برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1227 100 1

ام سلمه

معنی ام سلمه در لغت نامه دهخدا

ام سلمة. [ اُم ْ م ِ س َ ل َ م َ ](ع اِ مرکب ) فاتحه. || دنیا. (المرصع).

ام سلمة. [ اُم ْ م ِ س َ ل َ م َ ] (اِخ ) (شیرازی ) زنی با فضل و هنر بود، وی مؤلف کتاب جامع الکلیات است که در شیراز چاپ شده. (از ریحانة الادب ج 6 ص 222).

ام سلمة. [ اُم ْ م ِ س َ ل َ م َ ] (اِخ ) کنیه ٔ یکی از دختران هریک از امام حسین و امام سجاد و امام باقر و امام کاظم بوده است. رجوع به ریحانة الادب ج 6 ص 222 شود.

ام سلمة. [ اُم ْ م ِ س َ ل َ م َ ] (اِخ ) هند مکناة به ام سلمه. دختر ابی امیه حذیفةبن مغیرةبن عبداﷲبن عمروبن مخزوم قرشی مخزومی ام المؤمنین. از زنان پیغمبر اسلام و یکی از زنان بزرگ صدر اسلام بشمار می رفت وی نخست زن ابوسلمةبن عبدالاسد مخزومی بود پس از وفات ابوسلمه در سال دوم یا چهارم هجری به ازدواج پیغمبر درآمد و جزو مهاجران حبشه و مدینه بود. احادیثی از او نقل شده است. در سال 63 یا 64 هَ. ق. در هشتاد و چهار سالگی درگذشت. (از ریحانة الادب ج 6 ص 222). و رجوع به همین کتاب و الاصابة فی تمییز الصحابة ج 8 ص 240 و قاموس الاعلام ترکی ج 2 ص 1036 و تنقیح المقال و خیرات حسان ج 1 ص 49 و اعلام زرکلی چ 1 ج 3 ص 1129 و تذکرة الخواتین ص 42 و 56 شود.

ام سلمة. [ اُم ْ م ِ س َ ل َم َ ] (اِخ ) یکی از دختران علی بن ابوطالب (ع ) بود.

ام سلمة. [ اُم ْ م ِ س َ ل َ م َ ] (اِخ ) کنیه ٔ چند تن از زنان صحابی بوده است. رجوع به الاصابة فی تمییز الصحابة ج 8 ص 242 شود.

معنی ام سلمه به فارسی

ام سلمه
کنیه چند تن از زنان صحابی بوده است

ام سلمه در دانشنامه اسلامی

ام سلمه
کلیدواژه: ازدواج پیامبر با ام سلمه، ام سلمه، زندگینامه ام سلمه
آنچه امروز از حضرت فاطمه علیهاالسلام می دانیم نتیجه تلاش روایتگران امین و صادقی است که سخنان و احوالات این بانوی بزرگوار را برای ما به ثبت رسانده و حفظ کرده اند و ما بر این اساس است که می توانیم فضای آن عصر را ترسیم کنیم و به نمادی از پاکیزگی و طهارت فاطمه علیهاالسلام ولایت مداری، مظلومیت وی دست یابیم.
بی شک در این میان نقش زنان راوی پررنگتر از مردان است چه وی بانویی پاکیزه بود که پروانگان حریمش عموماً زنان بودند. آنچه در این مقاله می خوانیم معرفی مختصر یکی از این بانوان پرتلاش است که از حضرت زهرا علیهاالسلام به صورت مستقیم روایاتی شنیده و برای آیندگان به یادگار نقل کرده است. البته تعداد بانوانی که به صورت غیرمستقیم و یا یکی، دو واسطه به نقل احادیث حضرت پرداخته اند، به حدود 24 نفر می رسد و ما برای حفظ اختصار در این مجموعه مقالات تنها به راویان بدون واسطه آن حضرت می پردازیم و با نام مبارک «ام سلمه» این شماره را زینت می بخشیم.
نامش هند، پدرش ابی امیة بن مغیره و مادر گرامی اش عاتکه بنت عبدالمطلب بود. ام سلمه با پذیرش اسلام در دوران نخستین اعلام رسالت از سابقین در اسلام شد و با اراده ای کامل در شمار مهاجران به حبشه درآمد. از همسر اولش، ابوسلمة صاحب چهار فرزند (سلمة، عمر، دره و زینب) شد و در سال چهارم هجری در پی وفات شوهرش به عقد پیامبر درآمد و توفیق دیدار و همراهی با فاطمه، کوثر محمدی را یافت.
زندگی این بانوی پرهیزکار به چند دوره تقسیم می شود که حمایت علنی از اهل بیت علیهم السلام در تمام دوران مشخصه اصلی حیات سیاسی او در هر مرحله ای است. در دوران امیرالمومنین علیه السلام نقش بازدارنده در جنگ جمل و نصیحت های مفصل به همسر دیگر پیامبر، او را در صف محبان اهل بیت علیهم السلام قرار داد.
از رسول خدا صلی الله علیه و آله، حضرت امام علی علیه السلام، حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام و شوهرش حدیث نقل می کند. اما روایت کنندگان از وی بسیارند از جمله: فرزندانش عمر، زینب، عامر پسرخواهرش مصعب بن عبدالله، عبدالله بن رافع و نافع و سفینه و پسرش و ابوکنیز و خیرة والدة الحسن و صفیة بنت شیبه و هند بنت الحارث، ابوعثمان الهندی، ابووائل و سعید بن مسیب. علما اهل سنت 378 حدیث ...

ام سلمه در دانشنامه ویکی پدیا

ام سلمه
هند دختر ابی امیه مخزومی ملقب به ام سلمه یکی از زنان محمد و از دوست داران اهل بیت پیامبر اسلام بود.
الطبقات الکبری
الاصابه
اسد الغابه
معجم رجال الحدیث
اعلام النساء المومنات
زوجات النبی صلی الله علیه و آله و سلم نوشته: امیر مهنا الخیامی.
هذا الحبیب یا محب نوشته: ابوبکر جابر الجزایری.
السیرة النبویه نوشته: ابوالحسن علی الحسینی الندوی.
تاریخ نویسان در نام پدرش اختلاف دارند؛ بعضی گفته اند سهل بن المغیره بن مخزوم، و بعضی دیگر گفته اند حذیفه. ابن سعد در طبقات خود می گوید: نام پدرش سهیل زادالرکب بن المغیره است؛ و لقبش به زادالرکب از آنجاست که در سفر همسفرانش از توشهٔ او بهره مند می شدند و کسی زادی با خود در راه سفر نمی برد. مادرش: عاتکه بنت عامر بن ربیعه بن مالک بن جذیمه بن علقمه جذل الطعان بن فراس بن غنم بن مالک بن کنانه.
ام سلمه و همسرش عبدالله بن عبدالاسد از نخستین مسلمانان بودند. وی بعد از اینکه همسرش در جنگ احد کشته شد به عقد پیامبر اسلام درآمد. به اعتقاد مسلمانان ازدواج پیامبر با ام سلمه به روایتی در آن زمان حدوداً پنجاه ساله و بیوه بوده است.
در جریان انتخاب علی به خلافت و بروز جنگ جمل، ام سلمه که همراه عایشه به طواف کعبه رفته بوده، به او هشدار داد که علیه علی شورش نکند. اما عایشه حرفش را گوش نکرد. ام سلمه به مدینه بازگشت و از علی حمایت کرد.
عکس ام سلمه
ام سلمه قاجار نامور به گلین خانم که در حدیقه الشعرا با نام عصمت قاجار از او یاد شده است از خوش نویسان و سرایندگان سدهٔ ۱۳ و ۱۴ قمری است. او از همسر گرجی تبار فتحعلی شاه به نام زیباچهر خانم بود و خواهر تنی محمدعلی میرزا دولتشاه محسوب می شد.
یک جلد قرآن به خط نسخ که در سال ۱۳۰۲ هـ. ق تحریر نموده
گردایهٔ ارزشمندی از دعاها و آیات قرآن.
استادان ام سلمه در خوش نویسی عبارت بودند از آقا زین العابدین اصفهانی و حاج علی آقا فرزند محمدعلی خان نظم الدوله.
آثا ر به جای مانده از ام سلمه:
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ام سلمه در دانشنامه آزاد پارسی

اُمِّ سَلَمه (۲۳پیش از هجرت ـ مدینه ۶۱ق)
شهرت هند دختر ابوامیۀ مخزومی، از زنان پیامبر اسلام (ص). وی پیش از ازدواج با آن حضرت، همسر ابوسلمۀ مخزومی بود که هر دو از سابقین در اسلام بودند و در مهاجرت به حبشه شرکت داشتند. ابوسلمه در جنگ اُحد زخم کشنده ای برداشت و پس از مدتی درگذشت. پس از مرگ وی، ابتدا ابوبکر و سپس عمر بن خطاب از امّ سلمه خواستگاری کردند، ولی وی هیچ کدام را نپذیرفت و سرانجام در ۴ق به عقد پیامبر (ص) درآمد و پیامبر سرپرستی دخترش فاطمه (س) را به او سپرد. وی در غزوه هایی چون مُرَیسیع ، خیبر، صلح حُدیبیه ، خندق ، فتح مکه و حُنین ، رسول خدا را همراهی کرد. ام سلمه از دوست داران اهل بیت و امیرالمؤمنین (ع) بود. او به سبب دفاع از حق امامت علی (ع) و حقوق فاطمه (س) دربارۀ فدک، یک سال از دریافت مستمری محروم شد. در جنگ جمل نیز از پیوستن به اصحاب جمل پرهیز کرد و عایشه را نیز از این کار برحذر داشت. در منزلت او مطالب فراوانی نقل شده است. او را زنی شایسته و دارای عقل و رایی صائب توصیف کرده اند. او اهل عبادت و شب زنده داری بود، بسیار روزه می گرفت و قرآن کریم را از حفظ داشت. از او ۳۸۷ حدیث روایت شده که تعدادی از آن ها در باب فضیلت امام علی (ع) است.

ارتباط محتوایی با ام سلمه

ام سلمه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ام سلمه کیست   • حدیث قاروره   • معنی سلمه   • ام حبیبه   • امه سلمه   • زندگی نامه ام سلمه   • متن دعای ام سلمه   • ثلمه   • معنی ام سلمه   • مفهوم ام سلمه   • تعریف ام سلمه   • معرفی ام سلمه   • ام سلمه چیست   • ام سلمه یعنی چی   • ام سلمه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ام سلمه
کلمه : ام سلمه
اشتباه تایپی : hl sgli
عکس ام سلمه : در گوگل

آیا معنی ام سلمه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )