انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 994 100 1

امپراتوری عثمانی

امپراتوری عثمانی در دانشنامه ویکی پدیا

امپراتوری عثمانی
امپراتوری عثمانی (به عثمانی: دولت علیه عثمانیه) که در میان ایرانیان، مسلمانانِ ساکن امپراتوری و مسلمانان خارج از آن، هندی ها و چینی ها به روم معروف بود، یک امپراتوری مسلمان بود که چندین قرن بخش های بزرگی از جنوب شرق اروپا، غرب آسیا و شمال آفریقا را تحت کنترل خود داشت. این امپراتوری در اواخر قرن سیزدهم میلادی توسط رهبر قبایل اغوز یعنی عثمان یکم در سوگوت بنیان گذاشته شد و در سال ۱۳۵۴، با فتح بالکان، به اروپا راه یافت که بدین ترتیب دولت کوچک عثمانی به یک قدرت بین قاره ای تبدیل شد. تا سال ۱۴۵۳، عثمانیان همه قلمروی امپراتوری روم شرقی را ضمیمه خاک خود کردند و با فتح قسطنطنیه توسط محمد فاتح، پایتخت خود را به این شهر انتقال دادند.
لسان عثمانی (زبان رسمی)
و زبان های بسیار دیگر
در قرون شانزدهم و هفدهم میلادی، امپراتوری عثمانی در اوج گستره خود در زمان سلطان سلیمان قانونی، یک دولت چند فرهنگی و چند زبانی بود که همه جنوب شرق اروپا، بخش هایی از اروپای مرکزی و آسیای غربی، بخش هایی از شرق اروپا و قفقاز و قسمت های وسیعی در شمال و شاخ آفریقا را زیر فرمان خود درآورده بود. در آغاز قرن هفدهم، این دولت ۳۲ ولایت و تعداد زیادی دولت دست نشانده داشت که این دست نشاندگان در ادوار مختلف یا به ولایت های جدید تبدیل شدند یا توانستند از خودمختاری نسبی ای برخوردار باشند.
با توجه به موقعیت جغرافیایی پایتخت عثمانی، یعنی شهر قسطنطیه، این امپراتوری به مدت شش قرن به پلی میان شرق و غرب تبدیل شده بود. در گذشته، باور بر این بود که این امپراتوری با مرگ سلیمان یکم، رو به زوال رفته است، با این حال تاریخ دانان معاصر بر این باورند که دولت عثمانی در طول قرن هفدهم و هجدهم با داشتن نیروی نظامی و اقتصاد نیرومند، کماکان یکی از قدرت های بزرگ جهان بود. با این حال، در جریان دوره بیست و هشت ساله صلح در میان سال های ۱۷۴۰ تا ۱۷۶۸، نیروهای نظامی عثمانی از نظر کارآمدی بسیار از ارتش های اروپایی از جمله رقبای منطقه ای خود، یعنی روسیه و هابسبورگ، عقب افتادند که همین مسئله منجر به شکست های پیاپی آنان در اواخر قرن هجدهم و اوایل قرن نوزدهم شد. گرچه این امپراتوری در قرن نوزدهم به از دست دادن قلمروهای خود ادامه داد، اما با مدرن سازی دولت عثمانی در دوره موسوم به تنظیمات، توانست نسبت به گذشته قوی تر شود؛ هرچند این مسئله نتوانست از شکست های آنان در طول قرن نوزدهم جلوگیری کند و بسیاری از قلمروهای سابق این امپراتوری، به کشورهای مستقل جدیدی تبدیل شدند.
عثمانی در جنگ جهانی اول با امپراتوری آلمان متحد شد و به جبهه قدرت های مرکز پیوست، با این امید که بدین طریق انزوای طولانی خود را از بین ببرد. با این حال، آنان در جنگ بزرگ به سختی شکست خوردند؛ عثمانی در جریان جنگ جهانی اول با مشکلات بسیاری، از جمله مشکلات درونی و شورش های مختلف مانند شورش اعراب مواجه شد که در شکست نهایی آنان در جنگ بسیار تأثیرگذار بود. در جریان جنگ جهانی اول، نسل کشی های متعددی علیه ارمنیان، آشوریان و یونانیان توسط این دولت وقوع یافت که منجر به مرگ میلیون ها نفر شد و همچنین ترک زبانان را در آناتولی به اکثریت تبدیل و راه را برای تأسیس جمهوری ترکیه باز کرد.
عکس امپراتوری عثمانی
آشوری های امپراتوری عثمانی در نظرسنجی سال ۱۹۱۴ حدود ۳٪ از جمعیت ۲۰ میلیونی امپراتوری عثمانی را تشکیل می دادند.
Assyrians of Eastern Massachusetts
متعاقب حمله تیمور بسیاری از مسیحیان قتل عام شدند و باقی مانده آنان مجبور شدند برای بقا به کوهستان های ترکیه فعلی بروند و در آنجا زندگی کنند.
۱/۵ آشوریان عثمانی در این کشتارهای از بین رفتند.
جمعیت استانبول در اوایل قرن نوزدهم یک میلیون نفر تخمین زده می شود که شامل پانصد هزار مردمان ترک، چهارصد هزار ارمنیان و یونانی و صد هزار اروپایی بوده است. یونانی ها به دلیل عدم آشنایی با زبان ترکی عثمانی و فرهنگ محلی قادر نبودند بر جامعه تأثیر گذارند. در میان این اقوام، تنها ارمنیان بودند که به دلیل آشنایی کامل به زبان و فرهنگ ترکی علاوه بر تأثیرگذاری بر فرهنگ و اقتصاد منطقه توانسته بودند به درجات معتبر حکومتی، در سطوح بالا، دست یابند و نقشی مؤثر در ارکان حکومتی داشته باشند.
مسجد دُلماباحچه
آرامگاه محمود دوم، در منطقهٔ چِمبِرلیتاش
کاخ دلمه باغچه
مدرسهٔ حاربیه
پادگان سواره نظام کولهلی (دبیرستان نظامی کولهلی کنونی)، در منطقهٔ وانیکوی
حکومت مرکزی، پاشاها (نمایندگان حکومتی) را به منظور ادارهٔ امور به ایالت های مختلف گسیل می داشت. در کنار هرکدام از این پاشاها یک ارمنی مسلط به امور مالی و اداری جمع آوری مالیات و نگهداری از حساب ها را بر عهده داشت. به این فرد امیر می گفتند. امیرها، که از مناطق مختلف و از میان مردم انتخاب می شدند، تسلط و قدرت فراوانی در منطقهٔ خود داشتند. از جملهٔ این امیرها می توان از «امیر سِغبوس»، بازرگان معروف (۱۷۲۰م) یا «امیر شنورک»، که برای اولین بار در۱۷۹۰م مراکزی آموزشی در مناطق مختلف قسطنطنیه تأسیس کرد و آموزشگاه هایی را نیز برای دختران در نظر گرفت، نام برد.
مسؤلیت خزانه اختصاصی دربار در عهد عثمانیان به طور کامل بر عهده ارمنیان بود. امور مالی حکومتی را نیز «امیر هوانس چلبی» و «امیر مگردیچ جزایریان» اداره می کردند.
امور خزانه نیز بر عهدهٔ «هاروطون پزچیان» بود که نزدیک به ده سال امور مربوط به ضرابخانه و ضرب سکه را با جدیت اداره می کرد. پزچیان در دوران خدمت خود خدماتی شایسته انجام داد که از جملهٔ آن ها ساخت مراکز علمی و مذهبی بود.
تجزیه امپراتوری عثمانی یک رخداد سیاسی بود که پس از جنگ جهانی اول و تصرف قسطنطنیه توسط نیروهای بریتانیایی، فرانسوی و ایتالیایی در نوامبر ۱۹۱۸ رخ داد.
Smith, Leonard V. : Post-war Treaties (Ottoman Empire/ Middle East) , in: 1914-1918-online. International Encyclopedia of the First World War.
در جریان جنگ جهانی، درخواست امپراتوری عثمانی برای محافظت توسط روسیه، بریتانیا و فرانسه رد شد که منجر به اتحاد آلمان و عثمانی شد. در جریان تجریه عثمانی به ویژه بریتانیا و فرانسه نقش مهمی در شکل دهی جهان عرب مدرن و جمهوری ترکیه داشتند.
حکم قیمومت جامعه ملل باعث ایجاد قیمومت فرانسه بر سوریه و لبنان، قیمومت بریتانیا بر بین النهرین و قیمومت بریتانیا بر فلسطین که بعدها به قیمومت فلسطین و امارت فراجردن تقسیم شد. تصرفات امپراتوری عثمانی در شبه جزیره عربستان به پادشاهی متوکلی یمن و پادشاهی حجاز تبدیل شد. سلطنت نجد بعدتر پادشاهی حجاز را به سرزمین های خود الحاق کرد. عربستان سعودی تصرفات امپراتوری عثمانی در غرب خلیج فارس را تحت تسلط خود درآورد. جز کویت، بحرین و قطر که حافظ منافع بریتانیا بودند و بعدها کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس را تشکیل دادند.
پس از سقوط دولت عثمانی، آنان معاهده سور را در ۱۹۲۰ امضا کردند. هر چند جنگ استقلال ترکیه باعث شد قدرت های اروپایی قبل تصویب معاهده، به پای میز مذاکرات برگردند. اروپایی ها و مجلس ملی کبیر ترکیه معاهده دیگری را با نام توافق لوزان امضا و تصویب کردند که معاهده سور را معلق می کرد. یکی دیگر از مشکلات اختلاف ترکیه و عراق بر سر استان موصل بود که بعداً در ۱۹۲۶ در جامعه ملل به بحث گذاشته شد. بریتانیا و فرانسه شرق خاورمیانه یعنی سوریه کبری را طی توافق سایکس-پیکوت، بین خود تقسیم کردند. روسیه با آنکه یکی از طرفین پیروز بود پس از انقلاب روسیه از تقسیم بندی عثمانی منع شد.
این فهرست شامل جنگ هایی است که در تاریخ امپراتوری عثمانی رخ داده است:
۱۲۹۹-۱۴۵۳ جنگ های عثمانی و بیزانس
۱۳۴۰–۱۳۹۶ جنگ های عثمانی و بلغارستان
۱۳۴۱–۱۳۴۷ جنگ داخلی بیزانس
۱۳۶۶–۱۵۲۶ جنگ های عثمانی و مجارستان
۱۳۷۱-۱۴۵۹ جنگ های عثمانی و صربستان
۱۳۷۳–۱۳۷۹ جنگ داخلی بیزانس
۱۳۸۹ نبرد کوزوو
۱۳۹۵ نبرد نیکوپولیس
۱۴۰۲ نبرد آنکارا (آنقوره)
۱۴۰۲-۱۴۱۳ فترت عثمانی
۱۴۰۴ شورش کنستانتین و فروزین
۱۴۱۶-۱۴۲۰ شورش شیخ بدرالدین
۱۴۲۰-۱۴۷۶ جنگ های عثمانی و مولداوی
۱۴۳۲-۱۴۷۸ جنگ های عثمانی و آلبانی
۱۴۴۳–۱۴۴۴ لشکرکشی طولانی
۱۴۴۴ نبرد وارنا
۱۴۴۷–۱۴۴۸ جنگ ونیز و آلبانی
۱۴۴۸ نبرد کوزوو
زبان اصلی دادگاه و دولت امپراتوری عثمانی، ترکی عثمانی بوده است اما بسیاری از زبان های دیگر در بخش هایی از امپراتوری عثمانی مورد استفاده بوده اند. با وجودی که اقلیتها در امپراتوری عثمانی آزاد بودند که زبان خود را در میان خود به کار برند اما اگر آنها نیاز به برقراری ارتباط با دولت بودند مجبور بودند که از ترکی عثمانی استفاده نمایند.
سه زبان مهم مورد استفاده در امپراتوری عثمانی، اول ترکی بود که توسط اکثریت مردم در آناتولی و توسط اکثریت مسلمانان بالکان به جز در آلبانی، بوسنی، و جزایر دریای اژه مورد استفاده قرار می گرفت؛ سپس فارسی، که توسط اقلیت تحصیل کرده صحبت می شد و در نهایت عربی، به طور عمده در عربستان، شمال آفریقا، عراق، کویت و شام سخن گفته می شد. در طول بوروکراسی گسترده عثمانی زبان ترکی عثمانی زبان رسمی بود که یک نسخه از ترکی با مخلوط گسترده ای از دستور زبان و لغات عربی و فارسی بود.
به دلیل سطح سواد پایین عموم مردم (بین ۲ تا ۳ درصد تا اوایل قرن ۱۹ ام و حدود ۱۵ درصد تا اواخر این قرن)، مردم عادی برای ارتباط با حکومت مجبور بودند از عده خاصی به عنوان «مترجم درخواست» خود کمک بگیرند
در دو قرن گذشته، فرانسوی و انگلیسی به عنوان زبان محبوب به خصوص در میان جوامع مسیحی مورد توجه قرار گرفتند. نخبگان در مدرسه فرانسه می آموختند و محصولات اروپایی به عنوان مد مورد استفاده قرار می گرفت. در زمان عثمانیها، استفاده از ترکی به طور پیوسته رشد داشت اما فارسی و عربی نیز کماکان مورد استفاده قرار گرفت هرچند استفاده از این دو محدود شد: فارسی عمدتاً به عنوان یک زبان ادبی برای تحصیل در حالی که زبان عربی برای مراسم مذهبی مورد استفاده قرار می گرفت.
فهرست سلاطین امپراتوری عثمانی (به ترکی استانبولی: Osmanlı padişahları)
پسر Kaya Alp Oğlu Süleyman Şah و Haimā (Hayme) Ana؛
تا زمان مرگش سلطنت کرد.
Father of Osman Ghazi و the elected leader of the Kayı clan of the Oghuz tribe.
عثمان یکم یا عثمان بن أرطغرل بن سلیمان شاه معروف به عثمان غازی یا عثمان بی رهبر ترکان عثمانی و بنیانگذار امپراتوری عثمانی بود.
امپراتوری عثمانی با نام رسمی دَوْلَتِ عَلِیّهٔ عُثمَانِیه یک قدرت سیاسی و امپراتوری مسلمان بود که از ۱۲۹۹ تا ۱۹۲۲ میلادی (حدود ۶ قرن یا ششصد سال) در منطقهٔ مدیترانه حکومت می کرد.
عبدالمجید دوم آخرین خلیفه عثمانی بود که در ۳ مارس ۱۹۲۴ طی تصمیم مجلس عنوان خلیفه از وی سلب شد و امپراتوری عثمانی منحل شد.
ارمنیان در امپراتوری عثمانی قبل از نسل کشی که با برنامه ریزی و از پیش طراحی شده دولت برای حذف ملت ارمنیان از سرزمینهای باستانی خود انجام شد، نقش مهمی در زندگی اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، در آن امپراتوری ایفا کردند. در اوایل قرن بیستم این ارمنیان بودند که به فکر راه اندازی باشگاهای ورزشی و ژیمناستیک (نمونه ای آنچه که در کشورهای پیشرفته اروپای غربی وجود داشت) افتادند، تحت حکومتی که فعالیت های ورزشی را به شدت ممنوع کرده بود و مجازات سنگینی را برای آن وضع نموده بود.
نسل کشی ارمنی ها
ارمنی های ترکیه
ده ها باشگاه ورزشی و سازمان پیشاهنگ متعلق به ارمنیان در شهرهای قسطنطنیه، وان، ترابزون و آدانا وجود داشت. در آستانه جنگ جهانی اول حدود ۴۰ باشگاه ورزشی متعلق به ارمنیان که در ورزش های (دو و میدانی- دوچرخه سواری- پرتاب وزنه- شمشیربازی- فوتبال- هاکی و ژیمناستیک) در شهر قسطنطنیه فعالیت می کردند.
برای اولین بار در تاریخ ترکیه در بازیهای المپیک دو ورزشکار ارمنی به نمایندگی از ترکیه در پنجمین بازیهای المپیک در استکهلم (سوئد) در سال ۱۹۱۲ شرکت نمودند آن دو ورزشکار به نام های واهرام پاپازیان و مکردیچ مکریان بودند که توانستند قهرمانی و پیروزی های متعددی را کسب نمایند.
البته ارمنیان، ترکیه عثمانی در مسابقات بین الملی برون مرزی به عنوان یک تیم چند ملیتی شرکت می کردند. از سال ۱۹۱۱ تا ۱۹۱۴ میلادی ۴ دوره (بازیهای المپیک ارمنیان) و یک دوره (بازیهای المپیک کیلیکیه) با مشارکت همه باشگاهای ورزشی ارمنیان در ترکیه برگزار شد و به برندگان مسابقات مدال نقره اهدا می کردند. ارمنیان اولین باشگاه فوتبال و کلاس آموزش فوتبال را در سال ۱۹۰۸ میلادی در شهر قسطنطنیه تأسیس نمودند و بعدها در سالهای ۱۹۱۰- ۱۹۱۱-۱۹۱۴ در شهر سمیرنا (ازمیر) و شهرهای دیگر باشگاهای جدیدی را تأسیس نمودند. معروفترین آنها (باشگاه فوتبال «دورک» که اولین باشگاه فوتبال بود و باشگاهای «شاوارشان» – «آراکس») را می توان نام برد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با امپراتوری عثمانی

امپراتوری عثمانی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی امپراتوری عثمانینام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی امپراتوری عثمانی   • مفهوم امپراتوری عثمانی   • تعریف امپراتوری عثمانی   • معرفی امپراتوری عثمانی   • امپراتوری عثمانی چیست   • امپراتوری عثمانی یعنی چی   • امپراتوری عثمانی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی امپراتوری عثمانی
کلمه : امپراتوری عثمانی
اشتباه تایپی : hl~vhj,vd uelhkd
عکس امپراتوری عثمانی : در گوگل


آیا معنی امپراتوری عثمانی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )