انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1071 100 1

انرژی تجدیدپذیر

انرژی تجدیدپذیر در دانشنامه ویکی پدیا

انرژی تجدیدپذیر
انرژی تجدیدپذیر (به انگلیسی: Renewable energy)، که انرژی برگشت پذیر نیز نامیده می شود، به انواعی از انرژی می گویند که منبع تولید آن نوع انرژی، بر خلاف انرژی های تجدیدناپذیر (فسیلی)، قابلیت آن را دارد که توسط طبیعت در یک بازه زمانی کوتاه مجدداً به وجود آمده یا به عبارتی منابعی هستند که پس از مصرف به راحتی جایگزین می شوند.
انرژی آبی (نیروی برق آبی)
انرژی بادی
انرژی خورشیدی
انرژی زمین گرمایی
انرژی زیست توده (زیست سوخت)
انرژی امواج، انرژی جزر و مد و انرژی جریان اقیانوسی (انرژی دریایی)
انرژی هیدروژن
در سال های اخیر با توجه به این که منابع انرژی تجدید ناپذیر رو به اتمام هستند این منابع مورد توجه قرار گرفته اند. در سال ۲۰۰۶ حدود ۱۸٪ از انرژی مصرفی جهانی از راه انرژی های تجدید پذیر بدست آمد. سهم زیست توده به طور سنتی حدود ۱۳٪، که بیشتر جهت حرارت دهی و ۳٪ انرژی آبی بود. 4.2٪ باقی مانده شامل نیروگاهای آبی کوچک، زیست توده مدرن، انرژی بادی، انرژی خورشیدی، انرژی زمین گرمایی و سوختهای زیستی می باشد که به سرعت در حال گسترش هستند.
استفاده از انرژی بادی با رشدی سالانه حدود ۳۰٪ با ظرفیت نصب شده ۱۵۷۹۰۰ مگاوات در سال ۲۰۰۹، به صورت وسیعی در اروپا، آسیا و ایالات متحده به چشم می خورد. در پایان سال ۲۰۰۹ میلادی مجموع انرژی تولیدی به وسیله فتوولتاییک به بیش از ۲۱۰۰۰ مگاوات رسید. ایستگاه های انرژی گرما-خورشیدی در آمریکا و اسپانیا مشغول به کار می باشند که بزرگترین آن ها با ظرفیت ۳۵۴ مگاوات در بیابان موهاوی در حال کار است.
بزرگترین نیروگاه زمین گرمایی دنیا در کالیفرنیا با نام نیروگاه گیسرز با ظرفیت ۷۵۰ مگاوات در حال فعالیت می باشد. برزیل یکی از کشورهایی است که پروژه های بزرگی برای استفاده از انرژی های نو (انرژی های تجدیدپذیر) انجام می دهد. ۱۸٪ از کل مصرف سوخت اتومبیل های برزیل از طریق سوخت اتانولی که از ساقهٔ نیشکر به دست می آید تأمین می شود. سوخت اتانولی به صورت گسترده در ایالات متحده مورد استفاده قرار می گیرد.
عکس انرژی تجدیدپذیر
آزمایشگاه ملی انرژی تجدیدپذیر (به انگلیسی: National Renewable Energy Laboratory) مشهور به (NREL) یک مرکز علمی فدرال در ایالت کلرادو آمریکا است.
وبگاه رسمی NREL
مختصات: ۳۹°۴۴′۲۶″شمالی ۱۰۵°۰۹′۲۱″غربی / ۳۹٫۷۴۰۵۷۶°شمالی ۱۰۵٫۱۵۵۸۵۵°غربی / 39.740576; -105.155855
این آزمایشگاه متعلق به وزارت نیرو ایالات متحده آمریکا و در سال ۲۰۰۹ حدود ۳۳۰ میلیون دلار بودجه داشت.
با توجه به نیاز روزافزون به منابع انرژی و کاهش منابع سوخت فسیلی ضرورت سالم نگهداشتن محیط زیست، کاهش آلودگی هوا، محدودیت های برق رسانی و تأمین سوخت برای نقاط روستایی دور افتاده و… استفادهه از انرژی های نو مانند، انرژی آب، انرژی باد، انرژی خورشید، انرژی هیدروترمال، و… می تواند جایگاه ویژه ای داشته باشد.
عمیق مجید، انرژی های بازگشت ناپذیرانرژی بازگشت ناپذیر، انتشارات رسالت قلم، ۱۳۷۸
عمیق مجید، انرژی هسته ای، انتشارات دلهام، ۱۳۸۶
عمیق مجید، انرژی گرمایی زمین و انرژی زیستی، انتشارات دلهام، ۱۳۸۴
نوری علا، انرژی نور وصوت، انتشارات مبتکران، ۱۳۸۲
عمیق مجید، انرژی نفت و سوخت های فسیلی، انتشارات دلهام ۱۳۸۳
قسمت انرژی هسته ای از سایت ویکی پدیای انگلیسی
براساس پیش بینی دانشمندان و آژانس بین المللی انرژی تقاضای مصرف و تولید انرژی در آینده نیز افزایش سریع و نگران کننده ای خواهد داشت. به طوری که از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۰ تقاضای جهانی برای برق با ۳۰٪ افزایش به ۲۰۵۸۲ تراوات و با ۵۰٪ افزایش به ۲۷۳۲۶ تراوات خواهد رسید. از سویی بر اساس مطالعات دانشمندان تا سال ۲۰۴۰ نیروی باد ۲۰٪الکتریسیته جهان را تأمین می کند. انرژی برق هیچگاه از بین نمی رود بلکه از نوعی به نوع دیگر تبدیل می شود در تبادلات انرژی هرچه میزان مصرف انرژی بالاتر رود میزان گرمای تولید شده در ان به مراتب بیشتر خواهد شد و باعث ایجاد اتصال الکترونیکی خواهد شد که با جلوگیری و نصب مقاومت بر روی مدارهای الکترونیکی مانع ایجاد گرما در مدار و همراه سعی شده که خنک نگه داشته شود. در علوم انفورماتیک ذکر شده که هرچه به آینده نزدیک وسایل الکترونیکی بیشتر خواهد شد و هر ساله تقضای برق ۳۰٪ افزایش همراه بوده است که این خود باعث تولید مخازن الکتریسته و باتری لیتیوم یونی شده است. انرژی باد نسبت به سایر منابع انرژی بازگشت نا پذیر از ویژگی هایی و مزایایی بالاتری می باشد؛ که اهم آن ها عبارتند از: کار نبودن و عدم نیاز به تأمین نیروی انسانی زیاد، عدم نیاز به توربینهای بادی و سوختهای فسیلی رایگان و صرفه اقتصادی بودن، تداوم و همیشگی بودن تولید انرژی، تأمین کننده بخشی از تقاضای انرژی جامعه، استهلاک سرمایه گذاری کمتر، بازده اقتصادی بالاتر در مدت بلند، تنوع بخشیدن به منابع انرژی، عدم نیاز به آب فراوان، عدم نیاز به زمین برای نصب توربین های بادی، عدم آلودگی زیست محیطی و حتی د اشتن زمینه های اشتغال زایی در صورت تشویق سرمایه گذاری خصوصی. کشور ایران به لحاظ گستره جغرافیایی و تنوع محیط در بخش انرژی همواره برنامه های ملی ویژه ای دارد.
انرژی توانایی و قابلیت انجام کار از سوی انسان ها یا سایر اجسام است به کار مایه نیرو گفته می شود از دیدگاه علمی می توان انرژی را به این صورت تعریف کرد: انرژی میزان توانایی که در زمان معین یک کار مصرف می شود این تعریف را می توان با رابطهٔ زیر نشان داد، وقتی چیزهایی را از زمین برمی دارید یا دری را باز می کنید یا چیزی را می نویسید یا دوچرخه ای را سوار می شوید نیرو (انرژی) به کار برده اید اگر در بارهٔ مواردی که نیرو به کار برده اید کمی اندیشه کنید متوجه خواهید شد که بدون انرژی زندگی امکان پذیر نخواهدبود آنوقت شما نسبت به مصرف آن آنقدر بی ملاحظه هستید…! داشتم می گفتم اگر خوب دقت کنید متوجه خواهید شد که در انجام کارهای بالا چیزی را می کشیذ یا می رانید به این کشش و رانش انرژی گفته می شود. حالا با تعریف نیرو و انرژی آشنا شدیم انرژی را می توان به صورت های مختلفی در طبیعت دید؛ که ماهیچه ای که خودمان از آن استفاده می کنیم و بدون آنکه آن را به وجود آوریم از آن استفاده می کنیم انرژِی باد، انرژی سوخت گیاهی، انرژِی زمین، انرژی هسته ای، انرژی هیدروژن، انرژِی، انرژِی تابشی و انرژِی صوتی و انرژِ های ترکیبی که می تواند ترکیب هر نیرویی با نیروهای دیگر باشد مثلاً هیبردی که ترکیبی از بنزیت و الکتریسیته است ویا گاز با بنزین باشد اگر انرژِ نبود ما نمی توانستیم حتی یک پر که خیلی سبک است را از روی زمین بلند کنیم.
در روزهای آفتابی فضای درون ساختمان گرم می شود. گرمای درون ساختمان ها ناشی از نفوذ انرژی تابشی خورشید از طریق شیشه پنجره ها مانند یک گلخانه عمل می کند و مانع از خارج شدن آن به بیرون می شود و اتاق را گرم می کند. همچنین انرژی خورشیدی دیوارها و بالا پشت بام را گرم می کند. به این گونه گرم شدن گرمایش غیرمستقیم خورشید می گویند. وقتی مولد برقی (ژنراتور) به گردش در می آید انرژی الکتریسته تولید می شود؛ و برای گرداندن مولدها از بخارآب استفاده می شود؛ و انرژی گرمایی حاصل از سوزاندن سوختهای فسیلی می تواند آب را بجوشاند. به این ترتیب بخار آب تولید می شود؛ و برای این کار می توان از انرژی گرمایی خورشید استفاده کرد. سلولهای خورشیدی انرژی را بدون اینکه نیازی به ماده ای با قطعات مکانیکی هزاداشته باشد مستقیماً به حرکت درمی آورد. سلول های خورشیدی بزرگی بر روی صفحات خورشیدی قرار می گیرد و می تواند انرژی زیادی را از خورشید جذب کند؛ و می توان از آن ها برای به کار انداختن وسایل استفاده کرد. سلول های خورشیدی برای مناطق محروم از انرژی برق کمک بسیاری می کند و می تواند انرژی برق تولید کند و با استفاده از این نیرو می تواند برق مورد نیاز خود را تأمین می کند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

انرژی تجدیدپذیر را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی انرژی تجدیدپذیر   • مفهوم انرژی تجدیدپذیر   • تعریف انرژی تجدیدپذیر   • معرفی انرژی تجدیدپذیر   • انرژی تجدیدپذیر چیست   • انرژی تجدیدپذیر یعنی چی   • انرژی تجدیدپذیر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی انرژی تجدیدپذیر
کلمه : انرژی تجدیدپذیر
اشتباه تایپی : hkvCd j[ndn~bdv
عکس انرژی تجدیدپذیر : در گوگل


آیا معنی انرژی تجدیدپذیر مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )