برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1227 100 1

اندونزی

/'andonezi/

معنی اندونزی در لغت نامه دهخدا

اندونزی. [ اَ دُ ن ِ ] (اِخ ) کشوری است دارای حکومت جمهوری که از مجموعه ای جزایر (قریب 3000 جزیره ٔ بزرگ و کوچک ) تشکیل یافته است. اندونزی در جنوب شرقی آسیا در اقیانوس کبیر قرار دارد و خط استوا از وسط این جزایر میگذرد.از قدیم این نامها بر مجموعه ٔ جزایر اندونزی اطلاق شده : 1- نوسنتارا (Nusantara) مرکب از «نوسا» بمعنی جزایر یا وطن و «انتارا» به معنی بین و شاید مقصود ازآن جزایر یا وطن میان دوقاره یعنی آسیا و استرالیا و بین دو اقیانوس ساکن و هند است. 2- اینسولیند (Inisulinde) بمعنی جزایر هند. 3- جزایر مالایا. 4- جزایرهند شرقی. 5- قدمای عرب و هم اکنون برخی از آنان جاوه را بر مجموعه جزایر اندونزی از باب اطلاق جزء بر کل اطلاق کرده اند. 6- اندونزی که مرکب از دو کلمه ٔ «اندو» محرف هندو و «نیزی »جزایر است. این کلمه از سال 1850م متداول شده است. معرب آن «اندونسیا» است. (از کتاب هذه هی اندونسیا ص 18 بنقل از یادداشتهای لغت نامه ). وسعت اندونزی در حدود 1/9 میلیون کیلومترمربع و جمعیتش در حدود یکصد و پنج میلیون تن است. جزایر بزرگ و معروف آن عبارتند از: سوماترا ، جاوه ، جزایر سولاوزی ، جزایر ملوک و بالی علاوه براین قسمت عمده ٔ جزیره ٔ کالیمانتان (برنئو) و قسمت غربی گینه ٔ جدید بنام ایریان و نیمه ٔ غربی جزیره ٔ تیمر جزء این کشور است. اوضاع طبیعی : در جزایر اندونزی یک رشته ٔ کوههای آتشفشانی از مغرب به مشرق کشیده شده و جلگه های ساحلی آن در کنار دریا باریک وکم وسعت است. این کوهها اغلب دارای قلل متعدد آتشفشانی و برخی از آنها روشن است. خاک جزایر اندونزی چون در بیشتر جاها از لایه های آتشفشانی تشکیل شده حاصلخیر و برای کشت انواع محصولات استوایی استعداد دارد. آب و هوای اندونزی گرم و مرطوب است و باران در آن فراوان می بارد و رودهای پرآب و متعدد ولی کم عرض در آن جاری است. نژاد: مردم اندونزی از شاخه های نژاد زردند که با اقوام زردپوست جنوب آسیا اختلاط پیدا کرده اند. در سراسر اندونزی قریب 131 قوم مختلف زندگی می کنند.
زبان و دین : زبان مردم اندونزی مالایایی است و زبان هلندی نیز بر اثر تسلط چند صدساله ٔ هلند در این کشور رایج است. و نیز زبانهای محلی در جزایر مختلف معمول است بیش از 95 میلیون تن از ...

معنی اندونزی به فارسی

اندونزی
مجموعه ای از جزایر ( قریب ۳٠٠٠ جزیره بزرگ و کوچک ) است در جنوب شرقی آسیا در اقیانوس کبیر . سابقا این جزایر در تصرف هند و به هند هلند موسوم بوده ولی بعد از آنکه کشوری مستقل و آزاد گردید آنرا [ اندونزی ] گفتند . خط استوا از وسط این جزایر می گذرد . مساحت آن ۱۹۸۵٠٠٠ کیلو متر مربع و جمعیت آن در حدود ۱۴۵ میلیون تن است پایتخت آن شهر [ جاکارتا ] می باشد که در جزیره جاوه قرار دارد و سابقا [ باتاوا ] نامیده می شد . شهر مهم آن سورابایا است . معادن : قلع نفت زغال سنگ مس محصولات کشاورزی توتون برنج قهوه و کائوچو . تا ۱۹۴۲ م . اندونزی متعلق به هلند بود از ۱۹۴۲ تا ۱۹۴۵ تحت اشغال ژاپن در آمد . در ۱۷ اوت ۱۹۴۵ ملیون برهبری دکتر احمد سوکارنو و دکتر حتی اعلام جمهوری کردند . چهار سال تمام میان نیرو های هلند و اندونزی جنگ بود تا در ۱۹۴۹ موافقت نامه ای امضا شد همه سرزمین اندونزی بجز گینه نو بحکومت موقت [ جمهوری ] ایالات متحده اندونزی واگذار شد . در ۱۶ دسامبر ۱۹۴۹ دکتر سوکارنو بریاست جمهوری انتخاب گردید . دین مردم اندونزی ۹٠ درصد مسلمان و بقیه مسیحی هندو یا بودایی هستند . زبان رسمی آنان [ اندونزی ] است ولی بزبانهای مختلف گفتگو می کنند .
کشوری است دارای حکومت جمهوری که از مجموعه ای جزایر تشکیل یافته است . اندونزی در شرق آسیا در اقیانوس کبیر قرار دارد . و خط استوا از وسط این جزایر می گذرد .

اندونزی در دانشنامه اسلامی

اندونزی
جمهوری اندونزی کشوری است مرکب از جزیره های بسیار که در مجمع الجزایر مالایا بین هند و چین و استرالیا قرار گرفته است. پایتخت آن جاکارتا است.
از قرن هفدهم، هند شرقی مهم ترین و سودآورترین بخش امپراتوری هلند به شمار می رفت. به غیر از اشغال کوتاه مدت بریتانیایی ها (تا) و قیامهای گاه گاهی محلی، هلند کنترل این کشور را تا حفظ کرد. در این سال ژاپنی ها به این مستعمره هجوم آوردند و به عنوان آزاد کنندگان کشور از حکومت استعماری مورد استقبال اکثر اندونزیایی ها قرار گرفتند با تسلیم ژاپن در ۱۹۴۵، احمد سوکارنو بنیانگذار حزب ملیون جمهوری مستقل اندونزی را اعلام کرد. . هلندیها پس از چهار سال جنگ متناوب ولی وحشیانه، تحت فشار بین المللی استقلال اندونزی را در ۱۹۴۹ پذیرفتند.
جغرافیا
اندونزی چهارمین کشور پر جمعیت دنیا است و مسلمانان آن از هر کشور دیگری بیشترند. اندونزی در واقع مجموعه ای از جزایر (قریب به جزیره بزرگ و کوچک) است که در جنوب شرقی آسیا در اقیانوس کبیر قرار دارد. سابقا این جزایر در تصرف هند و به هند هلند موسوم بود ولی بعد از آنکه کشوری مستقل و آزاد گردید، «اندونزی» نام گرفت. مساحت این کشور کیلومتر مربع و پایتخت آن شهر جاکارتا است که در جزیره جاوه قرار دارد و سابقا باتاویا نامیده می شد. شهر مهم آن سورابایا است. این کشور دارای معادن قلع، نفت ، ذغال سنگ و مس است و توتون ، برنج ، قهوه و کائوچو جزو محصولات کشاورزی این کشور است. به بیان دیگر این کشور، به شکل یک قوس، مشتمل بر هزاران جزیزه در طول خط استوا، مانند کالی مانتان، سوماترا، ایریان جایا، مادورا، سولاوزی، جاوه، بالی و جزایر سوندای کوچک (از جمله لامبارک، فلورس و تیمور) است. اندونزی، چهارمین کشور پرجمعیت دنیا محسوب می شود. تعداد ۳۰۰۰ جزیره ان مسکونی است. مردم این کشور در سواحل جزایر و یا در دره ها و بخصوص در جزیره جاوه زندگی کرده، و کشاورز می باشند. بیشتر جزایر اندونزی، غیر قابل سکونت هستند. این کشور، آب و هوای گرم و استوای داشته، و بارانهای موسمی، سبب رونق کشاورزی می شود. جاوه و همسایه کوچکترش مادورا جمعیت متراکمی دارند و نزدیک به دو سوم مردم اندونزی را در خود جای می دهند. سلسله جزایر شمالی متشکل است از کالیمانتان (بخش اندونزیایی جزیره بورنئو)، جزایر نامنظم و کوهستانی سولا ...

اندونزی در دانشنامه ویکی پدیا

اندونزی
مختصات: ۶°۱۰٫۵′ جنوبی ۱۰۶°۴۹٫۷′ شرقی / ۶٫۱۷۵۰°جنوبی ۱۰۶٫۸۲۸۳°شرقی / -6.1750; 106.8283
جزیره سوماترا: یکی از بزرگترین جزیره های جهان است و با جزیره های جاوه، سلبس و برنئو، در مجموع، جزایر سوندای بزرگ نامیده می شوند. قسمت عمده آن را جلگه ها و نواحی پست تشکیل داده و ارتفاعات آن (از جمله کوه های باریسان) در کناره غربی آن تا سمت شمال گسترده شده و دارای وسعت زیادی می باشند. رودهای آن کوتاه و پرآب بوده و اکثراً از سمت غرب به شرق جاری هستند و مهم ترینشان عبارتند از: کامپار، بارومون، ایندراگیری، روکان، موسی و هاری. جنگل ها که اغلب غیرقابل نفوذند، وسعت زیادی دارند؛ و مرداب های وسیعی نیز در کرانه شرقی آن وجود دارند. بلندترین نقطه آن قله کرینتجی (۳۸۰۰ متر) است.
جزیره جاوه: پنجمین جزیره وسیع اندونزی و از پرجمعیت ترین آن ها است که بیش از ۶۵٪ جمعیت کشور در آن زندگی می کنند. کوه ها در تمام نقاط آن پراکنده شده و قسمت اعظم آن را جلگه ها و جنگل ها تشکیل می دهند. رودهای آن عمدتاً کوتاه و پرآب بوده و مهمترینشان عبارتند از: سولو، سرانگ، تاروم، سرایو و مانوک. بلندترین نقطه آن قله سمرو با ۶۷۶, ۳ متر ارتفاع است.
اَندونِزی یا به طور رسمی جمهوری اندونزی کشوری است که در آسیای جنوب شرقی و اقیانوسیه قرار دارد. اندونزی یک مجمع الجزایر متشکل از ۱۷٬۵۰۸ جزیره و ۳۳ استان است.
اندونزی با جمعیت بیش از ۲۶۰ میلیون نفر، چهارمین کشور پرجمعیت دنیا است. نظام سیاسی این کشور جمهوری با انتخابات مجلس و ریاست جمهوری می باشد. پایتخت اندونزی جاکارتا است.
زبان رسمی این کشور زبان اندونزیایی و واحد پول آن روپیه است. مردم این کشور متشکل از اقوام گوناگونی است که جاوه ای ها با حدود ۴۰ درصد بزرگ ترین قوم هستند و پس از آن ها سوندانی ها با ۱۵ درصد قرار دارند. جاوه ای ها بر امور سیاسی اندونزی چیرگی دارند.
عکس اندونزی
اندونزی ایر ترنسپورت (به انگلیسی: Indonesia Air Transport) یک شرکت هواپیمایی با کد یاتا I8 است که در تاریخ ۱۹۶۸ میلادی تأسیس شده ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

اندونزی در دانشنامه آزاد پارسی

اَندونزی (Indonesia)
جاکارتا، جاکارتا، جاکارتا، موقعیت. جمهوری اندونزی، پنجمین کشور وسیع قارّه آسیا، در آب های جنوب شرقی آسیا و در شمال غربی استرالیا واقع است. دریاهای چین جنوبی، سِلِب، و اقیانوس آرام از شمال، کشور پاپوآ گینۀ نواز شرق، و دریاهای آرافوراو تی مورو اقیانوس هند از جنوب و غرب آن را در میان گرفته اند. مساحت این کشور ۱,۹۰۴,۴۳۵ کیلومتر مربع است و شهر جاکارتاپایتخت آن است.سیمای طبیعی. اندونزی مجمع الجزایری است مرکب از حدود ۱۳,۷۰۰ جزیرۀ بزرگ و کوچک که در پهنه ای با وسعت ۱۰,۲۰۰,۰۰۰ کیلومتر مربع در آب های اقیانوس های هند و آرام گسترده است. حدود ۶هزار جزیرۀ این کشور مسکونی است و درازای آن از شرق به غرب به ۵,۱۰۰ کیلومتر بالغ می شود. جاوه، سوماترا، و سولاوزیبزرگ ترین جزایر این کشورند و نیز در جزیرۀ بزرگ بورنئوبا کشور مالزی، و در جزیرۀ گینۀ نو با کشور پاپوا گینۀ نو، و در جزیرۀ تی مور با کشور نوبنیاد تی مور شرقی شریک است. رشته جزایر جاوه، سوماترا، فلورس، تی مور، و تانیمبارمرز جنوبی این کشور را تشکیل می دهند و بیشتر جزایری که در شمال رشته جزایر مزبور جا دارند، از یک توده کوه مرکزی تشکیل شده اند که پیرامون آن ها را جلگه های ساحلی فرا گرفته است. کوه پونچاک جایادر استان پاپوآی غربی (غرب جزیرۀ گینۀ نو)، با ارتفاع ۵,۰۳۰ متر، بلندترین کوه کشور اندونزی محسوب می شود. وجود آتشفشان های فعالی مانند کِرینچی، با ارتفاع ۳,۸۰۵ متر در جزیرۀ سوماترا، و سِمِرو، با ارتفاع ۳,۶۷۶ متر در جزیرۀ جاوه از ویژگی های رشته جزایر جنوبی محسوب می شود. فعالیت آتشفشان های مزبور در روزگار گذشته، موجب باروری و حاصل خیزی خاک اراضی جزایر جنوبی، به ویژه جزیرۀ جاوه، شده و بسیاری از کشاورزان اندونزیایی را در آن ها به کار مشغول داشته است. اگرچه دیگر جزایر از نظر بارآوری و حاصل خیزی به پای جزیره های جنوبی نمی رسند، در عوض از منابع زیرزمینی سرشاری چون نفت و مس و جنگل درختان گران بها برخوردارند. در اندونزی رودخانه های بسیاری جریان دارند که بیشتر کوتاه و پرآبند و رودهای باریتو، (۸۹۰ کیلومتر)، مامبِرامو، (۸۰۰ کیلومتر)، ماهاکام، (۶۴۵ کیلومتر)، بزرگ ترین و مهم ترین آن ها هستند. کشور اندونزی به ۲۵ استان تقسیم می شود و شهرهای مهم آن عبارت اند از جاکارتا، پالِمبانگ، مِدان، باندونگ، سِمارانگ، سوراب ...

نقل قول های اندونزی

اندونزی کشوری در جنوب شرق آسیا، دربرگیرندهٔ هزاران جزایر آتشفشانی، کانون صدها گروه قومی است که به زبان های گوناگون سخن می گویند.
• «نظر به اینکه استقلال، حق طبیعی هر ملتی است، استعمار باید از این جهان برچیده شود زیرا استعمار با انسانیت و عدالت سازگار نیست.» مقدمه قانون اساسی ۱۹۴۵ اندونزی
• «پرچم: پرچم امروزی اندونزی سابقه ای دیرین دارد و نخستین بار در طول امپراتوری مادیوپاهیت در فاصلهٔ سال های ۱۲۰۰–۱۴۷۵م به اهتزار درآمده است. به هنگام تسلط هلندی ها بر اندوزی این پرچم همیشه سمبل انقلاب و مقاومت و استقلال بوده و توسط ناسیونالیست ها به اهتزار درمی آمد تا مقاومت مردم را در مقابل استعمارگران نشان دهد. با استقلال کشور در ۱۹۴۹م این پرچم بر فراز بیش از ۱۳۰۰۰ جزیرهٔ اندونزی که آن را به صورت بزرگترین مجمع الجزایر جهان درآورده است به اهتزار درآمد و به عنوان پرچم ملی کشور برگزیده شد.» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

ارتباط محتوایی با اندونزی

اندونزی در جدول کلمات

اندونزی
جاکارتا
از جزایر اندونزی که چندی پیش کنفرانس سران درباره تغییرات آب و هوایی در آنجا تشکیل شد
بالی

معنی کلمه اندونزی به عربی

اندونزی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

محمدپارسا
(Indonesia)
نام فارسی آن دخیل از فرانسوی Indonésie است. نامی بر اساس یونانی که در سده 19 به کار رفت و به معنای "جزایر هند".
Nederlands Oost-Indie (هند شرقی هلند، نام پیشین).
Nam Dương (ویتنامی). ویکی

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• اندونزی بالی   • اندونزی مقصدها   • جاکارتا اندونزی   • نام جزایر اندونزی   • تور اندونزی   • جمعیت مالزی   • نقشه اندونزی   • بازیگر فیلم راننده تاکسی   • معنی اندونزی   • مفهوم اندونزی   • تعریف اندونزی   • معرفی اندونزی   • اندونزی چیست   • اندونزی یعنی چی   • اندونزی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اندونزی
کلمه : اندونزی
اشتباه تایپی : hkn,kcd
آوا : 'andonezi
نقش : اسم خاص مکان
عکس اندونزی : در گوگل

آیا معنی اندونزی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )