برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1287 100 1

انجامه

انجامه در دانشنامه ویکی پدیا

انجامه
اَنْجامه در نسخه شناسی، به شناسنامه ای گفته می شود که رونویس (کاتب) پس از پایان کتابت در آخر نسخه خطی می نوشته است. در انجامه ها معمولاً نام و نشان کتاب و پدیدآور و زمان و مکان رونویسی یاد می شده است.
دائرةالمعارف کتابداری و اطلاع رسانی. سرواژهٔ انجامه. بازدید: اکتبر ۲۰۰۹.
اعلام پایان یافتن کتاب، عموماً با واژه های «تمّ»، «تمّت»، «قَد فَرَغ»، و «قَد اِتّفقَ الفِراغ» در عربی، و تعبیرات فعلی «تمام شد»، «پایان یافت»، «سپری شد»، و مانند آن در فارسی نشان داده می شده است. درج نام مؤلف کتاب معمولاً با جمله و عبارت دعایی همراه بوده است.
انجامه، واژه ای نوساخته در زبان فارسی است، که به جای ترقیمه و خاتمه به کار می رود.
عکس انجامه
پیش انجامه(نام علمی: Procolophon) نام یک سرده از تیره پیش انجامگان است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

انجامه در دانشنامه آزاد پارسی

اَنْجامِه
(یا: ترقیمه؛ خاتمة الکتاب) اصطلاحی در نسخه شناسی. در نسخه های خطی یا کتاب های چاپ سنگی و قدیمی چند سطر پایانی کتاب را گویند که در آن کاتب پایان یافتن کتابت و تاریخ آن و نام و نشانِ کتاب و مؤلف و مکان کتابت را ذکر می کند. کهن ترین نسخۀ موجود در زبان فارسی که انجامه دارد، لغت فرس از اسدی طوسی، شاعر قرن ۵ق، است. انجامه معمولاً به صورت مثلثی در پایان یا کج در کنار متن، و متفاوت با سطربندی متن نوشته می شد. بررسی دقیق انجامه در تشخیص زمان و مکان تألیف یا کتابت نسخه و کسب بسیاری اطلاعات دیگر کمک می کند و به سبب همین اهمیت، گاه برای کهن جلوه دادن نسخه انجامه های جعلی می سازند. با توسعۀ صنعت نشر و بهره گیری از حروف چاپی و ثبت مشخصات کتاب در صفحۀ شناسنامه و صحنۀ عنوان انجامه منسوخ شده و به ندرت در پایان کتاب چاپی انجامه آورده می شود.

انجامه را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

محمدجواد
شرح و تاریخ پایان نسخه

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی انجامه   • مفهوم انجامه   • تعریف انجامه   • معرفی انجامه   • انجامه چیست   • انجامه یعنی چی   • انجامه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی انجامه
کلمه : انجامه
اشتباه تایپی : hk[hli
عکس انجامه : در گوگل

آیا معنی انجامه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )