انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1087 100 1

انرژی اتمی

انرژی اتمی در دانشنامه ویکی پدیا

انرژی اتمی
انرژی اتمی یا انرژی هسته ای عبارست از استفادهٔ فرایندهای هسته ای حرارت زا برای ایجاد گرما و الکتریسیته ی مفید. این واژه شامل شکافت هسته ای، پرتوزایی و همجوشی هسته ای می باشد. امروزه، شکافت هسته ای عناصر دستهٔ آکتینیدها در جدول تناوبی اکثریت قریب به اتفاق انرژی هسته ای مورد نیاز بشر را با استفاده از فرایندهای پرتوزایی تولید می کند، که در درجهٔ اول به شکل انرژی زمین گرمایی و مولد گرما-الکتریکی ایزوتوپی نیاز انسان را برطرف می سازد. نیروگاه های هسته ای، جدا از سهمی که در تامین رآکتورهای شکافت هسته ای نیروهای دریایی دارند، حدود ۵٫۷ درصد انرژی جهان و ۱۳ درصد الکتریسیته جهان را در سال ۲۰۱۲ تامین می کردند. در سال ۲۰۱۳، آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش داد که ۴۳۷ رآکتور هسته ای فعال در ۳۱ کشور وجود دارد اگرچه تمام رآکتورها الکتریسیته تولید نمی کنند. به علاوه، تقریباً ۱۴۰ کشتی دریایی وجود دارد که با استفاده از حدوداً ۱۸۰ رآکتور، نیرو محرکهٔ هسته ای آنان را تامین می کنند. پس از ۲۰۱۳، رسیدن به افزوده خالص انرژی به وسیلهٔ همجوشی هسته ای پایدار، به استثنای منابع انرژی همجوشی مانند خورشید، فضایی مداومی برای تحقیقات فیزیکی و مهندسی ایجاد کرده است. انرژی هسته ای نوعی انرژی است که توسط واپاشی هسته ای، شکافت هسته ای، یا گداخت هسته ای تولید شده و اساس آن را می توان با معادلهٔ ΔE = Δm.c² توصیف کرد.
در هر اتمی، ذراتی از انرژی نهفته که اجزای مختلف اتم نیز به وسیلهٔ همان بهم پیوند یافته است لذا هسته اتم منبعی از انرژی بشمار می رود که با شکافت اتم این انرژی رها می شود. انرژی نهفته در هسته اتم های برخی از عناصر (مانند اورانیوم) می تواند با آزاد شدن، همان کاری را بکند که سوزاندن مقدار زیادی نفت و گاز انجام می دهد که البته سوزاندن نفت و گاز، مشکلات زیست محیطی ایجاد کرده و مقدار زیادی گاز گلخانه ای تولید می کند.
مذاکرات انرژی هسته ای به طور مداوم وجود دارد. حامیانی چون سازمان هسته ای جهانی، آژانس بین المللی انرژی اتمی و طرفداران محیط زیست انرژی هسته ای مدعی هستند که انرژی اتمی، یک منبع انرژی ایمن و پایدار است که تولید کربن را کاهش می دهد. مخالفانی چون سازمان جهانی صلح سبز و اطلاعات و منابع خدمات هسته ای، بر این باورند که انرژی هسته ای خطر بزرگی برای انسان و محیط زیست محسوب می شود.
حوادث و اتفاقات هسته ای و تابشی شامل حادثه چرنوبیل (۱۹۸۶)، حادثه اتمی فوکوشیما ۱ (۲۰۱۱) و حادثه تری مایل آیلند (۱۹۷۹)، می باشد. تا کنون چندین حادثهٔ زیر آبی نیز اتفاق افتاده است. بررسی از دست دادن حیات به ازای هر واحد انرژی تولید شده، نشان می دهند که انرژی هسته ای، مرگ و میر کمتری نسبت به دیگر منابع اصلی انرژی، ایجاد می کند. انرژی حاصل از زغال سنگ،نفت، گاز طبیعی و انرژی آبی به ازای واحد انرژی تولید شده، به علت آلودگی هوا و حوادث انرژی مرگ و میر بیشتری ایجاد می کنند. هزینهٔ انسان برای تخلیهٔ جمعیت های تحت تاثیر معیشت های از دست رفته، بسیار گزاف است.
همراه سایر منابع انرژی پایدار، انرژی هسته ای، روش تولید انرژی کم کربن برای ایجاد الکتریسیته است، که در مقایسه با انتشار گازهای گلخانه ای در هر واحد از انرژی تولید شده، شبیه سایر منابع تجدید پذیر است. بدین ترتیب، از زمان آغاز تجاری سازی نیروگاه های هسته ای در دههٔ ۱۹۷۰، از تولید ۶۴ گیگاتن کربن دی اکسید معادل، جلوگیری شده است.
بعد از سال ۲۰۱۲، بر اساس گزارشات آژانس بین المللی انرژی اتمی، ۶۸ رآکتور هسته ای در ۱۵ کشور در حال ساخت بود و تقریباً ۲۸ عدد از آن ها با جدید ترین رآکتورهای هسته ای، به جمهوری خلق چین تعلق داشت. آن ها بعد از ماه مه ۲۰۱۳، به تورین برقی متصل شدند. این ماجرا در ۱۷ فوریهٔ ۲۰۱۳ در نیروگاه هسته ای هنگیان در چین اتفاق افتاد. در ایالات متحده دو رآکتور نسل سه جدید در وگتل در حال ساخت هستند. مقامات عالی رتبهٔ صنعت هسته ای ایالات متحده انتظار دارند تا سال ۲۰۲۰، ۵ رآکتور جدید وارد تمام نیروگاه های موجود شوند. در سال ۲۰۱۳، رآکتورهای چهار ساله و غیر رقابتی، برای همیشه از رده خارج شدند.
حادثهٔ اتمی فوکوشیما ۱ ژاپن، در سال ۲۰۱۱، که در رآکتوری اتفاق افتاد که در دههٔ ۱۹۶۰ طراحی شده بود، یک بازرسی دوباره برای امنیت و ایمنی هسته ای و سیاست انرژی هسته ای در بسیاری از کشورها، ایجاد کرد. آلمان تصمیم گرفته است که تا سال ۲۰۲۲ تمام رآکتوهای خود را غیرفعال کند و ایتالیا نیز انرژی هسته ای را تحریم کرده است. پس از واقعهٔ فوکوشیما در سال ۲۰۱۱، آژانس بین المللی انرژی اتمی تصمیم گرفته است که ظرفیت تولید انرژی هسته ای را تا سال ۲۰۳۵ به نصف کاهش دهد.
انرژی اتمی (انگلیسی: Atomic Power) یک فیلم مستند کوتاه آمریکایی است که توسط قدم روی زمان تولید شد و در ۹ اوت ۱۹۴۶، یک سال پس از پایان جنگ جهانی دوم، منتشر شد. این فیلم نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم مستند کوتاه شد.
۹ اوت ۱۹۴۶ (۱۹۴۶-08-۰۹)
آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) یک سازمان بین المللی است که در سال ۱۹۵۷ برای ترویج استفاده صلح آمیز، و جلوگیری از استفاده نظامی، از انرژی هسته ای تأسیس شد. این آژانس به عنوان یک نهاد مستقل و خودمختار تأسیس شده و جزئی از سازمان ملل یا سازمان دیگری نیست با این حال در اساسنامه خود اعلام کرده که گزارش های خود را به مجمع عمومی و شورای امنیت ملل متحد ارائه می دهد.
فهرست نمایندگان دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی
تلاش آمریکا برای خروج از برجام
مقر این سازمان در شهر وین اتریش است و مدیرکل کنونی آن یوکیا آمانو از ژاپن است. آژانس و مدیر کل وقت آن محمد البرادعی در سال ۲۰۰۵ مشترکاً برنده جایزه صلح نوبل شدند. تاکنون ۱۶۴ کشور به عضویت این سازمان درآمده اند.
پیشنهاد تأسیس این سازمان را دوایت آیزنهاور رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد (که به سخنرانی اتم برای صلح معروف شد) در سال ۱۹۵۳ مطرح کرد.
شورای حکام از ۳۵ کشور عضو تشکیل شده است. مطابق ماده ۶ اساسنامه آژانس، ۱۰ عضو شورا باید حتماً از بین کشورهای پیشرفته و صاحب تکنولوژی های هسته ای و ۷ عضو دیگر از بین کشورهای اروپایی انتخاب شوند. برای خاورمیانه و آسیای جنوبی ۲ نماینده در نظر گرفته شده است؛ که امکان افزایش این تعداد وجود دارد.
پادمان آژانس بین المللی انرژی اتمی (انگلیسی: IAEA safeguards) یک سیستم بازرسی و تأیید استفاده صلح آمیز مواد هسته ای به عنوان بخشی از پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای (NPT) است که تحت نظارت سازمان آژانس بین المللی انرژی هسته ای قرار دارد
عملیات: A انجام بازرسی های پادمانی در شرق آسیا و استرالیا
عملیات B: انجام بازرسی های پادمانی در خاورمیانه (جنوب غربی آسیا)، آسیای جنوبی، آفریقا و آمریکا؛ این منطقه جغرافیایی همچنین شامل کشورهای اروپایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند نیز می شود.
عملیات C: انجام بازرسی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا، روسیه و آسیای مرکزی انجام می شود.
عملیات برای تأیید در ایران (مطابق آنچه که در برجام سال ۲۰۱۵ آمده است)
فعالیت های پادمان توسط بخش پادمان که یک اداره جداگانه در آژانس بین المللی انرژی اتمی است، انجام می شود. این وزارت تا مه ۲۰۱۸ توسط معاون مدیر کل ترو واریورانتا (از فنلاند) رهبری می شد. وی در این تاریخ از این سمت استعفا داد.
بیانیه مأموریت بخش پادمان: "نقش اصلی این اداره، حفاظت از محیط زیست، مدیریت و اجرای پادمان های آژانس بین المللی انرژی هسته ای است. این اداره همچنین با پاسخ به درخواست های مربوط به تأیید و کمک های فنی مرتبط با توافق ها و ترتیبات در امر کنترل و خلع سلاح هسته ای. "شرکت می کند. این اداره در بخش های عملیاتی سازماندهی شده است که شامل بازرسانی هستند که بازرسی های امنیتی را در کشورهای عضو آژانس انجام می دهند تا تأیید کنند که آنها به تعهدات خود در NPT عمل می کنند و از تقسیمات این اداره که ابزار و خدمات را برای بازرسان حفاظت فراهم می کند، پشتیبانی می کنند تا بازرسان مأموریت خود را تکمیل کنند. بازرسی های پادمان، برنامه هسته ای هر کشوری که آنرا به آژانس اعلام کرده بررسی می کند و فعالیت های هسته ای مشاهده شده در کشور را با برنامه آن مقایسه می کند.
بخش های عملیات به شرح زیر است:
پیوند نامه ی پیوستی به فردید (منظور) بهبود کارآمدی و بهبود کارایی سازگانِ پادمان های کارگزاری هسته ای (آژانس) در ارد روز ارتی وهیشت سال 1376 خورشیدی برنهاده شد. کشورهایی که دارای پذیرش نامه ی پادمانیِ فراگیر با کارگزاری هستند، می توانند این پیوند نامه را نیز ببندند. بایسته انجام شدن پیوند نامه برای کشور عضو مربوطه بسته به برنهادن آن در مجالس قانون گذاری است. هرچند برخلاف INFCIRC/۱۵۳ پیوستن به این پروتکل داوطلبانه می باشد، اما نحوه عملکرد آژانس و کشورهای غربی و آمریکا به گونه ای بوده است که آن را اجباری نشان می دهد. آژانس ازطریق پروتکل الحاقی دسترسی کامل تری به کل فعالیت های مرتبط به امور هسته ای کشورهای عضو داشته و قادر خواهد بود که از فعالیت های اظهار نشده به صورت مدیریتی نیز بازرسی نماید.
بازرسی های پیوند نامه ی پیوستی: بر پایه ی پیوند نامه ی پیوستی, بازرسی حق آژانس است و نیازی به تصویب شورای حکام (برخلاف بازرسی ویژه) ندارد. از سوی دیگر، آژانس در بازرسی های خود برمبنای پیوند نامه ی پیوستی حق دارد به هر جایی که برای انجام وظایف خود ضروری می داند، دسترسی پیدا کند. این نوع بازرسی بیشتر برای فعالیت های اظهارنشده طراحی شده و درواقع، می توان از آن به بازرسی های مدیریتی تعبیر کرد.
منبع:این مطلب از این منبع اخذ شده است: برنامه هسته ای ایران: واقعیت های هسته ای، کاظم غریب آبادی، مؤسسه چاپ و انتشارات وزارت امور خارجه، پائیز ۱۳۸۷
دبیرستان انرژی اتمی مدارس آموزش متوسطه تهران است که در سال ۱۳۶۹ و در منطقه امیرآباد تهران احداث شد. این دبیرستان وابسته به سازمان انرژی اتمی و مجموعه مدارس سلام است. دبیرستان انرژی از مراکز المپیاد ایران است و مدال های کشوری و جهانی زیادی کسب کرده است.
انجمن یا سازمان اروپایی انرژی اتمی (به فرانسوی: Communauté européenne de l'énergie atomique)، جامعه انرژی اتمی اروپا (EAEC یا اوراتم) یک سازمان بین المللی است که در سال ۱۹۵۷ با هدف ایجاد یک بازار کارشناسی انرژی هسته ای در اروپا، توسعهٔ انرژی هسته ای، و توزیع آن در بین کشورهای عضو، و نیز فروش مازاد آن به کشورهای غیر عضو تأسیس شده است. این انجمن از نظر قانونی از اتحادیهٔ اروپا (EU) متمایزاست، هرچند که اعضای آن همان اندامان اتحادیهٔ اروپا هستند، و خود نهاد هم توسط نهادهای اتحادیهٔ اروپا اداره می شود. از سال ۲۰۱۴، کشور سوئیس نیز در برنامه های اوراتم به عنوان یک دولت همراه و در ارتباط در آن شرکت جسته است.Europæiske Atomenergifællesskab (دانمارکی ) Europese Atoomenergie Gemeenschap (هلندی ) Communauté européenne de l'énergie atomique (فرانسوی) Europäische Atomgemeinschaft (آلمانی ) Ευρωπαϊκή Κοινότητα Ατομικής Ενέργειας (یونانی) Comunità europea dell'energia atomica (ایتالیایی ) Comunidade Europeia da Energia Atómica (پرتغالی ) Comunidad Europea de la Energía Atómica (اسپانیایی )
این نهاد در حال حاضر، تمرکز اصلی خود را بر روی ساخت و ساز رآکتور فیوژن خود: راکتور گرماهسته ای آزمایشی بین المللی (ITER) متوجه ساخته که بودجهٔ آن توسط بخش هسته ای نهاد مالی اروپا (FP7 اف پی۷) تأمین می شود. اوراتم همچنین یک مکانیزم برای ارائه وام به منظور تأمین مالی پروژه های هسته ای در اتحادیهٔ اروپا را فراهم می کند.
مجمع مشترک پیشنهاد گسترش توان پوششی سازمان زغال سنگ و فولاد اروپا را بر دیگر منابع انرژی پیشنهاد داد. با این حال، ژان مونه، ECSC معمار و رئیس (پرزیدنت)، خواستار نهاد جداگانه ای برای پوشش انرژی اتمی بود. لوئیس آرماند مسئول انجام یک مطالعه در مورد چشم انداز استفاده از انرژی هسته ای در اروپا شد. در مورد چشم انداز استفاده از انرژی هسته ای در اروپا شد. لوئیس آرماند مسئول انجام یک مطالعه در مورد چشم انداز استفاده از انرژی هسته ای در اروپا شد. او در گزارش خود به این نتیجه رسید که توسعهٔ بیشتر انرژی هسته ای؛ برای پر کردن کسری به جا مانده از فرسایش ذخایر زغال سنگ و نیز کاهش وابستگی به تولیدکنندگان نفت، مورد نیاز است. با این حال، ایالات بنلوکس و آلمان نیز مشتاق در ایجاد یک بازار عمومی مجرد بودند، با وجود آن توسط فرانسه به دلیل حمایت از تولیدات آن مخالف شد، و ژان مونه انجام آن پروژه را بیش از حد بزرگ و دشوار می دانست. در پایان، مونه پیشنهادی در مورد ایجاد انرژی اتمی جداگانه و جوامع اقتصادی برای آشتی دادن هر دو گروه ارائه داد.
شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی (انگلیسی: Board of Governors of the International Atomic Energy Agency) در کنار مجمع عمومی اعضا، یکی از دو رکن سیاست گذاری در آژانس بین المللی انرژی اتمی است. این شورا ۳۵ عضو دارد و معمولاً پنج بار در سال (در ماه های مارس و ژوئن، دو بار در سپتامبر، پیش و پس از جلسه مجمع عمومی، و در دسامبر) تشکیل جلسه می دهد.
هر عضو در شورای حکام یک رای دارد. ۱۳ عضو از اعضای شورای حکام از سوی شورای حکام قبلی انتخاب می شوند و معمولاً شامل کشورهای توسعه یافته در زمینه انرژی هسته ای هستند. ۲۰ عضو بنا به سهمیه منطقه ای و از سوی مجمع عمومی انتخاب می شوند:
دو عضو دیگر نیز به صورت چرخشی و از بین کشورهای در حال توسعه برگزیده می شوند.
مدرسه مرکزی انرژی اتمی زنجیره ای از مدارس تحت ادارهٔ جامعه آموزش انرژی اتمی، بمبئی هند برای فرزندان کارکنان سازمان انرژی اتمی (DAE) هند است. این مدرسه دارای ۳۰ شعبه در ۱۶ نقطه در سراسر هند است از جمله مدارس واقع در بمبئی، حیدرآباد، کالپکم، (راجستان), کاکراپار (گجرات), کایگا (کارناتاکا), مانوگورو، کودانکولام، ایندور (مادیا پرادش), میسور (کارناتاکا), چترپور، اریسا.
هیئت ملی انرژی اتمی (اسپانیایی: Comisión Nacional de Energía Atómica، CNEA) سازمان دولت آرژانتین در تحقیق و توسعه انرژی هسته ای است. این سازمان در 31 می سال 1950 با هدف توسعه و بهره برداری از انرژی هسته ای برای مقاصد صلح امیز در کشور تأسیس شد.
امروزهCNEA سه مرکز تحقیقاتی اصلی دارد. مرکز اتمی بریلوش شامل موسسه بالسریو است که وابسته به دانشگاه ملی کویو است.که صدها فیزیکدان و مهندس هسته ای از آن فارغ التحصیل شده اند. و مقالات زیادی را به چاپ رسانده اند.
مرکز اتمی ترکیبات سازه ای پیشرو در رآکتورهای تحقیقاتی آرژانتین است. و گروه های تحقیقاتی مواد، فیزیک و شیمی دارد.
مرکز اتمی ازیزا رادیوایزوتوپهای دارویی را در رآکتور تحقیقاتی- تولیدی RA-3 خود تولید می کند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با انرژی اتمی

انرژی اتمی در جدول کلمات

آژانس انرژی اتمی روسیه
روساتم

انرژی اتمی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

هادی مصرنیا ٢١:٢٣ - ١٣٩٧/١٠/١١
استفاده از انرژی آزاد شده از گداخت یا شکافت هسته ای اتم به منظور تخریب.
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی انرژی اتمی   • مفهوم انرژی اتمی   • تعریف انرژی اتمی   • معرفی انرژی اتمی   • انرژی اتمی چیست   • انرژی اتمی یعنی چی   • انرژی اتمی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی انرژی اتمی
کلمه : انرژی اتمی
اشتباه تایپی : hkvCd hjld
عکس انرژی اتمی : در گوگل


آیا معنی انرژی اتمی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )