برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1140 100 1

امین الضرب

/'aminozzarb/

معنی امین الضرب در لغت نامه دهخدا

امین الضرب. [ اَ نُض ْ ض َ ] (اِخ ) حاجی محمدحسن اصفهانی... ابن مهدی بن محمد رحیم. از بازرگانان مشهور دوره ٔ قاجاری و از اولین کسانیست که نخستین مرتبه در ایجاد کارخانه های صنعتی در ایران کوشیده اند. وی امتیاز راه آهن محمودآباد مازندران را گرفت و قصد داشت دریای خزر را با راه آهن به تهران متصل کند. از کارخانه هایی که بوسیله ٔ امین الضرب دایر گردید کارخانه ٔ بلورسازی و چینی سازی و ابریشم تابی و چراغ برق تهران بود. وی در عین حال مردی متدین و دانش دوست بود، طبع بحارالانوار مجلسی در 26 مجلد بهمت این مرد انجام گرفت. بعد از اینکه ضرابخانه بطرز جدید در ایران تأسیس گردید ناصرالدین شاه در سال 1300 هَ.ق. ریاست آنرا به امین الضرب واگذار کرد و عایدات آن که سالیانه 25هزار تومان بود جزو عایدات مالیه ٔ مملکت محسوب میگردید. ورجوع به حسین امین الضرب دوم در همین لغت نامه شود.

امین الضرب. [ اَ نُض ْ ض َ ] (اِخ ) حسین... دوم (1288 - 1351 هَ.ق.). پسر حاج محمدحسن اصفهانی. از بازرگانان معتبر و از رجال اقتصادی ایران در دوره ٔ اخیر بود. رجوع به حسین امین الضرب دوم و امین الضرب حاج محمدحسن در همین لغت نامه شود.

معنی امین الضرب به فارسی

امین الضرب
حاجی حسین آقا ( و . ۱۲۸۸ ه. ق . - ف. ۱۳۵۱ ه. ق . / ۱۳۱۱ ه. ش . ) پسر مرحوم حاجی محمد حسن امین الضرب اصفهانی مشهور به کمپانی از تجار معتبر ایران بود . وی یکبار به وکالت مجلس شورای ملی انتخاب شد . در اواخر عمر رئیس اطاق تجارت تهران بود . او و پدرش ار منولان ایران بودند .
حسین دوم پسر حاج محمد حسن اصفهانی از بازرگانان معتبر و از رجال اقتصادی ایران در دوره اخیر بود

امین الضرب در دانشنامه ویکی پدیا

امین الضرب
امین الضرب لقبی است که به اشخاص بانفوذ که امین پادشاهان و سلاطین در ضرب سکه بوده اند می گویند و در هر دوره ای شخصی مسئول ضرب سکه رایج کشور می شده است را امین الضرب می گفته اند.
دهخدا، علی اکبر. لغت نامه (واژهٔ امین الضرب)، انتشارات دانشگاه تهران، جلد اول، چاپ اول۱۳۸۵.
امین الدوله، علی خان (۱۳۴۱)، خاطرات سیاسی امین الدوله، تهران: امیرکبیر
طهران قدیم، تهران
در لغت نامه دهخدا آمده است:
رئیس یا سرپرست ضرابخانه. و بعد از کلمه امین آمده است: (اصطلاح دوره قاجاریه) شخص مورد اعتماد شاه... و غیره.
از معروف ترین آن ها می توان به حاج محمدحسن خان اصفهانی، معروف و مشهور به (امین الضرب) پدر و محمدحسین امین الضرب پسر در دوره قاجار اشاره کرد.
عکس امین الضرب
مختصات: ۳۵°۴۱′۰۳″ شمالی ۵۱°۲۶′۱۷″ شرقی / ۳۵٫۶۸۴۱۷°شمالی ۵۱٫۴۳۸۰۶°شرقی / 35.68417; 51.43806
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
خانه امین الضرب مربوط به دوره قاجار است و در تهران، خیابان امیر کبیر، نبش خیابان ایران واقع شده و این اثر در تاریخ ۱ مهر ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۴۱۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
محمدحسین امین الضرب (زاده - درگذشته ۲۵ آذر ۱۳۱۱ تهران)، تاجر ایرانی در دورهٔ قاجار بود. او در دورهٔ زمامداری مظفرالدین شاه اولین دستگاه تولید برق را از روسیه خرید و به این شکل، برق وارد ایران شد و جای گاز را گرفت. به همین دلیل به محمدحسین امین الضرب «پدر برق ایران» لقب داده اند. در آن زمان مردم برای روشنایی از روغن یا نفت استفاده می کردند.
کیهان مدار
قبل از آمدن برق به ایران، روشنایی خیابان ها و کوچه ها، یکی از مشکلات دولت وقت بود. بنابراین برای اولین بار در ایران کارخانه ای دایر شد که روشنایی خیابان ناصریه و خیابان دراندرون (باب همایون ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

امین الضرب در دانشنامه آزاد پارسی

اَمینُ الضَّرب (اصفهان ۱۲۵۰ـ تهران ۱۳۱۱ش)
اَمینُ الضَّرب
(لقب حاج محمدحسین) از تجار و ملاکین مشهور و آزادی خواه دورۀ مشروطۀ ایران. فرزند حاج محمد حسن امین الضرب اصفهانی ، مشهور به کمپانی، بود و تحصیلات مقدماتی را نزد معلمان سرخانه آموخت . سپس نزد پدر رموز تجارت را فراگرفت و پس از آن به اروپا رفت . بعد از بازگشت به ایران به لقب امین الضرب ملقب و عهده دار ضرابخانۀ کشور شد، و در سفر سوم مظفرالدین شاه به فرنگستان (۱۳۲۳ق) همراه او بود. امین الضرب در اندک زمانی، از تجار موفق زمان خود گردید و در انقلاب مشروطه از مشروطه طلبان حمایت کرد و کمک های مالی او پشتوانۀ اقتصادی مشروطه خواهان به حساب می آمد. وی در دورۀ اول مجلس شورای ملی (۱۳۲۵ق) وکالت مجلس را یافت و در دورۀ دوم نایب رئیس مجلس شد. پس از کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ش، به دستور سیدضیاءالدین طباطبایی بازداشت شد و پس از خلاصی در ادوار هفتم ، هشتم و نهم مجلس شورای ملی و مجلس مؤسسان (۱۳۰۴ق) به نمایندگی مجلس شورا برگزیده شد. وی در اواخر عمر، ریاست اتاق تجارت را به دست آورد. امین الضرب در برخی از شهرهای اروپایی دفاتر تجارتی داشت . او نخستین کارخانه برق کشور را در تهران دایر کرد و برنامه های وسیعی برای توسعۀ اراضی کشاورزی و صادرات و واردات داشت . او مردی مؤدب و مردم دار بود و در میان گروه های مردم ، احترام خاصی داشت. وی را پس از درگذشت در قم، در صحن امین السلطان، به خاک سپردند.

امین الضرب را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• محمد حسن امین الضرب   • تاریخچه ورود برق به ایران   • یحیی مهدوی   • دكتر يحيي مهدوي   • خانه امین الضرب   • خانه انیس الدوله   • تاریخچه صنعت برق در ایران   • اولین نیروگاه برق جهان   • معنی امین الضرب   • مفهوم امین الضرب   • تعریف امین الضرب   • معرفی امین الضرب   • امین الضرب چیست   • امین الضرب یعنی چی   • امین الضرب یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی امین الضرب
کلمه : امین الضرب
اشتباه تایپی : hldk hgqvf
آوا : 'aminozzarb
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس امین الضرب : در گوگل

آیا معنی امین الضرب مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )