انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1094 100 1

انحراف

/'enherAf/

مترادف انحراف: اعوجاج، خمیدگی، کجی، کژی، اعتساف، ضلال، ضلالت، کج روی، گمراهی، گرایش، میل

متضاد انحراف: راستی

برابر پارسی: کج راهی، کجروی، کژدیسگی، لغزش

معنی انحراف در لغت نامه دهخدا

انحراف. [ اِ ح ِ ] (ع مص ) میل کردن و برگشتن. (از منتهی الارب ) (ناظم الاطباء) (از اقرب الموارد). برگشتن و بطرفی مایل شدن. (غیاث اللغات ) (آنندراج ). بگشتن. (تاج المصادر بیهقی )(مصادر زوزنی ) (مجمل اللغه ) (فرهنگ فارسی معین ). از راه گشتن. میل کردن. (فرهنگ فارسی معین ). کیبیدن. پیچیدن. چسبیدن. احریراف. (یادداشت مؤلف ). || خم شدن. (غیاث اللغات ) (آنندراج ) (فرهنگ فارسی معین ). کژ شدن. (مصادر زوزنی ) (فرهنگ فارسی معین ). || کج رفتن. اریب رفتن. (فرهنگ فارسی معین ). || (اِمص ) کجروی و بی فرمانی. (غیاث اللغات ) (آنندراج ). کجراهی. (از لغات فرهنگستان ) (از فرهنگ فارسی معین ). برگشتگی و میل و ناراستی و اعوجاج و کجی. (از ناظم الاطباء). کجروی. (فرهنگ فارسی معین ).
- انحراف اخلاقی ؛ از اصول اخلاقی دست کشیدن و کارهای ناشایست کردن. (از فرهنگ فارسی معین ).
- انحراف از حق ؛ میل از حق. (ناظم الاطباء).
- انحراف از دین ؛ ارتداد و برگشتن از دین. (ناظم الاطباء).
- انحراف فکری ؛ کژی اندیشه. کج اندیشی. (فرهنگ فارسی معین ).
- انحراف قبله ؛ کجی قبله و میل آن بطرف راست و یا چپ. (ناظم الاطباء). انحراف قبله درهر نقطه ٔ زمین زاویه ٔ نصف النهار آن نقطه است با دایره عظیمه ای که بر سمت الرأس این نقطه و مکه بگذرد. انحراف قبله در تهران 37 درجه و 30 دقیقه ، در شیراز 56 درجه و 46 دقیقه ، در مشهد 54 درجه و در اصفهان 46درجه است. (از دایرة المعارف فارسی ).
- انحراف کوکب ؛ میل کوکب. (ناظم الاطباء).
- زاویه ٔ انحراف ؛ زاویه ٔ انحراف هر محل زاویه ای است که بین سطح نصف النهار مغناطیسی و سطح نصف النهار جغرافیایی آن محل موجود است. مقدار زاویه ٔ انحراف بستگی با محل آزمایش دارد. با آزمایشهای متعدد مقدار این زاویه را در نقاط مختلف کره ٔ زمین تعیین کرده و برای هر منطقه نقشه هایی تهیه دیده اند که از روی آنها به آسانی میتوان زاویه ٔ انحراف را در هر محل تعیین نمود. در یک محل مقدار زاویه ٔ انحراف برحسب زمان اندکی تغییر میکند. (از کتب فیزیک رسمی ).

معنی انحراف به فارسی

انحراف
خم شدن، کج شدن، برگشتن به طرفی، منحرف گشتن ، کجروی
۱ - ( مصدر ) خم شدن کج شدن کژ شدن . ۲ - کج رفتن اریب رفتن . ۳ - بگشتن از راه گشتن میل کردن. یا انحراف اخلاقی. از اصول اخلاقی دست کشیدن و کارهای ناشایست کردن . ۴ - ( اسم ) کجروی کج راهی جمع : انحرافات. یا انحراف فکر . کژی اندیشه کج اندیشی .
[declination] [ژئوفیزیک] زاویۀ افقی میان راستای شمال مغناطیسی و شمال جغرافیایی در هر نقطه متـ . انحراف مغناطیسی 2
[perversion] [روان شناسی] رفتار، به ویژه رفتار جنسی ناهنجار یا نامقبول یا ممنوع در یک فرهنگ
[set] [حمل ونقل دریایی] انحراف شناور از مسیر تعیین شده تحت تأثیر حرکت موج و جریان آب و وزش باد
( مصدر ) بهم خوردن تعادل طبایع یا اخلاط اربعه و غلبه یکی از آنها بر بقیه .
[cross level deviation] [حمل ونقل ریلی] اختلاف تراز عرضی نسبت به طراحی
از راه بگشتن . یا کج رفتن
[sexual perversion, sex perversion] [روان شناسی] هرنوع رفتار جنسی که در یک جامعه یا فرهنگ نابهنجار تلقی شود
[circular quartile deviation] [آمار] انحرافی که از اندازه گیری پراکندگی داده های زاویه ای (دایره ای) به دست می آید
از راه بگردانیدن . یا کج کردن .
[deflection of the vertical,deviation of the vertical] [ژئوفیزیک] زاویۀ میان قائم و عمود بر بیضوی مرجع در هر نقطه از سطح زمین
[deviationist] [علوم سیاسی و روابط بین الملل] کسی که از باورها و سیاست حزب دور شده است
[deviationism] [علوم سیاسی و روابط بین الملل] گرایشی در درون حزب کمونیست به دور شدن از باورها یا سیاست های حزب
[standard deviation] [آمار، ریاضی] معیاری از تغییر یک متغیر تصادفی که به صورت جذر مثبت وردایی/ واریانس آن تعریف می شود
[magnetic deviation] [ژئوفیزیک] زاویۀ میان نصف النهار مغناطیسی و محور صفحۀ قطب نما
[ژئوفیزیک] ← انحراف 1
[grid magnetic angle, grivation, grid variation] [مهندسی نقشه برداری] زاویۀ بین شمال شبکه و شمال مغناطیسی در جهت عقربه های ساعت
[circular mean deviation] [آمار] انحرافی که با محاسبۀ پراکندگی زاویه ای به دست می آید
[cost variance, CV] [مدیریت-مدیریت پروژه] تفاوت بین هزینۀ بودجه ای و هزینۀ واقعی یک فعالیت
[mid-car diversion] [حمل ونقل ریلی] وضعیتی در ترکیب قطار که در آن یک یا چند بوژی یا واگن در راستایی متفاوت با دیگر بوژی ها یا واگن ها قرار می گیرند
از راه بگردانیدن . میل کردن یا گمراه شدن و بی راه شدن .
[heeling deviation] [حمل ونقل دریایی] ← خطای کژینگی
کج شدن و معوج گشتن

معنی انحراف در فرهنگ معین

انحراف
(اِ حِ) [ ع . ] (مص ل .) ۱ - کج شدن . ۲ - کج رفتن . ۳ - از راه راست منحرف شدن .

معنی انحراف در فرهنگ فارسی عمید

انحراف
۱. دور شدن یا جدا شدن از راه ها، اصول، معیارها و یا روش های تعیین شده.
۲. کج شدگی، خم شدگی.
۳. (اسم) (ریاضی) فاصلۀ مقادیر داده ها از مقدار میانگین.

انحراف در دانشنامه اسلامی

انحراف از قرآن و احکام الهی موجب عدذاب و محرومیت از امداد الهی می شود. در این مقاله ایات مرتبط با انحراف از قرآن معرفی می شوند.
مشرکان مکّه، درصدد منحرف کردن پیامبر صلی الله علیه وآله از قرآن و احکام آن:وَ إِنْ کادُوا لَیَفْتِنُونَکَ عَنِ الَّذِی أَوْحَیْنا إِلَیْکَ لِتَفْتَرِیَ عَلَیْنا غَیْرَهُ وَ إِذاً لَاتَّخَذُوکَ خَلِیلًا وَ لَوْ لا أَنْ ثَبَّتْناکَ لَقَدْ کِدْتَ تَرْکَنُ إِلَیْهِمْ شَیْئاً قَلِیلًا.
اسراء/سوره۱۷، آیه۷۳.    
عصمت پیامبر صلی الله علیه وآله مانع انحراف او از قرآن و احکام و معارف آن:وَ إِنْ کادُوا لَیَفْتِنُونَکَ عَنِ الَّذِی أَوْحَیْنا إِلَیْکَ لِتَفْتَرِیَ عَلَیْنا غَیْرَهُ وَ إِذاً لَاتَّخَذُوکَ خَلِیلًا وَ لَوْ لا أَنْ ثَبَّتْناکَ لَقَدْ کِدْتَ تَرْکَنُ إِلَیْهِمْ شَیْئاً قَلِیلًا.
اسراء/سوره۱۷، آیه۷۳.    
← محرومیت از امداد الهی
...
یکی از دلایلی که باعث شد بنی اسرائیل دچار انحراف شوند اذیت و آزار موسی علیه السّلام بوده است.
اذیت و آزار موسی علیه السّلام از سوی بنی اسرائیل، باعث انحراف دلهای آنان از مسیر حق ذکر شده است که در قرآن هم می فرماید:واذ قال موسی لقومه یـقوم لم تؤذوننی وقد تعلمون انی رسول الله الیکم فلما زاغوا ازاغ الله قلوبهم... (به یاد آورید) هنگامی را که موسی به قومش گفت: «ای قوم من! چرا مرا آزار می دهید با اینکه می دانید من فرستاده خدا به سوی شما هستم؟! » هنگامی که آنها از حق منحرف شدند، خداوند قلوبشان را منحرف ساخت؛ و خدا فاسقان را هدایت نمی کند! (لغت «زیغ» به معنای انحراف و میل از راه مستقیم است.) .این نسبتها بسیار بود، گاه او را متهم به قتل برادرش هارون کردند! و گاه (العیاذ بالله ) به روابط نامشروع با یک زن بدکار (توطئه ای که توسط قارون حیله گر چیده شده بود تا زیر بار فرمان زکات نرود!) و گاه او را متهم به سحر و جنون ، و یا پاره ای از عیوب جسمانی که شرح آن ذیل آیه فوق در سوره احزاب آمده است کردند.چگونه ممکن است کسی مدعی ایمان به پیامبری باشد، و چنین نسبتهائی را به او بدهند؟ آیا این روشنترین نمونه جدائی گفتار از کردار نیست ؟ و لذا موسی می گوید: با اینکه شما یقین دارید من رسول خدا هستم این سخنان ناروا چیست ؟!ولی این عمل بدون مجازات نماند چنانکه در پایان آیه مورد بحث می خوانیم : ((هنگامی که آنها از حق منحرف شدند خداوند قلوبشان را منحرف ساخت ، و خدا فاسقان را هدایت نمی کند (فلما زاغوا ازاغ الله قلوبهم و الله لا یهدی القوم الفاسقین ).چه مصیبتی از این بزرگتر؟ که انسان از هدایت الهی محروم گردد و قلبش از حق منحرف شود؟ انحراف دلهای بنی اسرائیل از راه حق و صواب، مایه گمراهی و محرومیت آنان از لطف و هدایت الهی گردید که این موضوع در قرآن هم ذکر شده در آنجا که می فرماید:واذ قال موسی لقومه یـقوم لم تؤذوننی وقد تعلمون انی رسول الله الیکم فلما زاغوا ازاغ الله قلوبهم والله لایهدی القوم الفـسقین. (به یاد آورید) هنگامی را که موسی به قومش گفت: «ای قوم من! چرا مرا آزار می دهید با اینکه می دانید من فرستاده خدا به سوی شما هستم؟! » هنگامی که آنها از حق منحرف شدند، خداوند قلوبشان را منحرف ساخت؛ و خدا فاسقان را هدایت نمی کند!
انحراف قضیه یکی از اصطلاحات به کار رفته در علم منطق بوده و به معنای بیان قضیه به غیر صورت طبیعی و وضع منطقی است.
هرگاه یک قضیه از استعمال طبیعی و وضع منطقی خود خارج و منحرف شود به طوری که نوع قضیه شناسایی نشود، انحراف یاد شده را «انحراف قضیه»، و قضیه را هم «قضیه منحرفه» می نامند.
انحراف در قضیه حملیه
انحراف در قضیه حملیه به این است که سور قضیه که باید مقترن به موضوع باشد در کنار محمول قرار گیرد؛ مانند اینکه قضیه «بعضُ الحیوان انسانٌ» به «الانسانُ بعضُ الحیوان» تبدیل شود.
انحراف در قضیه شرطیه
انحراف در قضیه شرطیه به این است که از ادوات اتصال و عناد، خالی باشد که در نتیجه به صورت حملیه ظهور می کند، ولی به حسب حقیقت و معنا، مصاحبت یا معاندت دو نسبت را افاده می کند؛ مثلاً هر گاه گفته شود: آب به طبع خود با اینکه هوا گرم باشد، منجمد نمی شود وضع منطقی آن در قالب قضیه شرطی متصل این است که «اگر آب منجمد باشد هوا گرم نیست» یا «هوا سرد است» و در قالب قضیه منفصله چنین است: «یا آب منجمد می شود یا هوا گرم است».
وجه تسمیه
...
«پیچک انحراف(زمینه های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی گرایش برخی از مردم به مدعیان مهدویت و نیابت در دو قرن اخیر)»، اثر جواد اسحاقیان، برخی آسیب ها و انحرافات دهه های اخیر در زمینه مهدویت را به صورت جزئی و مصداقی معرفی می کند.
کتاب به زبان فارسی و در سال 1378ش نوشته شده است.
دغدغه تخریب مهدویت از درون توسط دشمنان و فرقه سازی های آن ها، انگیزه تألیف بوده است.
کتاب با مقدمه مؤلف در انتقاد از مدعیان نیابت از ائمه(ع) آغاز شده و مطالب در هشت بخش و هر بخش در چندین فصل ارائه شده است.
مباحث به بررسی و تحقیق در زمینه های گرایش برخی از مردم به انحرافات مربوط به مهدویت در دو قرن گذشته پرداخته و در بخشی جداگانه، بررسی ها و تحقیق های میدانی، که در بین سنین و اقشار مختلف در سال 1386ش انجام شده، به این مجموعه اضافه گشته و در مجموع تلاش شده است که ریشه های اصلی ایجاد و انحراف در مدعیان و پیروان، معرفی گردد.
صفت انحراف به انحراف حرف از مخرج خود به سمت مخرج حرف دیگر اطلاق می شود و یکی از صفات فرعی حروف می باشد.
«انحراف» در لغت به معنای مایل و کج، و در اصطلاح علم تجوید عبارت است از میل و انحراف حرف از مخرج خود به سوی مخرج دیگر.
توضیح
انحراف از صفات دو حرف «ل» و «ر» است. «ل» از مخرج خود به کناره زبان و به سوی مخرج «ض» و «ر» نیز به پشت زبان و به سوی مخرج «ل» منحرف می شود. انحراف از جمله صفات فرعی و عارضی حروف است.
عناوین مرتبط
...

انحراف در دانشنامه ویکی پدیا

انحراف
انحراف به معنای تمایل، کج روی، شیب، میل است و می تواند اشاره ای به یکی از موارد زیر باشد:
کج رفتاری، مفهومی در علوم اجتماعی و روان شناسی
انحراف محوری، اصطلاحی در ستاره شناسی
انحراف معیار، مفهومی در آمار
انحراف چشم
زاویه انحراف، هر محل زاویه ای بین سطح نصف النهار مغناطیسی و سطح نصف النهار جغرافیایی آن محل
انحراف مغناطیسی، خطای ناشی از تأثیرات جاذبه های مغناطیسی موضعی و منطقه ای (مانند فلز و الکتریسیته)
میل مغناطیسی
انحراف تیغه بینی
انحراف جنسی
کژپشتی یا انحراف جانبی ستون فقرات
انحنا
جریان انحرافی، اصطلاحی سیاسی که اصول گرایان برای اشاره به نزدیکان دولت محمود احمدی نژاد به کار می برند.
در انحراف بینی (Septal Deviation) معمولاً کجی تیغه بینی در قسمت داخلی بینی است و تأثیری روی شکل ظاهری بینی نمی گذارد.
دورلند، فرهنگ اصطلاحات پزشکی
تیغه بینی دیواره ای است که فضای داخل بینی را به دو حفره مجزای راست و چپ تقسیم می کند. قسمت پایینی این تیغه غضروفی و قسمت بالایی آن استخوانی است. تیغه بینی نیز مانند سایر اجزای دستگاه اسکلتی تا پایان بلوغ رشد می کند و بزرگتر می شود. چندین مرکز غضروف سازی و استخوان سازی در رشد هماهنگ تیغه بینی مؤثرند.
بدیهی است اگر به هر دلیلی یکی یا چندتا از این مراکز غضروف سازی یا استخوان سازی کمتر یا بیشتر از حد معمول رشد کنند، تیغه بینی ممکن است از خط وسط منحرف شده و در ناحیه ای به سمت راست یا چپ کج شود. ضربه به بینی یا شکستگی تیغه میانی بینی نیز می تواند موجب انحراف بینی شود.
وارد آمدن ضربه به بینی تا قبل از کامل شدن بلوغ، می تواند باعث آسیب دیدن این مراکز غضروف سازی یا استخوان سازی شود. این ضربه ممکن است هنگام تولد نوزاد، در حین گذر از کانال زایمان به بینی وارد شود یا در طول زندگی اتفاق بیفتد. بسته به شکل و محل کجی تیغهٔ بینی، انحراف منجر به تنگی و گرفتگی یک یا هر دو مجرای بینی می شود.
هرگونه انحراف از هم راستایی صحیح چشم ها را لوچی یا استرابیسم (به انگلیسی: Strabismus) می گویند. انحراف چشم عبارت است از عدم هماهنگی حرکت عضلات چشم یا عدم توانایی تمرکز بین دو چشم که باعث می شود چشم ها در جهات متفاوتی قرار بگیرند. این بیماری یکی از مشکلات شایع چشم پزشکی است و در ۴٪ موارد در گروه سنی اطفال و بزرگسالان دیده می شود.
سایت بیمارستان چشم پزشکی نور - استرابیسم
ممکن است یک یا هر دو چشم به داخل (چشم های ضربدری یا ایزوتروپی) یا خارج (چشم نهنگ یا اگزوتروپی) بچرخند. به ندرت انحراف چشمها به صورت بالا و پایین است. نوعی از انحراف چشم به صورت مخفی است و با حذف دید دو چشمی (بستن یک چشم) مشخص می شود که به استرابسیسم مخفی یا هتروفوریا (Heterophoria) معروف است. استرابیسم آشکار را هتروتروپی heterotropia یا تروپی می گویند. ایزوتروپی شایعترین نوع استرابیسم است.
در دید دو چشمی طبیعی، هر دو چشم به یک نقطه نگاه می کنند. بخش بینایی مغز، دو تصویر رسیده را به صورت یک تصویر سه بعدی ترکیب می کند. در استرابیسم وقتی یکی از چشم ها منحرف می شود، دو تصویر متفاوت به مغز ارسال می گردد. در یک کودک خردسال، مغز یاد می گیرد که تصویر چشم منحرف شده را نادیده گرفته و تنها تصویر چشم مستقیم یا چشم با دید بهتر را بپذیرد. این امر سبب از بین رفتن درک عمق و دید دو چشمی می شود. بالغینی که دچار استرابیسم می شوند چون مغز توانایی پذیرش یا دریافت تصویر هر دو چشم را دارد، دوبینی پیدا می کنند. استرابیسم در کودکان (دید تک چشمی) درصورت عدم درمان در نیمی از موارد منجر به آمبلیوپی (تنبلی چشم) می گردد.
هم راستایی چشم ها در بدو تولد کاملاً تکامل نیافته است. تکامل حقیقی چشم در ۴-۳ ماهگی خود را نشان می دهد ولی ممکن است در کودکی یا دیرتر رخ دهد لذا بررسی استرابیسم بعد از این سن قابل انجام است.
انحراف شست (به انگلیسی: Bunion) یا هالوکس والگوس (Hallux valgus) که در فارسی به آن قوز شست پا و شصت کجی هم گویند، نوعی بدشکلی انگشت شست پا است. هالوکس والگوس یا قوز شست پدیده شایعی در انگشتان پا است و ۹۰٪ موارد آن در زنان اتفاق می افتد.
شست
بیرون زدگی مفصل انگشت شست پا از مهم ترین بیماری های انگشتان پا است که در اثر فشار بلندمدتِ نامتعارف به مفصل (مثلاً با پوشیدن کفش تنگ و نامناسب) ایجاد می شود. هرچند پوشیدن «کفش های نوک باریک» می تواند بیماری را تشدید نماید ولی عامل اصلی زمینه ارثی موجود در خانواده است.
بین منابع پزشکی بر سر علت اصلی انحراف شست اختلاف نظر وجود دارد. برخی منابع علت اصلی را پوشیدن کفش نامناسب در طول زمان میدانند ولی برخی دیگر علت اصلی را زمینهٔ ژنتیکی در فرد میدانند که کفش نامناسب فقط روند پیدایش انحراف شست پا را تشدید می کند. بیماری ممکن است زمینه خانوادگی داشته باشد. کفش نامناسب شامل کفش هایی با پنجه تنگ و باریک و کفش های پاشنه بلند است که از مهم ترین علل ایجادکننده این بیماری به شمار می آید. انحراف شست پا که در انگلیسی آن را بانیون می نامند، بعلت فشار ممتد به کنار شست پا و انحراف آن به سمت انگشتهای کناری ایجاد می شود. به دلیل این فشار بافت های اطراف مفصل و غضروف شست پا ممکن است متورم و ملتهب و دردناک شوند. در تحقیقی متوجه شدند که در فرهنگ هایی که پوشیدن کفش چندان رایج نیست، هیچ موردی از وجود انحراف شست پا گزارش نشده است و این تحقیق به تئوری کفش نامناسب به عنوان علت اصلی ایجاد انحراف شست پا اعتبار بیشتری افزود
بخشی از برآمدگی و تورم اطراف مفصل شست پا به دلیل تورم کیسهٔ بورسا اطراف مفصل یا به دلیل رشد استخوان اضافی حول مفصل می باشد. بخشی دیگر از این برجستگی در واقع سر استخوان متاتارسال اول است که به سمت جانبی منحرف شده است.
انحراف محوری اصطلاحی در ستاره شناسی است و به زاویهٔ بین محور چرخش اجسام و خط عمود بر صفحهٔ مداری آنها گفته می شود. طی حرکت جسم در مسیر مداری خود، مقدار انحراف محوری تغییری نمی کند؛ اما خط انحراف سیاره در هنگام یک دور گردش کامل به دور خورشید در یک دایره و به میزان ۳۶۰ درجه حرکت می کند.
دایرةالبروج
دوران
میزان این انحراف برای کره زمین به اندازهٔ ۲۳٫۴ درجه است. در بین اجرام منظومه شمسی، انحراف از محور زهره ۱۷۷٫۳ درجه است که باعث شده تا از غرب به شرق بچرخد و قطب شمال و جنوب جغرافیایی آن جابجا شود؛ نیز سیارهٔ غیرعادی دیگر اورانوس است که با ۹۷ درجه انحراف محوری، قطب شمال آن همیشه رو به خورشید است.
صفحهٔ مداری زمین در منظومهٔ شمسی، صفحهٔ دایرةالبروج نامیده می شود و در نتیجه انحراف محوری زمین را انحراف یا میل دایرةالبروج می گویند نماد آن حرف یونانی ε است. انحراف ۲۳٫۴ درجه ای زمین دلیل اصلی پیدایش فصل هاست.
در صورتی که میزان انحراف محوری زمین کم می بود، مناطق قطبی زمین از نور بسیار کمتری بهره می بردند؛ چرا که این انحراف باعث می شود تا در فصلی از سال (تابستان نیم کره ها) بر قطبی که به طرف خورشید منحرف شده است نور بیشتری بتابد. تغییر در اندازهٔ انحراف محوری تاثیر مستقیمی بر میزان شدت گرما و سرما در فصل ها می گذارد.
انحراف مداری (به انگلیسی: Orbital inclination) فاصلهٔ زاویه بین صفحهٔ مداری و یک صفحهٔ دیگر، به عنوان صفحهٔ مرجع (معمولا صفحهٔ دایره البروج یا صفحهٔ استوای سماوی) است. این زاویه، یکی از ۶ پارامتر اصلی مداری است که جهت گیری و شکل مدار سماوی را نشان می دهد. در منظومهٔ شمسی انحراف مداری به زاویهٔ میان صفحهٔ مداری سیارات و صفحهٔ دایرةالبروج، می باشد. در فراسیاره ها این زاویه، زاویهٔ میان صفحهٔ مداری فراسیاره و صفحهٔ آسمان (صفحهٔ عمود بر راستای دید) است.
میل (ستاره شناسی)
میل مغناطیسی
انحراف، لغت نامه دهخدا
زاویه انحراف، شبکه ملی مدارس
در آمار انحراف معیار (به انگلیسی: standard deviation) (که با نماد σ نشان داده می شود) یکی از شاخص های پراکندگی است که نشان می دهد به طور میانگین داده ها چه مقدار از مقدار متوسط فاصله دارند. اگر انحراف معیار مجموعه ای از داده ها نزدیک به صفر باشد، نشانه آن است که داده ها نزدیک به میانگین هستند و پراکندگی اندکی دارند؛ در حالی که انحراف معیار بزرگ بیانگر پراکندگی قابل توجه داده ها می باشد. انحراف معیار برابر با ریشه دوم واریانس است. خوبی آن نسبت به واریانس، این است که هم بعد با داده ها می باشد.
امیدریاضی
واریانس
انحراف معیار برای تعیین ضریب اطمینان در تحلیل های آماری نیز به کار می رود. در مطالعات علمی، معمولاً داده های با اختلاف بیشتر از دو انحراف معیار از مقدار میانگین به عنوان داده های پرت در نظر گرفته و از تحلیل، خارج می شوند.
نام انحراف معیار نخستین بار از سوی کارل پیرسون در سال ۱۸۹۴ پیشنهاد شد پیش از او نام های دیگری برای این مفهوم پیشنهاد شده بود برای نمونه، گاوس به آن خطای میانگین می گفت.
انحراف معیار برای یک مجموعه متناهی، برابر است با جذر میانگین مربعات اختلاف داده ها با میانگینشان. نمونه عددی زیر می تواند نحوه محاسبه انحراف معیار را نشان دهد. نمرات یک کلاس به صورت زیر اعلام شده است:
انحراف مغناطیسی خطای ناشی از تأثیرات جاذبه های مغناطیسی موضعی و منطقه ای (مانند فلز و الکتریسیته) ااست، که باید در کنار میل مغناطیسی در نظر گرفته شود. هر گاه قطب نما در نزدیکی اشیای آهنی یا فولادی یا منابع الکتریکی قرار گرفته باشد، عقربه اش از جهت قطب مقداری منحرف می شود. کلاً به همراه داشتن اشیایی از جنس آهن یا انواع مشابه آن می تواند باعث اختلال در حرکت عقربه شود. حتی وجود یک گیره کاغذ روی نقشه ممکن است مسئله ساز شود؛ بنابراین، هنگام استفاده از قطب نما باید مطمئن شویم که از اشیای انحراف دهنده آن، به طور کلی دور است. همچنین احتمال تأثیرگذاری جاذبه های مغناطیسی موجود در خاک نیز وجود دارد، که بسیار نادر است؛ ولی در مکان هایی که مثلاً معدن آهن وجود دارد باید در نظر گرفته شود.
Deviation curve of magnetic compass: Method explained and free software
در جدول زیر حداقل فاصلهٔ وسایل مختلف از قطب نما -برای این که قطب نما شمال مغناطیسی را به درستی نشان دهد- آمده است:
در علم آمار، میانه قدر مطلق انحراف (MAD)، معیاری مقاوم از میزان تغییرات یک نمونه از داده تک متغییره کمّی است. برای داده تک متغیره مثل X1, X2, ..., Xn کمیت MAD به صورت میانه قدر مطلق انحراف از میانه کل داده تعریف می شود:
Russell, Roberta S.; Bernard W. Taylor III. (2006). Operations Management. John Wiley & Sons. pp. 497–498. ISBN 0-471-69209-3.
Venables, W.N.; B.D. Ripley (1999). Modern Applied Statistics with S-PLUS. Springer. p. 128. ISBN 0-387-98825-4.
به دیگر سخن، ابتدا فاصله نمونه ها با میانه آنها را به دست می آوریم. سپس میانه قدر مطلق این فاصله ها را به عنوان خروجی آزمون اعلام می کنیم. کاربرد این آزمون در محاسبه میزان پراکندگی داده است. به عبارت دیگر، MAD یک آماره مقاوم نسبت به داده های پرت است. این آزمون در زمینه داده های پرت مقاوم تر از انحراف استاندارد عمل می کند. در انحراف استاندارد مجذور فاصله ها از میانگین محاسبه می شوند و در نتیجه داده های دورتر وزن بیشتری می گیرند. از این روست که داده های پرت تاثیر فراوانی بر آن می گذارند. در آزمون MAD ولی انحراف تعداد کمی از داده های پرت بی تاثیر خواهد بود. از آنجایی که آزمون MAD از انحراف استاندارد یا واریانس مقاوم تر است، با توزیع هایی که میانگین یا واریانس ندارند همچون توزیع کوشی بهتر عمل می کند.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

انحراف در دانشنامه آزاد پارسی

اِنحراف (deviance)
(یا: کجروی) رفتار نابهنجار، یعنی رفتاری که از هنجارها یا قوانین یک جامعه یا گروه عدول می کند، و به همین سبب مستلزم مجازات و نظارت اجتماعی باشد یا بدنامی به بار آورد. کجروی مفهومی نسبی است؛ چه بسا رفتاری که در برخی از جوامع کجروانه تلقی می شود در جوامع دیگر بهنجار باشد. یک کنشواحد (مثل قتل)، در جامعه ای خاص، برحسب این که در چه شرایطی صورت پذیرد (مثلاً درخلال جنگ یا برای پول)، ممکن است بهنجار یا انحرافی تلقی شود. برخی از جامعه شناسان استدلال می کنند که ملاک تعیین کجروی همانا واکنشدیگران در قبال آن کنش است، نه خود کنش؛ به عبارتی دیگر، رفتار انحرافی صرفاً رفتاری است که مقبول دیگران نباشد. این اصطلاح به همان اندازه که برای اعمال مجرمانه به کار می رود به ناهنجاری های جزئی (مثل جویدن ناخن) نیز اطلاق می شود.

ارتباط محتوایی با انحراف

انحراف در جدول کلمات

انحراف به راست
تیامن
انحراف چشم
استرابیسم

معنی انحراف به انگلیسی

aberrance (اسم)
انحراف ، گمراهی ، کجراهی
deviation (اسم)
انحراف ، ضلالت ، انحراف جنسی
deflection (اسم)
انحراف ، شکست ، انحناء ، پیچش ، انکسار ، خم سازی
departure (اسم)
انحراف ، حرکت ، کوچ ، مرگ ، عزیمت ، فراق
aberration (اسم)
انحراف ، گمراهی ، کجراهی ، ضلالت ، فریفتگی ، غلط ، عدم انطباق کانونی
perversion (اسم)
انحراف ، بدراهی ، انحراف جنسی یا اخلاقی
deviance (اسم)
انحراف ، سقم ، برگشتگی ، رفتار منحرف ، کج رفتاری
inclination (اسم)
انحراف ، نهاد ، تمایل ، عطف ، خو ، شیب ، خمیدگی بجلو و پایین
leaning (اسم)
انحراف ، میل ، تمایل ، طبع ، کجی ، علاقه شدید به چیزی ، تمایلات
trepan (اسم)
انحراف ، جهت ، چرخش
perturbation (اسم)
انحراف ، اشفتگی ، تشویش ، اختلال
digression (اسم)
انحراف ، گریز
skew (اسم)
انحراف ، کجی
offset (اسم)
انحراف ، فرزند ، چین ، افست ، چاپ افست ، نقطه شروع مسابقه ، وزنه متعادل ، رقم متعادل کننده ، جابجا سازی
slope (اسم)
انحراف ، کجی ، شیب ، سرازیری ، سراشیبی ، زمین سراشیب ، سرزیری
leeway (اسم)
انحراف ، مهلت ، راه گریز ، حرکت یکوری ، یک ورشدگی کشتی در اثر باد
corruption (اسم)
انحراف ، فساد ، چرک
deflexion (اسم)
انحراف ، انحناء ، پیچش ، خم سازی
refraction (اسم)
تخفیف ، انحراف ، تجزیه ، شکست ، انکسار
fall-off (اسم)
انحراف ، نزول
detour (اسم)
انحراف
deviancy (اسم)
انحراف ، برگشتگی ، رفتار منحرف ، کج رفتاری
invert (اسم)
انحراف ، برگشتگی ، برگردانی ، سوء تعبیر ، قلب عبارت
perversity (اسم)
انحراف ، بدراهی ، کژی ، منحرف بودن
yaw (اسم)
انحراف ، تجاوز از حدود ، انحراف کشتی از مسیر خود

معنی کلمه انحراف به عربی

انحراف
استطراد , انحراف , انعطاف , تعديل , فساد , فسحة , مغادرة , مقلوب , منحدر , ميل
اعوجاج
انحراف
تضليل الرأي العام
مطلق
خطا

انحراف را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

رامین ٢٣:٣٥ - ١٣٩٦/٠٤/٢٠
Deviation
|

شهریار آریابد ٠٨:٤٨ - ١٣٩٧/١٠/١٥
کژروی
|

٢٣:٤٣ - ١٣٩٨/٠٧/٣٠
دورشده
|

Raman ٢١:٠٦ - ١٣٩٨/٠٨/١٦
روبه پایین آمدن
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• انحراف اینستاگرام   • انحراف سعودي   • فیلم انحراف   • انحراف الانف   • اینستاگرام انحراف تایم   • انحراف تويتر   • انحراف تایم instagram   • انحراف العين   • معنی انحراف   • مفهوم انحراف   • تعریف انحراف   • معرفی انحراف   • انحراف چیست   • انحراف یعنی چی   • انحراف یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی انحراف
کلمه : انحراف
اشتباه تایپی : hkpvht
آوا : 'enherAf
نقش : اسم
عکس انحراف : در گوگل


آیا معنی انحراف مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )