انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1046 100 1

اموی

/'omavi/

معنی اموی در لغت نامه دهخدا

اموی. [ اَ/اُ م َ وی ی ] (ع ص ) منسوب به اُمَیّة. (ناظم الاطباء) (از انساب سمعانی ). || یک تن از خاندان امویان (بنی امیه ): و دیگر اموی بود که پس از یوسف توفیق رفیق وی شده دست از خدمت مخلوق بکشید و محراب و نماز و قرآن اختیار کرد و بر این بمانده است. (تاریخ بیهقی چ ادیب ص 255).

اموی. [ اَ م َ ] (ع ص نسبی ) منسوب به اَمة (کنیزک ). (ناظم الاطباء) (از انساب سمعانی ) (از اقرب الموارد).

معنی اموی به فارسی

اموی
منسوب به امیه، منسوب به خاندان امیه، ازبنی امیه
( صفت ) منسوب به امیه بنی امیه . جمع : امویین .
منسوب به امیه . یا یک تن از خاندان امویان .
ابن وحشیه کلدانی
مسجد معروف شهر دمشق که ولید بن عبد الملک بن مروان اموی بسال ۸۷ یا ۸۸ ه. ق بنای آنرا آغاز کرد و آن به جامع اموی نیز مشهور است و بزرگترین و عظیم ترین مسجد ممالک اسلامی است .
شاعری از شعرای دولت امویان است
خلفایی که بعد از خلفای راشیدن زمام امور مسلمانها را بدست گرفتند و نسب آنان به امیه بن عبدالشمس می رسد نخستین آنها معاویه بن ابی سفیان و آخرین آنها مروان بن محمد معروف به مروان حمار بود .
ابن عبدالله بن خالد بن یزید بن معاویه بن ابی سفیان اموی سفیانی مکنی به ابوالحسن
ابن عقبه بن ابی معیط ابان بن ابی عمرو ذکوان بن امیه بن عبد شمس بن عبد مناف قرشی اموی
ابن عبدالعزیز بن مروان بن حکم اموی قرشی مکنی به ابو حفص وی هفتمین خلیفه بنی امیه و خلیفه ای صالح و عادل بود لذا برخیاو را پنجمین ازخلفای راشدین خوانده اند

معنی اموی در فرهنگ فارسی عمید

اموی
مربوط به بنی امیه.

اموی در دانشنامه ویکی پدیا

اموی
اَم وِی (به انگلیسی: Amway) مخفف (American Way) یک شرکت آمریکایی است که از تکنیک های بازاریابی شبکه ای استفاده می کند و مبادرت به فروش انواع محصولات شامل محصولات سلامتی، زیبایی و لوازم بهداشت در منزل می نماید. شرکت اموِی در سال ۱۹۵۹ توسط ج. ون اندل و ریچارد دیواس راه اندازی شد. طبق آدا، میشیگان، این کمپانی و خانواده کمپانیهای آلتیکور گزارش فروش ۱۱/۳ میلیارد دلار آمریکا در سال منتهی به ۳۱ دسامبر ۲۰۱۲ (هفتمین سال پیاپی رشد شرکت) را دادند. خط تولید شرکت شامل محصولات بهداشت خانه، محصولات بهداشت فردی، جواهرات، لوازم الکترونیکی، مکمل های غذایی، تصفیه آب، تهویه هوا، لوازم آرایشی و بیمه است. اَم وِی کسب و کار خود را از طریق تعدادی از شرکت های وابسته در بیش از یک صد کشور و منطقه در سرتاسر جهان اداره می کند. اَم وِی با رتبه ۱۱۴ در بین بزرگ ترین شرکت های خرده فروشی دنیا توسط دلویت در سال ۲۰۰۶ دسته بندی شد و با رتبه ۲۵ بین بزرگ ترین شرکت های خصوصی در ایالات متحده توسط فوربرز در سال ۲۰۱۲ دسته بندی شد.
دولت اموی یا خلافت اموی یا دولت بنی امیه (۴۱ - ۱۳۲ / ۶۶۲ - ۷۵۰ م) دومین خلافت اسلامی بعد از خلفای راشدین می باشد و دارای بزرگترین قلمرو در تاریخ اسلام است. بنی امیه اولین خاندان مسلمان در طول تاریخ اسلام بودند که به صورت ارثی شبیه به پادشاهان حکومت کردند. پایتخت آن دمشق بود و آغاز کار این دولت در تاریخ ۴۱ هـ (۶۶۲ م) بود و در ۱۳۲ هـ (۷۵۰ م) پایان یافت. اوج گسترش دولت اموی در زمان خلیفهٔ دهم، هشام بن عبدالملک بود او مرزهای قلمرو خود را تا اطراف چین از شرق و جنوب فرانسه از غرب گسترش داد همچنین توانسته بود که افریقیه، مغرب عربی، اندلس، جنوب گل، سند و فرارود را هم به قلمروی امویان اضافه کند. از مشهورترین خلفای اموی می توان به معاویه ابی سفیان، یزید بن معاویه، مروان بن حکم، عبدالملک بن مروان، ولید بن عبدالملک، سلیمان بن عبدالملک، عمر بن عبدالعزیز، هشام بن عبدالملک و مروان بن محمد اشاره نمود.افغانستان الجزایر آندورا ارمنستان جمهوری آذربایجان بحرین چاد قبرس مصر اریتره فرانسه گرجستان جبل طارق (UK) یونان هند ایران عراق اسرائیل اردن قزاقستان کویت قرقیزستان لبنان لیبی موریتانی مراکش نیجر عمان پاکستان حکومت خودگردان فلسطین پرتغال قطر روسیه عربستان سعودی سومالی اسپانیا سوریه تاجیکستان تونس ترکیه ترکمنستان امارات متحده عربی ازبکستان یمن صحرای غربی
امویان از سال ۶۶۱ تا ۷۵۰ میلادی به عنوان خلفای امپراتوری تازه تأسیس اسلامی در دمشق حکومت کردند و اولین سلسله موروثی را در تاریخ اسلام پدیدآورند. قلمرو تحت حکومت آن ها از مشرق تا هند و از مغرب تا شبه جزیره ایبریا گسترده بود. بعد از سقوط حکومت امویان در شرق به وسیله عباسیان آنان در اندلس (اسپانیا) امارت قرطبه (کوردوبا) را بنا نهادند که از سال ۷۵۶ تا ۱۰۳۱ حکومت کرد و این حکومت از سال ۹۲۹ میلادی به نام خلافت بود.
در باب ریشه این قوم باید گفت که آن ها همچون پیامبر اسلام از مردی به نام عبدالمناف از طایفه قریش نشأت می گیرند. از دو پسر این شخص یکی به نام هاشم جد خاندان هاشمی و پیامبر اسلام بود و دیگر عبدالشمس پدر امیه که جد خاندان بنی امیه بود.
در ابتدای قرن هفتم میلادی اعقاب امیه یکی از خانواده های پرنفوذ اعراب مکه بودند. در این زمان بود که محمد بن عبدالله از خاندان هاشم اعلام پیامبری کرد. هنگامی که محمد در سال۶۲۲ میلادی به مدینه مهاجرت کرد و در پی آن نبردهایی با مکیان داشت با اعضای خانواده امویان که در سمت سپاه مکه بودند، جنگید. از این میان ابوسفیان بن حرب پدر معاویه اولین حاکم امویان رهبری سپاه مکه را بر عهده داشت. مدینه بر سر راه شام قرار داشت و تجارت با شام مهم ترین منبع درآمد خانواده بنی امیه بود. محمد با بستن این مسیر توانست سرانجام ابوسفیان را ناتوان کرده و منجر به سقوط مکه شود. ابوسفیان کمی قبل از فتح مکه توسط مسلمانان ناگزیر به دین اسلام درآمد. در نهایت با این تغییر جهت، ضمن بازگشت صلح به دو خانواده رقیب اموی و هاشمی در قریش، باعث شد که امویان بتوانند در سیاست آینده حکومت اسلامی- عربی نوپا نقش مهمی بازی کنند. معاویه پسر ابوسفیان کمی بعد به عنوان کاتب وحی درآمد. بعد از مرگ محمد، معاویه در نبردهای سپاه اسلام علیه امپراتوری روم شرقی در آسیای صغیر (سوریه یا شام) شرکت کرد و موفق به فتح دمشق شد.
ژردن کوین اموی (فرانسوی: Jordan Kevin Amavi؛ زادهٔ ۹ مارس ۱۹۹۴) بازیکن فوتبال اهل فرانسه است.
تعداد بازی ها و گل ها فقط مربوط به بازی های لیگ داخلی است و آمار به روز شده در تاریخ ۷ مه ۲۰۱۷.
از باشگاه هایی که در آن بازی کرده است می توان به نیس، استون ویلا و مارسی اشاره کرد.
خلفای اُمَوی مجموعه ای از خلفا و امرای مسلمان و عرب از خاندان بنی امیه و از قبیلهٔ قریش بودند. در جریان فتنه اول معاویه بن ابی سفیان توانست بر حسن بن علی غلبه کند و بر طبق صلح حسن و معاویه در سال ۴۱ هجری مقام خلافت را به دست آورد. بدین ترتیب، وی خلافت دودمان امویان را جایگزین خلافت راشدین نمود و بر کل سرزمین های اسلامی سلطه یافت. خلفای پس از وی قلمروشان با تداوم فتوحات مسلمانان پهنه کشور را در سه قاره آسیا، آفریقا و اروپا گسترش دادند. در سال ۱۳۲ هجری عباسیان توانستند با یک قیام گسترده و پیروزی نظامی، امویان را شکست دهند و خلافت جدیدی را جایگزین گردانند.
فرزند ابی سفیان بن حرب بن أمیة و هند بنت عتبه
تا زمان مرگ خلافت داشت.
پس از انعقاد پیمان صلح با حسن بن علی به خلافت دست یافت.
نام دودمان اموی به شخصیت أمیَّة بن عبد شمس از قبیلهٔ قریش اشاره دارد و این دودمان در میان عرب های پیش از اسلام و دورهٔ اسلامی نقش پررنگی ایفا می کرد. معاویه پسر ابی سفیان در زمان محمد اسلام آورد. او در زمان عمر بن الخطاب والی منطقهٔ شام شد و پس از قتل عثمان و به خلافت رسیدن علی بن ابیطالب، در سال ۳۵ هجری در دمشق ادعای خلافت نمود و این مناقشه را پس از کشته شدن علی نیز ادامه داد و با جانشینش، حسن بن علی، به صلح نامه ای دست یافت که به موجب آن رسما توانست به مقام خلیفه دست یابد. او در دوران حکومتش با بیزانسی ها درگیری هایی داشت و تا محاصره قسطنطنیه پیش رفت. او علی رغم مفاد صلح نامه اش با حسن، پس از مرگ خود فرزندش، یزید، را به جانشینی برگزید. پس از وقوع فتنه دوم و حکومت های کوتاه و متزلزل یزید بن معاویه و معاویهٔ دوم، مروان بن الحکم و پسرانش خلافت اموی را احیا کردند. در زمان ولید بن عبدالملک با فتح مغرب و تصرف اندلس از سویی، و فتوحات شرقی تا سند و ماوراءالنهر از سوی دیگر، موجب گسترش خلافت شد. پس از او سلیمان بن عبدالملک تلاش های ناموفقی برای فتح طبرستان و قسطنطینیه داشت. سپس عمر بن عبدالعزیز به خلافت رسید که به «عمر ثانی» معروف است. او حاکمی عادل بود، توجه ویژه ای به احداث مراکز عام المنفعه داشت و اصلاحات گسترده ای را آغاز کرد. سپس یزید دوم و هشام به ترتیب به مقام خلافت دست یافتند. خلافت اموی در زمان دهمین خلیفهٔ خود، هشام بن عبدالملک، به اوج قدرت خود رسید و مرزها آن از شرق به مرزهای چین و هند رسید و از غرب تا جنوب فرانسه کنونی پیش رفت و در مرزهای شمالی به قفقاز و آناتولی (گرجستان و ترکیه کنونی) و سواحل ایتالیا محدود شد و در جنوب نیز با حبشه (اتیوپی امروزی)، نوبیه و صحرای آفریقا هم مرز بود. پس از مرگ هشام، خلافت دچار آشوب و بی نظمی شد تا آن که مروان بن محمد به قدرت رسید. او سعی در سرکوب شورشیان داشت ولی عباسیان به رهبری سفاح و متحدانش توانستند در نبرد زاب او را کشته و به خلافت اموی پایان دهند.
در سال ۱۳۹ ه‍.ق فردی از خاندان بنی امیه به نام عبدالرحمن داخل با کمک هوادارانش در اندلس به حکومت رسید و حکومت مستقل امویان را در قرطبه تأسیس کرد. یکی از امیران قرطبه، به نام عبدالرحمن سوم (۳۰۰–۳۱۶ قمری)، ادعای خلافت کرد و خود را خلیفهٔ اموی نامید. خلافت قرطبه در پی جنگ داخلی، معروف به فتنه اندلس، که میان خلیفه های اموی با فردی به وزیر اعظم به نام منصور بن ابی عامر و فرزندانش درگرفت، در سال ۴۲۲ فروپاشید.
دوران اقتدار خلفای اموی که چهارتن از خلفا توانستند در این دوره به قدرت برسند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با اموی

اموی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• شرکت اموی   • تاریخ حکومت امویان   • خلفای امویان   • بنی عباس   • امویان و عباسیان   • خلفای بنی امیه به ترتیب   • حکومت امویان در ایران   • امویان اندلس   • معنی اموی   • مفهوم اموی   • تعریف اموی   • معرفی اموی   • اموی چیست   • اموی یعنی چی   • اموی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اموی
کلمه : اموی
اشتباه تایپی : hl,d
آوا : 'omavi
نقش : صفت
عکس اموی : در گوگل


آیا معنی اموی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )