انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1063 100 1

امین الدوله

/'aminoddowle/

معنی امین الدوله در لغت نامه دهخدا

امین الدوله. [ اَ نُدْ دَ ل َ ] (اِخ ) ابوالحسن... بن غزال بن ابی سعید، مشهوربه ابن غزال. درگذشته به سال 648 هَ.ق. وزیر ملک صالح. از اکراد مصر و دانشمند و طبیب بود. او راست : «النهج الواضح ». (از اعلام زرکلی چ 1 ج 1 ص 129). و رجوع به همین کتاب و قاموس الاعلام ترکی ج 2 ص 1043 شود.

امین الدوله. [ اَ نُدْ دَ ل َ ] (اِخ ) حسن بن عماربن ابی الحسن. از وزراء الحاکم بامراﷲ خلیفه ٔ فاطمی مصر بود. ابن خلکان او را به بزرگی و خردمندی ستوده است. وفات 390 هَ.ق. (از الاعلام زرکلی چ 1 ص 235).

امین الدوله. [ اَ نُدْ دَ ل َ ] (اِخ ) فرخ خان... از رجال دوره ٔ قاجاریان. در سال 1229 یا 1230 هَ.ق. متولد گردید و در 1288 هَ.ق. در تهران درگذشت. وی بسفارت و نمایندگی دولت ایران بکشورهای اروپا رفت. مردی کافی بودو در اروپا بعلت رفتار متین و ابراز کفایت مورد احترام دول اروپایی بخصوص فرانسویها واقع شد و در فرانسه بمناسبت ورود او سازی بنام هزاردستان تهران ساختندتا با پیانو نواخته شود. در پاریس به سال 1857 م. بعضویت لژ فراماسونری انتخاب شد. برای تحقیق در احوال او که فصلی از تاریخ روابط ایران و اروپا را تشکیل میدهد رجوع به تاریخ اجتماعی و اداری دوره ٔ قاجاریه تألیف مستوفی و کتاب مخزن الوقایع [ شرح مسافرت فرخ خان بفرنگ بقلم میرزا حسین سرابی منشی وی ] و مجله ٔ وحید سال 3 و مجله ٔ یغما بهمن ماه 1344 هَ.ش. شود.

امین الدوله.[ اَ نُدْ دَ ل َ ] (اِخ ) موفق الدین هبةاﷲبن صاعدبن هبةاﷲ بغدادی ، مشهور به ابن تلمیذ. شاعر و طبیب بیمارستان عضدی بود. رجوع به ابن تلمیذ موفق الدین شود.

امین الدوله. [ اَ نُدْ دَ ل َ ] (اِخ ) میرزا علی خان. در سال 1315 هَ.ق. در اوایل سلطنت مظفرالدین شاه بوزارت عظمی رسید و در سال 1316 عزل گردید. ملک الشعراء بهار می نویسد: امین الدوله ازجمله ٔ اصلاح طلبان و پیشروان تجدد و آزادیست و ارتباط او با میرزا حسن خان سپهسالار و شیخ محسن خان مشیرالدوله و میرزا ملکم خان و مخالفت آنها با سیاست داخلی و خارجی امین السلطان [ صدراعظم وقت ] می رساند که از هواداران دوستی ایران و ملل دموکراسی بوده است. تمایل او بدولتهای دموکرات و اعجاب او از مشاهده ٔ قانون و عدالت و آبادی زندگی ممالک راقیه و تأسف وی بر ناامنی و ظلم و بی قانونی و خرابی و فقر و جهل کشور از فحوای یادداشتهای او پیداست. امین الدوله در ایجاد رسم الخط جدید (شکسته نستعلیق ) و طرز ساده نویسی از سرآمدان زمان خویش بشمار می آید. وفات وی به سال 1322 هَ.ق. اتفاق افتاد. (از سبک شناسی ج 3 صص 381 - 382). و رجوع به همین کتاب و تاریخ اجتماعی و اداری دوره ٔ قاجاریه ج 2 شود.

معنی امین الدوله به فارسی

امین الدوله
علی میرزا خان از رجال دوره قاجاریه ( ف. ۱۳۲۲ ه. ق. ) وی مردی مطلع و نویسنده بود . مظفر الدین شاه قاجار پس از عزل امین السلطان او را به صدرات برگزید . وی در ترویج معادن و ایجاد کار خانه ها کوشید و می خواست اصلاحاتی به عمل آورد ولی با مخالفت های شدید رو برو شد . عاقبت شاه را به عزل او وا داشتند و مجددا امین السلطان به صدرات رسید . امین الدوله در پایان در قریه لشت نشا ( گیلان ) بعلت مرض کلیه در گذشت . از او [ سفر نامه ] ای بچاپ رسیده و نسخه تاریخی به خط و انشای خود او در دست است در تفصیل اوضاع و احوال دربار های ناصر الدین شاه و مظفر الدین شاه و فساد دستگاه اداری ایران و کشمکش رجال و دسته ها و سیاستهای دول خارجی .
( اسم ) ۱- کسی که شاه و دولت بامانت وی اطمینان دارد امین . ۲ - عنوانی است که ببعضی ترجال و سیاستمدارن داده اند .
نوعی برنج یا نوعی پیچ
پیچ منسوب به امین الدین پیچکی با گلهای سفید و معطر و خرد
ابن عمار بن ابی الحسین از طرف حاکم بامرالله فاطمی بوزارت رسید
شرح سفارت فرخ خان امین الدوله بلندن و پاریس (در پایان جنگ ۵۸-۱۸۵۷ م. بین ایران و انگلیس ) است بقلم یکی از منشیان وهمراهانش بنام میرزا حسین بن عبدالله . در خاتمه این سفرنامه اطلاعاتی نیز راجع به دوایر و موسسات ملی فرانسه مسطور است .

امین الدوله در دانشنامه ویکی پدیا

امین الدوله
امین الدوله یک از لقب های دولت مردان دوران قاجاراست و ممکن است به هریک از این افراد اطلاق شود.
میرزا عبدالله امین الدوله (صدراعظم فتحعلی شاه)
ابوطالب غفاری کاشانی (نماینده ناصرالدین شاه)
هاشم خان غفاری، برادر ابوطالب غفاری کاشانی
میرزا علی خان امین الدوله (صدراعظم مظفرالدین شاه)
میرزا محسن امین الدوله (داماد مظفرالدین شاه)
هبةالله بن صاعد بغدادی شهرت یافته به امین الدوله بن تلمیذ یا ابن تلمیذ (۱۰۷۴ - ۱۱۶۵م) پزشک برجسته، موسیقی دان، ادیب، شاعر و نویسندهٔ چندزبان دان عراقی بود که سال های بسیاری در ایران به پزشکی پرداخت.
الاقراباذین: نام های داروها و ویژگی های آن.
اختیار کتاب الحاوی للرازی
اختیار کتاب مسکویه للأسشربه
اختصار شرح جالینوس لکتاب الفصول لأبقراط
شرح مسائل حنین بن اسحاق علی جهة التعلیق
شرح أحادیث نبویه تشتمل علی طب
کناش مختصر الحواشی علی کتاب القانون للرئیس ابن سینا
الحواشی علی کتاب المائه للمسیحی
مقاله فی الفصد
کنیه اش ابوالحسن، لقبش امینُ الدوله و نامش هبةالله بود، نسبش به طول کامل «هبةالله بن أبی العلاء صاعد بن ابراهیم بن تلمیذ» نوشته شد. «ابن تلمیذ» نسبی است به پدربزرگ مادری اش. امین الدوله در ۱۰۷۴م/ ۴۶۶ق در بغداد زاده شد. هنگامی که دانش های اولیه را آموخت، به پزشکی روی آورد؛ رشته ای که در آن سرآمد شد. سپس امیران در ایران او را برای درمان فراخواندند. سال های زیادی به پزشکی در ایران پرداخت، تا پس از ۱۱۱۶م/ ۵۱۰ق. سپس به بغداد بازگشت و به ریاست بیمارستان عضدی منصوب شد. سپس، ریاست کل پزشکی بغداد به او داده شد و او مسئول آزمون گیری پزشکی آموختگان گشت. درگذشت امین الدوله در ۲۸ ربیع الاول ۵۶۰ق/ ۱۱ آوریل ۱۱۶۵م در بغداد روی داد.
امین الدوله در پزشکی آثاری نگاشت. دوستدار موسیقی بود و به زبان های فارسی، یونانی، سریانی تسلط داشت. بر زبان شناسی عربی نیز دانا بود و به ادبیات و شعر عربی نیز پرداخت. شعرهایش بیشتر کوتاه و علمی است.
پیچ امین الدوله (نام علمی: Lonicera caprifolium) گونه ای از گیاهان گلدار چندساله از جنس Lonicera و از تیره آقطیان است. این گیاه بومی بخش هایی از اروپا، شرق انگلستان جنوبی و شمال شرقی شمال آمریکا است. این گیاه قوی، رونده و خزاندار است که تا ۸ متر می تواند رشد کند. در اواسط تابستان نیز گل های معطر کرم رنگی آمیخته با صورتی بر شاخه های این گیاه ظاهر می شود.
مختصات: ۳۳°۵۹′۳٫۱۸″ شمالی ۵۱°۲۶′۵۵٫۶۳″ شرقی / ۳۳٫۹۸۴۲۱۶۷°شمالی ۵۱٫۴۴۸۷۸۶۱°شرقی / 33.9842167; 51.4487861
خانه بروجردی ها
خانه طباطبایی ها
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
تیمچه امین الدوله یا کاروانسرای امین الدوله از بناهای معماری و تاریخی مربوط به دوره قاجار است و در بازار کاشان واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۹ دی ۱۳۵۳ با شماره ثبت ۱۰۱۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
استاد علی مریم کاشانی طراح و معمار این بنا بوده است که آن را بین سالهای ۱۲۸۰ تا ۱۲۸۴ هجری قمری ساخته است.
خانه امین الدوله مربوط به دوره قاجار است و در لشت نشاء، روبروی پارک شهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۳۶۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
عبدالله خان امین الدوله فرزند محمدحسین خان صدر اصفهانی یکی از بزرگان دوران قاجار بوده و دو نوبت صدر اعظم ایران در دوران پادشاهی فتحعلی شاه قاجار بود.
اعتمادالسلطنه، تاریخ منتظم ناصری، ج ۳، به تصحیح محمداسماعیل رضوانی، ۱۳۶۷، تهران نشر علمی
افشاری، پرویز، صدر اعظم های سلسلهٔ قاجار، ۱۳۷۲، تهران وزارت خارجه
میرزا علی امین الدوله (۱۲۵۹ ه‍.ق، تهران–۱۳۲۲ ه‍.ق، گیلان)، از رجال دوران قاجاریه و صدراعظم ایران بود.
خاطرات سیاسی میرزا علی خان امین الدوله، به کوشش حافظ فرمانفرماییان، تهران، ۱۳۴۱
از صبا تا نیما، جلد اول، ص ۲۸۰–۲۷۲
دائرةالمعارف فارسی
علی خان امین الدوله فرزند محمد خان مجدالملک سینکی، در ۱۸ ذیقعده ۱۲۵۹ در تهران به دنیا آمد. پس از انجام تحصیلات معمول نزد پدر دانشمند و اصلاح طلب خود، به آموختن زبان فرانسوی و معلومات جدید پرداخت و نوشته های نویسندگان و دانشمندان غرب را مطالعه کرد در اوایل عهد ناصرالدین شاه منشی حضور بود و بیشتر رسائل شاه به قلم و انشای او تحریر می شد. در سال ۱۲۹۰ لقب امین الملک و منصب وزارت رسائل به او داده شد. در همان اوقات ادارهٔ پست به او سپرده شد و یک سال بعد ضرابخانهٔ دولتی نیز به او واگذار گردید. در سال ۱۲۹۷ وزارت وظایف و اوقاف که شغل پدری اش بود به دیگر مشاغل او افزوده شد. در سال ۱۲۹۹ لقب امین الدوله گرفت، و در سال ۱۳۰۴ به ریاست مجلس وزرا و دارالشورای کبری انتخاب شد.
در سفرهای ناصرالدین شاه به فرنگ، امین الدوله ملتزم رکاب بود، و شاه پس از بازگشت از سفر سوم فرنگ در سال ۱۳۰۶ قمری امر تدوین قانون را به عهدهٔ او گذاشت. امین الدوله یک کتابچهٔ قانون تنظیم کرد و فرمان اجرای آن صادر شد، اما حکومتیان از اجرای آن جلوگیری کردند.
امین الدوله در سال ۱۳۱۳ در زمان صدراعظمی امین السلطان به پیشکاری آذربایجان منصوب شد، و این انتصاب در حکم تبعید او بود. در آنجا حاجی میرزا حسن رشدیه را که پس از هجوم روحانیان و بستن مدرسه رشدیه به قفقاز فرار کرده بود با تلگراف به تبریز خواست و به دست او دبستان باشکوهی بنیاد نهاد و همهٔ هزینه های آن را خود پرداخت کرد


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

معنی کلمه امین الدوله به عربی

زهر العسل

امین الدوله را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

مرینت > footprint
Marjan > Prescription
Azal > Go wrong
محدثه فرومدی > all
محدثه فرومدی > followed
Maria > Built up
ERF.. > daydream
mina > in my early twenties

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• علی امین‌الدوله   • پیچ امین الدوله کجاست   • پیچ امین‌الدوله   • پیچ امین الدوله ژاپنی   • پیچ امین الدوله در گلدان   • بذر پیچ امین الدوله   • عکس گل پیچ امین الدوله   • دانلود خاطرات سیاسی امین الدوله   • معنی امین الدوله   • مفهوم امین الدوله   • تعریف امین الدوله   • معرفی امین الدوله   • امین الدوله چیست   • امین الدوله یعنی چی   • امین الدوله یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی امین الدوله
کلمه : امین الدوله
اشتباه تایپی : hldk hgn,gi
آوا : 'aminoddowle
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس امین الدوله : در گوگل


آیا معنی امین الدوله مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )