انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1065 100 1

انقراض

/'enqerAz/

مترادف انقراض: سرنگونی، واژگونی، انهدام، زوال، نابودی، انحطاط، تلاشی، ضعف

برابر پارسی: سرنگونی، نا بودی، برچیدگی

معنی انقراض در لغت نامه دهخدا

انقراض. [ اِ ق ِ ] (ع مص ) رفتن و درگذشتن ، یقال انقرض القوم ؛ اذا درجوا و لم یبق منهم احد. (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء) (از اقرب الموارد). بریده شدن. به آخر رسیدن مدت. (آنندراج ). به آخر رسیدن. (ترجمان القرآن جرجانی ). سپری شدن. (تاج المصادر بیهقی ). برسیدن گروهی. (مصادر زوزنی ). بریده شدن و گاهی به آخر رسیدن مدت از این مراد باشد. (غیاث اللغات ) (آنندراج ). بسر آمدن مدت. (یادداشت مؤلف ). || (اِمص ) انعدام و نابودی و تمام شدگی و بسرآمدگی و اتمام و انجام و آخر. (ناظم الاطباء).
- انقراض زمان ؛ آخر زمان. (ناظم الاطباء).

معنی انقراض به فارسی

انقراض
ازمیان رفتن، نابودشدن، رفتن ودرگذشتن، بریده شدن
۱ - ( مصدر ) از میان رفتن نابود شدن در گذشتن . ۲ - بریده شدن سپری شدن . یا انقراض سلسله . نابود شدن خاندان (شاهان و غیره) از میان رفتن یک خانواده جمع : انقراضات .
[extinction] [زمین شناسی، زیست شناسی] از بین رفتن کامل یک گونه یا آرایۀ بالاتر به شکلی که دیگر در هیچ جا یافت نشود
[mass extinction] [زمین شناسی، زیست شناسی] از بین رفتن کامل یک یا چند خانواده از موجودات زنده

معنی انقراض در فرهنگ معین

انقراض
(اِ قِ) [ ع . ] (مص ل .) ۱ - از میان رفتن . ۲ - برچیده شدن ، سپری شدن .

معنی انقراض در فرهنگ فارسی عمید

انقراض
۱. از میان رفتن، نابود شدن.
۲. بریده شدن.

انقراض در دانشنامه اسلامی

انقراض
از بین رفتن و مردن را انقراض می گویند و واژه انقراض درباره کسانی که مالی برای ایشان وقف شده کاربرد رایج دارد و از آن در بابهای اجاره، وقف و قضاء سخن رفته است.
به قول مشهور، اگر شخصی مالی را برای کسانی که به طور غالب منقرض می شوند، وقف کند و چگونگی مصرف آن را مشخص نکند، مانند وقف بر یک یا چند طبقه از فرزندانش وقف صحیح است؛ لیکن پس از انقراض موقوفٌ علیهم، در اینکه مال وقف شده به وارثان واقف بر می گردد یا به وارثان موقوفٌ علیهم و یا در امور خیریّه صرف می شود، اختلاف است. قول نخست به مشهور نسبت داده شده است.
انقراض طبقه اول موقوف علیهم
اگر طبقه اول موقوفٌ علیهم عین موقوفه را اجاره دهند، ولی پیش از پایان مدت اجاره منقرض شوند، در بطلان اجاره یا مخیّر بودن طبقه دوم بین فسخ اجاره و ابقای آن تا پایان مدّت مقرّر، اختلاف است.
انقراض ادعا کنندگان وقف
اگر برخی ورثه، مدّعی وقفی بودن مالی برای خود و فرزندان خود باشند و بر ادّعای خویش قسم بخورند و گواه بیاورند، به وقف بودن آن مال برای ایشان حکم می شود، لیکن پس از انقراض ادّعا کنندگان، در اینکه نسل آنان برای گرفتن مال یاد شده باید سوگند بخورند یا نه، اختلاف است.
حکومت بنی امیه از سال ۴۰ هجری توسط معاویة بن ابی سفیان در شام آغاز گردید.
این حکومت تا سال ۱۳۲ هجری ادامه یافت. معاویه پس از خود پسرش یزید را به ولی عهدی گماشت. پس از یزید معاویه دوم مدت کوتاهی حکومت کرد. و با مرگ او خلافت اموی پایان یافت. سپس مردم شام با مروان بن حکم ابن ابی العاص بیعت کردند و مروانیان تا سال ۱۳۲ هجری خلافت را عهده دار بودند. آخرین خلیفه اموی «مروان بن محمد» معروف به مروان حمار می باشد.
پایان خلافت امویان
بیعت با ابوالعباس عبدالله بن محمد بن علی بن عبدالله بن عباس در حقیقت، انقراض حکومت امویان و برپایی حکومت عباسیان است.مورخان، زمان بیعت با ابوالعباس سفاح را روز جمعه سیزدهم ماه ربیع الاخر سال ۱۳۲ هجری نوشته اند. همان گونه که بیان شد، مروان بن محمد آخرین خلیفه اموی بود. وی در سال ۱۲۷ هجری به حکومت رسید. در این زمان، دعوت عباسیان به اوج خود رسیده بود. داعیان عباسی در مناطق مختلف، مردم را به «الرضا من آل محمد» شخصیت مورد رضایت از خاندان رسول الله (صلی الله علیه و آله وسلّم)، دعوت می کردند. این دعوت خصوصا در خراسان با پیشرفت قابل ملاحضه ای همراه بود. ابومسلم خراسانی موفق شد از جانب عباسیان بر خراسان غلبه کند. سپس افرادی را به جنگ با مروان حمار فرستاد. مروان در جنگ شکست خورد و از سوی دیگرف در کوفه، مردم با عبدالله بن محمد (سفاح) بیعت کردند.... و او سپاهی را به فرماندهی عمویش عبدالله بن عباس به جنگ مروان فرستاد که موجب شکست مجددا مروان شد. پس از آن مروان به مصر، فرار کرد و در همانجا مرد و خلافت اموی با مرگ او به پایان رسید.
علل انقراض حکومت بنی امیه
به نظر می رسد نارضایتی مردم از حکومت اموی، قیام های مردمی، نزاع های قبیله ای، درگیری های داخلی و در نتیجه ضعف داخلی، از عوامل اصلی سقوط بنی امیه می باشند. محمد سهیل طقوش در علل سقوط امویان به عوامل ذیل به طور مفصل اشاره دارد:۱- درگیری خاندان اموی؛۲- ولایت عهدی دو نفره؛۳- درگیری های قبایلی؛۴- عرب گرایی امویان؛۵- اختلافات مذهبی.
تحلیلی از حکومت امویان
...
از میان رفتن قوم ثمود و باقی نماندن نسل آنان در قرآن آمده است.
وثمودا فما ابقی.(و همچنین قوم «ثمود» را، و کسی از آنان را باقی نگذارد!) ثمود قوم صالح پیغمبر است، که خدای تعالی کفار ایشان را تا آخرین نفر به هلاکت رسانید، هم چنان که در جای دیگر درباره آنان فرمود: " و نجینا الذین آمنوا و کانوا یتقون" فاما ثمود فاهلکوا بالطاغیة(امّا قوم «ثمود» با عذابی سرکش هلاک شدند!) فهل تری لهم من باقیة.(آیا کسی از آنها را باقی می بینی؟!) یعنی" من نفس باقیة"، این جمله کنایه است از اینکه عذاب تمامی آنان را فرا گرفت، می فرماید: " آیا هیچ نفسی از آنان را باقی مانده می بینی؟ " یعنی حتی یک نفر را نمی بینی که زنده مانده باشد.بعضی گفته اند: کلمه" باقیه" هر چند به شکل اسم فاعل است، لیکن به معنای مصدر است، و گاهی به معنای" بقیه" استعمال می شود، لیکن معنایی که ما کردیم به ذهن نزدیک تر است.
محو آثار حیات
آیاتی که به کمیت و کیفیت عذاب این قوم اشاره می کنند: «فاصبحوا فی دیارهم جاثمین• کان لم یغنوا فیها الا ان ثمودا کفروا ربهم الا بعدا لثمود؛ و در خانه هایشان به روی افتادند و مردند؛ آنچنان که گویی هرگز ساکن آن دیار نبودند! بدانید قوم ثمود ، پروردگارشان را انکار کردند. دور باد قوم ثمود (از رحمت پروردگار). » جاثمین: جثوم: به معنای سقوط بر روی، نشستن به زانو، و جاثم: ساقط شونده و جاثمین، ساقط شوندگان. (کشته شدگان) است. قوم صالح با صاعقه از بین رفتند، آنقدر صاعقه بر آنها بارید که کسی از آنها زنده نماند. و جاثمین، حاکی است از برق زده و خشک و ساقط شده اند. از کلمه «فاصبحوا» استفاده می شود که عذاب هنگام بامداد آنها را فراگرفته، اگرچه بعضی گفته اند: صیحه آسمانی شبانه آمد و چون صبح شد به آن حال افتاده بودند. و نیز گفته اند: مراد از تعبیر به اصبحوا، این نیست که صبح چنین شدند، با اینکه صیحه در شب واقع شده، بلکه مراد از «اصبحوا» این است که در صبح چنین بودند و به مجرد صیحه چنین شدند.جمله «کان لم یغنوا فیها» بدین معنا است که، قوم ثمود، آن قبایل انبوه که خانه و دیار آنان سرزمینی را اشغال نموده و طنین مبارزه آنان با صالح علیه السّلام و تکذیب آنان فضای آن محیط را فراگرفته بود، ناگهان برای همیشه در سکوت فرو رفت، گویا در آن سرزمین هرگز بشری سکونت نداشته است.خداوند می فرماید: «فما اغنی ما کانوا یکسبون؛ و آنچه را به دست آورده بودند، آنها را از عذاب الهی نجات نداد.» چنانکه در آیه ۸۲ سوره حجر تصریح می فرماید، مردم نادان قوم ثمود تصور می کردند خانه های مستحکم آنان که متکی به استواری کوه ها می باشد، می تواند آنان را در برابر خشم الهی امان دهد و جانشان را حفظ نماید، اما غافل بودند از اینکه در این عالم هیچ چیزی مستقل از قدرت خداوند نیست، استحکام و استواری کوه ها نیز وابسته به قدرت خداست، از این رو آیه مورد بحث می فرماید هیچ چیز نتوانست آنها را از عذاب مصون نماید. چنانکه می فرماید: «پس بی نیاز نکرد» یعنی دفع ننمود از ایشان عذاب را آنچه را که کسب کرده بودند از بناهای مستحکم و اموال زیاد و بسیاری نفوس.
انقراض سلسله صفویه، اثر انگلیسی لارنس لاکهارت، به بررسی و تحلیل علل سقوط سلسله صفویه در ایران پرداخته است.
نام دیگر کتاب «انقراض سلسله صفویه و ایام استیلای افاغنه» می باشد.
نویسنده، مشغول نوشتن کتابی پیرامون شرح حال نادرشاه بوده و هنگام مطالعه دوره قبل از مشهور شدن او، به مطالب زیادی برخورده که نتوانسته است آن ها را در مقدمه آن شرح حال، ذکر کند و از آن جا که این مطالب به عقیده وی بسیار جالب توجه بوده، تصمیم گرفته است تا آن ها را به صورت کتاب جداگانه ایی در بیاورد.
وی نخستین مورخی است که علل انحطاط و انقراض سلسله صفویه را به دقت بررسی کرده و این مطلب باعث اهمیت اثر او شده است.
کتاب با دو مقدمه از مترجم و مؤلف آغاز و مطالب در سی و هفت فصل، ارائه گردیده است.
«انقراض سلسله صفویه»، اثر انگلیسی لارنس لاکهارت، به بررسی و تحلیل علل سقوط سلسله صفویه در ایران پرداخته است. نام دیگر کتاب «انقراض سلسله صفویه و ایام استیلای افاغنه» می باشد. نویسنده، مشغول نوشتن کتابی پیرامون شرح حال نادرشاه بوده و هنگام مطالعه دوره قبل از مشهور شدن او، به مطالب زیادی برخورده که نتوانسته است آن ها را در مقدمه آن شرح حال، ذکر کند و از آن جا که این مطالب به عقیده وی بسیار جالب توجه بوده، تصمیم گرفته است تا آن ها را به صورت کتاب جداگانه ایی در بیاورد. وی نخستین مورخی است که علل انحطاط و انقراض سلسله صفویه را به دقت بررسی کرده و این مطلب باعث اهمیت اثر او شده است.
کتاب با دو مقدمه از مترجم و مؤلف آغاز و مطالب در سی و هفت فصل، ارائه گردیده است. نویسنده، نخست درباره مساحت، مرزها، ایالات، جمعیت و نوع حکومت ایران در زمان صفویه مطالبی نوشته و سپس اوضاع داخلی ایران و روابط آن با دول ترکیه عثمانی، روسیه و هندوستان را به تفصیل شرح داده است. در ادامه، احیای آیین تشیع و تاثیر آن را در اقلیت های مذهبی بیان کرده، آن گاه جریان شورش غلجایی ها و میرویس، حمله محمود افغان و محاصره اصفهان را با قلمی توانا به تصویر کشیده است. وی به موضوع پطرکبیر و حمله ترکیه عثمانی به ایران نیز پرداخته و قضیه تقسیم ایران در میان آن دو دولت را به تفصیل شرح داده است. مولف درباره روی کار آمدن نادر، شکست اشرف افغان و اقدامات طهماسب، مطالب تازه و جالبی نوشته و در خاتمه، روابط فرانسه با ایران را مورد بررسی قرار داده است. کوشش نویسنده بر این بوده است که موضوعات کتاب را تا حد امکان، بر منابع معتبر شرقی و غربی آن زمان، متکی ساخته و تمام منابع و مآخذ را ضمن بیان وقایع، ذکر کند؛ به همین علت، گاهی نیمی از صفحات را به این موضوع اختصاص داده است. اگر چه وقایع کتاب با موضوعات اثر دیگر نویسنده در شرح حال نادرشاه، تا حدی در یک زمان روی داده است؛ ولی موضع این کتاب، عمومی تر بوده و از مطالبی استفاده کرده است که بعد از انتشار شرح حال نادرشاه به دست وی رسیده است. در پایان کتاب، ضمیمه هایی از مؤلف آورده شده است.
گزارش محتوا
مقدمه مترجم، به بیان زندگی نامه مختصری از مؤلف و دادن اجازه وی برای ترجمه کتاب خویش به فارسی اختصاص دارد. مؤلف در مقدمه خود، به انگیزه و نحوه تالیف کتاب اشاره کرده است.
← فصل اول
ضمیمه ها عبارتند از: اول و دوم، شجره نامه های سلسله صفویه، فرمانروایان غلجایی، وختانگ کارتیلی و اعقاب او. سوم، بررسی موقعیت ژئوپولوتیکی (جغرافیای سیاسی) شهر اصفهان و وضعیت معماری و جمعیتی، عماراتی که شاهان صفوی در آن بنا کردند و علت انتخاب این شهر به عنوان پایتخت از سوی ایشان، در ربع اول قرن هجدهم. چهارم، بررسی هنر و ادبیات در اواخر عهد صفوی. نویسنده معتقد است با این که هنر و ادبیات در سی یا چهل سال آخر عهد صفوی، به طور کلی راه تنزل و انحطاط را پیمود، مع ذلک، چند مورد استثنایی مهم مانند مدرسه مادرشاه در اصفهان وجود دارد که نمی تواند کاملا فاقد سلیقه و مهارت هنری باشد. پنجم، مربوط به یادداشت هایی از مؤلف، درباره تهیه نقشه هایی است که در کتاب دیده می شود و آخرین ضیمه اختصاص دارد به یادداشت های وی راجع به منابع کتاب. در پایان می توان گفت که کتاب، منبعی کامل و مورد اعتماد در زمینه تاریخ صفویه و بررسی عوامل مؤثر در سقوط این سلسله می باشد.
نگاهی به ترجمه
...


انقراض در دانشنامه ویکی پدیا

انقراض
انقراض، فرومیرش یا نابودیِ گونه ای وضعیتی در زیست شناسی و بوم شناسی است که به پایانِ کارِ یک گونه گفته می شود. انقراض هنگامی پدید می آید که واپسین عضوِ یک گونه می میرد و آن گونه دیگر نمی تواند با زایش و تولید مثلِ طبیعی به زندگی خود ادامه دهد. این رخداد با گذر زمان مشخص می شود، زیرا اطمینان دقیق از نابود شدن یک گونه به پیدا نشدن آن گونه در آینده بستگی دارد.
انسان با دخالت های خود در جنگل های بارانیِ استوایی و تنها از طریق کاستن از سطح جنگل، سرعت انقراض را میان ۱۰۰۰ تا ۱۰٬۰۰۰ برابر اندازهٔ معمولِ آن بالا برده است. به این ترتیب واضح است که ما اکنون در گیر و دار یک تشنج انقراضیِ بزرگ از تاریخ زمین شناختی هستیم.
قارچ های اروپای غربی، دست کم در مقیاس محلی، در گیر و دار یک انقراض توده ای هستند. نمونه برداری های فشرده در محل های معینی از کشورهای آلمان، اتریش، هلند نشان داده که طی ۶۰ سال گذشته، ۴۰ تا ۵۰ درصد گونه های این قارچ ها از میان رفته اند. ظاهراً علت اصلی آن آلودگی هوا بوده است.
طی فرگشت گونه های زیستی به دلایل گوناگون، از جمله تلاش برای هم زیستی با محیط یا رقابت با دشمنان طبیعی، تکامل پیدا می کنند و گونه های پیشین نابود می شوند که گفته می شود منقرض شده اند. به صورت طبیعی، یک گونه با گذشت ۱۰میلیون سال از پیدایش آن، منقرض شده و به گونهٔ دیگری تبدیل می شود. تخمین زده می شود که ۹۹٫۹ درصد از جانداران در طول تاریخ منقرض شده اند. عده ای از پژوهشگران بر این باورند که نیمی از گونه های کنونیِ جهان تا سال ۲۱۰۰ نابود می شوند. اتحادیه بین المللی حفاظت از محیط زیست در گزارش سال ۲۰۱۱ خود اعلام کرد که ۲۵٪ از پستانداران زمین در شرف نابودی و انقراض هستند.
در سال ۲۰۰۳ نیز فهرست قرمز اتحادیه بین المللی حفاظت از محیط زیست حاکی بود که بیش از ۱۲ هزار گونه (از میان ۴۰هزار گونهٔ ارزیابی شده) به نوعی با خطر انقراض مواجه هستند که ازجمله یک هشتم پرندگان، ۱۳ درصد گیاهان گلدار جهان و یک چهارم کلیهٔ پستانداران را شامل می شود.
یک گونه هنگامی منقرض شده نامیده می شود که واپسین عضو بچه زای آن بمیرد. گونه ای به صورت عملی منقرض می شود که در آن تعداد موارد بارآوری آنچنان کم شود که امکان بقای آن گونه از میان می رود. این مسئله به تعداد جنس های گونه از هر دو نوع نر و ماده و نیز گستردگی و پخش جغرافیایی آن ها در زمین ربط دارد. در بوم شناسی، انقراض به نابودی یک جاندار در ناحیه ای معین گفته می شود، حتی اگر آن جاندار به زندگی در دیگر مناطق ادامه دهد. به جانورانی که در خطر نابودی گونه ای هستند گونه در معرض خطر گویند. نابودی ناگهانی یک گونه می تواند اثرهای بدی بر دیگر گونه های وابسته داشته باشد و نابودی آن ها را نیز در پی داشته باشد. به این روند زنجیرهٔ انقراض می گویند.
عکس انقراض
«انقراض» (انگلیسی: Extinction (film)) یک فیلم ترسناک پسارستاخیزی به کارگردانی میگل آنخل ویواس است که سال ۲۰۱۵ ساخته شد.
انقراض (انگلیسی: Extinction) یک فیلم علمی تخیلی آمریکایی است که در سال ۲۰۱۸ تولید شده است. این فیلم به کارگردانی بن یانگ و نوشتهٔ اسپنسر کوهن ، اریک هیزرر و برد کین می باشد. از ستاره های این فیلم میتوان به مایکل پنیا ، لیزی کاپلان ، مایک کولتر ، اما بوث ، لکس شراپنل و ایزرائیل بروسارد اشاره کرد. این فیلم توسط شبکه ی تلویزیونی نتفلیکس در ۲۷ ژوئیه ۲۰۱۸ منتشر شد.
دیوید هابرمن
ناتان کاهان
تاد لیبرمن
مایکل پنیا در نقش پیتر
لیزی کاپلان در نقش آلیس ، زن پیتر
مایک کولتر در نقش دیوید ، رئیس پیتر
«انقراض» (انگلیسی: Extinction (film)) یک فیلم ترسناک پسارستاخیزی به کارگردانی میگل آنخل ویواس است که سال ۲۰۱۵ ساخته شد.
انقراض بشر یکی از فرضیات برای ادامه حیات گونه انسانها است. انقراض بشر تاکنون در حالات مختلفی از جمله به شیوهٔ علمی، در فرهنگ عامه و همچنین در ادیان مختلف مورد بحث و توجه واقع شده است. این مقاله به خطرات موجود برای انقراض بشر می پردازد.
همچنین ببینید: ابرآتشفشان و زمستان آتشفشانی
انسان ها به صورت گسترده و با شرایط محیطی مختلفی بر روی زمین در حال زندگی هستند و در شرایط متفاوتی نیز ممکن است بتوانند به زندگی خود ادامه دهند؛ در نتیجه برای انقراض بشر باید کل سیاره زمین را نابود و غیرقابل زیستن کرد تا دیگر کسی نتواند برای زندگی کردن دوام بیاورد. انقراض موجودات زنده زمین در گذشته نیز اتفاق افتاده است (انقراض دایناسورها و عصر یخبندان) و باید این مسئله را طبیعی برشمرد.
می توان انقراض بشر در آینده ای نزدیک را به سه صورت بررسی کرد:
۱-نابودی جهان به وسیله بمب های اتمی
بیش از ۱۴۰ سال است که دانشمندان در مورد عوامل دخیل در انقراض تعداد بسیار زیاد جانوران بزرگ جدل می کنند. نظریه های مربوط به انقراض جانوران بزرگ متعددند ولی دو نظریه عامل آب و هوایی و عامل انسانی ساده و قدرتمندتر از بقیه هستند.
برای مدت های طولانی چنین تصور می شد که انقراض تعداد بسیار زیاد جانوران بزرگ ناشی از تغییرات آب و هوایی بوده است. ولی انسان شناس آمریکایی «پل مارتین» نشان داد که ممکن است انسان این گونه ها را از بین برده باشد. «مارتین» بر این نکته تأکید دارد که غالب گونه های منقرض شده پستانداران گیاهخوار یا پرندگان بی پروازی بودند که وزن آن ها بیش از ۵۰ کیلوگرم بوده و از نظر اندازه برای تغذیه انسان مطلوب بوده اند. او همچنین انقراضهای مشابهی را در بخش های جنوبی آمریکای شمالی کشف می کند و با توجه به زمان این انقراضها به این نتیجه می رسد که انقراض آن ها هم زمان با تکامل یا ظهور گروه های انسانی با تکنیکهای پیشرفته شکار صورت گرفته است. برای نمونه در آفریقا جایی که نوع انسان در آنجا تکامل پیدا کرده انقراض گونه های بزرگ قبل از نیمکره شمالی صورت گرفته است. به هر حال تعیین تاریخ دقیق این انقراضها و مشکل تر از آن ایجاد ارتباط بین آن ها و تغییرات فرهنگی در گروه های انسانی کار بسیار مشکلی است. اثبات چنین رابطه ای در آمریکای جنوبی نیز به همان اندازه مشکل است. «مارتین» بر آن است که ۳۵ جنس مشتمل بر ۵۵ گونه در انتهای آخرین یخبندان (ویسکانسین) منقرض شده اند.
این تعداد ۲ برابر انقراضهایی است که طی تمام یخبندانهای قبلی صورت گرفته است. طی دوره انقراض، آب و هوا در حال بهبود بوده است. این مقایسه، این تصور را تقویت می کند که عامل دیگری به جز تغییرات آب و هوا مسئول انقراضها بوده است. بنابراین منطقی به نظر می رسد که امکان تأثیر شکارگری انسان مورد توجه قرار گیرد. مردم شناس دیگر آمریکایی «دونالد گریسون» اخیراً نشان داده است که هم زمان با انقراض پستانداران بزرگ افزایشی در میزان انقراض پرندگان آمریکای شمالی (از توکا گرفته تا عقاب) وجود داشته است. از آنجا که ممکن است انسان نقشی در انقراض این پرنده ها نداشته باشد تردیدی در مورد فرضیه مربوط به نقش انسان در انقراض پستانداران بزرگ پلیستوسن به وجود می آید. از طرف دیگر به خوبی ثابت شده است که انسان طی ادوار تاریخی نه چندان دور حیوانات درشت، کم تحرک و رامی را که معمولاً تولید مثل کندی داشته اند از بین برده است. بنابراین شواهد غیرمستقیم و قدرتمندی در تائید فرضیه «مارتین» در دست است. اختلاف نظر در این مورد می تواند ادامه داشته باشد ولی اگر چه احتمالاً همه پستانداران بزرگ تنها تحت تأثیر یک عامل منقرض نشده اند ولیکن مطالعات رو به ازدیادی نشان داده است که زمان انقراض گونه های بزرگ جثه با رسیدن یا افزایش تراکم جمعیت انسانی هم زمان بوده است. احتمالاً تکنیکهای جدید اجازه خواهد داد نوع دقیق گونه هایی را مشخص کرد که باقی مانده خون آن ها بر سطح ابزارهای ماقبل تاریخ مانده است. از این طریق می توان نشان داد که کدام یک از حیوانات بیشتر از بقیه مورد شکار انسان های اولیه واقع می شدند.
انقراض زبانها: در معرض خطر قرار داشتن زبانها توسط زبان دیگر می باشد. طبق بررسی سازمان ملل متحد در جهان امروزی ۷۰۰۰–۶۰۰۰ زبان وجود دارد. ۵۰ درصد زبانهای جهان در کشورهای چون هندوستان برزیل مکزیک استرالیا اندونزی نیجریه پپوا، گینه نو (نیو گینه) می باشد. این هشت زبان کمتر از ۳۰۰۰ زبان را در آینده خواهد بلعید. حدود ۱۰۰۰۰ زبان از بین رفته است. حدود ۵۰–۹۰ درصد از این زبانها در سال ۲۱۰۰ از بین خواهد رفت. حدود ۵۰ میلیون انسان با ۲۰ زبان صحبت می نمایند. باقی زبانها دارای حد اکثر ۱۰۰۰۰ گوینده می باشد. زبانهای انگلیسی فرانسوی آلمانی ماندارین (چینی) پارسی (فارسی) عربی اردو روسی برزیلی (پرتغالی برزیل) هزاران زبان را در آینده خواهد بلعید. انقراض زبان طی دو قرن بیشتر از دها قرن قبل است. عمده ترین دلیل انقراض زبان مهاجرت، شهرنشینی، صنعت شدن، محدودیت های اعمال شده از سوی دولت ها، زبان آموزش و علم آموزی در نظام آموزشی کشور، اعتبار اجتماعی زبان ها و تعداد گویشوران یک زبان هستند. در قرن موجود تعداد مدارس و دانشگاه ها بی حد افزون یافته مردمان چندین زبان با یک زبان تدریس می شوند. زبان غالب زبان قوی بوده مردم را مجبور می سازد که به آن رجوع کنند. قبلاً در تمام افغانستان ۳ دانشگاه و ۱۱ مؤسسه تحصلات عالی الی صنف ۱۴ بود. حالا ۵۳ دانشگاه حدود ۱۴ هزار مکتب در سراسر افغانستان فعال هستند که در این مکاتب ۸ میلیون و یکصد هزار شاگرد تدریس می شوند. این مدارس و دانشگاه اکثراً به زبان دری تدریس می شوند. نخستین زبان که از بین می رود زبانهای کم نفوس می باشد. در ممالک شاهی کشورهای عربی ازبکستان ترکیه و جمهوری آذربایجان و مشابه با این نظامها دولت غیر از زبان رسمی به دیگر زبانها حق و حقوق قایل نمی باشد. در کشورهای پیشرفته چون اروپا، استرالیا دولت یک زبان را به رسمیت شناخته و به یک زبان تدریس می گردد. مردمان دیگر زبانها باید طور شخصی کتاب، مدرسه، دانشگاه ساخته به زبان خود تدریس نمایند.
UNESCO Atlas of the World's Languages in Danger
en:Lists of extinct languages
یک گونه یا آرایه زیستی در صورتی در عمل منقرض به شمار می آید که:
کرگدن سفید شمالی
در جوامع چندزنی که در آن ها فرزندان تنها از تعداد اندکی نر تولید شده اند، جمعیت زادآور بسیار کمتری از همه نرهای موجود، وجود خواهد داشت. از سوی دیگر، نرهای پیروز به عنوان گردن بطری ژنتیکی عمل می کنند و باعث رانش ژنتیکی سریع تر یا مشکلات درون زایی بیشتر در جوامع کوچک می شوند.
از جمله جانورانی که امروزه در عمل منقرض هستند می توان به دلفین بایجی، ببر جنوب چین، و لاک پشت جزیره پینتا اشاره کرد.
انقراض نئاندرتال ها (انگلیسی: Neanderthal extinction) به ناپدید شدن ناگهانی نئاندرتال ها در زمان پیدایش انسان های هوشمند در اوراسیا گفته می شود. از زمان کشف باقی مانده های نئاندرتال ها، بحث شدیدی دربارهٔ مکان آن ها در درخت خانوادگی انسان و رابطه شان با انسان های هوشمند درگرفته است. پژوهشگران در دوره های مختلف رفتار متفاوتی نسبت به نئاندرتال ها داشته اند، نئاندرتال ها در دوره ای به عنوان گونه ای متفاوت (Homo neanderthalensis) و در دوره ای به عنوان زیرگونه (Homo sapiens neanderthalensis) طبقه بندی شده اند.
فهرست سنگواره های مشهور انسان
رویداد انقراض کواترنری
براساس یافته ها نئاندرتال ها به مدت حدود ۵۰۰۰ سال با انسان های هوشمند در اروپای امروزی هم دوره بوده اند.. البته این مدت زمان مورد بحث است.
انقراض بشر یکی از فرضیات برای ادامه حیات گونه انسانها است. انقراض بشر تاکنون در حالات مختلفی از جمله به شیوهٔ علمی، در فرهنگ عامه و همچنین در ادیان مختلف مورد بحث و توجه واقع شده است. این مقاله به خطرات موجود برای انقراض بشر می پردازد.
انسان ها به صورت گسترده و با شرایط محیطی مختلفی بر روی زمین در حال زندگی هستند و در شرایط متفاوتی نیز ممکن است بتوانند به زندگی خود ادامه دهند؛ در نتیجه برای انقراض بشر باید کل سیاره زمین را نابود و غیر قابل زیستن کرد تا دیگر کسی نتواند برای زندگی کردن دوام بیاورد. انقراض موجودات زنده زمین در گذشته نیز اتفاق افتاده است (انقراض دایناسورها و عصر یخبندان) و باید این مسئله را طبیعی برشمرد.
می توان انقراض بشر در آینده ای نزدیک را به سه صورت بررسی کرد:
۱-نابودی جهان به وسیله بمب های اتمی
۲-نابودی جهان به وسیله عوامل طبیعی همانند بدی آب و هوا (عصر یخبندان) یا گردبادهای عظیم و یا آتشفشانهای فعال بسیار بزرگ که این وقایع خود مشکلاتی برای نوع بشر بوجود می آورد و خطر از بین رفتن آنها را محتمل می سازد.
۳-یکی دیگر از دلایل انقراض بشر می تواند بیماریهای واگیردار و عفونی باشد که فقط ممکن است تعداد کمی از انسانها از این بیماری جان سالم به در برند.
همانگونه که تکنولوژی رو به پیشرفت است، افراد یا دولتهای ستیزه گر جهانی ممکن است از تکنولوژی سوء استفاده کنند و برای سایر ملل و همچنین خودشان خطراتی فراهم آورند. این در حالی است که تکنولوژی به صورت بالقوه و ذاتاً انسان را رو به تعادل می برد و سرکشی برخی انسانها به خاطر جاه طلبی آنها است.
این نکته را باید با اهمیت بیشتری مورد توجه قرار داد که بین انقراض بشر و انقراض حیات بر روی زمین باید تفاوت قائل شد. همچنین بین انقراض بشر و انقراض نسل بشر باید تفاوتهایی را قائل شد. انقراض بشر به معنی منقرض شدن کلی انسان هاست. انقراض نسل بشر به مفهوم منقرض شدن نسل موجود از انسان های حال حاضر هستی را می باشد.
انقراض هولوسین که گاه ششمین انقراض بزرگ نیز نامیده می شود، یک رویداد انقراض با ابعاد متوسط یا بزرگ است که از حدود دوازده هزار سال پیش با شروع دوران زمین شناسی هولوسین و همزمان با گرم شدن زمین و گسترش و افزایش جمعیت انسان آغاز شده است و همچنان ادامه دارد. این انقراض در نتیجه تغییرات آب و هوایی، تصرف و تغییر زیست بوم جانداران توسط انسان و نیز کشتار بیش از اندازه آنها توسط بشر تشدید شده است. مهم ترین جلوه این انقراض از بین رفتن جانوران بزرگ بوده است. اما محدود به این گروه نشده و گروه های دیگری از جانداران از جمله دوزیستان را نیز مورد تهدید قرار داده است.
فیل عاج مستقیم (Straight-tusked elephant)؛ ۹۵۵۰ سال قبل از میلاد، مناطق جنوب اروپا
خرس صورت کوتاه (Short-faced bear)؛ ۹۵۳۰ سال قبل از میلاد، اوهایو
اسب مکزیکی (Equus conversidens)؛ ۹۳۸۰ سال قبل از میلاد، آلبرتا
بیسون باستانی (Bison antiquus)؛ ۹۱۸۰ سال قبل از میلاد، آلبرتا
ماموت پیگمی (Pygmy mammoth)؛ ۹۰۸۰ سال قبل از میلاد، جزایر سانتا روزا، کالیفرنیا
ماموت کلمبیایی (Columbian mammoth)؛ ۸۹۸۰ سال قبل از میلاد، آلبرتا
هیپیدیون (Hippidion)؛ ۸۹۷۵ سال قبل از میلاد، آمریکای جنوبی
شتر آمریکایی (Camelops)؛ ۸۴۲۰ سال قبل از میلاد،
استگ موس (Stag-moose)؛ ۸۲۸۰ سال قبل از میلاد،
همچنین توافقی وجود ندارد که آیا این رویداد انقراض متمایز از رویداد انقراض کواترنری است که از ۵۰ هزار سال پیش آغاز شده یا ادامه آن رویداد است.
در سال۱۹۹۳ ادوارد ویلسون، استاد زیست شناس دانشگاه هاروارد، تخمین زد سیاره زمین گونه هایش را با سرعت ۳۰ هزار گونه در سال از دست می دهد. در تخمین های بدبینانه سرعت انقراض ده هزار برابر نرخ طبیعی انقراض جانوران است که معادل با یک انقراض جمعی بزرگ می باشد، اما برخی دانشمندان سرعت انقراض را صد برابر نرخ طبیعی می دانند که منجر به یک رویداد انقراض متوسط می شود. عده ای از پژوهشگران بر این باورند که نیمی از گونه های کنونی جهان تا سال ۲۱۰۰ نابود می شوند. اتحادیه بین المللی حفاظت از محیط زیست در گزارش سال ۲۰۱۱ خود اعلام کرد که ۲۵٪ از پستانداران زمین در شرف نابودی و انقراض هستند.
پیتر راون، رئیس پیشین انجمن پیشبرد علوم آمریکا (AAAS) در مقدمه «اطلس جمعیت و محیط زیست بیان کرد که «ما نرخ انقراض بیولوژیک، از بین رفتن دائمی گونه ها، را چند صد بار بیش از سطوح تاریخی آن افزایش داده ایم و از بین رفتن اکثریت همه گونه ها تا پایان سده بیست و یکم تهدید می کند.» AAAS»
تبدیل شوندگان: عصر انقراض (به انگلیسی: Transformers: Age of Extinction) یا تبدیل شوندگان ۴، عنوان فیلمی اکشن علمی تخیلی محصول سال ۲۰۱۴ آمریکا، به کارگردانی مایکل بی است. این چهارمین قسمت در مجموعه فیلم های تبدیل شوندگان می باشد.
۲۷ ژوئن ۲۰۱۴ (۲۰۱۴-06-۲۷)
داستان فیلم چهار سال پس از تغییرشکل دهندگان: تاریکی ماه، سومین فیلم مجموعه روی می دهد که سال ۲۰۱۱ در دنیا ۱٫۱۲ میلیارد دلار فروخت. در سری چهارم بازیگران اصلی فیلم عوض شده اند و مارک والبرگ به جای شیا لابوف نقش آفرینی می کند. داستان فیلم پنج سال بعد از تبدیل شوندگان 3 می باشد که در آن دولت ضد آتوبات ها موضع گرفته و آن ها را به عنوان خطری برای جهان به شمار می اورد. و شروع به کشتن اتوبات ها می کند در این سری لاک دون از سوی خالقین به زمین آمده تا اتوبات ها را به عنوان روبات های فراری به خالقین بازگرداند . داستان فیلم از اونجایی شروع میشه که کید یگر مارک والبرگ که یک مکانیک و اوراقچی هست به یک مکان مخروبه میره تا اهن پاره هارو جمع کنه ولی در اونجا یک کامیون قدیمی رو میبینه که روی بدنش جای گلوله هستش بنابراین تصمیم میگیره تا کامیون رو به گاراژ خودش ببره و بررسیش کنه ولی وقتی دتو گاراژ در کامیون رو باز میکنه با کلی پوکه مواجه میشه و همین کید رو کنجکاو تر میکنه . وقتی کید به فرمون ماشین نگاه میکنه متوجه میشه که نشان آتوبات ها روی فرمون کامیون هستش اون تصمیم میگیره که به باتری ماشین برق وصل کنه تا ببینه چه اتفاقی میافته و بعد از انجام این کار کامیون روشن میشه و به یک روبات تبدیل میشه و در اونجا کید یگر متوجه میشه که اون کامیون قدیمی در واقع اپتیموس پرایم رهبر اتوبات ها هستش که پس از خیانت دولت به اتوبات ها زخمی شده و فرار کرده . فردای اون روز مأموران C I A به گاراژ کید میان و از کید میخوان که اپتیموس رو به اون ها تحویل بده و گر نه دخترش رو میکشن که ناگهان اپتیموس به سمت مأموران حمله ور میشه سپس کید و دخترش همراه با دوست کید و دوست دختر کید از محل فرار میکنن در همین حین لاک دون فرا میرسه و با اپتیموس مبارزه میکنه اما اپتیموس موفق میشه که فرار کنه در همین حین لاک دون با فعال کردن یک بمب کل مکان رو منفجر میکنه و دوست کید در اونجا کشته میشه سپس کید و خانوادش همراه با اپتیموس به صحرا میرن و اونجا به چند تن از اتوبات های دیگه پیغام میده که زنده هستش و به اتوبات ها خیانت شده و اتوبات ها باید با هم متحد بشن تا انتقام بگیرن که...
دنبالهٔ این فیلم تبدیل شوندگان: آخرین شوالیه در سال ۲۰۱۷ اکران شد.
رزیدنت ایول: انقراض (به انگلیسی: Resident Evil: Extinction) سومین فیلم از سری فیلم های رزیدنت ایول و در سبک علمی تخیلی و ترسناک است که بر اساس مجموعه بازی های ویدئویی ترس و بقا شرکت کپ کام، رزیدنت ایول ساخته شده است. کارگردانی این فیلم برعهده راسل مالکهی و به نویسندگی و تهیه کنندگی پل دبلیو. اس. اندرسون تولید شد. جرمی بولت، برند آیشینگر، ساموئل هادیدا و رابرت کالزر از دیگر تهیه کنندگان این فیلم هستند.
۲۰ سپتامبر ۲۰۰۷ (۲۰۰۷-09-۲۰) (روسیه)
رزیدنت ایول: انقراض در ۲۰ سپتامبر ۲۰۰۷ در روسیه، ۲۱ سپتامبر ۲۰۰۷ در مکزیک و آمریکا و در ۱۲ اکتبر ۲۰۰۷ در بریتانیا منتشر شد. دنباله ای بر این فیلم با عنوان رزیدنت ایول: زندگی پس از مرگ در سال ۲۰۱۰ اکران شد.
این فیلم در ادامه داستان رزیدنت ایول: آخرالزمان است. ویروس تی در بیشتر شهرها و کشورهای جهان شیوع یافته و جمعیت زیادی در سرتاسر دنیا به زامبی تبدیل شدند. آلیس که موفق به فرار از شهر راکون شده بود، در فکر یافتن مکانی بود که وبروس تی به آنجا نرسیده باشد. پس از مدتی او با کاروانی از بازماندگان مواجه می شود. رهبر این کاروان کلر ردفیلد (با بازی الی لارتر) و کارلوس اولیویرا (با بازی اودد فهر) هستند که ماموریت دارند، بازماندگان را به مکانی امن منتقل کنند. آلیس پس از مواجهه با این کاروان، به آنها برای یافتن مکانی امن کمک می کند. او متوجه می شود که آلاسکا هنوز به ویروس تی دچار نشده است.او در نهایت به کاروان کمک کرده تا به آلاسکا منتقل شوند اما خود وارد آزمایشگاه آمبرلا شده تا انتقام خود را از آن بگیرد. سرانجام او موفق می شود دکتر سم آیساکس را که اینک به یک هیولا تبدیل شده بود نابود کند.
رویداد انقراض که انقراض جمعی و بحران زیستی هم نامیده می شود، کاهش گسترده و سریع گونههای حیاتی در کره زمین است. چنین رویدادی با تغییر شدید تنوع و فراوانی حیات ماکروسکوپی مشخص می شود. البته با توجه به آنکه بخش عمده حیات بر زمین مربوط به گونه های میکروسکوپی است که با گذر زمان قابل شناسایی نیست، این رویداد بر مبنای جنبه های زیست شناختی قابل مشاهده زیست کره انجام می شود و نه کل حیات بر روی زمین. انقراض بر روی زمین با نرخی غیریکنواخت رخ داده است و سنجش آن بر اساس فسیل های جانداران دریایی انجام می شود. طی ۵۴۰ میلیون سال حیات بر روی زمین، پنج رویداد انقراض بزرگ شناسایی شده است که طی هر دوره آن بیش از نیمی از جانداران از میان رفته اند. البته با توجه به تعریف انقراض جمعی و تغییر عوامل سنجش آن، تا ۲۰ مورد انقراض قابل شناسایی است.
رویداد انقراض اردویسن-سیلورین (انقراض پایان اردوسین) طی دو رویداد در ۴۵۰ تا ۴۴۰ میلیون سال قبل ۲۷ درصد همه خانواده ها، ۵۷ درصد همه سرده ها و ۸۵ درصد همه گونه های جانداران از بین رفتند.
رویداد انقراض دِوُنین-پسین ۳۶۰ میلیون سال پیش طی یک دوره ۲۰ میلیون ساله در اواخر دوران دِوُنین ۱۹ درصد همه خانواده ها، ۵۰ درصد همه سرده ها و ۸۰ درصد همه گونه های جانداران از بین رفتند.
رویداد انقراض پرمین-تریاسه (انقراض پایان پرمین) در ۲۴۵ میلیون سال پیش بزرگترین انقراض جمعی تاریخ زمین رخ داد و ۵۷ درصد همه خانواده ها، ۸۳ درصد همه سرده ها و ۹۰ تا ۹۶ درصد همه گونه های جانداران از بین رفتند.
رویداد انقراض تریاسه-ژوراسیک (انقراض پایان تریاس) حدود ۲۱۰ میلیون سال پیش رخ داد و طی آن ۲۳ درصد همه خانواده ها، ۴۸ درصد همه سرده ها و ۷۰ تا ۸۰ درصد همه گونه های جانداران از بین رفتند.
رویداد انقراض کرتاسه-پالئوژن (انقراض پایان کرتاسه) ۶۵٫۵ میلیون سال پیش رخ داد و طی آن ۱۷ درصد همه خانواده ها، ۵۰ درصد همه سرده ها و ۷۶ درصد همه گونه های جانداران از بین رفتند.
پنج رویداد انقراض بزرگ عبارتند از:
"بقای حیات در کره زمین، پدیده ای بس دشوار و پیچیده است. از میان میلیاردها گونه (موجودات زنده) که از آغاز زمین تاکنون پای به عرصه هستی نهاده اند، ۹۹/۹۹٪ دیگر وجود ندارند. همچنان که می بینی، حیات در کره خاکی نه فقط عمری کوتاه دارد بلکه به طرز نومید کننده ای ظریف و به تارمویی بسته است. از ویژگی های شگفتی آور هستی ما آن است که ما از کره ای برخاسته ایم که خیلی خوب به گسترش حیات یاری می رساند ولی مهارتش در خاموش کردن شعله های زندگی بس بیشتر است."بیل برایسون
برخی از دانشمندان این فرض را طرح کرده اند که اکنون زمین در دوران ششمین انقراض بزرگ دسته جمعی است که اصطلاحاً انقراض هولوسین نامیده می شود و از ده هزار سال پیش آغاز شده است. اجماعی وجود ندارد که آیا این انقراض متمایز از رویداد انقراض کواترنری است یا بخشی از آن است.
آل میوزیک گاید پیوند
مجلهٔ رولینگ استون پیوند
شمارش معکوس برای انقراض (به انگلیسی: Countdown to Extinction) نام پنجمین آلبوم استودیویی گروه ترش متال آمریکایی مگادث است که در سال ۱۹۹۲ منتشر شد. این اثر که در زمان انتشارش ۲ گواهی نامهٔ پلاتینیوم دریافت کرده با فروش بیش از ۲ میلیون نسخه، پُرفروش ترین آلبوم مگادث به شمار می آید.
شمارش معکوس برای انقراض دربرگیرندهٔ تک آهنگ های موفقی هم چون «سمفونی ویرانی»، «گلوله های عرق کرده»، «Skin O' My Teeth» و «سلب حق یک رویا» است که برای همگی شان به علاوهٔ ترانهٔ «سرعت زیاد لعنتی» ویدئو ساخته شده است.
شمارش معکوس برای انقراض در سال ۱۹۹۳ نامزد «گرَمی بهترین اجرای متال» بود.
در معرض انقراض یا در معرض نابودی گونه ای بالاترین درجه ریسک برای جانوران زمین در سیاهه قرمز است که توسط اتحادیه بین المللی حفاظت از محیط زیست (IUCN) به گونه ها، با توجه به وضعیت بقایشان، داده می شود. در معرض انقراض به این معنا است که جمعیت گونه کاهش یافته یا در طی سه نسل آینده به زیر ۸۰٪ جمعیت کنونی برسد.
میمون سیاه کاکل دار
گوریل رود کراس
سمندر مکزیکی
پلنگ آمور (میان ۳۰ تا ۳۵)
سمندر اندرسون
فیل ماهی
کاکاپو
کرکس کالیفرنیا (کمتر از ۳۵۰)
کرگدن جاوه ای
گوریل کراس ریور
گرگ سرخ
لاک پشت پوزه عقابی
مکائو گلوآبی
ماهی غارزی آلاباما (کمتر از ۱۰۰ عدد باقی مانده)
یوزپلنگ آسیایی (کمتر از ۱۰۰ عدد)
ار آنجا که IUCN تا هنگامی که بررسی های فراگیر و دقیق دربارهٔ منقرض شدن یک گونه انجام ندهد آن گونه را در شمار گونه های در معرض انقراض نگه می دارد، تعدادی از گونه هایی که احتمالاً منقرض هستند هنوز در این رده قرار دارند.
آلباتروس آمستردام
کرکس کالیفرنیا

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

انقراض در دانشنامه آزاد پارسی

اِنقِراض (extinction)
در زیست شناسی، محو کامل یک گونه یا آرایۀبالاتر. انقراض زمانی روی می دهد که یک گونه در زیستگاه طبیعی خود برای بقا نامناسب می شود و معمولاً گونه ای دیگر، با سازگاری بهتر، جای آن را می گیرد. یک موجود زنده از آن رو برای بقا نامناسب و ناسازگار می شود که محیط زیست او تغییر می کند یا رابطه اش با سایر موجودات دستخوش تحول می شود. مثلاً، شایستگی یک حیوان شکارگر برای بقا به موجودبودن شکارِ او بستگی دارد.
موارد انقراض در گذشته. انقراض های انبوه رویدادهایی اند که درخلال آن ها تعداد زیادی از گونه ها تقریباً به طور هم زمان منقرض شده اند؛ از مشهورترین آن ها انقراض دایناسورها، و نیز انقراض خزندگان عظیم الجثه، و بی مهرگان دریایی گوناگون در حدود ۵۶میلیون سال قبل بین دوران کرتاسهو آغاز دوران سوّم زمین شناسی را می توان برشمرد. مورد اخیر، به نام «انقراض (کی تی)K-T»، به تغییرات زیست محیطی فاجعه باری نسبت داده شده است که درپی برخورد یک شهاب سنگ یا فوران های آتشفشانی پرحجم و فوق العاده طولانی روی داده است. انقراض پردامنۀ دیگر در حدود ۱۰هزار سال پیش رخ داد که در آن بسیاری از گونه های غول پیکر پستاندار به کلّی نابود شدند. این رویداد را «قتل عام پلئیستوسن» می نامند زیرا نابودی این حیوانات احتمالاً با فعالیت های شکارگری انسان پیش از تاریخ شتاب یافت. پردامنه ترین انقراض حدود ۲۵۰میلیون سال قبل اتفاق افتاد، که با مرز پِرمی ـ تریاسی(← زمان زمین شناختی) مشخص می شود؛ در آن موقع تا ۹۶ درصد تمامی گونه های زنده منقرض شدند. در سال ۲۰۰۰، دیرین شناسان چینی سنگواره هایی از گونه های دریایی منقرض شده در پایان دوران پرمی را بررسی کردند، و معلوم داشتند که این انقراض بیش از ۱۶۰هزار سال پیش روی داده است. علت این انقراض پردامنه نامعلوم است، هرچند که اغلب دانشمندان علوم زمین معتقدند که وقوع این رویداد احتمالاً به علت افزایش فعالیت آتشفشانی یا برخورد شهاب سنگ ها بوده است. انقراض های وسیع و پردامنه ظاهراً در فواصل تناوبی تقریباً ۲۶میلیون ساله اتفاق می افتند.
انقراض های رایج. انسان ها امکان تأثیرگذاری عمیق بر بسیاری از زیستگاه ها دارند و امروزه تعداد زیادی از موارد انقراض را به فعالیت انسانی می توان نسبت داد. برخی از گونه ها، از قبیل دودو(پرندۀ جنگلی بزرگ بی پرواز که اینک منقرض شده است) بومی جزیرۀ موریس، موآسنیوزیلند، وکبوتر دم درازامریکای شمالی، براثر شکار ازبین رفته اند. گونه های دیگر هم به سبب انهدام زیستگاهشان راه انقراض پیموده اند. گونه های در معرض خطر نزدیک به انقراض اند. برآوردکردن آهنگ این انقراض دشوار است، امّا به نظر می رسد که به علت دخالت های آدمی شتاب یافته است. برآوردهای محافظه کارانه آهنگ نابودی ناشی از جنگل زدایی را به تنهایی ۴ـ۶هزار گونه در سال ارزیابی می کنند. به طورکلی، این آهنگ نابودی می تواند تا یک گونه در هر ساعت باشد، و با ازبین رفتن هر گونه، گونه های وابسته به آن در معرض خطر قرار می گیرند. استرالیا بالاترین میزان انقراض را دارد: از هنگام استقرار اروپائیان در آن سرزمین تاکنون، هجده گونه پستاندار نابود شده اند، و ۴۰ گونۀ دیگر هم در معرض خطرند.

انقراض در جدول کلمات

معنی انقراض به انگلیسی

overthrow (اسم)
سرنگونی ، انقراض
extinction (اسم)
خمود ، خاموشی ، انهدام ، اعدام ، انقراض ، اطفاء ، خاموش سازی

معنی کلمه انقراض به عربی

انقراض
انقراض

انقراض را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

ناشناس ١١:٢٠ - ١٣٩٦/٠٩/١٩
تمام شدن زندگی
|

yalda.j ١٧:١٥ - ١٣٩٧/٠٩/١٤
از بین رفتن یا مردن
|

مهرداد کاظمی ١١:١٩ - ١٣٩٨/٠٦/١٤
پایان ، نابودی ، تمام شده
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• حیوانات در خطر انقراض ایران   • انقراض به انگلیسی   • دلایل انقراض حیوانات   • حیوانات درحال انقراض به زبان انگلیسی   • حیوانات درحال انقراض جهان   • انیمیشن انقراض   • گیاهان در حال انقراض   • گونه های در حال انقراض حیات وحش ایران   • معنی انقراض   • مفهوم انقراض   • تعریف انقراض   • معرفی انقراض   • انقراض چیست   • انقراض یعنی چی   • انقراض یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی انقراض
کلمه : انقراض
اشتباه تایپی : hkrvhq
آوا : 'enqerAz
نقش : اسم
عکس انقراض : در گوگل


آیا معنی انقراض مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )