعمی در مصباح می نویسد: حضرت روز شنبه بیست و دوم محرم سال 95 هجری با زهری که به دستور هشام بن عبدالملک بدو خوراندند مسموم شد. مشهور بین اصحاب این است که ولید بن عبدالملک به تحریک برادرش هشام بن عبدالملک لعنت الله علیهم امام را مسموم کرد.
امام صادق علیه السلام فرمود: علی بن الحسین در 57 سالگی در سال 95 هجری وفات یافت و بعد از امام حسین علیه السلام 35 سال زندگی کرد. (اصول کافی، ج 2، ص 372).
حضرت هنگام مرگ لختی از هوش رفت و چون به هوش آمد سوره واقعه و فتح را خواند و سپس فرمود: «الحمدلله الذی صدقنا وعده و اورثنا الارض نتبوا من الجنه حیث نشاء فنعم اجر العالمین».
«سپاس خدایی را که وعده خویش را درباره ما راست فرمود و بهشت را میراث ما کرد تا هر جا که خواهیم جای گیریم، پس نیکوست پاداش عمل کنندگان». (سوره زمر / 74)
و دیده برگذاشت و بسرای باقی شتافت. ابن سعد به سند خود از امام باقر علیه السلام آورده است که: امام سجاد علیه السلام وصیت کرد که او را در کفنی از جنس پنبه بپیچند و در حنوط او مشک نیامیزند. (ابن سعد، طبقات، ج 5، ص 163).
به هنگام تشیع و دفن آن بزرگوار انبوهی از مردم فراهم آمد که مدینه مانند آن را کمتر دیده بود. مدفن آن حضرت قبرستان بقیع در کنار عموی بزرگوارش امام حسن علیه السلام و فرزندانش امام باقر و امام صادق علیهماالسلام است.

امام زین العابدین در دانشنامه آزاد پارسی

امام زین العابدین (ع) (مدینه ۳۸ـ همان جا ۹۵ق)
(نیز ملقّب به سیّدالسّاجدین و سجاد) شهرت و لقب ابومحمد علی بن حسین بن علی، امام چهارم از امامان دوازده گانۀ شیعیان، و ششمین معصوم از چهارده معصوم. امام سجاد (ع) دورۀ کودکی خود را در مدینه گذراند و حدود دو سال از خلافت جدش امام علی (ع) را درک کرد و پس از آن دَه سال شاهد حوادث دورۀ امامت عمویش امام حسن (ع) بود. پس از شهادت امام حسن (ع)، در دورۀ امامت پدرش امام حسین (ع) در کنار او بود. در محرم ۶۱ق، همراه با فرزندش محمد باقر (ع)، در جریان قیام و شهادت پدرش در واقعۀ کربلا حضور داشت. آن حضرت در روز عاشورا بیمار و بستری بود و به همین سبب دشمن از کشتن او چشم پوشید. نقش عمدۀ امام سجاد (ع) در نهضت عاشورا، پیام رسانی خون شهیدان کربلا و حفظ دستاوردهای آن از تباه شدن و تحریف بود. این رسالت، در قالب ایراد خطبه ها توسط آن حضرت و عمه اش زینب (س) انجام گرفت. پس از شهادت امام حسین (ع) که امامت شیعیان به او رسید، همراه با دیگر اسیران کربلا به کوفه و از آن جا به شام برده شد. در کاخ یزید خطبۀ بسیار مهمی ایراد کرد. سخنان امام در بارگاه یزید، چنان یزید را به خشم آورد که دستور کشتنش را داد، ولی حضرت زینب (س) مانع از آن شد. یزید که حضور اهل بیت را در شام مایۀ رسوایی خود می دید، به سرعت آن ها را به مدینه فرستاد. امام در مدینه از هر فرصتی برای زنده کردن یاد قیام کربلا و نشر معارف شیعه بهره برد و شاگردان برجسته ای مانند ابوحمزۀ ثمالی و ابوخالد کابلی را تربیت کرد، و آنان نیز معارفی را که از آن حضرت کسب می کردند، در میان شیعه رواج می دادند و از این راه تشیع گسترش فراوانی یافت. در ۶۳ق آن گاه که امام در مدینه بود، مردم مدینه بر یزید شوریدند و اعضای خاندان بنی امیه را در مدینه محاصره کردند. مروان بن حکم از امام سّجاد خواست که خانوادۀ وی را نزد خود پنهان کند؛ آن حضرت با جوانمردی پذیرفت و خانوادۀ خود را با حرم مروان به ینبع فرستاد. امام در مدینه بسیار مورد احترام بود و همگان به بزرگ منشی، خوش خلقی، علم و پرهیزکاری آن حضرت اذعان داشتند. امام زین العابدین پس از ۳۵ سال امامت، با دسیسۀ ولید بن عبدالملک به شهادت رسید و در قبرستان بقیع به خاک سپرده شد. آن حضرت از همسران خود فرزندان بسیار داشت که معروف ترین آن ها امام محمد باقر (ع) و زید بن علی بودند. امام سجاد (ع) به زهد، حلم و پارسایی، و دستگیری از فقیران و نیازمندان شهرت داشت. امام را سجاد (به معنی بسیار سجده کننده) و ذوالثفنات (ثفنه به معنی پینۀ زانو و سینۀ شتر است) می گفتند، زیرا زانوها و دیگر سجده گاه های آن حضرت به سبب سجده های زیاد پینه بسته بود. او فاضل ترین و دانشمندترین مرد زمان خود بود. ازجمله آثار او صحیفۀ سجادیه و رسالۀ حقوق است. صحیفۀ سجادیه مشتمل بر ۵۷ دعا دربارۀ دقیق ترین معارف الهیه است و به زبور آل محمد لقب گرفته است. رسالۀ حقوق نیز رساله ای در قواعد و اخلاقیات فردی و اجتماعی مشتمل بر ۵۰ حق است که رعایت آن ها ضروری است. تاکنون شروح مفصل و متعددی بر صحیفۀ سجادیه و رسالۀ حقوق نوشته شده است.

امام زین العابدین در جدول کلمات

مجموعه ای از دعاها و مناجات امام زین العابدین (ع) در این کتاب معروف آمده است
صحیفه سجادیه

امام زین العابدین را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی امام زین العابدین   • مفهوم امام زین العابدین   • تعریف امام زین العابدین   • معرفی امام زین العابدین   • امام زین العابدین چیست   • امام زین العابدین یعنی چی   • امام زین العابدین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی امام زین العابدین
کلمه : امام زین العابدین
اشتباه تایپی : hlhl cdk hguhfndk
عکس امام زین العابدین : در گوگل


آیا معنی امام زین العابدین مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )