انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1015 100 1

امپراتوری مقدس روم

امپراتوری مقدس روم در دانشنامه ویکی پدیا

امپراتوری مقدس روم
امپراتوری مقدس روم (لاتین: Sacrum Imperium Romanum؛ آلمانی: Heiliges Römisches Reich) مجموعه ای از قلمروهای چند ملیتی بود که از اوایل قرون وسطی تا انقراضش در سال ۱۸۰۶ در جریان جنگ های ناپلئونی، بر بخش هایی از اروپای غربی و مرکزی فرمان راند. این امپراتوری از قلمروهای مختلف مانند پادشاهی ها و شاهزاده نشین ها تشکیل شده بود که بزرگ ترین آن ها پس از ۹۶۲، پادشاهی آلمان بود. این امپراتوری شامل چندین پادشاهی کوچک و بزرگ دیگر نظیر پادشاهی بوهمیا، پادشاهی ایتالیا، پادشاهی بورگاندی نیز می شد.
Wikipedia-Autoren, "Heiliges Römisches Reich," Wikipedia, Die freie Enzyklopädie, http://de.wikipedia.org/wiki/Heiliges_Römisches_Reich (بازبینی ۲۰ فوریه ۲۰۰۶).
Wikipedia contributors, "Holy Roman Empire," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/wiki/Holy_Roman_Empire (بازبینی ۲۰ فوریه ۲۰۰۶).
پراگ (۱۳۴۶–۱۴۳۷، ۱۵۸۳–۱۶۱۱) روزنبرگ (از ۱۶۶۳) وتسلار (از ۱۶۸۹) و چندین پایتخت دیگر
در بیست و پنجم دسامبر ۸۰۰ میلادی، پاپ لئوی سوم پادشاه فرانک ها، شارلمانی، را «امپراتور» نامید و تاج بر سر او گذاشت. بدین ترتیب، پس از سه قرن از سقوط امپراتوری روم غربی، این عنوان در غرب اروپا مجددا اعحیا شد. پس از شارلمانی به صورت جسته و گریخته چندین نفر خود را امپراتور خواندند تا اینکه در سال ۹۶۲، اتوی یکم به عنوان امپراتور تاج بر سر نهاد و خود را وارث شارلمانی نامید. پس از آن، به مدت هشت قرن و تا انقراض این امپراتوری، جانشینان او خود را امپراتور خواندند. در میان تاریخ نگاران، در رابطه با آغاز امپراتوری اختلاف است. برخی تاج گذاری شارلمانی را به عنوان آغاز امپراتوری در نظر می گیرند، درحالی که سایرین اتوی یکم را بنیان گذار امپراتوری مقدس روم می دانند.
عنوان امپراتوری مقدس روم تا قرن سیزدهم برای اشاره به این امپراتوری به کار نمی رفت، با این حال از آغاز امپراتوری، فرمانروای این دولت خود را جانشین امپراتوران باستانی روم غربی می دانست. امپراتورِ مقدس روم معمولا و به صورت سنتی به وسیله انتخابات برگزیده می شد، گرچه معمولا خاندان های سلطنتی و سلسله های پادشاهی این انتخابات را تحت کنترل خود داشتند. شاهزادگان انتخابگرِ آلمانی - شاهزادگانی که بر شاهزاده نشین های درون امپراتوری فرمان می راندند و برای انتخاب امپراتور حق رای داشتند - معمولا یکی از خودشان را به عنوان «پادشاه رومیان» انتخاب می کردند و در برخی موارد، امپراتور تاج خود را از دست پاپ دریافت می کرد. با این حال پس از قرن شانزدهم این سنت ادامه پیدا نکرد.
عکس امپراتوری مقدس روم
کارل پنجم (به اسپانیایی: Carlos I) (به آلمانی: Karl V) (به فرانسوی: Charles Quint) یا چارلز (زاده ۱۵۰۰ – درگذشته ۱۵۵۸) در سال ۱۵۱۶ پادشاه اسپانیا و سه سال بعد امپراتور آلمان شد.
کارل پنجم یا شارل کن میراث خوار سه پادشاهی در اروپا بود. یکی اسپانیا که پس از ازدواج فردیناند و ایزابلا، پادشاهی متحد این کشور به دخترشان جوانا رسید. جوانا با فیلیپ پادشاه اتریش ازدواج کرد ولی با درگذشت فیلیپ و دیوانه شدن جوانا، پادشاهی اتریش و اسپانیا هر دو به پسرشان کارل رسید. کارل از طریق پدر و مادر سرزمینهایی در هلند و ایتالیا را نیز ارث برده بود. او سپس به عنوان امپراتور مقدس روم (آلمان) برگزیده شد و به مهمترین پادشاه اروپا و وسیع ترین امپراتوری دست یافت و تنها با فرانسه رودر رو بود و از این جهت با فرانسوا اول پادشاه فرانسه، بیش از سی سال در جنگ بود.
از سوی دیگر در سال ۱۵۳۲ با ترکان عثمانی و در سال ۱۵۳۵ با تونس جنگید، در سال ۱۵۴۱ به الجزایر لشکر کشید و ناکام شد. وی به موجب موافقتنامه آوکسبورگ در سال ۱۵۵۵ آزادی مذهب را برای پیروان مارتین لوتر در آلمان به رسمیت شناخت.
او در پایان عمر به اشتباهاتش پی برد. در سال ۱۵۵۵ از سلطنت کناره گرفت و در دیری در اسپانیا انزوا گزید و در همان جا درگذشت.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

امپراتوری مقدس روم در دانشنامه آزاد پارسی

امپراتوری مقدس روم (Holy Roman Empire)
پرچم امپراتوری مقدس روم 1400-1806
ساختاری سیاسی مرکّب از سرزمین های اروپای غربی و مرکزی با عمری هزارساله (۸۰۰ ـ۱۸۰۶). میزان قدرت آن عمدتاً به توان نظامی و مهارت سیاسی امپراتورانش بستگی داشت و در اوج قدرت (قرن ۱۲م) شامل اغلب سرزمین های کنونی آلمان، اتریش، سوئیس، فرانسۀ شرقی، بلژیک، هلند، لهستان غربی، چک و ایتالیا می شد. مؤسس آن شارلمانی پادشاه فرانک ها بود که با اصرار پاپ لئوی سوم عنوان امپراتور را برگزید و در روز کریسمس ۸۰۰م تاج امپراتوری بر سر نهاد. تأسیس آن تلاشی بود برای احیای امپراتوری روم غربی پس از کاهش اعتبار امپراتوری بیزانس به علت شکست از مسلمانان، و مداخلات آن امپراتوری در امور کلیسای غرب. دولت های پادشاهی آلمانی کانون اصلی امپراتوری بودند و از قرن ۱۰م به بعد پادشاهان آلمانی همواره می کوشیدند تاج امپراتوری را با دست پاپ بر سر گذارند. پادشاهان آلمان را هفت تن از اشراف بزرگ، که برگزیننده یا الکتور خوانده می شدند، انتخاب می کردند، امّا پادشاه منتخب لزوماً عنوان امپراتور نداشت. آخرین پادشاه فرانک های غربی در ۹۱۱م درگذشت و الکتورهای فرانکی شرقی با انتخاب دوک کُزاد فرانکونی به مقام پادشاهی، تغییراتی بنیادی به وجود آوردند. از ۱۰۲۴ تا ۱۱۲۵م پادشاهان آلمان از میان ساکسون ها انتخاب می شدند و پیوسته با پاپ ها در کشمکش بودند. در ۱۰۵۹ کلیسا قدرت امپراتور در انتصاب پاپ ها را سلب کرد و با تشکیل شورای کلیسا مجمع مستقل کاردینال ها را تأسیس کرد و بدین ترتیب اتحاد پاپ و امپراتور به رقابت و ضدیتی مبدّل گشت که قرن ها ادامه یافت. اولین و مهم ترین رویارویی مخالفت پاپ گرگوری هفتم با کنترل انتصابات کلیسایی از سوی هنری پنجم (حکومت ۱۰۵۶ـ۱۱۰۶) بود. پاپ امپراتور را تکفیر کرد و اشراف آلمانی هنری را واداشتند که سه روز با پای برهنه در برف منتظر بخشایش پاپ بماند. اشراف رودولف سوابیایی را به پادشاهی برگزیدند و جنگی بیست ساله درگرفت. در ۱۰۸۰ پاپ رودولف را به رسمیت شناخت و بار دیگر هنری را تکفیر کرد. از دیگر وقایع مهم امپراتوری، شقاق کبیر و اعدام یان هوس بود که جنگ های هوسیان را به دنبال آورد (۱۴۱۹ـ۱۴۳۶). ظهور مارتین لوتر و پروتستانیسم، جنگ های ۳۰ساله و موجودیت ۳۵۰ ایالت مستقل از امپراتوری فقط نامی باقی گذاشته بود. در قرن ۱۸ جنگ پروس و اتریش درگرفت و با انقلاب فرانسه و قدرت گرفتن ناپلئون، فرانسیس دوم، خود را تنها امپراتور موروثی اتریش اعلام کرد (۱۸۰۴). دو سال بعد ناپلئون امپراتوری را فتح و در کنفدراسیون راین ادغام کرد و فرانسیس دوم ناچار استعفای خود از مقام امپراتوری مقدس روم را اعلام داشت. در ۶ اوت ۱۸۰۶ این امپراتوری رسماً منحل شد. خاندان های امپراتوری عبارت اند از ۱. امپراتوری شارلمانی یا کارولنژی (۸۰۰ ـ۹۱۲)؛ ۲. امپراتوری اوتونیایی (۹۳۶ـ۱۰۲۴)؛ ۳. امپراتوری سالیایی (۱۰۲۴ـ۱۱۲۵)؛ ۴. امپراتوری هوئشتاوفن (۱۱۳۷ـ۱۲۵۴)؛ ۵. امپراتوری (اول) هاپسبورگ (۱۲۷۳ـ۱۳۴۷)؛ ۶. امپراتوری لوکزامبورگ (۱۳۴۷ـ۱۴۳۷)؛ ۷. امپراتوری دوم هاپسبورگ (۱۴۳۷ـ ۱۸۰۶).

امپراتوری مقدس روم را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی امپراتوری مقدس روم   • مفهوم امپراتوری مقدس روم   • تعریف امپراتوری مقدس روم   • معرفی امپراتوری مقدس روم   • امپراتوری مقدس روم چیست   • امپراتوری مقدس روم یعنی چی   • امپراتوری مقدس روم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی امپراتوری مقدس روم
کلمه : امپراتوری مقدس روم
اشتباه تایپی : hl~vhj,vd lrns v,l
عکس امپراتوری مقدس روم : در گوگل


آیا معنی امپراتوری مقدس روم مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )