انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1036 100 1

امام علی علیه السلام

امام علی علیه السلام در دانشنامه اسلامی

امام علی علیه السلام
علی بن ابی طالب (۲۳ قبل از هجرت - ۴۰ق.)، امام اول شیعیان، صحابی، راوی، پسرعمو و داماد پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلّم)، کاتب وحی و چهارمین امام علی(ع)">خلیفه از خلفای راشدین نزد اهل سنت است.
به گفته مورخین شیعه و بسیاری از علمای اهل سنت، در کعبه زاده شد. او نخستین کسی بود که به پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) ایمان آورد. از نظر شیعه، وی به فرمان خدا و تصریح پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) جانشین بلافصل رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) است.
مائده/سوره۵، آیه۶۷.    
علی بن ابی طالب بن عبدالمطلب بن هاشم بن عبدمناف بن قصی بن کلاب،
شیخ مفید، محمدبن نعمان، الارشاد، ۱۴۱۳ق، ج۱، ص۵.    
امام علی (علیه السّلام) در روز جمعه ۱۳ رجب در سال ۳۰ عام الفیل در مکه درون کعبه متولد شد. (نسخه موجود در لوح فشرده کتابخانه اهل بیت، نسخه دوم). عبارت مفید در مورد زادگاه امام چنین است: «ولد بمکة فی البیت الحرام/ در مکه در بیت الحرام زاده شد». مسعودی (متوفای ۳۴۶ق) درباره زادگاه امام نوشته است: «وکان مولده فی الکعبة/ زادگاهش در کعبه بود.»)
شیخ مفید، محمدبن نعمان، الارشاد، ج۱، ص۵.    
...
امام علی علیه السلام
علی بن ابی طالب مشهور به امام علی(ع) (۲۳ قبل از هجرت -۴۰ق)، امام اول شیعیان، صحابی، راوی، پسرعمو و داماد پیامبر اکرم (ص). وی همسر حضرت فاطمه(س) و پدر و جد ۱۱ امام شیعه، کاتب وحی و چهارمین خلیفه از خلفای راشدین نزد اهل سنت است. به گفته مورخین شیعه و بسیاری از علمای اهل سنت، در کعبه زاده شد. او نخستین کسی بود که به پیامبر (ص) ایمان آورد و از نظر شیعه، به فرمان خدا و تصریح پیامبر(ص)، جانشین بلافصل رسول خدا (ص) است. آیاتی از قرآن کریم بر عصمت وی دلالت دارد. بنابر منابع شیعه و برخی منابع اهل سنت، حدود ۳۰۰ آیه در قرآن کریم در فضیلت او نازل شده است. هنگامی که قریش قصد کشتن پیامبر(ص) را داشتند، او در بستر پیامبر خوابید تا دشمنان گمراه شوند و بدین طریق پیامبر(ص) مخفیانه هجرت کرد. پیامبر (ص) عقد اخوت خود را با وی بست. در همه غزوات پیامبر (ص) -جز جنگ تبوک که به فرمان پیامبر (ص) در مدینه ماند- شرکت داشت و پرافتخارترین فرمانده اسلام بود. آثار مکتوب بسیاری به زبان های مختلف درباره امام علی (ع) نوشته شده است.
پس از درگذشت پیامبر (ص) گروهی در سقیفه بنی ساعده">سقیفه، با ابوبکر به عنوان خلیفه بیعت کردند و امام علی (ع) ۲۵ سال از خلافت دور ماند. آن حضرت پس از خلافت ابوبکر، عمر و عثمان، به اصرار مسلمانان خلافت و حکومت را پذیرفت. او در دوره کوتاه حکومتش با سه جنگ سنگین داخلی مواجه شد و سرانجام در محراب مسجد کوفه در حال نماز به دست یکی از خوارج به شهادت رسید و مخفیانه در نجف به خاک سپرده شد.
گفته اند سررشته بسیاری از علوم مسلمانان، از جمله نحو عربی، کلام، فقه و تفسیر به امام علی (ع) می رسد و فرقه های گوناگون، سلسله سند خود را بدو می رسانند. کتاب معروف نهج البلاغه منتخبی از گفته ها و نوشته های اوست.
امام علی علیه السلام
امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب (علیه السلام) امام اول شیعیان، چهارمین خلیفه اهل سنت، جانشین بر حق، داماد و پسر عموی رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) است. وی فرزند ابوطالب و فاطمه بنت اسد، همسر حضرت زهرا (سلام الله علیها) و پدر امام حسن (علیه السلام) و امام حسین (علیه السلام) و زینب کبری سلام الله علیها است. ایشان در سیزدهم رجب، سی سال پس از واقعه اصحاب فیل در داخل خانه کعبه متولد شدند. پس از بعثت رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) ایشان اولین مردی بودند که اسلام آوردند و در تمام سختی ها یار و یاور پیامبر (صلی الله علیه و آله) بودند. حضرت در سال 40 هجری در 63 سالگی به دلیل کینه ای که خوارج نسبت به ایشان داشتند و به دست ابن ملجم مرادی به شهادت رسیدند.
نسب ایشان عبارت است از: علی بن أبی طالب، بن عبد المطلب، بن هاشم بن عبد مناف، بن قصی، بن کلاب، بن مرة، بن کعب، بن لؤی، بن غالب، بن فهر، بن مالک، بن النضر، بن کنانة، بن خزیمة، بن مدرکة، بن إلیاس، بن مضر، بن نزار، بن معد، بن عدنان. .
و نسب مادرشان عبارت است از: فاطمة بنت أسد، بن هاشم، بن عبد مناف، بن قصی. .
رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) در مورد نسب خودشان و حضرت علی (علیه اسلام) می فرمایند: أنا وعلی من شجرة واحدة، وسائر الناس من شجر شتی
پدر آن حضرت ابوطالب پسر عبدالمطلب بوده که با عبدالله پدر حضرت رسول صلی الله علیه و آله و سلم برادر اعیانی (پدری و مادری) بوده و مادر آن حضرت، فاطمه بنت اسد بن هاشم بن عبدمناف بوده و آن حضرت و برادرانش اول هاشمی بودند که پدر و مادرشان هر دو هاشمی بودند.
مورخان تعداد همسران حضرت را نه نفر ذکر کرده اند که در زمان حیات حضرت زهرا (س) تنها ایشان همسر امیرالمؤمنین بوده اند و پس از آن نیز در هر زمان تنها چهار نفر همسر ایشان بوده اند. از جمله این زنان عبارتند از:
همچینن حضرت دارای هفده کنیز بوده اند که برخی از آنان برای ایشان فرزند آورده و به ام ولد مشهور گشتند.
امام علی علیه السلام و قرآن کتابی است که در آن به بیان تعالیم امیرمؤمنان علی علیه السلام دربارۀ قرآن، علوم قرآنی، تفسیر و روشهای آن پرداخته می شود.
در میان گونه های تفسیر، تفسیر مأثور که برگرفته از مخاطبان وحی تلقی می شود از جایگاه ویژه ای برخوردار است و در میان پژوهشها و مباحث مربوط به تفسیر مأثور و یا به عبارتی تفسیر نقلی، آرای تفسیری علی علیه السلام جایگاه خاصی دارد چراکه وی در دامان گیرندۀ وحی پرورش یافته و از آن حضرت تفسیر و تأویل آیات الهی را فراگرفته است.در این نوشته تلاش شده است تا دانش امام علی و روشهای او در تفسیر کلام خدا واکاویده شود.
از این رو موضوعات زیر، با توجه به گنجایش کتاب حاضر از جمله مواردی است که در آن به بحث و بررسی گذارده می شود:
در پدیدآوردن این کتاب از منابع حدیثی و تفسیری فراوانی بهره برده شده است.تتبع گسترده در منابع گوناگون حدیثی و تفسیری به خوبی نمایان می سازد که روایتهای تفسیری بسیاری از امام علی علیه السلام نقل شده است که در میان آنها نکات بدیع فراوانی وجود دارد و در پژوهشهای قرآنی از آنها غفلت شده است.نوشتۀ حاضر از جمله مقاله های «دانشنامه امام علی علیه السلام» است که در سال 1380-1379 به نام امام علیه السلام نامگذاری شد.
کتاب مشتمل بر پیشگفتاری از نویسنده و چهار فصل و کتابنامه و نمایه است:
القاب و کنیه های امام علی علیه السلام
برای آن حضرت القاب و کنیه های زیر ذکر شده است:
امام علی بن ابوطالب (علیه السلام) نخستین فرد از مردان بود که به پیامبر اسلام ایمان آورد. سه سال از بعثت پیامبر گذشته بود که آیه «وَأَنذِرْ عَشِیرَتَکَ الْأَقْرَبِینَ» (سوره شعراء، آیه 214) نازل شد، پیامبر مهمانی ترتیب دادند و خویشان خود را دعوت به اسلام نمودند، از بین آن جمع کسی جز حضرت علی علیه السلام پاسخ نداد، این کار سه بار تکرار شد. رسول مکرم اسلام صلی الله علیه و آله فرمودند: بنشین که تو برادر و وصی و وزیر و وارث و جانشینم پس از من هستی. پس از آن نیز بارها پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله او را جانشین و امام پساز خود معرفی نمود. پس از این واقعه بارها پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله به شکلهای مختلف آن حضرت را به عنوان جانشین خود به مردم معرفی نمود. مهمترین و مشهورترین آنها مربوط به واقعه غدیر است که با نزول آیاتی از قرآن در این مورد همراه بود.
گر چه از نظر شیعه علی علیه السلام خلیفه و امام بلافصل بعد از پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله است. اما آن حضرت در سال 35 یعنی پس از قتل خلیفه سوم اهل سنت، رسما به خلافت پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله در حکومت اسلامی رسید. خلافت ایشان تا سال 40 هجری که به شهادت رسیدند ادامه داشت.
به اعتقاد شیعه، علی بن ابی طالب (علیه السلام) جانشین بلافصل پیامبر گرامی (صلی الله علیه وآله وسلم و نخستین امام امت اسلامی پس از رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) است. اهل سنت و دیگر مذاهب غیر شیعی علی (علیه السلام) را چهارمین خلیفه پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) می دانند. برخی از دلایل عقلی و نقلی شیعه بر اثبات عقیده خود در این مورد عبارتند از:
1. عصمت وامامت علی (علیه السلام)
یکی از دلایل شیعه بر امامت علی (علیه السلام) این است که امام باید معصوم باشد. کسانی که غیر از علی (علیه السلام) ـ مدعی امامت بودند یا دیگران مدعی امامت آنان بودند (ابوبکر و عباس و سعد بن عباده) معصوم نبودند زیرا قبل از اسلام، بت پرست و مشرک بودند، و پس از اسلام آوردن نیز کسی مدعی این که از مقام عصمت علمی و عملی برخوردار باشند، نبوده است. بنابراین، در میان اصحاب پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم)، غیر از علی (علیه السلام) کسی از ویژگی عصمت برخوردار نبوده است. بر این اساس امامت او اثبات می گردد.
دلایل عصمت امام علی علیه اسلام:
عصمت آن حضرت یکی از این طریق اثبات می شود که اگر او هم دارای مقام عصمت نباشد، هیچ کس در امت اسلامی شایستگی امامت را نخواهد داشت، با این که وجود امام واجب است، در این فرض لازم می آید که این فریضه اسلامی هرگز تحقق نیابد و این، بر خلاف اجماع امت اسلامی است، زیرا حق از امت اسلامی بیرون نخواهد بود. راه دیگر برای اثبات عصمت امیرمؤمنان (علیه السلام نصوص قرآنی و روایی است، مانند:
دلیل عصمت به گونه ای دیگر نیز تقریر شده است و آن این که امت اسلامی درباره امام پس از پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) دو گروهند: گروهی گفته اند امام باید معصوم باشد، و گروهی دیگر عصمت امام را لازم ندانسته اند گروه اول، علی (علیه السلام) را امام دانسته اند، و گروه دوم نیز اگر عصمت را شرط امامت می دانستند، امامت را مخصوص او می دانستند. حاصل آن که امت اجماع دارند که اگر عصمت، شرط امامت باشد امامت مخصوص علی (علیه السلام) است.
پژوهشی در مصحف امام علی علیه السلام تألیف دکتر جعفر نکو نام در موضوع مصحف حضرت على(ع) می‎باشد.
مؤلف که از قرآن پژوهان معاصر مى باشد در این کتاب مسالۀ توقیفى بودن ترتیب سوره هاى مصحف آن حضرت را بحث نموده است وى براى توضیح این مطلب در فصل اول دانش قرآنى حضرت على(ع) و در فصل دوم سرگذشت مصحف آن حضرت(در زمان پیامبر(ص) و خلافت ابوبکر و عمر) را بیان نموده و در فصل سوم با بیان ادلۀ عقلى و نقلى ثابت مى کند که ترتیب سوره ها در مصحف حضرت موافق با نزول آنهاست و در فصل چهارم(که مهمترین بخش کتاب است)، توقیفى بودن ترتیب مصحف آن حضرت را تشریح مى نماید و با بیان این ادله نتیجه مى گیرد که ترتیب توقیفى و مورد تائید پیامبر(ص)همان ترتیب مصحف حضرت على(ع) است
و اینکه دانشمندان و علماء اسلام(مخصوصا علماء اهل سنت) تاکید مى کنند بر توقیفى بودن ترتیب مصحف عثمانى، مطلب ناتمامى است.و نمى تواند مورد قبول باشد.و در پایان کتاب و فصل پنجم آن پیرامون محتواى مصحف آن حضرت بحث نموده است.
و دانش آن حضرت به قرآن را تشریح مى کند.
تصریح پیامبر(ص) به گروههاى چهارگانه سوره ها، قرائت سوره ها از سوى پیامبر(ص) به ترتیب موجود و...
کتاب داراى 5 فصل مى باشد که فهرست مطالب آن به قرار زیر است:
مسأله حکومت و اداره جامعه، در اسلام (از دیدگاه تشیع)، امروز، بیش از همیشه، مورد توجه است و گاه به علت بی اطلاعی، بعضی بر آن به چشم تردید نگریسته اند.
آن چه در زیر ملاحظه می کنید، فهرستی است از خدمات یک حکومت اسلامی (یعنی از امیر مؤمنان علی بن ابی طالب علیه السلام) در ابعاد مختلفی که مردم عصر ما برای جامعه قائل هستند (ولی ما آن ابعاد را هرگز جدای از یکدیگر، و بدون یک شخصیت اجتماعی متکی بر ایمان و معنویت، و علم مکتبی و وحدت نفسانی، قائل نیستیم). پس از خواندن این فهرست، از خود بپرسید: اگر تاریخ شیعه را، حکام زمان، اجازه می دادند که درست و جامع نوشته شود، و اگر علی بن ابی طالب علیه السلام، به جای پنج سال حکومت، پنجاه سال زمامدار امت می بود، و اگر در آن پنج سال، اختلافات مردم، و درگیری ها و نبرد ها، اجازه می داد که همه وقت در کار خدماتی جامعه صرف شود، و اگر علاوه بر علی بن ابی طالب علیه السلام، سایر امامان نیز، همین قدر مجال خدمت به خلق خدا را می داشتند، این چنین فهرستی، به چه مقدار تفصیل می یافت؟ و آیا امروز، دیگر برای ارائه نحوه حکومت و اداره جامعه، به بهترین صورتی که اسلام می پسندد، دیگر مانعی یا ابهام و تردیدی، وجود داشت؟ نه! نه!
اینک آن فهرست (به نقل از یک نویسنده خارجی):
خدمات امام علیه السلام در زمینه فرهنگی
درس تعلیم مدیریت (هر کس را که برای اداره قسمتی از کار های حکومتی و دولتی می فرستادند، باید قبلا «کلاس مدیریت» را گذارنده باشد. این مدرسه، در مدینه برقرار شد.)
بنیاد این اصل که: «هر کس می تواند شاگرد باشد، کافر یا مسلمان. علم برای عموم است».
دیوان امیر المومنین علی بن ابیطالب(ع) اشعار منسوب به امام علی(ع) است که شامل مضامین روایات و قرآن مجید است و در قالب احساسی ریخته شده و به نظم در آمده و شامل مباحث اخلاقی، اعتقادی و حماسی می باشد که توسط مصطفی زمانی به زبان فارسی ترجمه شده است.
اشعار انقلابی و جنگی این کتاب در کتابهای تاریخی نیز ثبت شده است.
قسمتی از اشعار مسلما از امام علی(ع) نیست، اما چون امام در پاسخ فردی شعر سروده است، جمع آورنده دیوان برای تکمیل مطلب، شعرهای آن شخص را هم به آن ضمیمه کرده است.
علامه شیخ آقا بزرگ تهرانی صاحب کتاب ارزشمند «الذریعة إلی تصانیف الشیعة» در این باره می نویسد:
«دیوان منسوب به امام علی علیه السلام توسط قطبالدین کیدری، شارح نهج البلاغه، جمع آوری شده است.ارتباط محتوایی با امام علی علیه السلام

امام علی علیه السلام را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

P > Neighbors
Mehrdad > Carried out
Amir mhmd > non maskable
محدثه فرومدی > thriving
محدثه فرومدی > flourishing
محدثه فرومدی > flourishing
محدثه فرومدی > رونق
قادر شکوفان > Capish

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی امام علی علیه السلام   • مفهوم امام علی علیه السلام   • تعریف امام علی علیه السلام   • معرفی امام علی علیه السلام   • امام علی علیه السلام چیست   • امام علی علیه السلام یعنی چی   • امام علی علیه السلام یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی امام علی علیه السلام
کلمه : امام علی علیه السلام
اشتباه تایپی : hlhl ugd ugdi hgsghl
عکس امام علی علیه السلام : در گوگل


آیا معنی امام علی علیه السلام مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )