انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1095 100 1

ام سلمه

معنی ام سلمه در لغت نامه دهخدا

ام سلمة. [ اُم ْ م ِ س َ ل َ م َ ](ع اِ مرکب ) فاتحه. || دنیا. (المرصع).

ام سلمة. [ اُم ْ م ِ س َ ل َ م َ ] (اِخ ) (شیرازی ) زنی با فضل و هنر بود، وی مؤلف کتاب جامع الکلیات است که در شیراز چاپ شده. (از ریحانة الادب ج 6 ص 222).

ام سلمة. [ اُم ْ م ِ س َ ل َ م َ ] (اِخ ) کنیه ٔ یکی از دختران هریک از امام حسین و امام سجاد و امام باقر و امام کاظم بوده است. رجوع به ریحانة الادب ج 6 ص 222 شود.

ام سلمة. [ اُم ْ م ِ س َ ل َ م َ ] (اِخ ) هند مکناة به ام سلمه. دختر ابی امیه حذیفةبن مغیرةبن عبداﷲبن عمروبن مخزوم قرشی مخزومی ام المؤمنین. از زنان پیغمبر اسلام و یکی از زنان بزرگ صدر اسلام بشمار می رفت وی نخست زن ابوسلمةبن عبدالاسد مخزومی بود پس از وفات ابوسلمه در سال دوم یا چهارم هجری به ازدواج پیغمبر درآمد و جزو مهاجران حبشه و مدینه بود. احادیثی از او نقل شده است. در سال 63 یا 64 هَ. ق. در هشتاد و چهار سالگی درگذشت. (از ریحانة الادب ج 6 ص 222). و رجوع به همین کتاب و الاصابة فی تمییز الصحابة ج 8 ص 240 و قاموس الاعلام ترکی ج 2 ص 1036 و تنقیح المقال و خیرات حسان ج 1 ص 49 و اعلام زرکلی چ 1 ج 3 ص 1129 و تذکرة الخواتین ص 42 و 56 شود.

ام سلمة. [ اُم ْ م ِ س َ ل َم َ ] (اِخ ) یکی از دختران علی بن ابوطالب (ع ) بود.

ام سلمة. [ اُم ْ م ِ س َ ل َ م َ ] (اِخ ) کنیه ٔ چند تن از زنان صحابی بوده است. رجوع به الاصابة فی تمییز الصحابة ج 8 ص 242 شود.

معنی ام سلمه به فارسی

ام سلمه
کنیه چند تن از زنان صحابی بوده است

ام سلمه در دانشنامه اسلامی

ام سلمه
کلیدواژه: ازدواج پیامبر با ام سلمه، ام سلمه، زندگینامه ام سلمه
آنچه امروز از حضرت فاطمه علیهاالسلام می دانیم نتیجه تلاش روایتگران امین و صادقی است که سخنان و احوالات این بانوی بزرگوار را برای ما به ثبت رسانده و حفظ کرده اند و ما بر این اساس است که می توانیم فضای آن عصر را ترسیم کنیم و به نمادی از پاکیزگی و طهارت فاطمه علیهاالسلام ولایت مداری، مظلومیت وی دست یابیم.
بی شک در این میان نقش زنان راوی پررنگتر از مردان است چه وی بانویی پاکیزه بود که پروانگان حریمش عموماً زنان بودند. آنچه در این مقاله می خوانیم معرفی مختصر یکی از این بانوان پرتلاش است که از حضرت زهرا علیهاالسلام به صورت مستقیم روایاتی شنیده و برای آیندگان به یادگار نقل کرده است. البته تعداد بانوانی که به صورت غیرمستقیم و یا یکی، دو واسطه به نقل احادیث حضرت پرداخته اند، به حدود 24 نفر می رسد و ما برای حفظ اختصار در این مجموعه مقالات تنها به راویان بدون واسطه آن حضرت می پردازیم و با نام مبارک «ام سلمه» این شماره را زینت می بخشیم.
نامش هند، پدرش ابی امیة بن مغیره و مادر گرامی اش عاتکه بنت عبدالمطلب بود. ام سلمه با پذیرش اسلام در دوران نخستین اعلام رسالت از سابقین در اسلام شد و با اراده ای کامل در شمار مهاجران به حبشه درآمد. از همسر اولش، ابوسلمة صاحب چهار فرزند (سلمة، عمر، دره و زینب) شد و در سال چهارم هجری در پی وفات شوهرش به عقد پیامبر درآمد و توفیق دیدار و همراهی با فاطمه، کوثر محمدی را یافت.
زندگی این بانوی پرهیزکار به چند دوره تقسیم می شود که حمایت علنی از اهل بیت علیهم السلام در تمام دوران مشخصه اصلی حیات سیاسی او در هر مرحله ای است. در دوران امیرالمومنین علیه السلام نقش بازدارنده در جنگ جمل و نصیحت های مفصل به همسر دیگر پیامبر، او را در صف محبان اهل بیت علیهم السلام قرار داد.
از رسول خدا صلی الله علیه و آله، حضرت امام علی علیه السلام، حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام و شوهرش حدیث نقل می کند. اما روایت کنندگان از وی بسیارند از جمله: فرزندانش عمر، زینب، عامر پسرخواهرش مصعب بن عبدالله، عبدالله بن رافع و نافع و سفینه و پسرش و ابوکنیز و خیرة والدة الحسن و صفیة بنت شیبه و هند بنت الحارث، ابوعثمان الهندی، ابووائل و سعید بن مسیب. علما اهل سنت 378 حدیث و اهل تشیع بیشتر از آن از ام سلمه روایت کرده اند و این مقدار حدیث گویای مقام و شأن والای روایی او است.
بعد از وفات حضرت خدیجه علیهاالسلام سرپرستی فاطمه توسط پیامبر به ام سلمه سپرده شد و او توانست ضمن سرپرستی از کودک پاکیزه رسول خدا، انس و الفتی با وی یابد که تا آخرین سال های حیاتش موجب هدایت او شود. در ضمن ام سلمه به واسطه این ارتباط به گنجینه ای از روایات و معارف دست یافت که هر یک بازگوکننده گوشه ای از اوضاع آن عصر و موضع گیری های او است.
اعتراض به خلیفه در پی غصب ولایت و فدک یکی از فرازهای زندگی اوست. در این رویداد تلخ ام سلمه نزد خلیفه آمد و گفت: «آیا به مانند فاطمه این گونه سخن می گویی؟ و او به خدا قسم حوریه ای در بین آدمیان است. در آغوش پیامبر تربیت یافته فرشتگان او را دست به دست برده اند و در کشتزار پاکیزگی خوب رشد کرد و به خوبی پرورش یافت. آیا گمان می کنید رسول خدا صلی الله علیه و آله میراث را بر او حرام کرد و به او خبر نداد؟ حال آن که خداوند فرمود: «وانذر عشیرتک الاقربین» پس پیامبر فاطمه را نیز انذار داد. اینک او آمده، میراثش را می خواهد و او بهترین زنان و مادر سرور جوانان و هم وزن دختر عمران و جلیله ای است که هم وزن ندارد. با پدرش رسالت های پروردگارش تمامی یافت».
ام سلمه
ام سلمه یکی از همسران رسول خدا(ص) است که بعد از شهادت همسر اولش در حالی که بیست و پنج سال داشت به همسری پیامبر درآمد، مُرّة بن کعب جد مشترک پیامبر(ص)و ام سلمه می باشد. وی در دوران حضور خود در کنار حضرت همواره حامی وی بود و در رویدادهای مختلف و رخدادها در کنار حضرت بود. خانه ام سلمه به سبب پختگی، تیزهوشی و درایت وی محل تصمیم گیری برخی امور بود و به سبب همین برخی از همسران رسول خدا(ص) نسبت به وی حسادت می کردند. وی نقش هایی در شان نزول برخی از آیات داشته و راوی روایت های فراوان به ویژه درباره رویدادهای تاریخی و نیز فضیلت های اهل بیت(ع) بوده است. وی از کسانی است که در تشیع جنازه حضرت زهرا(س) شرکت کرده است. ام سلمه در قضیه قتل عثمان نیز نقش ویژه ای داشته است و در مقابل عایشه که به خون خواهی عثمان با همراهی طلحه و زبیر بر علیه حضرت علی برخاسته بودند، مردم را به حمایت از حضرت علی(ع) دعوت می کرد. ام سلمه بعد از شهادت امام حسین(ع) وقتی امام سجاد(ع) به دیدنش آمد امانت هایی که امام حسین نزد وی به امانت سپرده بود تحویل امام سجاد داد. وی سرانجام در سال 61ق. درگذشت و از او چهار فرزند به یادگار ماند که مهم ترین آنان عمر بن ابی سلمه می باشد.
نام او هند یا رَمْله دختر ابو امیة بن مغیره مخزومی از تیره بنی مخزوم قریش بود. نام پدرش حذیفه یا سهیل مشهور به «زاد الرکب» بود؛ زیرا او از سخاوت مند ترین قریشیان بود که هنگام سفر، دیگران از سفره او می خوردند. مادرش عاتکه دختر عامر بن ربیعه از بنی کنانه بود. نخستین جد مشترک پیامبر(ص) و ام سلمه، مُرّة بن کعب است که جد ششم پیامبر و جد هفتم وی بوده است.
ام سلمه ممکن است اشاره به اشخاص و شخصیت های ذیل باشد: • ام المؤمنین ام سلمه، از نظر دینداری و خردمندی یکی از برترین زنان پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم)• ام سلمه بنت موسی بن جعفر، یکی از دختران امام کاظم (علیه السلام)
...
ام سلمه ممکن است به یکی از اشخاص زیر اشاره داشته باشد؛
ام سلمه، بنت ابی امیه (حذیفه) مخزومی از مهاجران حبشه و همسر پیامبر -صلی الله علیه وآله- است.
برخی مفسران، نزول آیات ۱۹۵ آل عمران و ۳۵ احزاب را در پی نگرانی و اعتراض وی به پیامبر-صلی الله علیه وآله- درباره عدم نزول آیه ای در مورد هجرت زنان و اجر و فضیلت آنان دانسته اند. براساس نقلی آیه ۳۳ نساء درباره ناخشنودی ام سلمه از عدم جواز شرکت زنان همچون مردان در جنگ، نازل شده است. واحدی شان نزول آیه ۱۱ حجرات را پس از آن دانسته که دو تن از همسران پیامبر-صلی الله علیه وآله-، طرز لباس پوشیدن ام سلمه را مسخره کردند. مفسران، شان نزول آیاتی دیگر نیز به وی نسبت داده اند.
هند دختر ابوامیة بن مغیرة مشهور به أُمّ سَلَمه از همسران پیامبر اکرم(ص) که ام المومنین خوانده شده اند. وی با پذیرش اسلام، در سال های نخستین بعثت پیامبر، در زمره اولین مسلمانان در آمد و به دستور پیامبر همراه با عده ای از مسلمانان به سرپرستی جعفر بن ابیطالب به حبشه مهاجرت کرد. او که قبل از پیامبر ازدواج کرده بود در سال چهارم هجری پس از وفات شوهرش به عقد پیامبر در آمد. اکثر مورخان، تاریخ رحلت ام سلمه را بعد از واقعه عاشورا دانسته اند.
نام وی هند است و با توجه به اینکه پسری به نام سلمه داشته است، کنیه اش را ام سلمه گفته اند.
نام پدر او ابوامیة بن مغیرة و نام مادر وی عاتکه است. بعضی معتقدند عاتکه دختر عبدالمطلب بوده، ولی بیشتر مورخان مادر ایشان را عاتکه دختر عامر ابن ربیعه کنانی دانسته اند.
ام سلمه بیگم شیرازی، (عارف، عالم، زنده تا سال 1163 هـ.ق) از بانوان دانشمند است، وی کتاب جامع الکلیات را در سیر و سلوک و عرفان به زبان فارسی در چهارده مقاله تألیف کرده است.
معاونت پژوهش مرکز حوزه های علمیه خواهران, بانوان عالمه و آثار آن ها
ام سلمه کاشانی، (عالم، محدث، شاعر، متوفی سال 1114 هـ.ق) فاطمه کاشانی مکنی و مشهور به ام سلمه، از زنان عالم، فاضل، محدث، ادیب و شاعر عصر خود بوده است. وی دختر شیخ محمد علم الهدی و نوه ملا محسن فیض کاشانی بود.
این بانو مقدمات علوم اسلامی را از خواهرانش و فقه و اصول را از عموهای خود، ابوحامد محمد مشهور به نورالهدی و معین الدین احمد فراگرفت و به تکمیل علوم نزد پدرش پرداخت. فاطمه از پدر و دو عمویش اجازه روایت داشت و از آنان روایت می کرد. همسر وی زین الدین علی از بستگان او بوده است. وی در شهر کاشان رخت از جهان بربست.
معاونت پژوهش مرکز حوزه های علمیه خواهران, بانوان عالمه و آثار آن ها
کلیدواژه: رسول خدا صلی الله علیه و آله، وقایع پس از هجرت، ازدواج پیامبر با ام سلمه، ام سلمه، فضایل ام سلمه
ام سلمه زنی بیوه و دارای دو کودک بود که رسول خدا صلی الله علیه و آله ، چون شوهرش ابوسلمه در اثر زخمی که در جنگ احد برداشت به شهادت رسید، او را به عقد خویش در آورد، و ضمن سرپرستی از آن زن با ایمان و محترم، سرپرستی و تربیت دو کودک یتیم او را نیز که از ابو سلمه به جای مانده بود به عهده گرفت.
و از روایاتی که در دست هست معلوم می شود که ازدواج با ام سلمه پس از مرگ زینب دختر خزیمه صورت گرفت و رسول خدا صلی الله علیه و آله او را در اتاق زینب جای داد.
ام سلمه گذشته از سابقه ای که در اسلام داشت و از جمله زنانی است که با شوهرش ابو سلمه به حبشه هجرت کرد و پس از ورود به مکه نیز آزارها از دست مشرکین کشید از نظر فهم و عقل نیز گوی سبقت را از دیگران ربوده بود، و ابن حجر عسقلانی در ترجمه او گوید: سخنی را که او در جنگ حدیبیه به رسول خدا صلی الله علیه و آله عرض کرد دلیل بر وفور عقل و صواب دید رای و نظر اوست - که ان شاء الله در جای خود مذکور خواهد شد.
ام سلمه از زنان بزرگی است که صرف نظر از افتخار همسری با رسول خدا صلی الله علیه و آله در ایمان به خدا و روز جزا و پیروی از دستور های پیغمبر بزرگوار اسلام به مرتبه والایی رسید و پس از خدیجه کبری سلام الله علیها در میان همسران پیغمبر از همگان گوی سبقت را در فضل و کمال ربوده و پس از رحلت آن حضرت نیز با این که عمری طولانی کرد و آخرین همسر رسول خدا صلی الله علیه و آله بود که از دنیا رفت تا زنده بود حرمت خود و پیغمبر را نگاه داشته و کاری که مخالف شان بانوی بزرگی چون او بود از وی دیده نشد و بحق «ام المؤمنین » بود.
و شایستگی چنین افتخار و نام بزرگی را داشت و حتی اگر عمل خلافی از سایر همسران آن حضرت می دید در صدد جلوگیری و پند و اندرز آنان نیز بر می آمد، چنان که هنگامی که عایشه خواست به بصره و جنگ جمل برود او را موعظه کرد و از این کار نهی نمود و عایشه نیز با این که سخنان او را تصدیق کرد و قبول نمود اما سرانجام وسوسه شیطانی کار خود را کرد و او را به میدان جنگ کشانید.
ام سلمه همان بانوی محترمی است که به نقل محدثین شیعه و سنی آیه تطهیر در خانه او نازل شد و سخن او با رسول خدا صلی الله علیه و آله و عایشه مشهور است.
از وقایع مهم سال چهارم هجری ازدواج رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) با ام سلمه بود. ایشان از نظر دینداری و خردمندی یکی از برترین زنان پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) بودند.
وی پیش از هجرت در خانواده ای شریف در مکه متولد شد ؛ اما زمان ولادتش به طور دقیق مشخص نیست با توجه به تاریخ وفات و طول عمرش می توان حدس زد که ۲۰ سال و اندی پیش از هجرت به دنیا آمده است.
نسب
نامشان هند و به نقلی رمله، دختر ابی امیة بن مغیرة بن عبدالله بن عمرو بن مخزوم بود. نام پدرشان حذیفه و به قولی سهیل بود و ملقب به زاد الرکب، چرا که او یکی از بخشنده ترین مردم عرب بود و در کرم و بخشش شهره عام و خاص، هرگاه سفر می کرد بدون رفیق نمی رفت همیشه با خود آن قدر زاد و توشه همراه می برد که حتی رفیقش را نیز کفایت می کرد. مادرش نیز عاتکه بنت عامر بن ربیعه کنانی نام داشت. ایشان دختر عموی ابوجهل و خالد بن ولید بودند.
اسلام آوردن
ایشان از اولین زنانی بود که مسلمان شد، در ابتدا همسر ابی سلمه عبدالله بن عبدالاسد بن هلال مخزومی پسر عمه و برادر رضاعی پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) بود. آنها از اولین مسلمانانی بودند که به حبشه هجرت کردند، در آنجا، دختر شان زینب متولد شد. با انتشار خبر خودداری قریش از اذیت و آزار مسلمانان، با همسرش از حبشه به مکه بازگشت؛ ولی چون خبر دروغ بود، برای رهایی از فشار مشرکان، به حبشه بازگشت. پس از مدتی، به مکه بازگشته و از آنجا به مدینه هجرت کردند. گفته شده ایشان، اولین زنی بودند که به مدینه هجرت کردند.
شهادت ابوسلمه
...
امام حسین(علیه السلام) قبل از حرکت به سوی عراق با ام سلمه ملاقات کرد و محل شهادت خویش را به او نشان داد و سپس مشتی خاک به ام سلمه داد و فرمود هر وقت این خاک خون آلود شد من به شهادت رسیدم و اینگونه ام سلمه از شهادت امام حسین با خبر شد.
طبق روایتی، هنگامی که امام حسین(علیه السّلام) عازم عراق بود، ام سلمه به او گفت: به عراق نرو؛ من از رسول خدا شنیدم که می فرمود: فرزندم حسین در عراق کشته میشود. ام سلمه افزود: نزد من خاکی است که پیامبر(صلی الله علیه و آله وسلّم) آن را درون شیشه ای به من داده است. امام حسین (علیه السّلام) فرمود: سوگند به خدا، من کشته خواهم شد. اگر به عراق هم نروم، مرا خواهند کشت. سپس فرمود: اگر خواستی قبر خود و محل کشته شدن اصحابم را به تو نشان می دهم. آن گاه دست خود را به صورت ام سلمه کشید. خداوند شعاع دید چشم او را گستراند و او همه اینها را دید. امام، خاکی از آنجا گرفت و در شیشه ای دیگر به او سپرد و فرمود: هر وقت این خاک آغشته به خون شد، بدان که من کشته شده ام. بعدازظهر عاشورا وقتی ام سلمه به دو مشت خاکی که پیامبر و امام حسین(علیه السّلام) به او داده بودند نگریست، مشاهده کرد که آغشته به خون شده اند. آنگاه فریاد برآورد.
سپردن وصیت نامه به ام سلمه
فضیل بن یسار از امام باقر(علیه السّلام) نقل کرده است: (عن الفضیل بن یسار قال: قال لی ابوجعفر: لما توجه الحسین علیه السّلام الی العراق دفع الی ام سلمة زوج النبی صلی الله علیه و آله وسلّم الوصیة والکتب و غیر ذلک وقال لها: «اذاتاک اکبر ولدی فادفعی الیه ما(قد) دفعت الیک» فلما قتل الحسین علیه السّلام آتی علی بن الحسین علیه السّلام ام سلمة فدفعت الیه کل شیء اعطاها الحسین ظاهر روایت نشان می دهد که امام سجاد(علیه السّلام) از علی اکبر شهید بزرگ تر بوده است. در غیر این صورت، شاید مقصود، اکبر فرزندان موجود پس از شهادت امام بوده است.) چون امام حسین(علیه السّلام) آهنگ عراق کرد، وصیت نامه، کتاب های امامت و چیزهای دیگر را به ام سلمه همسر پیامبر(صلی الله علیه و آله وسلّم) سپرد و فرمود: «هرگاه بزرگترین فرزندم نزد تو آمد، آنچه به تو داده ام، به او بسپار». پس از شهادت امام حسین(علیه السّلام)، علی بن الحسین علیه السّلام نزد ام سلمه آمد و او هرچه را که امام حسین(علیه السّلام) به او داده بود، به وی سپرد. ابوبکر حضرمی نیز از امام صادق(علیه السّلام) نقل می کند که فرمود:ابی بکر الحضرمی عن ابی عبدالله علیه السّلام قال: ان الحسین صلوات الله علیه لما صار الی العراق استودع ام سلمة رضی الله عنها الکتب والوصیة، فلما رجع علی بن الحسین دفعتها الیه؛ امام حسین که صلوات خدا بر او باد، وقتی خواست به سوی عراق حرکت کند، کتاب های امامت و وصیت نامه را به ام سلمه سپرد. بعد از شهادت امام حسین، وقتی امام علی بن الحسین به او مراجعه کرد، آنها را به ایشان تحویل داد.

ام سلمه در دانشنامه ویکی پدیا

ام سلمه
هند دختر ابی امیه مخزومی ملقب به ام سلمه یکی از زنان محمد و از دوست داران اهل بیت پیامبر اسلام بود.
الطبقات الکبری
الاصابه
اسد الغابه
معجم رجال الحدیث
اعلام النساء المومنات
زوجات النبی صلی الله علیه و آله و سلم نوشته: امیر مهنا الخیامی.
هذا الحبیب یا محب نوشته: ابوبکر جابر الجزایری.
السیرة النبویه نوشته: ابوالحسن علی الحسینی الندوی.
تاریخ نویسان در نام پدرش اختلاف دارند؛ بعضی گفته اند سهل بن المغیره بن مخزوم، و بعضی دیگر گفته اند حذیفه. ابن سعد در طبقات خود می گوید: نام پدرش سهیل زادالرکب بن المغیره است؛ و لقبش به زادالرکب از آنجاست که در سفر همسفرانش از توشهٔ او بهره مند می شدند و کسی زادی با خود در راه سفر نمی برد. مادرش: عاتکه بنت عامر بن ربیعه بن مالک بن جذیمه بن علقمه جذل الطعان بن فراس بن غنم بن مالک بن کنانه.
ام سلمه و همسرش عبدالله بن عبدالاسد از نخستین مسلمانان بودند. وی بعد از اینکه همسرش در جنگ احد کشته شد به عقد پیامبر اسلام درآمد. به اعتقاد مسلمانان ازدواج پیامبر با ام سلمه به روایتی در آن زمان حدوداً پنجاه ساله و بیوه بوده است.
در جریان انتخاب علی به خلافت و بروز جنگ جمل، ام سلمه که همراه عایشه به طواف کعبه رفته بوده، به او هشدار داد که علیه علی شورش نکند. اما عایشه حرفش را گوش نکرد. ام سلمه به مدینه بازگشت و از علی حمایت کرد.
عکس ام سلمه
ام سلمه قاجار نامور به گلین خانم که در حدیقه الشعرا با نام عصمت قاجار از او یاد شده است از خوش نویسان و سرایندگان سدهٔ ۱۳ و ۱۴ قمری است. او از همسر گرجی تبار فتحعلی شاه به نام زیباچهر خانم بود و خواهر تنی محمدعلی میرزا دولتشاه محسوب می شد.
یک جلد قرآن به خط نسخ که در سال ۱۳۰۲ هـ. ق تحریر نموده
گردایهٔ ارزشمندی از دعاها و آیات قرآن.
استادان ام سلمه در خوش نویسی عبارت بودند از آقا زین العابدین اصفهانی و حاج علی آقا فرزند محمدعلی خان نظم الدوله.
آثا ر به جای مانده از ام سلمه:


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ام سلمه در دانشنامه آزاد پارسی

اُمِّ سَلَمه (۲۳پیش از هجرت ـ مدینه ۶۱ق)
شهرت هند دختر ابوامیۀ مخزومی، از زنان پیامبر اسلام (ص). وی پیش از ازدواج با آن حضرت، همسر ابوسلمۀ مخزومی بود که هر دو از سابقین در اسلام بودند و در مهاجرت به حبشه شرکت داشتند. ابوسلمه در جنگ اُحد زخم کشنده ای برداشت و پس از مدتی درگذشت. پس از مرگ وی، ابتدا ابوبکر و سپس عمر بن خطاب از امّ سلمه خواستگاری کردند، ولی وی هیچ کدام را نپذیرفت و سرانجام در ۴ق به عقد پیامبر (ص) درآمد و پیامبر سرپرستی دخترش فاطمه (س) را به او سپرد. وی در غزوه هایی چون مُرَیسیع ، خیبر، صلح حُدیبیه ، خندق ، فتح مکه و حُنین ، رسول خدا را همراهی کرد. ام سلمه از دوست داران اهل بیت و امیرالمؤمنین (ع) بود. او به سبب دفاع از حق امامت علی (ع) و حقوق فاطمه (س) دربارۀ فدک، یک سال از دریافت مستمری محروم شد. در جنگ جمل نیز از پیوستن به اصحاب جمل پرهیز کرد و عایشه را نیز از این کار برحذر داشت. در منزلت او مطالب فراوانی نقل شده است. او را زنی شایسته و دارای عقل و رایی صائب توصیف کرده اند. او اهل عبادت و شب زنده داری بود، بسیار روزه می گرفت و قرآن کریم را از حفظ داشت. از او ۳۸۷ حدیث روایت شده که تعدادی از آن ها در باب فضیلت امام علی (ع) است.

ام سلمه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ام سلمه کیست   • حدیث قاروره   • معنی سلمه   • ام حبیبه   • امه سلمه   • زندگی نامه ام سلمه   • متن دعای ام سلمه   • ثلمه   • معنی ام سلمه   • مفهوم ام سلمه   • تعریف ام سلمه   • معرفی ام سلمه   • ام سلمه چیست   • ام سلمه یعنی چی   • ام سلمه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ام سلمه
کلمه : ام سلمه
اشتباه تایپی : hl sgli
عکس ام سلمه : در گوگل


آیا معنی ام سلمه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )