انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1082 100 1

ام البنین

/'ommolbanin/

معنی اسم ام البنین

اسم: ام البنین
نوع: دخترانه
ریشه اسم: عربی
معنی: نام همسر علی (ع) و مادر عباس (ع)

معنی ام البنین در لغت نامه دهخدا

ام البنین. [ اُم ْ مُل ْ ب َ ] (اِخ ) (اروی ) از کنیزان امام موسی کاظم (ع ) و مادر امام رضا بود. وی از زنان فاضل زمان بشمار می آمد. رجوع به ریحانة الادب ج 6 ص 210 و خیرات حسان ج 1 ص 39 شود.

ام البنین. [ اُم ْ مُل ْ ب َ ] (اِخ ) دختر عبدالعزیزبن مروان خواهر عمربن عبدالعزیز اموی و زن ولیدبن عبدالملک بن مروان. از زنان مشهور بنی امیه است که بحسن و جمال و صلاح و ذکاوت و فصاحت بیان و بذل و بخشش موصوف بوده است. رجوع به ریحانة الادب ج 6 ص 210 و خیرات حسان ج 1 ص 37 و قاموس الاعلام ترکی ج 2 شود.

ام البنین. [ اُم ْ مُل ْ ب َ ] (اِخ ) دختر عمرو یا ربیعةبن عامر. زن مالک بن جعفربن کلاب. از زنان مشهور عرب بود و در نجابت بدو مثل زنند و گویند: انجب من ام البنین. رجوع به ریحانة الادب ج 6 ص 211 و مجمع الامثال میدانی شود.

ام البنین. [ اُم ْ مُل ْ ب َ ] (اِخ ) زن عقیل بن ابی طالب و مادر جعفربن عقیل از شهیدان کربلاست. (از ریحانة الادب ج 6 ص 210).

ام البنین. [ اُم ْ مُل ْ ب َ ] (اِخ ) فاطمه دختر خرام بن خالدبن ربیعةبن کُلاب. از زنان علی بن ابی طالب (ع ) بود. وی اول زنی است که بعد از درگذشت فاطمه (ع ) به ازدواج علی (ع ) درآمد و چهار پسراز وی بوجود آمد: 1- عباس مکنی به ابوالفضل. 2- عثمان. 3- جعفر. 4- عبداﷲ. هر چهار پسر در روز عاشورا در کربلا کشته شدند. رجوع به ریحانةالادب ، ج 6 ص 211 و خیرات حسان ج 1 ص 38 و قاموس الاعلام ترکی ج 2 ص 1033 شود.

معنی ام البنین به فارسی

ام البنین
فاطمه دختر خرام بن خالد بن ربیعه بن عامر بن کلاب از زنان علی بن ابی طالب ( ع ) بود .

ام البنین در دانشنامه اسلامی

ام البنین
حضرت اُم ُّ الْبَنین ، فاطمه بنت حزام ، همسر دوم امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب - علیه السلام- و مادر حضرت اباالفضل علیه السلام و از دفن شدگان در قبرستان بقیع می باشد.
فاطمه دختر حزام/ حرام بن خالد بن ربیعه، از تیره بنی کلاب بن ربیعه از قبیله بنی عامر بن صعصعه از عرب عدنانی است. برخی صحابه نگاران از حزام با تعبیر «له ادراک» یاد کرده اند؛ یعنی دوران پیامبر را درک کرده، اما صحابی نبوده است. مادر ام البنین، ثمامه (لیلی دختر سهیل بن عامر بن مالک نیز به تیره بنی کلاب نسب می برد. عاتکه یکی از جده های ام البنین را دختر عبد شمس بن عبد مناف خوانده اند. عموی او، لبید بن ربیعه، از شاعران مشهور عرب است. هنگام ولادت وی مشخص نیست. برخی تولد او را حدود سال پنجم ق. دانسته اند.
شخصیت ام البنین
ام البنین را زنی شاعر و فصیح و از خانواده ای اصیل و شجاع شمرده اند. از زندگی او تا پیش از ازدواجش با امام علی علیه السّلام خبری در دست نیست. پس از شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها به همسری امام علی علیه السّلام درآمد. با توجه به تولد نخستین فرزند او، عباس، به سال ۲۶ق. و وجود گزارش هایی درباره ازدواج حضرت علی با امامه، خواهر زاده حضرت فاطمه سلام الله علیها بر پایه وصیت ایشان، به نظر می رسد ازدواج ام البنین حدود سال ۲۵ق. رخ داده باشد. نیز گزارش هایی از ازدواج او به عنوان دومین همسر امام علی علیه السّلام در دست است.
ماجرای ازدواج با امیرالمومنین
به هر روی، امیرمؤمنان علیه السّلام از برادرش عقیل که به نسب عرب آشنا بود، خواست تا زنی از خاندانی اصیل و شجاع را برای او خواستگاری کند تا از او دارای فرزندانی شجاع شود. عقیل با اعتقاد به شجاعت پدران ام البنین، او را برای ازدواج با ایشان پیشنهاد کرد. بر پایه گزارش هایی، پدران و خویشان ام البنین از دلیران عرب پیش از اسلام؛ چنان که ابو بره عامر بن مالک، جد دوم او، در میان قبایل عرب در شجاعت بی نظیر خوانده شده و از او با تعبیر کنایی «ملاعب الاسنه» (بازیگر با نیزه ها) یاد کرده اند. به گزارش ابن عبدالبر، وی پیش از مسلمان شدن نزد رسول خدا آمد و با تقدیم هدایایی، از ایشان خواست مبلغانی را به نجد اعزام کند. بر پایه گزارش هایی که در شماری از منابع متاخر آمده اند، ام البنین پس از خواستگاری امام علی علیه السّلام ، سوگند یاد کرد که برای فرزندان ایشان همچون مادری دلسوز باشد. با ورود ام البنین به خانه امیر مؤمنان، او ضمن پرستاری از کودکان امام، همانند مادر واقعی با آنان رفتار می کرد. آنان نیز او را بسیار دوست می داشتند. آورده اند که ام البنین از امام علی علیه السّلام خواست که او را فاطمه صدا نکند؛ زیرا ممکن است فرزندان حضرت زهرا با شنیدن این نام، به یاد مادرشان افتند و غمگین شوند.
ثمره ازدواج ام البنین
...
ام البنین
فاطمه بنت حِزام مشهور به اُمّ البَنین، از همسران امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب(ع) و از شخصیت های محترم در نزد شیعیان است. او مادر حضرت عباس، عبدالله، جعفر و عثمان است که هر چهار تن در روز عاشورا به شهادت رسیدند.از آنجا که او مادر چهار پسر بود، به ام البنین مشهور شد.
پس از واقعه کربلا، ام البنین برای امام حسین (ع) و فرزندانش سوگواری می کرد به طوری که دشمنان اهل بیت(ع) نیز با او همنوا می شدند. مدفن ام البنین در قبرستان بقیع است .
پدر ام البنین ابوالمجْل حِزام بن خالد، از قبیله بنی کلاب و مادرش لیلی یا ثمامه دختر سهیل بن عامر بن مالک است.
ام البنین
ام البنین مادر عباس بن علی علیه السلام بود. نام اصلی اش فاطمه و دختر «حزام بن خالد بن ربیعة بن عامر» بود.
خورشید همواره در چشمان مادرانی طلوع می کند که به دوردست ها خیره شده اند و برای فرداها مردان و زنانی می پرورانند تا در زمین، این امانت الهی جانشینی آسمانی باشند. دامان تربیت مادران مهد پرورش انسان های پاک و خدایی است و ما با نگاهی درس آموز از زندگانی این مادران توشه معرفت برمی چینیم.
یکی از مادران برجسته تاریخ «ام البنین، فاطمه کلابیه» است که زندگی او مالامال از عشق به ولایت و امامت بوده و در تربیت فرزندان دلیر و شجاع و با ادب چون عباس بن علی علیه السلام بسیار موفق بوده است.
نامش فاطمه و کنیه اش امُّ البنین (مادر پسران) است. پدرش حِزام، و مادرش ثمامه یا لیلاست. همسرش علی بن ابی طالب علیه السلام و فرزندانش عباس علیه السلام ، عبداللّه ، جعفر و عثمان هستند که هر چهار نفرْ در سرزمین کربلا و در رکاب امام حسین علیه السلام به شهادت رسیدند. آرام گاه وی در مدینه منوّره و قبرستان بقیع است.
«حزام بن خالد بن ربیعة بن وحید بن کعب بن عامر بن کلاب» پدر ام البنین است مردی شجاع و دلیر و راستگو که از صفات ویژه او اکرام به میهمان و منطق قوی اوست. تاریخ ویژگی های این مرد بزرگ را به مناسبت های گوناگون چون جریان خواستگاری ام البنین و ازدواج حضرت امام علی علیه السلام ذکر می کند. مادر بزرگوار ام البنین، «ثمامه (یا لیلی) دختر سهیل بن عامر بن جعفر بن کلاب» است که در تربیت فرزندان کوشا بوده و تاریخ از وی چهره درخشانی را به تصویر کشیده است. بینش عمیق، دوستی با فرزندان در کنار وظیفه مهم مادری و چونان معلمی دلسوز آموختن باورهای اعتقادی و مسایل مربوط به همسرداری و آداب معاشرت با دیگران از جمله ویژگی های خاص این بانو است.
در بسیاری از کتب تاریخی نام یازده تن از مادران وی ذکر شده است که همگی از خانواده های شریف و اصیل عرب بوده اند و به واقع مصداق بارز «شجره طیبه» می باشند شجره ای که اصل آن در زمین است و فرع آن در آسمان ها و حاصل و نتیجه این درخت پاک همانا عباس بن علی و عثمان و لُبید شاعر و ابوبراء بن عامر و... بوده اند.
پیامبر گرامی فرمود: ای مردم! برحذر باشید از سبزه زاری که بر روی مَزبله (منجلاب) می روید. سؤال شد از حضرت: سبزه زاری که بر مزبله بروید چیست؟ حضرت فرمود: زن زیبارویی که در خانواده پلید و نادرست رشد کرده باشد. از این روست که علی بن ابی طالب علیه السلام آن گاه که قصد ازدواج دارد به برادر خویش، عقیل بن ابی طالب که در علم «اَنساب» معروف بود و ذهن و سینه اش گنجینه ای از اسرار خاندان گوناگون عرب بوده می فرماید: «زنی را برای من اختیار کن که از نسل دلیرمردان عرب باشد تا با او ازدواج کنم و او برایم پسری شجاع و سوارکار به دنیا آورد».
و عقیل در پاسخ برادر گفت: «با ام البنین کلابیه ازدواج کن زیرا در عرب شجاعتر از پدران و خاندان وی نیست» و سپس در مورد جد مادریِ ام البنین، ابوبراء عامر بن مالک، که در آن روز از جهت دلاوری و شجاعت کم نظیر بود می گوید: مهمترین درسی که از ازدواج حضرت علی علیه السلام و ام البنین، می آموزیم داشتن معیارهای منطقی و صحیح در انتخاب همسر آینده است.
ام البنین
اُمّ البنین، همسر امام علی(ع) و از دفن شدگان در بقیع، از قبیله بنی عامر بن صعصعه از عرب عدنانی است. به پیشنهاد عقیل به همسری امام علی(ع) درآمد. او مانند مادری واقعی از فرزندان امیر مومنان پرستاری می کرد. او به خاطر داشتن چهار فرزند پسر از امام علی(ع) به نام های عباس، جعفر، عبدالله و عثمان، ام البنین لقب گرفت. همه فرزندان او در کربلا و در رکاب امام حسین(ع) به شهادت رسیدند. هنگام باخبر شدن از واقعه کربلا او درباره امام حسین(ع) می پرسید و می گفت: اگر حسین زنده باشد، غمی نیست که فرزندانم را از دست داده باشم. ام البنین در 13 جمادی الثانی سال 64 یا 70ق درگذشت و در بقیع مدفون شد. نسل امام علی(ع) از ام البنین فقط از طریق عبیدالله بن عباس ادامه یافت.
فاطمه دختر حِزام/ حرام بن خالد بن ربیعه، از تیره بنی کلاب بن ربیعه از قبیله بنی عامر بن صعصعه از عرب عدنانی است.برخی صحابه نگاران از حزام با تعبیر «له ادراک» یاد کرده اند؛ یعنی دوران پیامبر را درک کرده، اما صحابی نبوده است. مادر ام البنین، ثُمامه (لیلی دختر سهیل بن عامر بن مالک نیز به تیره بنی کلاب نسب می برد. عاتکه یکی از جده های ام البنین را دختر عبد شمس بن عبد مناف خوانده اند. عموی او، لبید بن ربیعه، از شاعران مشهور عرب است.هنگام ولادت وی مشخص نیست. برخی تولد او را حدود سال پنجم ق. دانسته اند. ام البنین را زنی شاعر و فصیحو از خانواده ای اصیل و شجاع شمرده اند.
از زندگی او تا پیش از ازدواجش با امام علی(ع) خبری در دست نیست. پس از شهادت حضرت زهرا(س) به همسری امام علی(ع) درآمد. با توجه به تولد نخستین فرزند او، عباس، به سال 26ق.و وجود گزارش هایی درباره ازدواج حضرت علی با اُمامه، خواهر زاده حضرت فاطمه(س) بر پایه وصیت ایشان، به نظر می رسد ازدواج ام البنین حدود سال 25ق. رخ داده باشد. نیز گزارش هایی از ازدواج او به عنوان دومین همسر امام علی(ع) در دست است.
فرزندان ام البنین، عبدالله، جعفر و عثمان، بعد از شهادت فرزندان عبدالله بن جعفر و عقیل بن ابی طالب و امام حسن (علیه السّلام) به دخواست برادر خود عباس بن علی (علیه السّلام)، به میدان جنگ رفتند و به شهادت رسیدند.
مورخان، بعد از ذکر شهادت فرزندان عبدالله بن جعفر و عقیل بن ابی طالب و امام حسن (علیه السّلام)، شهادت پسران ام البنین را ذکر کرده و نوشته اند: عباس بن علی (علیه السّلام) برادران خود (عبدالله، جعفر و عثمان، فرزندان ام البنین) را تشویق کرد تا پیش از او به میدان بروند و بجنگند، و برادران او چنین کردند. و یکی پس از دیگری به میدان رفتند و پس از جنگ و مبارزه به شهادت رسیدند.هانی بن ثبیت حضرمی، عبدالله بن علی را کشت و بعد از آن، جعفر بن علی را کشت و سر او را با خود برد. سپس خولی بن یزید اصبحی با تیر، عثمان بن علی را هدف قرار داد و آنگاه مردی از قبیلهٔ بنی ابان بن دارم به عثمان حمله کرد و او را کشت و سرش را از تن جدا کرد. دینوری نقل کرده است که عباس بن علی (علیه السّلام) به برادرانش گفت: «جانم به فدایتان باد، پیش بروید و از سرور خود دفاع کنید تا در پیشگاه او جان دهید». شیخ مفید نیز چنین نقل کرده است: «پیش بروید تا من اخلاص و خیرخواهی شما را در راه خدا و رسولش ببینم؛ چرا که شما فرزند ندارید». (در منابع تاریخی و مقتل ها آمده است که حضرت ابوالفضل (علیه السّلام) به برادرانش از ام البنین فرمود: پیش بروید و بجنگید، تا اگر کشته شدید من از شما ارث ببرم؛ زیرا شما فرزندی ندارید (تقدموا حتی ارثکم فانه لا ولد لکم). دربارهٔ این سخن و توجیه و تفسیر آن، در میان تحلیلگران اختلاف نظر وجود دارد. به خواست خدا در این باره در جلد دوم، در بخش «زندگی نامه حضرت ابوالفضل (علیه السّلام) » بررسی خواهیم کرد.)

ام البنین در دانشنامه ویکی پدیا

ام البنین
فاطمه کلابیه معروف به ام البنین (زادهٔ ۵ قمری، کوفه - درگذشته ۷۰ قمری)، همسر امام اول شیعیان، علی بن ابی طالب و دختر حزام بن خال است. پس از درگذشت فاطمه زهرا، علی با معرفی برادرش عقیل با فاطمه کلابیه ازدواج کرد.
سالروز وفات حضرت ام البنین مادر گرامی حضرت عباس (علیه السلام) تسلیت باد شیعه نیوز
او را بخاطر داشتن چهار پسر به نام های: عباس، عبدالله، جعفر و عثمان، ام البنین (مادر پسران) خواندند. هر چهار فرزند او در کربلا کشته شدند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ام البنین در دانشنامه آزاد پارسی

اُمُّ البنین ( ـ۶۴ق)
(لقب فاطمه دختر حَزّام بن خالد) از بنی کلاب، همسر امام علی (ع). چهار پسر به نام های عباس، عبدالله، جعفر، و عثمان از امام علی (ع) به دنیا آورد که همگی دلاور و فداکار بودند و در کربلا به شهادت رسیدند. ام البنین نماد صبر و استقامت و ایمان بوده است. عموم شیعیان عقیده و ارادت خاصی به وی دارند و در مواقع حاجت از درگاه خداوند نذر ام البنین را از مجرّبات می دانند.

ارتباط محتوایی با ام البنین

ام البنین را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

ام البنین ٠٩:٤٦ - ١٣٩٧/٠٧/٣٠
میگن که به معنی مادر پسران یا دختران است
|

مرضیه ١٢:٢٩ - ١٣٩٨/٠٨/١٧
زیارت نامه حضرت ام البنین

بسم الله الرحمن الرحیم
به نام خداوند بخشنده مهربان
أَشهَدُ أَن لا إلهَ إلا الله وَحدَهُ لاشَرِیکَ لَهُ
شهادت می‌دهم که پروردگاری جز خدای یکتا وجود ندارد و احدی شریک و همتای او نیست
وَ أَشهَدُ أنَّ مُحَمَّدَاً عَبدُهُ وَ رَسُولُهُ
و گواهی می‌دهم که محمد بنده و فرستاده اوست
السَّلامُ عَلَیکَ یَا رَسُولَ الله
درورد بر تو‌ای فرستاده خدا
السَّلامُ عَلَیکَ یَا أَمِیرَ الُمؤمِنین
درورد بر تو‌ای پیشوای مومنان
السَّلامُ عَلَیکِ یَا فَاطِمَةَ الزَّهرَاءِ سَیِّدَةِ نِسَاءِ العَالَمِین
درود بر تو‌ای فاطمه زهرا، پیشوا و سرور زنان در هر دو جهان
السَّلامُ عَلَى الحَسَنِ وَ الحُسَینِ سَیِّدی شَبَابِ أَهلِ الجَنَّة
درود بر حسن و حسین، دو سرور جوانان اهل بهشت
السَّلامُ عَلَیکِ یَا زَوجَةَ وَصِیِّ رَسَولِ الله
درود بر تو‌ای همسر جانشین فرستاده خدا
السَّلامُ عَلَیکِ یَا عَزِیزَةَ الزَّهرَاءِ عَلَیهَا السَّلام
درود بر تو‌ای کسی که عزیز حضرت زهرا بودی
السَّلامُ عَلَیکِ یَا أُمَّ البُدُورِ السَّوَاطِع فَاطِمَةَ بِنت حزَام الکلابیّة
سلام بر تو‌ای مادر ماه‌های درخشان‌ای فاطمه دختر حزام بن خالد از قبیله بنی کلاب
المُلَقَّبةُ بِأُمّ البَنِین وَ بَاب الحَوَائِج
که لقب داده شدی (از طرف حضرت علی) به ام البنین (مادر پسران) و رحمت و برکات خدا بر تو باد.
أُشهِدُ اللهَ وَ رَسُولهُ أَنَّکِ جَاهَدتِ فی سَبِیلِ اللهِ
خدا و پیامبرش را گواه می‌گیرم که همانا در راه خدا جهاد نمودی
إِذ ضَحّیتِ بِأَولَادَکِ دُونَ الحُسَین بنَ بِنتِ رَسُولِ الله
با اهدای فرزندانت و قربانی کردن آن‌ها در راه آرمان‌های حسین پسر دختر رسول خدا
وَ عَبَدتِ اللهَ مُخلِصَةً لَهُ الدِّین بِولائکِ لِلأَئِمَّةِ المَعصُومِین عَلَیهمُ السَّلام
و بندگی خدا را با تحت ولایت قرار گرفتن امامان معصوم با خلوص کامل بجا آوردی
وَ صَبَرتِ عَلَى تِلکَ الرَزیَّةِ العَظِیمَةِ
و بر آن مصیبت جانکاه و عظیم (که برای فرزندانت اتفاق افتاد) صبر نمودی
وَ احتَسَبتِ ذَلِکَ عِندَ الله رَبّ العَالَمین
چرا که آن را در پیشگاه حضرت حق می‌دانستی
وَ آزَرتِ الإمَامَ عَلیَّاً فی المِحَنِ وَ الشَّدَائِدِ وَ المَصَائِب
و همواره در سختی‌ها و شدائد، امام علی بن ابی طالب را یاری می‌کردی
وَ کُنتِ فی قِمَّةِ الطَّاعَةِ وَ الوَفَاء
و همواره در نهایت اطاعت و وفا نسبت به این خاندان بودی
وَ أنَّکِ أَحسَنتِ الکَفَالَة
و همانا تو به خوبی کفالت و خدمتگزاری در خانه علی را عهده دار شدی
وَ أَدَّیتِ الأَمَانَة الکُبرى فی حِفظِ وَدیعَتَی الزَّهرَاء البَتُول الحَسَنِ وَالحُسَینِ
و با حفظ و نگهداری دو یادگار زهرای اطهر – امام حسن و امام حسین – امانت بسیار بزرگ خدا را ادا کردی
وَ بَالَغتِ وَ آثَرتِ وَ رَعَیتِ حُجَجَ اللهِ المَیَامِین
و حجت‌های خدا را برگزیده و در راه به ثمر نشستن اهداف آن‌ها تلاش نمودی
وَ رَغبتِ فی صِلَةِ أَبنَاء رَسُولِ رَبِّ العَالَمین.
و در خدمتگزاری به فرزندان رسول خدا سعی و تلاش نمودی
عَارِفَةً بِحَقِّهِم
در حالی که نسبت به ایشان معرفت کامل داشته
مُؤمِنَةً بِصِدقِهِم
و به صدق گفتارشان یقین داشتی
مُشفِقَةً عَلَیهِم
و در نهایت مهربانی و دلسوزی نسبت به ایشان بودی
مُؤثِرَةً هَوَاهُم
و برگزیدی هواخواهی ایشان را
وَ حُبَّهُم عَلَى أَولَادکِ السُّعَدَاء
و فرزندان رسول خدا را بیشتر از فرزندان سعادتمند خودت دوست می‌داشتی و محبت نسبت به ایشان را در محبت نسبت به اولاد خودت، ترجیح می‌دادی.
فَسَلامُ اللهِ عَلَیکِ یَا سَیِّدَتی یَا أُمَّ البَنِین
پس سلام بر تو‌ای سرور من‌ای ام البنین
مَا دَجَى الَّلیلُ وَ غَسَق وَ أَضَاءَ النَّهَارُ وَأَشرَق
مادام که شب تاریک و فراگیر شود و روز روشن و تابنده گردد.
وَ سَقَاکِ الله مِن رَحِیقٍ مَختُومٍ
خداوند تو را از شراب بهشتی سیراب کند
یَومَ لایَنفَعُ مَالٌ وَ لابَنُون
در روزی که مال و فرزندان سودی نبخشید
فَصِرتِ قدوَةً لِلمُؤمِنَاتِ الصَّالِحَاتِ
پس (با اوصاف فوق) پیشوا و الگوی زنان مومن و نیکوکار گردیدی
لأَنَّکِ کَرِیمَة الخَلائِق
چرا که تو دارای اخلاقی بسیار پسندیده و کریمانه بودی
عَالِمَةً مُعَلَّمَةً نَقیَّةً زَکِیَّةً
که بسیار متقی و پاکیزه بودی
فَرَضِیَ اللهُ عَنکِ وَ أَرضَاکِ
پس خداوند از تو راضی باد و تو را نیز راضی نماید
و جَعَلَ الجنهَ منزلکِ و ماوآکِ
و رضوان خود را منزل و ماوای تو قرار دهد
وَ لَقَد أَعطَاکِ اللهُ مِن الکَرَامَات البَاهِرَات
همانا که خداوند به تو کراماتی باهره و عظیم عنایت نمود
حَتَّى أَصبَحتِ بِطَاعَتکِ لله وَلِوَصیِّ الأَوصِیَاء
بواسطه اطاعت تو از امیرمومنان
وَ حُبّک لِسَیِّدَة النِّسَاء الزَّهرَاءِ
و همچنین محبت و عشق تو به فاطمه زهرا
وَ فِدَائکِ أَولادکِ الأَربَعَة لِسَیِّدِ الشُّهَدَاء بَابَاً لِلحَوَائِج
و نیز فداکردن چهار فرزندت در رکاب اباعبدالله الحسین
فاشفَعِی لِی عِندَ الله بِغُفرَانِ ذُنُوبِی وَ کَشفِ ضُرِّی وَ قَضَاءِ حَوَائِجِی
مرا نزد خدا شفاعت کن تا گناهانم را بیامرزد و مشکلم را حل کند و حاجت هایم را بر آورد.
فَإنَّ لَکِ عِندَاللهِ شَأنَاً وَ جَاهَاً مَحمُودَاً
پس تو در درگاه الهی جایگاهی بس پسندیده و عظیم خواهی داشت
وَ السَّلامُ عَلَى أَولَادکِ الشُّهَدَاء
و درود خدا بر فرزندان شهیدت عباس
العَبَّاس قَمَرُ بَنِی هَاشِم و بَاب الحَوَائِج
همو که ماه بنی هاشمیان و باب الحوائج است
وَ عَبدالله وَ عُثمَان وَ جَعفَر
و عبدالله دیگر فرزندت و نیز عثمان و جعفر
الَّذِینَ استُشهِدُوا فی نُصرَةِ الحُسَینِ بِکَربَلاء
همان کسانی که در راه یاری امام حسین (ع) در کربلا به شهادت رسیدند.
وَ السَّلامُ عَلَى ابنَتکِ الدُّرَّة الزَّاهِرَة الطَّاهِرَة الرَّضیَّة خَدِیجَة
سلام بر دختر یگانه و درخشان و پاک و خشنود تو خدیجه
فَجَزَاکِ اللهُ وَ جزَاهُم الله جَنَّاتٍ تَجرِی مِن تَحتِهَا الأَنهَارُ خَالِدِینَ فیهَا
پس خداوند به تو و چهار پسرت بهترین پاداش‌ها را در جنات نعیم عطا فرماید
اللهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ
بار پروردگارا! بر محمد و آل محمد دورد و صلوات فرست
عَدَدَ الخلائق التی حَصرُها لا یُحتَسَب او یَعُدُّ
به تعداد موجوداتی که خلق نموده‌ای و تعداد آنان به شمارش نمی‌آید
و تَقَبَّل مِنَّا یا کریم
و از ما قبول بفرما‌ای خدای کریم.
|

مرضیه ١٢:٣٠ - ١٣٩٨/٠٨/١٧
امّ البنين، كه نامش �فاطمه� دختر حزام است، بانویی رشيد، شجاع و عارف و فاضل و نجيب و با اخلاص بود كه پس از شهادت حضرت زهرا عليها السلام ، به همسرى اميرالمؤمنين عليه السلام در آمد، و صاحب چهار فرزند رشيد به نامهاى عباس، عبداللّه، جعفر و عثمان شد كه هر چهار نفر در كربلا، در ركاب امام حسين عليه السلام جنگيدند و شربت شهادت نوشيدند. امّ البنين براى شهداى كربلا و چهار شهيد خود در مدينه عزادارى مي كرد و در رثايشان شعر مي سرود، واز احياگران ياد كربلا و شهدا بود.
|

زینب ٢١:٤٠ - ١٣٩٨/٠٩/٠١
نام مادر حضرت عباس علیه السلام
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

رضا > کرتیلان
اجاقی > اجاقی
Mahdi > شربت (دارو)
Behnaz > guidelines
مهدی ورمزیار > ورمزیار
دینا حسین پناهی > بر می خیزد
ماد > ریناز
ناهید > establishing

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ام البنین خواهر شمر   • تاریخ وفات حضرت ام البنین   • توسل به ام البنین   • معنی اسم ام البنین   • فرزندان ام البنین   • ام البنین که بود   • حضرت ام البنین کیست   • شعر ام البنین   • معنی ام البنین   • مفهوم ام البنین   • تعریف ام البنین   • معرفی ام البنین   • ام البنین چیست   • ام البنین یعنی چی   • ام البنین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ام البنین
کلمه : ام البنین
اشتباه تایپی : hl hgfkdk
آوا : 'ommolbanin
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس ام البنین : در گوگل


آیا معنی ام البنین مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )