انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1076 100 1

امیرالمؤمنین

/'Amiralmo'menin/

معنی امیرالمؤمنین در فرهنگ معین

امیرالمؤمنین
(اَ رُ یا رَ لْ مُ مِ) [ ع . ] (اِ.) ۱ - فرمانروای مؤمنان ، سرور مؤمنان . ۲ - لقب حضرت علی (ع ) امام اول شیعیان .

معنی امیرالمؤمنین در فرهنگ فارسی عمید

امیرالمؤمنین
۱. امیر مؤمنان، سرور مؤمنان، لقب خلیفه های مسلمانان (به جز ابوبکر).
۲. لقبی که شیعیان اختصاصاً به حضرت علی(ع) اطلاق می کنند.

امیرالمؤمنین در دانشنامه اسلامی

امیرالمؤمنین (علیه السلام) و نهج البلاغه، اثر عزیزالله عطاردی است که به زبان فارسی در عصر حاضر نوشته شده است. در واقع این کتاب مدخل و مقدمه ای است که بر شرح جامعی که مؤلف می خواسته، بنویسد و نظر وی از تألیف این کتاب این است که خوانندگان این شرح نخست از سیر زندگانی امیرالمؤمنین و فضائل و مناقب آن بزرگوار اطلاعاتی بدست آورند و بعد هم از تألیف نهج البلاغه و حالات مؤلف آن و نحوه جمع آوری خطبه ها و سخنان آن حضرت و شروح آن مطالبی بدست آورند.
پس از ذکر مقدمه از طرف مؤلف پیرامون هدف از تهیه این کتاب، ساختار کلی کتاب چنین است، کتاب در چند بخش مختلف به معرفی شخصیت امیرالمؤمنین، خطبه ها، جمع کنندگان، راویان و مقابله متن نهج البلاغه، پاسخ به شبهات و فهرست جامعی از شارحان و مترجمان و بالاخره شرح حال سید رضی پرداخته است.
مؤلف می گوید، قبل از این که شروع به نوشتن شرح نهج البلاغه نمایم لازم دیدم که چندین عمل را به عنوان مقدمه انجام دهم. کتاب حاضر به عنوان مقدمه است که بر شرح آقای عطاردی بر کتاب نهج البلاغه نوشته است.
وی در این کتاب به شرح حال مختصری از علی بن ابیطالب و فضائل و مناقب و خصوصیات آن حضرت پرداخته، در ادامه بحثی در مورد خطبه های امیرالمؤمنین(ع) کسانی که خطبه های آن حضرت را می نوشتند و یا حفظ می کردند و با یکدیگر مقابله می نمودند.
همچنین کسانی که خطبه های حضرت را جمع کردند و سخنان آن جناب را در مجموعه ها گرد آوردند، از آغاز تا زمان سید رضی، را معرفی نموده است.
امیرالمؤمنین به معنای امیر، فرمانده و رهبر مسلمانان، لقبی است که به اعتقاد شیعیان اختصاص به حضرت علی(ع) دارد. شیعه معتقد است این لقب نخستین بار در زمان پیامبر اسلام برای علی بن ابی طالب به کار رفته است و منحصر به اوست. از این رو کاربرد آن برای خلفای راشدین و دیگر خلفا صحیح نیست. بر اساس روایات شیعه به کاربردن این لقب برای سایر امامان نیز صحیح نمی باشد.
این لقب دربردارنده جایگاه سیاسی و دینی بوده و کاربرد آن در کنار واژه خلیفه در بین مسلمانان رواج داشته است.
پس از منع امام علی از منصب خلافت، لقب امیرالمؤمنین برای خلیفه دوم و سوم به کار رفت و پس از حکومت امام علی نیز به عنوان یک سنت و نماد خلافت برای خلفای اموی و عباسی و رقبای آنان نظیر زبیریان، کیسانیه، خوارج و فاطمیان استفاده شد. در برخی منابع به جای امیرالمؤمنین از واژه إمرةالمؤمنین استفاده شده است.
سلیمان بن عبد الله البحرانی
نگارش اربعین، پیشینه ای بس دراز دارد و سنت اربعین نویسی، ازقرنهای نخستین تاریخ اسلام آغاز شده است. این سنت، برخاسته ازفرمایش پیامبر گرامی اسلام است که فرمود: من حفظ من امتی اربعین حدیثا مما یحتاجون الیه من امر دینهم،بعثه الله یوم القیامه فقیها عالما.
دانشمندان مسلمان، بر مبنای حدیث فوق، نگارش چهل حدیث را به عنوان یکی از اصول ارزشی قابل اهتمام، مد نظر قرار دادند ونگاشته شدن صدها کتاب (اربعین) در دهها موضوع اعتقادی، اخلاقی،عبادی و... بهترین گواه این عنایت و اهتمام است.
کتاب الأربعون حدیثا فی إمامة أمیرالمؤمنین یکی از این موارد است که در مورد أمیرالمؤمنین می باشد.
تفسیر حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام) از جمله اولین تفاسیر و از املای حضرت در قرن اول تألیف شده است.
(تفسیر ستین نوعا من انواع علوم القرآن)، از املای حضرت امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب (علیه السّلام) (۱۳رجب ۲۳ پ ه ـ ۲۱ رمضان ۴۰ ق) علامه محمدباقر مجلسی در بحارالانوار و سید حسن صدر در تأسیس الشیعة و سید محسن امین در اعیان الشیعه می نویسند تـفسیر امیرالمؤمنین (علیه السّلام) کتابی است که حضرت (علیه السّلام) شصت نوع از انواع علوم قرآن کریم را در آن تفسیر و از برای هر نوع از انواع علوم قرآن مجید مثالی را یاد فرموده اند که مختص به همان نوع از علم است. این تفسیر سند و منبع اصلی برای کسانی است که در انواع علوم قرآن تالیف و تصنیف نموده اند.
طریق روایت تفسیر
عـلامـه مـجلسی در بحارالانوار تمامی این تفسیر را به نقل از ابی عبدالله بن محمد بن ابراهیم بن جـعـفر نعمانی و نعمانی از حافظ بن عقده به سند متصل به حضرت امام جعفر الصادق (علیه السّلام) نقل و روایت کرده است.
وضعیت تفسیر
ایـن تـفـسـیـر تا عصر حاضر محفوظ مانده است و در مجلد ۱۹ بحارالانوار به چاپ رسیده است و نسخه های خطی آن متعدد است. سـید محسن امین عاملی پس از ذکر طریق روایت این تفسیر به واسطه استادش شیخ محمد طه نجف تمامی تفسیر حضرت امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب (علیه السّلام) را ذکر نموده و چاپ کرده است. کنز العرفان فی تفسیر القرآن (خطی)؛ بحر العرفان و معدن الایمان (خطی).
منابع تحقیق
...
تفسیر نزول القرآن فی شان امیرالمؤمنین اثـر محمد بن مؤمن شیرازی، از محدثین ثقة و مفسرین شیعه می باشد.
نزول القرآن فی شان امیرالمؤمنین اثـر ابوبکر محمد (م ق ۶۶۴ ق) فرزند مؤمن شیرازی نیشابوری حافظ، از محدثین ثقة و مفسرین شیعه. تفسیر مورد بحث به شیوه روائی است. شیخ منتجب الدین و ابن شهر آشوب و شیخ عبدالجلیل قزوینی از تفسیر مذکور در آثار خود نام برده اند. ولی فعلا نسخه ای از آن موجود نیست. تفسیر دیگری به نام تفسیر حافظ نیشابوری به همین مفسر نسبت می دهند که آن هم وجود ندارد.
صاحب سر امیرالمؤمنین، از اصطلاحات بکار رفته در علم حدیث بوده و از الفاظ مدح راوی می باشد.
یکی از الفاظ مدح اصطلاح صاحب سر امیرالمؤمنین (علیه السّلام) است. برخی گفته اند: صاحب سر امیرالمؤمنین (علیه السّلام) ظاهرا بیان گر این است که شخص متصف به آن فوق وثاقت است. زیرا کسی می تواند محرم اسرار امیرالمؤمنین (علیه السّلام) باشد که از مرتبه فوق عدالت برخوردار بوده، دارای نفس قدسیه مطمئنه باشد، مطیع و فرمان بردار او در نگه داری اسرار و نسبت به آن ها امین باشد. بدین جهت است که امام (علیه السّلام) فرموده اند: اگر ابوذر نسبت به آن چه که در ذهن سلمان است آگاهی داشت وی را به قتل می رساند. بیش تر اصحاب امام (علیه السّلام) عادل و ثقه بودند ولی معدودی صاحب سر آن بزرگوار بودند و این نشان دهنده این است که "صاحب سر امیرالمومنین (علیه السّلام)" مرتبه فوق وثاقت را افاده می کند.
مامقانی، عبدالله، مقباس الهدایه، ج۲، ص۲۱۷-۲۱۸.    
 ۱. ↑ مامقانی، عبدالله، مقباس الهدایه، ج۲، ص۲۱۷-۲۱۸.    
پایگاه مدیریت اطلاعات علوم اسلامی، برگرفته از مقاله «صاحب سر امیرالمؤمنین»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۹/۲۹.    
...
ایرادی که که همواره از طرف اهل سنت نسبت به شیعیان رواج داشته و دارد، ایراد لعن به برخی از اصحاب پیامبر است که متأسفانه همین امر، رنج ها و مصیبت های فراوانی را متوجه شیعیان کرده است از جمله اثبات کفر، و به تبع آن حلال بودن خون شیعیان.اما وقتی سخن از سب و ناسزاگویی معاویه به امیرالمؤمنین (علیه السّلام) به میان می آید، با تعصب تمام از معاویه دفاع می کنند و سنت زشتی را که وی بنیان گذاری کرده است، با هزار ترفند، توجیه می کنند.چگونه است که سب و ناسزاگویی به امیرالمؤمنین علی بر بالای منابر، اشکالی ندارد؛ اما کوچکترین ایراد گیری به ابوبکر سبب کفر و حلال بودن خون می شود؟ در حالی که علیّ بن ابی طالب (علیه السّلام) از اصحاب و یاران رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) بوده است!
یکی از ایرادهایی که همواره از طرف اهل سنت نسبت به شیعیان رواج داشته و دارد، ایراد لعن به برخی از اصحاب پیامبر است که متأسفانه همین امر، رنج ها و مصیبت های فراوانی را متوجه شیعیان کرده است.از جمله اثبات کفر، و به تبع آن حلال بودن خون شیعیان است و تا آنجا پیش رفته اند که حتی عبد الله بن قدامه مقدسی در کتاب المغنی به نقل از فاریابی می نویسد: «من شتم ابا بکر فهو کافر لا اصلی علیه، قیل له فکیف تصنع به وهو یقول لا اله الا الله؟ قال: لا تمسوه بایدیکم ارفعوه بالخشب حتی تواروه فی حفرته؛
ابن قدامه مقدسی، عبدالله بن احمد، المغنی، ج۲، ص۴۱۶.    
قبل از ورود به بحث باید این مطلب روشن شود که نظر رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) در باره کسی که امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب (علیه السّلام) را دشمن بدارد و یا به حضرت ناسزا بگوید چیست؟ به چند روایت به صورت مختصر اشاره می کنیم.
← نشانه نفاق بودن دشمنی با علی
امام علی (علیه السّلام) در نهج البلاغه در یکی از خطبه ها از آینده ای نزدیک خبر می دهد که شخصی می آید و به مردم دستور می دهد که آن حضرت را سبّ کنند و بیزاری جویند. و حتی از اوصاف ظاهری این شخص که سب آن حضرت را در میان مسلمین رواج خواهد داد، خبر می دهد.در خطبه ۶۱ نهج البلاغه می فرماید: «اَمَّا اِنَّهُ سَیَظْهَرُ عَلَیْکُمْ بَعْدِی رَجُلٌ رَحْبُ الْبُلْعُومِ، مُنْدَحِقُ الْبَطْنِ یَاْکُلُ مَا یَجِدُ وَ یَطْلُبُ مَا لَا یَجِدُ، فَاقْتُلُوهُ وَ لَنْ تَقْتُلُوهُ، اَلَا وَ اِنَّهُ سَیَاْمُرُکُمْ بِسَبِّی وَ الْبَرَاءَةِ مِنِّی، امَّا السَّبُّ فَسُبُّونِی فَاِنَّهُ لِی زَکَاةٌ وَ لَکُمْ نَجَاةٌ، وَ اَمَّا الْبَرَاءَةُ فَلَا تَتَبَرَّءُوا مِنِّی، فَاِنِّی وُلِدْتُ عَلَی الْفِطْرَةِ وَ سَبَقْتُ اِلَی الْاِیمَانِ وَ الْهِجْرَة؛
امام علی (علیه السلام)، نهج البلاغه، خطبة ۵۷، قبل ایام من استشهاده.    
...

امیرالمؤمنین در دانشنامه ویکی پدیا

امیرالمؤمنین
امیرالمؤمنین در لغت به معنی «امر کننده و فرمان دهنده به مؤمنان» است.
تاریخ خلفا از سیوطی
دائرةالمعارف تشیع
مشارکت کنندگان Amir al-Mu'minin در ویکی پدیای انگلیسی
این لقب با مضمون سیاسی و دینی در منابع اسلامی در بین مسلمانان رواج داشته است. تاریخ پژوهان متفق القولند هنگامی که شخص خلیفه به طور خاص مورد خطاب قرار می گرفت از لقب «امیرالمؤمنین» استفاده می گردید. امیرالمؤمنین در لغت به معنی «امر کننده و فرمان دهنده به مؤمنان» است. شیعیان معتقدند این لقب در زمان محمد بن عبدالله برای علی بن ابی طالب به کار می رفته است ولی اهل سنت عقیده دارد بعد از درگذشت پیامبر اسلام، عمر اولین خلیفه ای بود که لقب امیرالمؤمنین را برای خود به کار برد. به نوشته تاریخ پژوهان این لقب را نخستین بار توسط عمر به کار گرفته شد.
شیعیان دوازده امامی لقب و عنوان امیرالمؤمنین را منحصر به علی بن ابیطالب می دانند و حتی آن را برای سایر امامان خود هم جایز نمی دانند (مگر در حال تقیه که به کابردن این لقب برای غیر از علی بن ابیطالب هم گاهی به کار رفته است). دلیل شیعیان بر این امر این است که پیامبر اسلام این لقب را برای علی بن ابیطالب به کار برده و دیگران را از نامگذاری بدان نهی کرده است. اما شیعیان اسماعیلیه آن لقب را برای خلفای فاطمی نیز استفاده می کنند و زیدیه آن را برای هر امامی علوی که امامتش را با جنگ بنیان نهاده استفاده می کنند.
به نوشته ابن خلدون، عبدالله ابن جحش اولین کسی بود که به عمر این لقب را داد، برخی دیگر عمرو عاص و عده ای نیز مغیرة بن شعبه را اولین کسانی می داند که به عمر این لقب را دادند؛ هرچند عبدالله ابن جحش قبل از خلافت عمر مرده و نمی توانسته اعطاکننده این لقب باشد.
امیرالمؤمنین ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
امیرالمؤمنین (امیدیه)
امیرالمؤمنین (اندیکا)
امیرالمؤمنین (بهمئی)
امیرالمؤمنین (کهگیلویه)
امیرالمؤمنین (لالی)
امیرالمؤمنین، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان امیدیه در استان خوزستان است.
فهرست روستاهای ایران
این روستا در دهستان آسیاب قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۸۳۱ نفر (۱۶۳خانوار) بوده است.
امیرالمومنین (مسجدسلیمان)، روستایی از توابع بخش اندیکا شهرستان مسجدسلیمان در استان خوزستان ایران است.
این روستا در دهستان آبژدان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۸۶ نفر (۴۰خانوار) بوده است.
امیرالمؤمنین (بهمئی)، روستایی از توابع بخش بهمئی گرمسیری شهرستان بهمئی در استان کهگیلویه و بویراحمد ایران است.
این روستا در دهستان سرآسیاب یوسفی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۷۶ نفر (۳۷خانوار) بوده است.
امیرالمومنین (لالی)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان لالی در استان خوزستان ایران است.
این روستا در دهستان دشت لالی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن زیر سه خانوار بوده است.
امیرالمؤمنین (کهگیلویه)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویراحمد ایران است.
این روستا در دهستان دهدشت غربی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۹۳ نفر (۱۸خانوار) بوده است.
آب حمام امیرالمؤمنین، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان مسجدسلیمان در استان خوزستان ایران است.
این روستا در دهستان تل بزان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۷۶ نفر (۱۷خانوار) بوده است.
بردگوری امیرالمومین در شهرستان مسجد سلیمان، بخش اندیکا، دهستان آبژدان، ۱۵۰ متری جنوب شرق روستای امیرالمؤمنین واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۵۹۸۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
شهرک امیرالمؤمنین، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان دزفول در استان خوزستان ایران است.
این روستا در دهستان شمس آباد قرار دارد و بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۹۸۸ نفر (۱۴۹خانوار) بوده است.
مسجد امیرالمؤمنین مربوط به دوره قاجار است و در بروجرد، محله بخچال، خیابان شهدا، چهارراه حافظ واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۳۷۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
نشان تمثال امیرالمؤمنین از جمله نشان های سلطنتی دوره قاجار است. این نشان ویژه پادشاهان قاجار و شاهزاده ها بوده است. این نشان غالباً از یقه آویخته شده یا روی سینه نصب می شده است. نشان به صورت صفحه بیضی در مرکز با تصویر علی ابن ابیطالب، امام اول شیعیان، در حالت نشسته و شمشیر به دست است که دور آن را پرتوهای برلیان نشان فرا گرفته و در بالای نشان هم تاج قاجار مزین به برلیان قرار دارد. تاریخ دقیق ایجاد این نشان مشخص نیست.
در دوره پهلوی این نشان با نشان ذوالفقار جایگزین شد.
کوشک امیرالمؤمنین مربوط به سده های متاخر دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان کهگیلویه، بخش مرکزی، دهستان دهدشت غربی، ۱ کیلومتری شمال روستای امیرالمؤمنین واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ خرداد ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۲۹۷۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های امیرالمؤمنین

امیرالمؤمنین لقبی است در زبان عربی به خلفا و دیگر حاکمان مسلمان مستقل که مشروعیتشان از کل یا بخشی از جامعه مسلمانان گرفته شده، اشاره می کند:

ارتباط محتوایی با امیرالمؤمنین

امیرالمؤمنین در جدول کلمات

به فرموده حضرت امیرالمؤمنین (ع) سپاس و شکر خدا را مغتنم شمارید که کمترین سودش فزونی••••••است
نعمت
به فرموده حضرت امیرالمؤمنین (ع) علت بدبختی ••• است
دنیا پرستی
به فرموده حضرت امیرالمؤمنین (ع) هیچ بزرگواری و کرامتی چون••• نیست
پرهیزگاری
شکیبایی است و به فرموده حضرت امیرالمؤمنین (ع) با فرو خوردن خشم به دست می آید
بردباری
نام سریانی امیرالمؤمنین علی (ع)
ایلیا
از القاب امیرالمؤمنین (ع)
حیدر

امیرالمؤمنین را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

رضا > کرتیلان
اجاقی > اجاقی
Mahdi > شربت (دارو)
Behnaz > guidelines
مهدی ورمزیار > ورمزیار
دینا حسین پناهی > بر می خیزد
ماد > ریناز
ناهید > establishing

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• عکس امیرالمومنین   • امیرالمومنین یا شاه مردان   • امیرالمومنین شعر   • امیرالمومنین حیدر   • امیرالمومنین عمر   • امیرالمومنین لقب کیست   • امیرالمومنین علی   • فضایل امیرالمومنین   • معنی امیرالمؤمنین   • مفهوم امیرالمؤمنین   • تعریف امیرالمؤمنین   • معرفی امیرالمؤمنین   • امیرالمؤمنین چیست   • امیرالمؤمنین یعنی چی   • امیرالمؤمنین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی امیرالمؤمنین
کلمه : امیرالمؤمنین
اشتباه تایپی : hldvhglؤlkdk
آوا : 'Amiralmo'menin
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس امیرالمؤمنین : در گوگل


آیا معنی امیرالمؤمنین مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )